Istnieje wiele rodzajów włosów, np. proste, falowane, długie, krótkie. Trzeba dostosować do nich częstotliwość ich mycia i właściwy szampon. W poniższym tekście znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jaki szampon do włosów kręconych wybrać, jak myć kręcone włosy i jak często to robić. Jakie kosmetyki warto wybierać? Jakich składników szukać, a czego unikać? Jest wiele pytań, na które osoby z lokami chciałyby poznać odpowiedź. Jeśli jesteś jedną z nich, ten artykuł będzie lekturą obowiązkową. Mamy jednak nadzieję, że okaże się przyjemna i pożyteczna!

Charakterystyka kręconych włosów – ważne informacje

Włosy kręcone są są wrażliwe na uszkodzenia i złamania. Ich delikatna struktura jest mocno zbliżona do wysokoporowatych włosów, czyli tych zniszczonych przez różne zabiegi fryzjerskie, począwszy od farbowania, a skończywszy na trwałej ondulacji. Charakterystyka jest o tyle istotna, że pozwala na wybór odpowiednich kosmetyków. To choćby szampon do włosów kręconych, maska do loków czy odżywka do włosów falowanych. 

Kręcone włosy i niezbyt proste do rozwiązania problemy

Każdy, kto ma kręcone włosy, ten wie, że są one zazwyczaj suche. Jeśli nie zyskają odpowiedniego nawilżenia, mogą być nawet przesuszone. Wskutek tego dochodzi do sytuacji, gdy na głowie jest coś na kształt „siana” i nie zawsze łatwo to naprawić. Innym minusem jest to, że loki można bardzo szybko i obciążyć u nasady, przez co fryzura traci skręty i jest „oklapnięta”. Czasami kręcone włosy się puszą, aby w innym momencie błyskawicznie się przetłuścić. I co najważniejsze, loki pochłaniają wilgoć z powietrza. Właśnie dlatego trzeba dobrać dobry szampon do włosów kręconych.

Szampon do włosów kręconych – ważny wybór

Włosy kręcone potrafią wzbudzać wiele różnych emocji. Z jednej strony osoby z prostymi włosami czują zazdrość, gdy widzą kogoś z lokami. Z drugiej natomiast posiadacze i posiadaczki kręconych włosów nie zawsze są z nich zadowoleni, ponieważ trzeba mieć do nich dużo cierpliwości. Wymagają one bowiem ciągłej uwagi i starannej pielęgnacji, bez których robią się spuszone i matowe, a nawet przybierają nieestetyczną postać „siana”. Aby odpowiednio zadbać o swoje loki, nadać im blasku i ładnego uniesienia wystarczy na szczęście odpowiedni szampon do włosów kręconych. Trzeba go jednak wybrać mądrze.

Szampony do włosów kręconych – na ratunek lokom

Włosy kręcone mają to do siebie, że są wysokoporowate i suche. Przypominają więc włosy, które przeszły wiele zabiegów, w tym trwałą ondulację czy rozjaśnianie. Nie brzmi to zbyt dobrze, ale jest to naturalna cecha kręconych włosów. Oznacza to, że można je szybko i bez większego problemu obciążyć i uszkodzić. Czasem same potrafią oklapnąć u nasady albo spuszyć się na całej długości lub końcówkach. Nie ulega też wątpliwości, że loki są trudne do zdyscyplinowania i czasami nic oprócz związania w kucyk nie pomaga. Właśnie dlatego powstał specjalny szampon do włosów kręconych.

Szampon do kręconych włosów – pielęgnacja i ład

Istnieje kilka rodzajów skrętu loka – bardzo mocne, średnie, jedynie falowane itd. Czasami zdarza się tak, że dany rodzaj można okiełznać jedynie poprzez zrobienie kucyka. Na szczęście, powstały szampony do włosów kręconych, które mają ułatwić ich rozczesywanie, pielęgnowanie i układanie. Właśnie dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego kosmetyku. Jakich składników nie powinien zawierać szampon do loków i dlaczego należy kupować jedynie naturalne produkty? Za chwilę odpowiemy na te pytania.

Naturalne szampony do kręconych włosów, czyli czego nie powinien zawierać szampon do loków

Oto nasze wskazówki. Kieruj się nimi przy wyborze najlepszego kosmetyku do swoich falowanych bądź kręconych włosów. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w których włosy ulegają zniszczeniu pod wpływem złego preparatu. Odpowiedni wybór to gwarancja, że nie pojawi się łupież lub „siano”.

