Chcesz zawsze wyglądać pięknie? Możesz wypróbować różne metody – nowoczesne lub tradycyjne sposoby pielęgnacji ciała i włosów. Mimo rozwoju nowej technologii coraz więcej osób wraca do korzeni i stawia na naturalne rozwiązania. W końcu pokolenia kobiet nie mogły się mylić odnośnie do siły działania lokalnych roślin. Z takich ludowych mądrości wywodzi się wiele potwierdzonych naukowo rozwiązań leczniczych i pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest właśnie siemię lniane na włosy – naturalna maseczka, która potrafi zdziałać cuda.
Siemię lniane – włosy, skóra i ciało. Składniki odżywcze
Te malutkie nasionka znane są ludzkości od wieków. Wyglądają niepozornie, lecz skrywają w sobie ogromny potencjał. Siemię lniane działa odżywczo, wzmacniająco i nawilżająco od zewnątrz. Możesz też cieszyć się leczniczymi właściwościami siemienia lnianego, stosując go od wewnątrz.
Siemię lniane zawiera:
- witaminy A, B, C, D, E i K,
- żelazo,
- fosfor,
- selen,
- miedź,
- potas,
- cynk,
- magnez,
- białko,
- błonnik,
- nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.
To właśnie dlatego siemię lniane na włosy działa tak skutecznie. Z tych samych powodów jest cennym dodatkiem do twojej diety. Sprawdzi się do zewnętrznego stosowania na ciało i włosy oraz jako dodatek do jadłospisu. Korzystny dla zdrowia jest napar z siemienia lnianego. W diecie wegańskiej mielonego siemienia lnianego używa się jako zamiennika jajka.
Len na włosy – rodzaje
Warto zaznaczyć, że nie każdy len jest taki sam. Najbardziej popularne i rozpowszechnione są dwa rodzaje siemienia lnianego. Wyróżnia się przede wszystkim brązowe i złociste nasiona lnu. Bogatsza w cenne składniki odżywcze jest mniej popularna odmiana – złocista – siemienia lnianego. Opłaca się zapłacić nieco więcej za ten rodzaj, aby cieszyć się jego cennymi właściwościami.
Pamiętaj też, że zmielone siemię lniane na suche włosy, skórę i w diecie będzie działać znacznie lepiej. W takiej formie składniki odżywcze sprawniej się przyswajają. Nie kupuj jednak gotowych, zmielonych ziaren. Fabryczne mielenie pozbawia ich cennych wartości. Najlepiej mielić je samodzielnie w domu – w małych ilościach, tuż przed spożyciem. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się możliwie najlepszym efektem stosowania ziaren.
Siemię lniane – efekty pielęgnacji włosów
Len mielony na włosy doskonale sprawdzi się na włosach suchych, szorstkich, rzadkich, wypadających, farbowanych, kręconych, matowych i zniszczonych. Siemię lniane ma unikalne właściwości, które działa zbawczo na rozdwojone końcówki. Jeśli będziesz regularnie stosować siemię lniane na włosy, możesz skutecznie zwalczyć problem nadmiernego przetłuszczania się włosów.
Liczne użytkowniczki tej ekologicznej, naturalnej metody pielęgnacji włosów potwierdziły, że ich włosy stają się silniejsze, gładsze i bardziej nawilżone. Wystarczy jedno zastosowanie, aby zauważyć znaczną różnicę w wyglądzie i fakturze twoich włosów. Natomiast regularnie nakładany żel lniany na włosy pomoże je wzmocnić i trwale odbudować po różnych zabiegach.
Siemię lniane na wypadanie włosów
Siemię lniane na włosy ma przede wszystkim działanie silnie odbudowujące. Skutecznie wzmacnia włosy, które są regularnie poddawane różnym wyniszczającym zabiegom. Jeśli często używasz wysokiej temperatury do suszenia i modelowania swoich włosów, możesz zauważyć większą łamliwość i wypadanie. W takim przypadku siemię lniane na wypadanie włosów sprawdzi się doskonale.
Wyciąg z ziaren lnu pomoże ci uratować twoje włosy, kiedy inne metody zawiodły. Siemię lniane na włosy świetnie się sprawdzi do ujarzmiania bujnych, niesfornych loków. Nasiona mają silne właściwości wygładzające. Pomogą ci odwrócić szkodliwe działanie zabiegów kosmetycznych. Możesz zauważyć też świetne wyniki na włosach naturalnie skłonnych do wypadania. Niezależnie od przyczyny ich złej kondycji siemię lniane na włosy odbuduje je od podstaw, zagęści twoje loki i będzie przeciwdziałać powstawaniu nowych uszkodzeń.
