Jak działa kwas salicylowy? Ten przeciwbakteryjny i przeciwzapalny składnik najpowszechniej kojarzony jest z terapią trądziku. Jego niesamowita moc oczyszczania zaskórników i zmniejszania łojotoku jest już niemal powszechnie znana. Jednak kwas salicylowy na twarz ma dużo szersze spektrum działania. Czy wiesz, w jak wielu kosmetykach możesz go znaleźć? Dowiedz się o nim więcej i poznaj jego właściwości!
Kwas salicylowy na twarz – ojciec przemysłu farmaceutycznego
Kwas salicylowy otrzymano po raz pierwszy w XIX wieku. Właśnie wtedy niemiecki chemik z chciał otrzymać barwnik indygo kory wierzby białej. Jednak efektem starań był kwas salicylowy. Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej kwas stał się pierwszym lekiem przemysłu farmaceutycznego. Przez dekady jego właściwości zostały dogłębnie zbadane, więc nie omieszkamy ich przedstawić! Sprawdź, czy stosowanie kwasu salicylowego do twarzy daje dobre efekty.
Dlaczego warto stosować kwas salicylowy na twarz?
Kwas salicylowy należy do grupy kwasów BHA (beta-hydroksykwasów). Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Dlaczego warto stosować kwas salicylowy na twarzy? Jest co najmniej kilka odpowiedzi. Ten składnik usuwa z naskórka martwe komórki (właściwości keratolityczne), ma też właściwości przeciwgrzybicze i dezynfekujące. Spłyca blizny i przebarwienia potrądzikowe, a także wspiera proces odnowy naskórka.
Właściwości kwasu salicylowego na twarz, za które pokochała go kosmetologia
Każdy krem, peeling czy tonik salicylowy działa wielozadaniowo i można je uznać za uniwersalne. Dlaczego? Kwas salicylowy:
- Jest tłuszczolubny – w praktyce oznacza to, że bez problemu radzi sobie z łojotokiem, zaskórnikami, nadmiernym rogowaceniem. Rozpuszcza sebum zgromadzone w gruczołach łojowych.
- Rozluźnia połączenia międzykomórkowe – dzięki temu usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry okazuje się bardzo łatwe.
- Nie jest fotouczulający – dlatego możesz go używać o każdej porze dnia i nocy.
Kwas salicylowy na twarz – trądzik a stężenie kwasu
Kwas salicylowy, występujący w kosmetykach pod nazwą Salicid Acid, często łączony jest przez producentów z alkoholem etylowym. Dzieje się tak, ponieważ rozpuszcza się on tylko w alkoholu lub tłuszczach. Produkty z kwasem salicylowym na trądzik zazwyczaj mają stężenie kwasu 1-2%. W większym stężeniu jego właściwości będą bardziej złuszczające (keratolityczne). Większe dawki kwasu częściej są stosowane do grubszej skóry – np. na piętach lub łokciach.
Działanie kwasu salicylowego na trądzik. Poznaj moc peelingów
Kwas salicylowy na twarz zawsze działa przeciwzapalnie. Co jasne, zmniejsza stany zapalne cery trądzikowej. Pomaga również skórze w regulowaniu namnażających się bakterii Propionibacterium acnes. Dzięki temu z upływem czasu będzie coraz mniej zmian, które są początkiem wszystkich trądzikowych dolegliwości skórnych.
Kwas salicylowy – trądzik – super moc złuszczania!
Jak już wspominaliśmy, w mocniejszych stężeniach kwas salicylowy wykazuje większe działania keratolityczne. Zmiany trądzikowe, które będziesz regularnie złuszczać, z czasem staną się mniejsze. Będą pojawiać się także w mniejszym natężeniu. Peelingi chemiczne z kwasu salicylowego na twarz wzmacniają też przepływ innych substancji wykorzystywanych w leczeniu trądziku. Dzieje się tak, ponieważ rozpuszczają i wypychają z porów sebum. Czysta skóra jest w stanie przyjąć o wiele więcej składników.
Kwas salicylowy na twarz – zastosowanie
Opowiedzieliśmy ci już pokrótce o kwasie salicylowym w terapii trądziku. Jednak nie jest to jedyne jego kosmetyczne zastosowanie w pielęgnacji skóry. Kwas salicylowy na twarz może być stosowany przy każdym fonotypie skóry. Jest łagodniejszy od kwasów AHA (już po 2-3 minutach odparowuje, więc nie jest w stanie wniknąć przesadnie głęboko w skórę). Dzięki temu zachodzi o wiele mniejsze prawdopodobieństwo podrażnień skóry.
Kwas salicylowy na twarz – przy jakich problemach skórnych pomoże?
Kwas można stosować przy wszystkich rodzajach skóry, więc jest skuteczny przy zróżnicowanych problemach. Najczęściej wykorzystuje się go w terapii różnych typów trądziku (zaskórnikowego, ze zmianami ropnymi i stanami zapalnymi oraz młodzieńczego). Pomaga też w terapii łuszczycy, łupieżu, w walce z pozapalnymi przebarwieniami, plamami soczewicowatymi i ostudą. Często stosuje się go również na przetłuszczanie się skóry, a także problemy z zanieczyszczoną strefą T.
Kwas salicylowy na zaskórniki
Wiele źródeł wskazuje, że kwas salicylowy na zaskórniki to najlepsze rozwiązanie tego problemu. Będzie odpowiedni przy codziennej pielęgnacji cery ze skłonnością do zaskórników. Spirytus salicylowy na wągry działa doskonale, ponieważ oczyszcza skórę, usuwa nadmiar sebum, makijaż i odtyka pory. Złuszczanie przekłada się na usunięcie martwych komórek, które również zatykają pory.
