Czy zdarzyło ci się spoglądać z zazdrością i podziwem na włosy koleżanki z pracy lub przypadkowo spotkanej kobiety? Wiele osób uważa, że piękne włosy to zasługa dobrych genów. Prawda jest jednak taka, że za wygląd fryzury odpowiada głównie to, jak o nie dbasz. Sekretami są właściwie dobrane kosmetyki i świadoma pielęgnacja. Jaki szampon do włosów wybrać? Sprawdź!

Najlepszy szampon do włosów – czy musi być drogi?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki jest najlepszy szampon do włosów, wiele osób spodziewa się znaleźć niewielką buteleczkę cudownego specyfiku za niebotyczne pieniądze. Okazuje się jednak, że dobry szampon do włosów nie musi koniecznie być drogi. Dużo bardziej istotne jest to, aby odpowiadał on szczególnym potrzebom włosów i skóry głowy.

Dobry szampon do włosów a potrzeby skóry głowy

Szampon, który dla jednej osoby jest prawdziwym hitem, może być nieodpowiedni dla kogoś innego. Powodem jest wrażliwość skóry głowy. W związku z tym ocenianie szamponu pod kątem rodzaju włosów jest nie do końca właściwe. Nawet najlepszy szampon dobrany nieadekwatnie do skóry głowy bardzo szybko pogarsza wygląd włosów.

Szampon do włosów – właściwości

Aby lepiej zobrazować zależność pomiędzy stanem skóry głowy a wyglądem włosów, należy zwrócić uwagę na właściwości szamponu. Jego zadaniem jest oczyszczenie skóry głowy z:

 • nadmiaru sebum;
 • złuszczonego naskórka;
 • brudu;
 • nałożonych wcześniej kosmetyków.

Kondycja włosów a sposób mycia

Jak więc widać, zadaniem szamponu jest głównie mycie skóry głowy, dlatego bardzo istotne jest to, aby nie nanosić kosmetyku w dużej ilości bezpośrednio i tylko na włosy. Szorowanie, gwałtowne pocieranie i „pranie” włosów to bardzo złe pomysły, które mogą przyczynić się do znacznego osłabienia kondycji pukli.

Jak prawidłowo myć włosy?

 1. Niewielką ilość produktu nanieś na dłonie i rozcieńcz z wodą. Możesz użyć w tym celu niewielkiego kubeczka lub słoiczka.
 2. Powstałą pianę nanieś na skórę głowy i delikatnie masuj cały jej obszar.
 3. Po zakończeniu tej czynności delikatnie rozprowadź wytworzoną już pianę na całą długość włosów – nie pocieraj!
 4. Spłucz całość letnią wodą.
 5. Nanieś na włosy odżywkę.

Jaki szampon do włosów dla skóry wrażliwej?

Prawidłowe mycie skóry głowy to podstawa właściwej pielęgnacji włosów, niezależnie od ich rodzaju. Następnym krokiem w kierunku pięknej fryzury jest oczywiście wybór odpowiedniego szamponu. Większość problemów związanych z wyglądem włosów wynika z niewłaściwej pielęgnacji wrażliwej skóry głowy. Najlepszy szampon do włosów dla wrażliwej skóry głowy jest łagodny i nie zawiera mocnych detergentów.

Wrażliwa skóra głowy – objawy

Wygląd włosów i stan skóry głowy dają znać o swojej wrażliwości na wiele różnych sposobów. Są to najczęściej: 

Najlepszy szampon do włosów – skład

Powodem, dla którego skóra głowy jest wrażliwa, bywają często reakcje alergiczne. Z tego powodu bardzo przydatna okazuje się umiejętność czytania składów. Okazuje się bowiem, że czasem zapewnienia producenta o konkretnym działaniu kosmetyków do włosów nie sprawdzają się właśnie ze względu na obecność substancji wywołującej reakcję uczuleniową.

Jak czytać składy szamponów?

Każdy, nawet najlepszy szampon na odwrocie ma opisany skład. Lista rozpoczyna się od tych składników, których jest w kosmetyku najwięcej, dlatego kluczowe są pierwsze pozycje na liście. Oczywiście, nazwy składników są dość skomplikowane, w związku z czym ich odczytywanie może sprawiać trudność. W Internecie dostępne są encyklopedie, w których znaleźć można opis większości składników kosmetycznych wraz z ich działaniem.

Jakie składniki szamponów mogą uczulać?

Wiele kosmetyków może wywoływać reakcję alergiczną – dotyczy to również szamponów do włosów. Jeśli więc pojawiły się któreś z powyższych objawów wrażliwej skóry głowy, warto zwrócić uwagę na to, czy w dotychczas stosowanym szamponie znajdują się któreś z poniższych składników:

Zobacz też:
Peeling do skóry głowy – dlaczego powinnaś go używać?

Jakie składniki szamponów mogą podrażniać skórę?

