Drzewo oliwne wykorzystywane jest od zamierzchłych czasów. W mitologii odgrywało znaczącą rolę – gałązki oliwne symbolizowały witalność i siłę. Już w czasach chrześcijaństwa była częścią wielu sakramentów, takich jak chrzest czy ostatnie namaszczenie. Jednak można ją stosować w wielu bardziej prozaicznych sytuacjach. W krajach śródziemnomorskich (i nie tylko) oliwę bardzo często wykorzystuje się w kuchni. Jednak w naszym artykule wspomnimy o jej innej roli. Oliwa z oliwek na włosy może być bowiem częścią olejowania, czyli sposobu pielęgnacji. Czy nie jest to przestarzała forma dbania o kondycję włosów? A może właśnie naturalne metody, które wracają do łask, są najbardziej skuteczne? Sprawdź, czy warto przeprowadzić olejowanie włosów przy użyciu oliwy!
Oliwa z oliwek – wiecznie zielone drzewo
Gaje oliwne porastają ciepłe klimaty Morza Śródziemnego. Owoce oliwki są surowcem wykorzystywanym do celów kosmetycznych (np. do olejowania włosów) oraz spożywczych. To z nich tłoczy się odpowiednimi metodami wartościowy olej. Tutaj warto pamiętać, że najlepszy jest ten zimnotłoczony i nierafinowany. To oznacza, że produkt nie został zbyt silnie oczyszczony i zachowa najwięcej cennych składników. Właśnie taka oliwa najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji twojej fryzury.
Oliwa z oliwek na włosy – wartościowy skład
Oliwa z oliwek na włosy będzie dobrym środkiem do pielęgnacji właśnie dzięki wartościowym witaminom i innym pożytecznym substancjom. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim:
- witaminę E, C, A;
- witaminy z grupy B;
- silną dawkę substancji przeciwutleniających;
- fosfor;
- potas;
- miedź.
Łatwo zauważyć, jak wiele dobroczynnych substancji znajduje się w oliwie z oliwek. Nie bez powodu tak rewelacyjnie sprawdza się jako naturalny kosmetyk do włosów.
Oliwa z oliwek na włosy – działanie
Oliwa na włosy nie jest niczym nowym i była stosowana w ten sposób przez wcześniejsze pokolenia. Kto może korzystać z niej w pielęgnacji włosów i jakie daje efekty? Oliwa z oliwek do włosów jest naturalnym kosmetykiem przeznaczonym praktycznie dla każdego. Rzadko się zdarza, że wyrządzi włosom jakieś szkody. Mogą ją stosować zarówno posiadaczki nisko- jak i wysokoporowatych kosmyków.
Właściwości oliwy z oliwek na włosy:
- ma silne właściwości nawilżające, zapobiega nadmiernej utracie wody z włosów;
- zapobiega puszeniu włosów;
- pomaga odbudować zniszczoną fryzurę, szczególnie po farbowaniu, rozjaśnianiu;
- dogłębnie odżywia, a struktura włosa staje się bardziej elastyczna i wygładzona;
- wzmacnia cebulki, a w konsekwencji zapobiega nadmiernej utracie włosów (oliwa z oliwek na porost włosów to skuteczny i bezpieczny sposób);
- reguluje nadmierne przetłuszczanie skóry głowy;
- ułatwia rozczesywanie, włosy są elastyczne i sprężyste;
- dzięki silnym właściwościom pielęgnacyjnym przedłuża trwałość stosowanej koloryzacji.
Oliwa z oliwek na włosy – czy tylko?
Oliwa z oliwek na włosy to bez wątpienia świetny kosmetyk pozyskiwany z natury, co widzisz po wymienionych właściwościach. Nie można jednak pokrótce nie wspomnieć o jej dodatkowym zastosowaniu. Nie bez powodu osoby będące na śródziemnomorskiej diecie cieszą się wyjątkowym zdrowiem i energią, a także nienaganną kondycją włosów i skóry. Oliwa z oliwek bierze w tym niemały udział:
- wspomaga pracę układu pokarmowego;
- łagodzi objawy ewentualnych alergii, zapobiega ich powstawaniu (co jest istotne dla skóry głowy);
- jest silnym przeciwutleniaczem dla organizmu;
- ułatwia wypróżnianie przy problemach z zaparciami;
- zapobiega powstawaniu miażdżycy;
- reguluje poziom cukru we krwi;
- opóźnia procesy starzenia (w tym oczywiście skóry, co wpływa na stan włosów);
- zapobiega wielu chorobom (m.in. serca).
Pamiętaj, że wprowadzając oliwę z oliwek do swojej diety, przyczyniasz się także do poprawy kondycji włosów od wewnątrz.
Jak stosować oliwę z oliwek na włosy?
Drogocenny olej pozyskiwany z oliwek powinien zagościć na stałe w twojej łazience. Jak stosować oliwę z oliwek na włosy, aby była skuteczna?
- Możesz rozpocząć przygodę z olejowaniem włosów.
- Kilka kropel produktu możesz również dodawać do ulubionej maski lub odżywki. W ten sposób wzbogacisz ich skład i zwiększysz szansę na jeszcze intensywniejsze działanie.
- Ten naturalny kosmetyk możesz także traktować jako wcierkę. Jeśli twoja skóra głowy potrzebuje pomocy – aplikuj ją przed każdym umyciem włosów.
Olejowanie włosów – co to jest i jak działa na włosy?
Wspomniane przez nas wcześniej olejowanie włosów wymaga odpowiedniego przybliżenia. Czy wiesz, co to tak naprawdę jest i w jaki sposób można nakładać oleiste substancje w ramach pielęgnacji? Przed zastosowaniem oliwy z oliwek na włosy poznaj sposoby, w jakie możesz ją nakładać:
- Olejowanie na sucho to po prostu nałożenie niewielkiej ilości oliwy na włosy i końcówki (ewentualnie na skórę głowy). Opcja ta świetnie sprawdza się u osób z nisko- i średnioporowatymi pasmami.
- Olejowanie na mokro będzie zaś świetne na włosy wysokoporowate. Wystarczy, że przed nałożeniem oleju zamoczysz je w wodzie.
- Olejowanie na podkład to metoda z wykorzystaniem np. maski lub żelu aloesowego. Bardzo dobrze sprawdzi się na włosach wymagających, zniszczonych, z rozchylonymi łuskami.
Jak widzisz, oliwa z oliwek na włosy to świetny kosmetyk do olejowania, który można stosować na różne sposoby. Nałożony produkt warto dodatkowo zawinąć w foliowy czepek i podgrzać przy użyciu suszarki. To wzmocni działanie składników aktywnych, które pozytywnie wpłyną na kondycję włosów.
Olejowanie włosów oliwą z oliwek – pamiętaj o kilku rzeczach
Jeśli stosujesz olejowanie włosów oliwą z oliwek, powinnaś pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
- Ilość ma znaczenie. Twoje włosy nie muszą wcale pływać w naturalnym produkcie, aby dzięki niemu zyskały. Wystarczy zwykle wmasować niewiele oliwy (1-2 łyżki). Jeśli nałożysz jej zbyt dużo, możesz mieć niemały problem z jej zmyciem. Gdy będzie jej za mało, olejowanie okaże się z kolei nieskuteczne.
- Odpowiednie zmywanie oliwy z oliwek jest niesamowicie istotne. Czasami szampon to za mało. Warto nałożyć lekką odżywkę na długość włosów i odczekać kilka minut. Ma to za zadanie zemulgować cząsteczki oleju i ułatwić ich spłukanie. Dodatkowym bonusem są walory pielęgnacyjne.
- Systematyczność to hasło, które powinno ci towarzyszyć zawsze, jeśli chcesz osiągnąć pozytywne efekty, dbając o urodę. Naturalne preparaty potrzebują czasu, aby mogły zadziałać. Pamiętaj o regularności i cierpliwości. Nakładaj oliwę na włosy przynajmniej 2 razy w tygodniu.
Oliwa z oliwek na włosy – efekty. Dla kogo olejowanie włosów?
Jeśli zastosujesz oliwę z oliwek na włosy, możesz uzyskać:
- zdrowe włosy o odpowiedniej strukturze;
- zwiększony blask i wygładzenie;
- przyspieszony porost włosów;
- złagodzenie objawów nadmiernego wypadania włosów;
- unormowana praca owłosionej skóry głowy;
- zminimalizowanie podrażnień na skórze głowy.
Oliwa z oliwek to produkt, który jest dostępny dla każdego, a jego aplikacja na włosy jest banalnie prosta. Zadbaj o to, aby znalazł się w twojej łazience. Niech twoja fryzura korzysta z jej wspaniałych właściwości. Olejowanie oliwą z oliwek na włosy powinno przynieść świetne rezultaty. Wiesz już, co robić. Do dzieła!