Właściwości antyoksydacyjne smoczej krwi to jeden z elementów, dzięki którym kosmetyki na bazie tego ekstraktu są tak popularne. Dodatkowo składnik redukuje blizny, niweluje rozstępy, a także stymuluje produkcję kolagenu. Smocza krew doskonale wpływa także na cerę dojrzałą, której brakuje jędrności i głębokiego nawilżenia. Co jeszcze można zyskać, stosując smoczą krew? Jeśli interesuje cię ten temat, zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Smocza krew – co to tak właściwie jest?
Smocza krew, czyli inaczej sangre de drago, to ekstrakt pozyskiwany z drzewa nazywanego Croton Lechleri. Słynie on z wielu składników aktywnych, które doskonale wpływają na kondycję skóry. Smocza krew czasami znana jest pod nazwą żywica w płynie. Zdobywa się ją po nacięciu drzewa. Miejscem występowania drzew tego gatunku jest Amazonia. Najczęściej spotykane są w Peru, Kolumbii i Ekwadorze. To właśnie tam lokalni mieszkańcy zbierają smoczą krew. Jednak zabieg nacięcia drzewa powoduje jego obumarcie, dlatego tak ważne jest pilnowanie tego, żeby wciąż sadzić nowe drzewa. Nazwa smocza krew pochodzi od barwy pozyskiwanej żywicy, która najpierw jest krwista, a po obróbce termicznej zmienia kolor na czarny. Zapach jest bardzo surowy, a smak intensywnie kwaśny. Smocza krew stosowana jest już od setek lat. Dawniej Indianie stosowali ją także wewnętrznie, na przykład na wrzody żołądka. Jej działanie przeciwzapalne sprawdzało się także przy leczeniu i zabezpieczaniu wszelkiego rodzaju ran i owrzodzeń.
Smocza krew – cenne składniki
Wśród wielu składników smoczej krwi najcenniejsze są alkaloidy. To właśnie one są odpowiedzialne za właściwości regenerujące w kosmetykach na bazie smoczej krwi. Wpływają między innymi na szybsze gojenie się ran, wspierają też produkcję kolagenu i elastyny. Co jeszcze zawiera smoczy eliksir, skoro posiada tak silne właściwości antyoksydacyjne? W jego składzie znaleźć można także liczne polifenole, które doskonale radzą sobie ze zmarszczkami i bruzdami cery dojrzałej. Poza tym tajemniczo brzmiące dimetylocedruzyny, odpowiadające za działanie przeciwzapalne i regenerujące. Właściwości smoczej żywicy z drzewa Croton Lechleri zostały bardzo solidnie przebadane, a skuteczność tego składnika jest potwierdzona.
Smocza krew – właściwości
Smocza krew jest powszechnie używana w kosmetyce, jako składnik kremów, balsamów, toników i maseczek. Ze względu na działanie antyoksydacyjne, jest szczególnie chętnie wykorzystywana w preparatach przeznaczonych dla cery dojrzałej. Jednak jak wiadomo, najważniejsza jest profilaktyka, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kosmetyki z wyciągiem sangre de drago stosować także przed osiągnięciem wieku dojrzałego. Poza tym smocza krew jest bardzo cenionych składnikiem preparatów na blizny i rozstępy. Ekstrakt z płynnej żywicy doskonale radzi sobie także z ukąszeniami i ranami.
Zastosowanie sangre de drago
Jakie zastosowanie ma smocza krew? Przede wszystkim wykazuje silne działanie regenerujące. Już niewielka kropla żywicy wystarcza, żeby poradzić sobie z gojeniem skaleczeń, zadrapań, ukoszeń i oparzeń. Właściwości żywicy obejmują także regenerację skóry, która naznaczona jest zębem czasu, a także uszkodzona przez czynniki zewnętrzne i promieniowanie słoneczne. Dzięki temu sangre de drago to jeden z najpopularniejszych składników kosmetycznych. Kiedyś smoczy eliksir stosowany był także wewnętrznie. Dzisiaj jednak stawia się głównie na działanie zewnętrzne.
Smocza krew, ze względu na swoje przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości jest składnikiem bardzo cenionym we współczesnej kosmetyce. Jest to jeden z naturalnych, cudownych eliksirów, który znany był także naszym przodkom. Dzisiaj możemy stosować go na co dzień, w wygodnej formie kosmetyków do twarzy i ciała.