Właściwości lnu, które w ziołolecznictwie znane są od bardzo dawna, wracają do łask. Co sprawia, że tak małe ziarenka kryją tak wielką moc? Przede wszystkim bogactwo mikro- i makroelementów. Dowiedz się, w jaki sposób glutek lniany pomoże ci czerpać z nich jak najwięcej!
Żel z siemienia lnianego to bogactwo składników leczniczych
Len obfituje w wiele składników odżywczych, które mają zbawienny wpływ na żołądek i skórę. Na próżno szukać drugiej takiej rośliny, która jednocześnie dostarcza podstawowych i zarazem najważniejszych składników odżywczych. Wspomaganie diety o nasiona lnu, wzmacnia nasz organizm o:
- kwasy omega-3;
- białko;
- błonnik pokarmowy;
- witaminy: C, E („witamina młodości”), B1, B2, B3, B5, B6;
- kwas foliowy;
- wapń;
- magnez;
- miedź;
- cynk;
- mangan;
- fosfor.
Ponieważ dieta kształtuje to, w jakiej kondycji jest nasza skóra i włosy, spożywanie glutka lnianego jest podstawą, jeżeli chcemy cieszyć się pięknym wyglądem. Żel z ziaren lnu w wyniku gotowania uwalnia wszystkie składniki odżywcze. Dlatego po spożyciu takiego „kisielu”, dostarczamy włosom i skórze niezbędnych właściwości, które w przeciwnym razie nie mogłyby dostać się do organizmu.
Jak zrobić glutek z siemienia lnianego na włosy – sprawdzone sposoby
Żeby stosowanie glutka lnianego przyniosło oczekiwane rezultaty, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Na początku zaopatrz się w dobrej jakości ziarna. Zazwyczaj dostaniesz je w każdym sklepie, jednak najlepiej jest kupować w miejscach ze zdrową i naturalną żywnością. Zyskasz dzięki temu pewność, że ziarna zostały w odpowiedni sposób dobrane i wyselekcjonowane. Brązowe czy złote? Które wybrać? Przy pielęgnacji włosów nie ma to tak dużego znaczenia. Złote ziarna są jedynie kilka złotych droższe i przynoszą lepsze efekty podczas kuracji na żołądek.
Jak zrobić glutek lniany z siemienia lnianego?
Aby uzyskać glutek lniany z siemienia lnianego na włosy, potrzebujesz tylko niewielkiego garnka, kuchenki i około 15 wolnych minut. Jedną czwartą szklanki ziaren należy zalać wrzącą wodą. Ilość wody, której będziesz potrzebować, zależy od tego, jak bardzo gęsty glut z siemienia lnianego chcesz uzyskać. Ogólna zasada brzmi: im gęstszy glutek lniany, tym lepiej. Tak przygotowaną miksturę gotuj na niewielkim ogniu, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Po ostudzeniu przecedź żel przez sitko lub gazę. Uwaga! Nie musisz wyrzucać ziaren. Zadbaj przy okazji o swoją cerę. Wystarczy, że nałożysz ugotowany glutek lniany na twarz, co zapewni ci błyskawiczne nawilżenie.
W jaki sposób i jak często nakładać maskę z siemienia lnianego na włosy?
Zastanawiasz się, w jaki sposób korzystać z glutka lnianego? Poniżej przedstawiamy kolejność działań:
- nałóż maskę z siemienia lnianego na włosy mokre na całej długości, len również bardzo dobrze działa na skórę głowy – nie ma więc obaw, że nałożony na skalp zaszkodzi fryzurze;
- następnie nałóż folię lub czepek i odczekaj 30–40 minut;
- po tym czasie zmyj nadmiar żelu szamponem;
- wysusz głowę i zachwycaj się lśniącymi, nawilżonymi i zdrowymi włosami!
Jak często stosować maseczkę? Len mielony na włosy najlepiej jest nakładać regularnie raz w tygodniu w myśl zasady: „mniej znaczy więcej”. Włosy nie lubią nadmiernej ingerencji, dlatego cotygodniowy rytuał jest wystarczający. Wygospodaruj sobie czas raz w tygodniu, w którym będziesz przeprowadzać ceremonię dla swoich włosów przy użyciu glutka lnianego. To doskonały moment na relaks, a efekty będą bliskie tym z salonu fryzjerskiego!
Piękne i lśniące włosy to zdrowa skóra głowy – glutek lniany na skalp
Kolejną niezwykłą właściwością, którą kryje w sobie len, jest jego kojące działanie na skalp. To doskonała wiadomość szczególnie dla osób, które mają swędzącą, przetłuszczającą się skórę głowy. Glutek lniany na skalp to najlepszy nawilżający naturalny kosmetyk. Normuje pracę gruczołów łojowych, co chroni nas przed jednorazowym „efektem wow”. Piękne, błyszczące i grube włosy to przede wszystkim zdrowa skóra głowy. Siemię lniane na skalp najlepiej jest nakładać razem z maseczką. Ponieważ żel lniany nie obciąża włosów, a raczej dodaje im miękkości i odbija u nasady, nie ma obaw o wrażenie „oklapniętych włosów”. To jeszcze jedna zaleta, którą oferuje glutek lniany, szczególnie dla osób, które narzekają na zbyt cienkie kosmyki.