Siemię lniane na porost włosów
Te małe brązowe nasionka mają ogromny potencjał. Stosując maseczkę z siemienia lnianego, nakładaj ją także na skórę głowy. Taki zabieg normalizuje skórę, przywraca jej komfort, łagodzi podrażnienia i zwiększa nawilżenie. Wypróbuj także siemię lniane na porost włosów. Rewitalizuje ono skórę głowy, dzięki czemu cebulki i korzenie włosówmają znacznie więcej siły. Cały złożony proces tworzenia nowych włosów odbywa się sprawniej.
Wyciąg z tych ziarenek w postaci oleju, mgiełki lub zwykłej maski w sposób naturalny przyspiesza proces wzrostu włosów. Skorzystaj z takiej terapii, jeśli cierpisz na genetyczne wypadanie włosów lub jeśli przerzedziły się one na skutek nieprawidłowej pielęgnacji.
Jak stosować siemię lniane na włosy i skórę? Jak przygotować siemię lniane?
Możesz korzystać z tego naturalnego skarbu na wiele różnych sposobów. Siemię lniane na włosy sprawdzi się jako płukanka, maseczka, mgiełka i odżywka. Na rynku dostępne są różne gotowe produkty z siemieniem lnianym. Jednak zdecydowanie najlepsze efekty uzyskasz, jeśli będziesz zdecydujesz się na samodzielne wytwarzanie kosmetyków do włosów. Łatwo stworzysz je z naszych przepisów.
Świeżo zmielone nasiona lnu mają zdecydowanie najsilniejsze działanie odżywcze, jednak całe ziarna lepiej spłukują się z włosów. Weź to pod uwagę przed rozpoczęciem pielęgnacji. Nie ma żadnego problemu, aby zmyć zmielone nasiona z twarzy, w przypadku włosów może być to jednak zdecydowanie trudniejsze. Dlatego większość kobiet decyduje się na nakładanie całych ziarenek siemienia lnianego na włosy. Można je potem z łatwością zmyć lub wyczesać nawet z gęstych włosów. Aby jeszcze bardziej ułatwić ten proces, możesz przecedzić gotową mieszankę przez sitko przed nałożeniem na włosy.
Maska z siemienia lnianego – żel lniany, zwany glutkiem
Domowa maseczka z siemienia lnianegojest bardzo prosta do zrobienia i stosowania na włosy. Zmieszaj dwie łyżki lnu ze szklanką wody w niewielkim rondelku. Postaw go na małym ogniu i gotuj, cały czas mieszając. Podgrzewaj taką mieszankę przez około 10 minut. Na tym etapie możesz przecedzić żel, aby odseparować od niego nasiona. Jeśli mikstura wydaje ci się zbyt gęsta, aby swobodnie nakładać ją na włosy możesz dolać do niej więcej wody. Idealna konsystencja (słynny lniany glutek) powinna przypominać kisiel.
Taka domowa maska z siemienia lnianego jest bardzo uniwersalna. Sprawdzi się praktycznie do każdego typu kosmyków (nisko-, średnio- i włosów wysokoporowatych). Nakładaj ją na lekko wilgotne włosy – na całą długość, same końcówki lub bezpośrednio na skórę głowy. Jeśli chcesz cieszyć się jeszcze lepszymi efektami, przykryj głowę czepkiem po nałożeniu maski. W ten sposób przeciwdziałasz utlenianiu się składników. Sprawisz, że siemię lniane na włosy będzie działać silniej i intensywniej.
Jak długo można trzymać taki żel lniany na włosach? Właściwie nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Ta naturalna substancja nie powinna w żaden sposób podrażnić twojej skóry ani włosów. Najlepiej pozostawić ją na głowie przynajmniej na godzinę. Może jednak zostać nawet na całą noc. Jeśli wcześniej nie stosowałeś takich regenerujących kuracji, przetrzymaj maseczkę jak najdłużej – twoje włosy z pewnością ci za to podziękują.
Len na włosy – płukanka
Maseczka z siemienia lnianego na włosy ma tę zaletę, że działa mocno i głęboko przenika w strukturę włosa. W przypadku płukanki niestety nie jest to możliwe. Nie znaczy to jednak, że jej działanie nie jest korzystne dla twoich włosów.
Jak przygotować len na włosy, aby dało się nim płukać włosy i skórę głowy? Proces przygotowania płukanki jest bardzo podobny do opisanego powyżej. Jedyna różnica tkwi właściwie w ilości używanej wody. Płukanka powinna być znacznie rzadsza od maski z siemienia lnianego. Jej konsystencja musi być praktycznie taka jak zwykłej wody. Może być odrobinę gęstsza, lecz musi swobodnie spływać po włosach.