Szampony do kręconych włosów bez agresywnych substancji myjących

Szampon do włosów kręconych zawsze wybieraj na podstawie jego składu. Tym, czego nie powinno w nim być, są tzw. agresywne substancje myjące. To m.in.:

Szampon do włosów kręconych zawierający któryś z powyższych składników może być zbyt silny. Może więc uszkodzić delikatną strukturę swoich kręconych włosów, a nawet podrażnić skórę głowy. Bezpieczny wybór to jedynie szampon do włosów kręconych bez SLS, SLES i ALS. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zapytaj sprzedawcę o to, czy dany produkt jest naturalny i nie niesie za sobą niepożądanych skutków ubocznych.

Szampon do loków bez silikonu

Kolejną ważną wskazówką jest, aby zawsze kupować szampony do włosów kręconych bez silikonu. Jest to bowiem kolejny składnik, który negatywnie wpływa na twoją fryzurę. Pod jego wpływem włosy są obciążone i oblepione, a do tego tracą dostęp do cennych składników z odżywek czy masek do włosów. Oczywiście, istnieją takie silikony, które bez problemu usuniesz z głowy. Jednak w tym przypadku jest to trudne i wymaga użycia szamponu z SLS, który niszczy kręcone włosy i negatywnie wpływa na kondycję twojej skóry głowy. Aby zatem uniknąć tego typu problemów, kup szampon do włosów kręconych bez silikonu.

Szampon do włosów falowanych bez syntetycznych polimerów

Najlepszy do loków jest szampon do włosów kręconych bez syntetycznych polimerów takich, jak quaternium czy polyquaternium. Dlaczego najlepiej ich unikać? Tworzą trudno zmywalną otoczkę wokół twoich włosów. Na koniec pamiętaj również o tym, aby unikać:

  • parafiny;
  • wosku;
  • gum w szamponie (w tym gumy guar).

W szamponach do włosów kręconych nie są aż tak powszechne. To częstsze składniki w maskach bądź odżywkach, jednak warto o nich pamiętać w czasie zakupów.

Co powinien zawierać w składzie szampon do włosów kręconych?

Wiesz już, że szampon do loków nie może zawierać SLS-ów, syntetycznych polimerów, silikonów, wosków czy gum. Teraz pojawia się pytanie, co w takim razie powinny mieć w składzie najlepsze produkty. Najlepiej byłoby, gdyby twój szampon do włosów kręconych zawierał łagodne detergenty oraz składniki o pielęgnacyjnych właściwościach, takie jak:

Zobacz też:
Czy puder do włosów niszczy je? Sprawdź, jak stosować ten rodzaj kosmetyku!

Pamiętaj jednak, że najlepszy szampon do włosów kręconych to ten emolientowy, nie zaś humektantowy czy proteinowy. Powodem tego jest to, że nadmiar naturalnych nawilżaczy może doprowadzić do puszenia się twoich włosów. Generalnie im prostszy skład posiada szampon do loków, tym lepiej.

Jak i kiedy stosować szampon do włosów kręconych?

Większość ludzi w tym miejscu zapewne się zaśmieje, ale wiele osób naprawdę nie potrafi prawidłowo używać szamponu do loków, aby właściwie je pielęgnować. Pamiętaj, że szampon do kręconych włosów to jedynie dodatek. Większą rolę odgrywa w tym przypadku odżywka do włosów. Niektórzy nawet rezygnują z szamponu na rzecz samej odżywki, używając go zaledwie 2 razy w miesiącu do umycia włosów z pozostałości po różnych stylizatorach. W ten sposób włosy nie są zbyt puszyste i przesuszone, a ty zyskujesz zdrową, niepodrażnioną skórę głowy.

Jaka odżywka może zastąpić szampon do kręconych włosów?

Jeżeli chcesz kupić najlepszy zamiennik szamponu do włosów kręconych, udaj się do drogerii, przejrzyj dostępne produkty i zapoznaj się z ich składami. Im krótszy skład i prostsze składniki, tym lepiej. Postaw na naturalną odżywkę, która nie zawiera sztucznych dodatków. Te bowiem mogą niepotrzebnie obciążać włosy i podrażniać twoją skórę głowy. Zakupy możesz zrobić także online, ale w takiej sytuacji czytaj dokładnie opisy szamponów umieszczone na stronie dostawcy.

Jak dbać o kręcone włosy?

Zaczynając od podstaw, codzienna odpowiednio dobrana pielęgnacja jest najważniejsza. Do mycia stosuj delikatne szampony, bez silnych detergentów tj. alkohol, SLS. Rewelacyjnie sprawdzi się mycie włosów odżywką. Kolejny etap, to nawilżanie i odżywianie. To zapewni Ci dobrze dobrana maska, bogata w naturalne olejki, witaminy. Te z humektanami, czyli składnikami typowo nawilżającymi (kwas hialuronowy) stosuj raz na jakiś czas. Skup się na emolientach. Chociaż raz w tygodniu nakładaj olej na włosy, przed myciem lub na noc. Dobrze sprawdzi się np. lniany lub sezamowy. Do stylizacji możesz przygotować domowy żel na bazie nasion lnu lub kupić gotowy produkt w drogerii. Włosy zawsze rozczesuj na mokro, grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami. Susz suszarką z dyfuzorem.