Brzmi dobrze, ale brak ci czasu? Płukanka z siemienia lnianego na pomoc dla zabieganych
Na regularne stosowanie maseczki z siemienia lnianego na włosy nie zawsze możesz mieć czas. Jeśli martwisz się, że nie ma już dla ciebie ratunku, odetchnij z ulgą. Cudowne właściwości lnu przyniosą równie dobre efekty w postaci szybszego i nieco prostszego sposobu — płukanki:
- jedną do dwóch łyżeczek ziaren zalewamy szklanką wody;
- gotujemy ziarna do uzyskania oczekiwanej konsystencji. Powinna być tylko lekko gęsta, jak kisiel od razu po ugotowaniu;
- po odcedzeniu można ostudzić płukankę, dolewając zimnej wody. To opcja dla osób, które chcą zastosować ją od razu;
- zagotowany i ostudzony glutek z siemienia lnianego stosujemy na ostatnim etapie mycia włosów.
Pod koniec mycia głowy, kiedy zmyliśmy już szampon, opłukujemy włosy przygotowanym żelem. Płukanki z siemienia lnianego na włosy z kolei nie spłukujemy. Pozostawiamy ją do wyschnięcia.
Len mielony na włosy na dwa sposoby – podobieństwa i różnice w efektach
Istnieją pewne różnice i podobieństwa w działaniu maseczki i płukanki z glutka lnianego na włosy. Wynika to z różnej konsystencji obu mikstur oraz z braku konieczności spłukiwania płukanki, co sprawia, że żel lniany pozostaje na włosach.
Główne podobieństwa:
- efekt błyszczących włosów;
- widoczne nawilżenie;
- wyraźne dociążenie włosów (co ułatwia układanie i podkreśla naturalny skręt na włosach kręconych);
- dłuższy czas schnięcia włosów (właściwości silnie nawilżające).
Najważniejsze różnice:
- większa sztywność włosów po płukance (trudniejsze rozczesywanie);
- bardziej efektywne stylizowanie po płukance (włosy są wówczas sztywniejsze i łatwiejsze do układania).
Siemię lniane na włosy – efekty
Glutek lniany wzmacnia włosy od środka i od zewnątrz, a efekty widoczne są już po pierwszym zastosowaniu. Włosy od razu po wyschnięciu bardzo ładnie się układają. Loki ulegają lekkiemu podkręceniu, jednak bez efektu „napuszenia”. Są o wiele bardziej błyszczące, a naturalny skręt jest wyraźnie podkreślony.
Po maseczce z siemienia lnianego na włosy zyskasz efekt bardzo silnego nawilżenia, ale bez nadmiernego obciążenia włosów. Wręcz przeciwnie! Włosy stają się lekkie tak jak po strzyżeniu i delikatnie odbijają się u nasady. Ponadto glutek lniany sprawia, że włosy wyglądają bardzo świeżo przez długi czas. Widać to nawet u osób ze skórą głowy skłonną do przetłuszczania się.
To wszystko dopełnia niezwykła miękkość i jedwabistość włosów w dotyku. Fryzura po kuracji żelem z siemienia lnianego zwraca uwagę innych, prowokując pytania o stosowany szampon i fryzjera.
Kuracja lnem mielonym na włosy oszczędzi twój czas i pieniądze
Oprócz zachwycających efektów, jakie len pozostawia na naszych włosach, istnieje jeszcze jedna równie ważna zaleta stosowania w ten sposób siemienia lnianego — oszczędność czasu.
Może ci się wydawać, że cotygodniowe godzinne zabiegi na włosy z glutka lnianego to przesada. Jednak w dłuższej perspektywie to możliwość zaoszczędzenia cennych godzin. Z racji tego, że len mielony na włosy szybko i w prosty sposób sprawia, że włosy jednocześnie zyskują maksymalne nawilżenie, idealne ułożenie, miękkość i jedwabistość, zwalnia on z konieczności stosowania kilku różnych kosmetyków na włosy. Efekty utrzymują się przez długi czas, nawet na długo po zakończeniu kuracji. Glutek lniany uwalnia bogactwo witamin i minerałów prosto do naszych włosów i skóry głowy. Dzięki temu działa na problem wnikając do źródła, czego nie uzyskamy nawet przy użyciu najdroższych kosmetyków do pielęgnacji włosów.
Poświęć swój czas i uzyskaj w zamian… jeszcze więcej czasu i… pieniędzy!
Fryzura jak z salonu za grosze? Ogromną wartość dodaną stanowi cena ziaren lnu. Myślisz, że tyle dobrodziejstw w jednym musi być kosztowne? Okazuje się, że cena siemienia lnianego waha się od kilku do kilkunastu złotych za paczkę. Brązowe jest nieco tańsze niż złote, aczkolwiek w pielęgnacji włosów kolor ziaren nie ma to znaczenia.
Daj włosom odetchnąć z siemieniem lnianym na włosy
Dzięki pielęgnacji glutkiem lnianym zyskasz bardzo wiele: piękne włosy, zdrowie, spokój, czas i pieniądze. Siemię lniane stwarza dla włosów idealne warunki do wzrastania w sile, spokoju i pięknie. Maseczka to doskonały sposób na relaks, równie ważny w pielęgnacji jak same kosmetyki. Zarówno nasza skóra, jak i włosy wyglądają lepiej, jeśli dbamy o swoje samopoczucie. Z tego powodu rytuały pielęgnacyjne z użyciem glutka lnianego to uczta dla ciała i dla duszy. Nie wahaj się i pozwól sobie na odrobinę dobroci!