Siemię lniane na porost włosów i intensywne nawilżenie możesz stosować na ciepło lub zimno. Najlepiej użyć płukanki podczas mycia włosów. Oblewaj nią swoje włosy powoli, aby mogła wsiąknąć w każde pasmo. Rozrzedzone siemię lniane na włosy najlepiej stosować na sam koniec codziennej pielęgnacji. Użyj tak przygotowanego płynu po ostatnim płukaniu. Nie spłukuj lnu zwykłą wodą. Pozostaw go na głowie aż do następnego mycia.
Taka metoda jest zalecana szczególnie dla włosów kręconych i falowanych. Len ma działanie wygładzające, ale też utrwalające. Jeśli więc zastosujesz go na koniec mycia i pozostawisz włosy do naturalnego wyschnięcia, naturalny skręt twoich włosów zostanie podkreślony. Jest to świetny sposób na wydobycie i wzmocnienie twoich loków. Nie musisz w tym celu używać już żadnych kupnych odżywek ani chemicznych substancji.
Siemię lniane na włosy – mgiełka DIY
Kolejnym sposobem na wykorzystanie siemienia lnianego na włosy jest zrobienie z niego mgiełki. Takim płynem możesz regularnie spryskiwać swoją fryzurę w ciągu dnia – kiedy tylko potrzebujesz odrobiny odświeżenia. Biorąc pod uwagę, że będziesz używać małych ilości w większych odstępach, będzie ci potrzebna mniejsza ilość płynu niż przy przygotowywaniu powyższych przepisów.
Łyżkę stołową ziaren siemienia lnianego zalej 100 ml wody i gotuj na małym ogniu przez około 10 minut lub do zgęstnienia mieszanki. Wlej miksturę do czystego atomizera. Jeśli jest to konieczne, dodaj do niej nieco więcej wody. Dla lepszej ochrony włosów przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi warto dodać jeszcze parę kropel oliwy z oliwek bądź oleju z pestek winogron. Nie bój się – siemię lniane na włosy nie zostanie w ten sposób osłabione, a olej nie przyczyni się do szybszego przetłuszczania włosów. Jeśli dodasz niewielką ilość, zadziała odżywczo na całą długość twoich włosów.
Jeśli chcesz, aby mgiełka miała lepszy zapach, dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Na włosy świetnie sprawdzi się na przykład szałwia lub rozmaryn (ten drugi ma lekkie działanie przyciemniające). Uważaj jednak, aby nie przesadzić. Olejki eteryczne w dużej ilości mogą mieć działanie drażniące i wysuszające.
Len na włosy – olejowanie olejem lnianym
Kolejnym popularnym sposobem na to, jak wykorzystać siemię lniane na włosy, jest praktyka olejowania. Takiego oleju nie wykonasz samodzielnie. Powinien być to produkt profesjonalnie tłoczony, najlepiej metodą na zimno. Ten sposób gwarantuje, że jak najwięcej składników odżywczych pozostanie w gotowym produkcie. Kupuj olej z lnu ze sprawdzonego źródła, najlepiej z upraw ekologicznych.
Len na włosy w postaci oleju możesz stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi olejami. Musisz w tym celu sprawdzić, które rodzaje oleju będą najlepsze dla twojego rodzaju włosów. Zawsze olejuj włosy przed myciem. Najlepiej trzymaj olej na włosach przez całą noc lub przynajmniej przez kilka godzin.
Siemię lniane na włosy w takiej formie skutecznie zapobiega puszeniu się włosów, nawilża włosy i regeneruje ich strukturę od wewnątrz. Reguluje gospodarkę hormonalną i normalizuje problemy skórne twojej głowy (i całego ciała!). Na koniec wystarczy zmyć go ulubionym szamponem. Możesz taką kurację powtarzać kilka razy w miesiącu. Nie stosuj jej zbyt często, ponieważ każdy olej może niepotrzebnie obciążyć twoje włosy.
Siemię lniane działa w sposób kompleksowy. Odżywia strukturę włosa oraz skórę głowy. Pomaga zagęścić włosy w naturalny sposób oraz wydobyć ich naturalne piękno. Wypróbuj różne sposoby używania lnu na włosy, aby znaleźć swój ulubiony. Stosuj kosmetyki z siemieniem lnianym regularnie, a z pewnością zauważysz ogromne zmiany w kondycji włosów i ich gęstości. Skóra głowy będzie zdrowsza, mniej tłusta i bez łupieżu.