Czy prawidłowe mycie włosów ma znaczenie?
Z pozoru błaha czynność, jaką jest mycie włosów, jest bardzo istotna. To, jak obchodzisz się z nimi podczas oczyszczania, na pewno odbije się prędzej czy później na ich wyglądzie. Również rodzaj stosowanych produktów ma znaczenie. Niewłaściwie dobrane, np. zbyt agresywne, podrażnią skórę głowy i wysuszą włosy.
Najbardziej tradycyjną metodą mycia włosów jest ich zwilżenie i nałożenie szamponu. I nie ma w tym nic złego, jednak nie u każdego ta metoda się sprawdzi.
Jak prawidłowo myć włosy, aby były piękne i zdrowe?
Jeśli tradycyjne oczyszczanie włosów i skóry głowy się u ciebie sprawdza, pozostań przy tym. W innym przypadku, jeśli zauważyłaś, że mimo odpowiedniej pielęgnacji są zniszczone, szorstkie i suche – przetestuj poniższe sposoby.
- Rozcieńczanie szamponu, zwane metodą kubeczkową. Jej celem jest jak najdelikatniejsze mycie skóry głowy i włosów. Szampon możesz rozcieńczyć z wodą, ale niekoniecznie. Świetnie sprawdzą się np. ziołowe mieszanki. To sposób wart wypróbowania przez posiadaczki suchego skalpu, bardzo wrażliwego.
- Mycie włosów odżywką znalazło zastosowanie szczególnie u posiadaczek włosów kręconych. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego produktu. Pewnie zastanawiasz się jak to możliwe, że odżywka domyje włosy? Kosmetyki te również zawierają detergenty, lecz nieco inne. Zwilż włosy, następnie nałóż odżywkę na skórę głowy i całą długość włosów. Wykonaj delikatny masaż i odczekaj kilka minut. Spłucz i ciesz się wyjątkowo podkreślonymi lokami, bez efektu puszenia. Metoda ta wymaga stosowania szamponu oczyszczającego raz na kilka tygodni, w celu pozbycia się nagromadzonego nadmiaru substancji, które mogłyby obciążyć włosy.
- Metoda OMO jest coraz popularniejsza. Najlepiej sprawdzi się u osób z włosami suchymi, zniszczonymi, które nie potrzebują obciążenia dodatkowym detergentem jakim jest szampon oczyszczający. Skrót sposobu oznacza po kolei: odżywka-mycie-odżywka. Do pierwszego „O” możesz zastosować również olej odpowiednio dobrany do porowatości. Zwilż włosy i zaaplikuj odżywkę od ucha w dół. Na skórę głowy nałóż szampon i wykonaj delikatny masaż. Całość spłucz ciepłą wodą i daj mocno nawilżającą odżywkę lub maskę.
Produkty do mycia włosów – szampony
Działanie pielęgnacyjne i odżywcze szamponu jest znikome, ponieważ ma on za krótki kontakt ze skórą. Po umyciu go zmywamy. Nie oznacza to jednak, że powinien być dobierany bez zastanowienia. Rodzaj szamponu powinnaś dopasować do skóry głowy i jej aktualnych potrzeb. Od dbania o strukturę włosa są inne produkty (maski, odżywki).
Rodzaje szamponów
- szampon oczyszczający
- szampon delikatny do skóry wrażliwej
- szampon przeciwłupieżowy
- szampon przeciw wypadaniu włosów
- szampon zwiększający objętość włosów
- szampony mocno odżywcze
- szampony nawilżające
- szampony w kostce
Szampon oczyszczający do włosów, czyli jaki?
Szampon głęboko oczyszczający to produkt, który powinien stać w każdej łazience. Przy skórach głowy bardzo mocno przetłuszczających się, rewelacyjnie odświeża. Jest niezbędnym uzupełnieniem zrównoważonej pielęgnacji włosów.
Można powiedzieć, że jest to rodzaj szamponu, który „otwiera” łuski włosa. Ich wygląd i struktura zaraz po umyciu mogą wydawać się szorstkie. Mówi się, że wydają charakterystyczny dźwięk – to zasługa dogłębnego oczyszczenia.
Jak często stosować szampon oczyszczający skórę głowy?
Skład szamponu oczyszczającego skórę głowy jest bogaty w silniejsze detergenty, np. SLES. Dlatego nie zaleca się go używać codziennie, bez żadnych przerw, nawet przy nadmiernym łojotoku. Stosowany raz na kilka dni usuwa z włosów zanieczyszczenia i kosmetyki do stylizacji – to, czego codzienny szampon nie potrafi.
Kto powinien stosować szampon oczyszczający?
- Osoby z nadmiernym łojotokiem skóry głowy.
- Osoby zmagające się z łupieżem tłustym.
- Każdy, raz na tydzień lub dwa, w celu pozbycia się resztek niedomytych substancji z włosa.
Jak prawidłowo myć włosy, aby były piękne i zdrowe?
Niezależnie od produktu, jakiego użyjesz do mycia, powinnaś pamiętać o kilku ważnych zasadach.
- Nie używaj gorącej lub wręcz lodowatej wody do płukania włosów. To uwrażliwi ich strukturę. Możesz zakończyć proces mycia delikatnie chłodną wodą.
- Nie pocieraj włosów ręcznikiem. Lepiej sprawdzi się stary, bawełniany podkoszulek.
- Podczas mycia traktuj swoje włosy niezwykle delikatnie. Wykonaj delikatny masaż i spłucz. Szampon nie jest produktem, który powinien spędzać na skórze głowy kilkanaście minut.
- Skup się na skalpie. Włosy na długości nie potrzebują tarcia podczas mycia, aby były czyste. Z reguły wystarcza im piana spływająca podczas spłukiwania.
Widzisz sama, że szampon oczyszczający to coś, co powinno cię zainteresować. Może doskonale wzbogacić pielęgnację i sprawi, że składniki aktywne z masek lub odżywek będą lepiej działać.