Kosmetyki do ciała

Mydło dziegciowe – efekty, właściwości przeciwzapalne i zastosowanie produktu. Przy jakich problemach skórnych go stosować? Sprawdź, czy pomaga na łuszczycę i trądzik?

Mydło dziegciowe jest kosmetykiem zwalczającym wiele różnorodnych problemów skórnych. Właśnie dlatego warto poznać je bliżej, czytając poniższy artykuł. Sprawdź, jakie są właściwości mydła z kory i jego zalety. Dowiedz się, jak może ci pomóc w pielęgnacji!

Mydło dziegciowe znane jest także jako mydło z kory. To naturalny kosmetyk, który zawiera w swoim składzie dziegieć. Mydło z dziegciem brzozowym jest bardzo popularne, zwłaszcza wśród osób z problemami skórnymi. Dziegciowe mydło w kostce to bowiem kosmetyk skutecznie zwalczający łojotok, łupież i trądzik. Jedyną wadą jest to, że ma nieprzyjemny zapach, ale w pełni zrekompensują ci go zalety mydła. Jakie korzyści niesie za sobą używanie takiego mydła z dziegciem? Aby dowiedzieć się więcej na temat właściwości mydła dziegciowego, przeczytaj koniecznie nasz artykuł.

Mydło dziegciowe – pochodzenie mydła z kory

mydło dziegciowe kąpiel

Dziegciowe mydło zawiera w sobie, zgodnie z nazwą, dodatek dziegciu brzozowego. Nie każdy jednak wie, czym ten składnik właściwie jest. Wyjaśniamy zatem już teraz, czym jest dziegieć brzozowy. To ciemna i smolista substancja z brzozy. Dokładniej mówiąc, dziegieć brzozowy powstaje w wyniku suchej destylacji kory i korzeni dwóch gatunków brzozy – omszonej i brodawkowatej. Każdy, kto miał styczność z tą substancją, ten wie, że ma ona bardzo nieprzyjemny zapach. Można go porównać nawet do połączenia zapachu zjełczałego sera i smoły. Nie warto się jednak zniechęcać nieprzyjemną wonią tej substancji. Dlaczego?

Mydło z kory – skład mydła z dziegciem

Zanim przejdziemy do samego mydła dziegciowego, warto podkreślić właściwości dziegciu. Dziegieć brzozowy zawiera wiele cennych składników bioaktywnych, takich jak:

  • polifenole;
  • fenole;
  • seskwiterpeny;
  • węglowodory aromatyczne;
  • substancje żywiczne;
  • benzen,
  • betulina i kwas betulinowy.

Jest tam też kilka niezidentyfikowanych do tej pory innych składników. Związki fenolowe są w tym przypadku najistotniejsze z punktu widzenia branży kosmetycznej jako te odpowiedzialne za właściwości antyseptyczne, grzybobójcze i bakteriobójcze, czyli po prostu wspierające pielęgnację skóry. Właśnie dlatego warto kupić mydło dziegciowe i stosować je na skórę problematyczną. Może to bowiem pomóc, gdy masz trądzik czy łupież.

Mydło z dziegciem – jak dawniej stosowano?

mydło dziegciowe na talerzu

Kiedyś mydło dziegciowe było bardzo cenione na wsi jako środek leczniczy, który potrafi zdziałać cuda. Wytwarzali go w głębokich lasach tzw. smolarze, którzy nie przekazywali swojego przepisu w niepowołane ręce. Oznacza to, że proces produkcji mydła dziegciowego był owiany tajemnicą i przekazywany z pokolenia na pokolenie. Co ciekawe, dziegciem brzozowym tradycyjnie leczono schorzenia skóry, tak jak się to robi dziś, ale dodatkowo zażywano go w przypadku chorób układu pokarmowego i oddechowego. Dzisiaj już wiemy, że dziegieć brzozowy przyjmuje się jedynie zewnętrznie, właśnie jako mydło dziegciowe z kory.

Zobacz też:
Masło shea – naturalny kosmetyk o cudownych właściwościach

Mydło dziegciowe – właściwości mydła z kory. Jaki ma zapach?

Mydło z dziegciem ma silne właściwości bakteriobójcze, antyseptyczne, przeciwłupieżowe, przeciwświądowe i przeciwgrzybiczne. W jego składzie można znaleźć też wiele cennych, naturalnych składników, w zależności od przyjętej receptury. Do składników mydła z kory mogą należeć np.:

  • olej kokosowy;
  • olej rycynowy;
  • masło shea;
  • oliwa z oliwek;
  • masło kakaowe;
  • olej słonecznikowy.

Dobre mydła dziegciowe to te, które są wyrabiane w naturalny sposób, np. w małych mydlarniach. Możesz je natomiast kupić online z dostawą do domu. Rozpoznasz takie mydła bez trudu, ponieważ mają ciemny kolor, charakterystyczny zapach i konsystencję oraz się pienią.

Problemy skórne a dziegieć brzozowy – właściwości i zastosowanie mydła z kory w kosmetykach

mydło dziegciowe zestaw

Mydło dziegciowe skutecznie oczyszcza, wygładza i zmiękcza skórę. Do tego przyspiesza gojenie się zadrapań i małych ran, likwiduje zaskórniki i zamyka pory, a także reguluje poziom sebum, zmniejszając świąd skóry. Warto je stosować przy dolegliwościach, którymi są m.in.:

Mydło dziegciowe – kiedy nie stosować produktu?

mydło dziegciowe rodzaje

Mydło dziegciowe pomaga na wszystkie powyższe problemy i skutecznie je rozwiązuje. Jednak są sytuacje, w których nie powinno się go używać. Pamiętaj, że wysusza twoją skórę, więc nie stosuj go, jeśli masz suchą cerę. Zrezygnuj z jego używania także w sytuacji, gdy wiesz, że jesteś w ciąży.

Mydło dziegciowe to świetny i znany od pokoleń sposób rozwiązywania problemów skórnych. Skorzystaj z niego, gdy borykasz się z łuszczycą, trądzikiem czy wypryskami. Pamiętaj jednak, aby nie stosować mydła z kory, gdy jesteś w ciąży lub masz suchą skórę.



Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: