Europa bardzo często sięga wzrokiem na Daleki Wschód. Nie inaczej jest w przypadku kosmetyków stosowanych w świadomej pielęgnacji skóry. Esencja do twarzy to właśnie azjatycka metoda na nawilżenie skóry. Jak jej używać, aby cieszyć się wygładzoną skórą? Czym różnią się esencje od toników? Dowiedz się, czym jest esencja, jak ją stosować i dla kogo będzie odpowiednia. Przeczytaj o niej już teraz!
Czym jest esencja do twarzy?
To produkt kosmetyczny, który wywodzi się z azjatyckiej pielęgnacji. Esencje są powszechnie wykorzystywane szczególnie w Japonii i Korei. W krajach Azji są stosuje się je na dzień i na noc. Niedawno moda na takie kosmetyki zawitała również do Europy. Esencja jest wykorzystywana do walki z różnego typu problemami skórnymi. Może przyjmować różne formy, np. mgiełki lub olejku.
Esencja – co ją wyróżnia?
Konsystencja i substancje pomocnicze zawarte w takim produkcie pielęgnacyjnym mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb cery. Esencja ma za zadanie przywrócić odpowiednie pH skóry i ułatwić przenikanie składników aktywnych z kosmetyków. Czasem wzbogaca się takie kosmetyki o różne składniki odżywcze, przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne itp.
Tonik, serum i esencja – czym się różnią?
Specyfik, o którym piszemy, nie jest jeszcze zbyt dobrze rozpowszechniony. To sprawia, że wiele osób nie dostrzega różnicy między nim a innymi produktami o podobnej konsystencji lub działaniu. Esencja bywa mylona z tonikiem do twarzy, a niekiedy także z serum. Czym różnią się poszczególne produkty?
Tonik a esencja
Głównym zadaniem toniku jest neutralizowanie odczynu skóry. Używa się go przed esencją, która powinna przede wszystkim nawilżać i odżywiać. Chociaż zdarza się, że w tonikach znajdują się substancje aktywne, to esencje zawierają ich znacznie więcej i w wyższym stężeniu. W ich składzie mogą znaleźć się również np.:
- hydrolat;
- kwas hialuronowy;
- niacynamid;
- panthenol.
Serum a esencja
Serum jest kosmetykiem o dużo bogatszej i gęstszej konsystencji niż azjatycki kosmetyk nawilżający. Podczas standardowej pielęgnacji musisz pamiętać, aby serum nakładać już po esencji.
Jakie efekty daje stosowanie esencji?
Esencje stanowią dobre urozmaicenie codziennej pielęgnacji, a ich stosowanie ma niezwykle dobroczynny wpływ na cerę u wielu osób. Mogą pomóc w prawidłowym wchłanianiu innych kosmetyków, a przede wszystkim odświeżają i nawilżają skórę. Mimo to ich stosowanie nie jest konieczne do zachowania zdrowej cery. Są to kosmetyki nieodłączne przy layeringu, jednak nie każdy chce lub może poświęcać czas na tę technikę pielęgnacji.
Jak prawidłowo używać esencji?
Aby esencja mogła odpowiednio zadziałać, przy jej stosowaniu warto pamiętać o kilku wskazówkach:
- przed użyciem esencji zadbaj o to, by dokładnie oczyścić twarz. Zastosowanie kosmetyków do mycia powoduje zwykle delikatne podniesienie pH skóry. Specyfik, o którym piszemy, ma natomiast za zadanie obniżyć je do prawidłowego poziomu;
- esencję możesz również zastosować w środku dnia, jeśli chcesz odświeżyć lub dodatkowo nawilżyć skórę – wówczas wcześniejsze mycie nie jest konieczne;
- zazwyczaj konsystencja specyfiku sprawia, że produkt staje się zbyt łatwo wchłania się w waciki kosmetyczne. Najlepiej więc aplikować esencję bezpośrednio na dłonie i delikatnie wklepać w skórę opuszkami palców. Jeżeli znajduje się w opakowaniu z atomizerem, możliwe jest także spryskanie nią twarzy;
- nie przejmuj się charakterystycznym „filmem”, który niekiedy pozostawia po sobie ten kosmetyk – jest on zupełnie normalny.
Jaką esencję wybrać?
Dzięki kosmetykowi, jakim jest esencja, skóra nawadnia się i jest odpowiednio przygotowana na wchłanianie kolejnych produktów pielęgnacyjnych. Jaki produkt wybrać, aby efekt był jak najlepszy? Sprawdź ich rodzaje.
Wyróżnia się m.in.:
- esencję do twarzy w olejku – esencje olejkowe będą odpowiednie szczególnie dla osób z cerą suchą, reaktywną i dojrzałą. Często są to mieszanki różnego rodzaju olejków i witamin. Nawilżają cerę, wzmacniają ją, odżywiają i wspomagają jej odbudowę;
- esencję do twarzy w mgiełce – do szczególnie wygodnych w użyciu produktów należą te w formie mgiełki. Można stosować je zarówno w trakcie codziennej pielęgnacji, przed innymi kosmetykami, jak i w ciągu dnia, do odświeżenia twarzy. Wiele dostępnych kosmetyków w mgiełce ma w składzie hydrolat;
- płynną esencję do twarzy – esencje do twarzy w formie płynnej zaliczają się do najpopularniejszych. Służą szczególnie osobom, które zmagają się ze skórą zmęczoną, pozbawioną blasku i przesuszoną. Często bogate są w prebiotyki, kwas hialuronowy, minerały i witaminy.
Esencja do twarzy nie jest niezbędna w pielęgnacji skóry, jednak warto ją wypróbować. Wiele osób chwali sobie jej dobroczynny wpływ na cerę i wszechstronność kosmetyku. Systematyczne stosowanie tego azjatyckiego specyfiku może przynieść bardzo zadowalające efekty dla skóry. Jej nawilżenie i odżywienie to podstawowe rezultaty, jakie uzyskasz po wypróbowaniu takiej pielęgnacji.