Większość osób łączy szampon z odżywką w czasie jednego mycia włosów. Musisz jednak wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Inaczej możesz zaszkodzić swoim włosom i skórze głowy, która jest bardzo delikatna. 

  1. Zacznij zawsze od odżywki myjącej.
  2. Następnie umyj włosy niedużą ilością szamponu i je spłucz.
  3. Na koniec zastosuj odżywkę końcową, która ma bogatszy skład. 

W tej sposób zadbasz o zdrowy wygląd włosów i jednocześnie je umyjesz. Pamiętaj jednak, aby szampon był delikatny i nie zawierał SLS-ów ani silikonów. Silniejszego szamponu do włosów kręconych możesz użyć jedynie 2 razy w miesiącu.

Nawilżanie i odżywianie włosów kręconych

W związku z tym, że kręcone włosy są zazwyczaj suche i zniszczone, należy o nie bardzo dobrze zadbać. Oznacza to, że musisz wybrać najlepszy szampon do włosów kręconych, a do tego odżywkę i maskę. Regularne odżywianie i nawilżanie włosów to podstawa, więc nie lekceważ tej wskazówki. Bez tego twoje włosy mogą zacząć się łamać, a nawet kruszyć, więc używaj odpowiednich kosmetyków, aby zachować prawidłowy skręt loków oraz uniknąć ich puszenia się.

Maska na kręcone włosy

Wcześniej opisaliśmy mycie włosów. Wspomnieliśmy nie tylko o szamponie, lecz także o odżywce do włosów kręconych. Ponadto, musisz także pamiętać o używaniu maski do kręconych włosów. Ważne jest, aby kupić naturalny, bogaty w składniki odżywcze i nawilżające produkt. Trzeba nakładać maskę 1-2 razy tygodniowo. Powinna ona zawierać emolienty nawilżające oraz niewielką ilość protein i humektantów. Maskę nakładaj w dół od ucha.

Olejowanie kręconych włosów

Wiesz już jaki szampon do kręconych włosów wybrać, jak często używać maski do włosów oraz kiedy stosować odżywki do loków. Pamiętaj też, że w sklepie jest dostępny także olej do włosów pochodzenia roślinnego. To również kosmetyk pielęgnacyjny, który nawilża włosy i poprawia kondycję skóry głowy. Działa podobnie do odżywki, ale jest skuteczniejszy. Poszukaj oliwki do włosów w czasie zakupów w drogerii i przekonaj się, ile dobrego może przynieść szeroka pielęgnacja włosów z wykorzystaniem różnych metod.

Jaki olej do włosów kręconych wybrać?

Gdy wykorzystujesz szampon do włosów kręconych, unikaj oleju rycynowego, bo nie służy on dobrze twoim lokom. Zamiast tego postaw na olej kokosowy, olej awokado, olej jojoba lub olej ze słodkich migdałów. Jeśli zauważysz, że twoje włosy za bardzo się puszą, zrezygnuj z oleju kokosowego i wybierz inny. Nie zawsze kokos wpływa negatywnie na włosy i je puszy, ale jeśli tak się stanie, nie używaj produktu, który ma go w składzie.

Jak nakładać olej na włosy kręcone?

Szampon do włosów kręconych i odżywka to podstawa pielęgnacji, natomiast oliwka do włosów to jedynie dodatek. Oznacza to, że nie należy jej trzymać na głowie dłużej niż 1-2 godziny. Pamiętaj, że loki są suche i dlatego bardzo szybko wchłaniają oleje do włosów. Aby osiągnąć optymalny efekt, nie męcz ich zbyt długo olejowaniem. Nie trzymaj oleju na głowie przez całą noc i nie przeciążaj swoich delikatnych włosów. Ponadto, olejowanie przeprowadzaj na mokro, ponieważ właśnie ten sposób sprawdza się najlepiej.
Podsumowując, kręcone włosy są zachwycające, ale nie zawsze da się je ujarzmić. Aby wzbudzały zachwyt u innych i zawsze pięknie się układały, koniecznie zadbaj o ich prawidłową pielęgnację. W tym celu możesz wykorzystać szampon do kręconych włosów, odżywkę, maskę oraz oliwkę do loków. Dbanie o kręcone włosy może być wymagające i trudne, ale jesteś w stanie nad nimi zapanować i to bez konieczności robienia kucyka. Przy odrobinie cierpliwości na pewno poprawisz kondycję swoich włosów i skóry głowy. Weź sobie do serca nasze rady i szukaj odpowiednich kosmetyków. Powodzenia!Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2021