Kwas salicylowy na przebarwienia
Choć przebarwienia często pojawiają się wraz z przebiegiem trądziku, dotyczą też innych problemów skórnych. Czasem pojawiają się wskutek zmian hormonalnych, starzenia się skóry, a także nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Kwas salicylowy na przebarwienia może pojawiać się w produktach kosmetycznych, ale bywa też wykorzystywany w zabiegu z użyciem kwasów.
Kwas salicylowy na twarz – kiedy go nie stosować?
Przede wszystkim, kwas salicylowy na twarz nie jest zalecany osobom z alergią na salicylany lub aspirynę. Na ten składnik powinny uważać też kobiety w ciąży i osoby stosujące izotretynoinę. Nie powinni go stosować też ci, którzy zmagają się z:
- czynnym zapaleniem skóry;
- podrażnieniem twarzy;
- rakiem skóry (w miejscu jego występowania).
Choć kwas salicylowy w formie peelingu jest uważany za jeden z łagodniejszych z chemicznych peelingów, nie używaj go, jeśli za każdym razem po jego zastosowaniu pojawiają się skutki uboczne.
Kwas salicylowy na twarz – najczęstsze skutki uboczne
Najczęściej skutki uboczne pojawiają się na początku kuracji, ale wraz z jej trwaniem zanikają samoistnie. Bywają jednak sytuacje, gdy po każdym użyciu te skutki się pojawiają. Niestety, wtedy musisz zrezygnować z terapii kwasem salicylowym. Wśród skutków ubocznych stosowania kwasu salicylowego na twarz wymienia się:
- suchość;
- wzmożoną wrażliwość na słońce;
- mrowienie skóry i zaczerwienienie.
Kwas salicylowy na twarz – z czym warto go łączyć?
Kwas salicylowy wysusza skórę. Dlatego warto go połączyć ze stosowaniem kosmetyków z humektantami. Dzięki temu twoja skóra zachowa odpowiednie nawodnienie i będzie bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Na początku terapii warto najpierw nawilżyć skórę, a dopiero potem nakładać kwas. Z czasem, gdy skóra stanie się bardziej odporna, rób to w odwrotnej kolejności. Kwas salicylowy na twarz warto również łączyć z ceramidami, pantenolem, gliceryną, kwasem: hialuronowym, migdałowym i azelainowym.
Kwas salicylowy na twarz – z czym nie możesz go łączyć i dlaczego?
Substancji nie można łączyć z dwóch powodów. Pierwszy to wzajemne dezaktywowanie się składników. Niektóre połączenia będą po prostu nieskuteczne, bo jeden składnik uniemożliwi działanie drugiego. To niepożądane, bo nie da efektów, ale o wiele gorsze są bardziej wybuchowe mieszanki, po których pojawią się skutki uboczne. Podrażnienia, zaczerwienienia, wysypki, przesuszenia to coś, czego nie chcesz doświadczyć.
Lista składników zakazanych
Stosując kwas salicylowy na twarz, dopilnuj, żeby nie łączyć go z:
- innymi kwasami złuszczającymi naskórek (kwasy AHA);
- retinolem;
- niacynamidem;
- kwasem askorbinowym (witamina C).
Ale bez paniki! Nasza przestroga dotyczy tylko używania tych połączeń w trakcie jednego zabiegu pielęgnacyjnego. Spokojnie możesz stosować jedną grupę składników rano, a drugą wieczorem.
Salicylic Acid w kosmetyce – pod jakimi postaciami można go kupić?
Gdzie najczęściej znajdziesz kwas salicylowy? Krem, serum lub tonik to najpopularniejsze produkty. Jako Salicylic Acid pojawia się także w przeciwtrądzikowych żelach, ampułkach, mydłach. Jest też obecny w:
- kremach zmiękczających do pięt, stóp i łokci;
- szamponach przeciwłupieżowych;
- produktach do terapii łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry.
Ponadto znajdziesz go w „zwykłych” kremach na dzień lub noc i anti-aging. Ujednolica bowiem koloryt skóry, stymuluje ją do odnowy, a także wykazuje niewielkie właściwości przeciwzmarszczkowe.
Kwas salicylowy na twarz – jak go wprowadzić do codziennej pielęgnacji?
Oczywiście, możesz kupić produkt zawierający kwas salicylowy. Jednak jest dostępny również w aptece. Wykorzystasz go w takiej formie jako odrębny składnik i użyjesz go do wzbogacenia używanych kosmetyków lub tworzonych produktów DIY. Pamiętaj jednak, aby nie przekroczyć bezpiecznego stężenia 2% kwasu w produktach stosowanych na skórę. W domowych warunkach efekty używania kwasu salicylowego powinny być widoczne maksymalnie po 6 tygodniach. Jeśli ich nie dostrzegasz, zmień kosmetyk.
Słowo podsumowania o kwasie salicylowym na twarz
Kwas salicylowy na twarz to środek stosowany najczęściej w terapii zaskórników i zmian trądzikowych. Zapobiega powstawaniu zaskórników (otwartych, i zamkniętych) reguluje wydzielanie sebum i przyspiesza gojenie wyprysków. Zwłaszcza przy cerze problematycznej może też być stosowany profilaktycznie. Dzięki temu będzie promienna i zauważysz efekt działania kwasu na własnej skórze. Całkiem dosłownie!
Pamiętaj jednak o zdrowym umiarze. Kwas salicylowy na twarz z zasady jest bezpieczny, ale przed pierwszym użyciem zrób test, nakładając kwas na niewielki obszar skóry. Opisany przez nas składnik kosmetyków jest powszechnie dostępny, ale nie oznacza to, że można go nadużywać. Nie zapominaj, aby stosować się do zaleceń producenta. Nie przedłużaj również czasu trzymania kwasu na twarzy według własnego uznania.