W szamponach mogą znajdować się również detergenty, które często okazują się zbyt mocne dla skóry wrażliwej. Są to na przykład: 

Najlepszy szampon do włosów bez czynników drażniących

W związku z powyższym wiedza i obserwacja są istotnymi elementami wyboru najlepszego szamponu. Już samo wyeliminowanie czynnika drażniącego lub wywołującego reakcję alergiczną może dać imponujące efekty. Warto jednak pamiętać, że składniki te nie na każdą skórę głowy działają drażniąco. Jeśli taka reakcja się nie pojawia, a szampon ci służy – nie musisz go zmieniać!

Profesjonalny szampon do włosów przetłuszczających się – czy jest konieczny?

Przetłuszczające się włosy to bardzo uciążliwy problem, tym bardziej, że często towarzyszą mu przesuszone końcówki. Jako że jest to jeden z mechanizmów obronnych wrażliwej skóry, w pierwszej kolejności warto wypróbować łagodniejszy szampon. Koniecznie obserwuj reakcję włosów nawet na najlepszy szampon i ewentualnie eliminuj poszczególne składniki. Profesjonalne szampony do włosów przetłuszczających się są jak najbardziej pomocne – pod warunkiem, że są one dobrane do określonych potrzeb skóry, a więc na przykład jej wrażliwości.

Silikony w szamponach a tłuste włosy

Częstym powodem pojawiania się obciążonych, tłustych włosów jest obecność silikonów w szamponach. Po zawierające je kosmetyki często sięgają posiadaczki plączących się kosmyków. W istocie, fryzura pod wpływem silikonów lepiej się rozczesuje. Równocześnie jednak składniki te obciążają włosy i oblepiają je, uniemożliwiając odżywienie. Pozbawione substancji odżywczych końce włosów jeszcze mocniej się plączą, a problem w efekcie się nasila. 

W takiej sytuacji należy oczyścić włosy za pomocą najlepszego szamponu z detergentem i zaprzestać używania kosmetyku z silikonem. Intensywność detergentu należy dobrać do wrażliwości skóry głowy.

Pielęgnacja po myciu włosów przetłuszczających się

Innym powodem przetłuszczających się włosów jest niewłaściwy sposób suszenia. Po umyciu należy je delikatnie odcisnąć w ręcznik. Przetrzymywanie mokrych włosów w tzw. turbanie z ręcznika wzmaga ich przetłuszczanie się. Podobnie działa ciepły strumień powietrza z suszarki. Lepiej więc pozostawić włosy do samoistnego wyschnięcia lub wysuszyć je urządzeniem ustawionym na minimalną moc i zimny powiew.

Najlepszy szampon nawilżający

Przesuszone włosy, niezależnie od gęstości i długości, są matowe i prezentują się niezdrowo. Trudno je okiełznać podczas układania fryzury. Na pierwszy rzut oka widać też, że potrzebują nawilżenia. Wybierając najlepszy szampon nawilżający do takich włosów, należy spojrzeć na skład kosmetyku, sprawdzając, czy obietnice producenta odzwierciedla lista składników. Substancje nawilżające powinny znaleźć się wśród pierwszych pozycji składu. Szampon nawilżający to jednak nie wszystko. Należy go bowiem stosować wraz z nawilżającą odżywką do włosów

Pielęgnacja włosów farbowanych

Farbowanie to powszechny i bardzo chętnie stosowany zabieg, który umożliwia uzyskanie wymarzonej fryzury. Warto jednak pamiętać, że powinno być ono wykonane w profesjonalny sposób w salonie fryzjerskim. Z kolei, przeprowadzając taki zabieg w domu, warto zadbać o wysokiej jakości produkty, takie jak na przykład profesjonalne farby do włosów.

Jak wybrać najlepszy szampon do włosów farbowanych?

Szampon do włosów farbowanych, poza właściwościami oczyszczającymi, powinien również zawierać substancje odżywiające. Często bowiem włosy poddane farbowaniu wymagają regeneracji. Ponadto, pewne czynniki zewnętrzne, jak na przykład promieniowanie słoneczne, sprawiają, że kolor blaknie. Unikanie słońca nie jest najlepszym pomysłem, dlatego warto zainwestować w najlepszy szampon do włosów farbowanych. Taki kosmetyk w swoim składzie będzie zawierał ekstrakty chroniące kolor przed czynnikami zewnętrznymi.

Piękne włosy w kilka miesięcy

Chcesz cieszyć się pięknymi włosami? Oprócz prawidłowego mycia dobrze dobranym szamponem, pomyśl również o innych zabiegach pielęgnacyjnych, które można wykonać w domu. Należą do nich między innymi: 

 • olejowanie;
 • peeling skóry głowy;
 • sauna;
 • wcierki;
 • masaż skóry głowy;
 • laminowanie.

Warto również zwrócić uwagę na kosmetyki do modelowania włosów oraz akcesoria takie jak szczotki i grzebienie.

Reasumując, każdy zabieg oraz kosmetyk do włosów powinien być ściśle dopasowany do skóry głowy. W przypadku wyboru najlepszego szamponu jest o tyle istotne, że jest to jeden z kosmetyków, których używa się najczęściej. Wprowadzając zmiany do swojej codziennej pielęgnacji włosów i wyciągając wnioski z podjętych działań, możesz zauważyć pożądane efekty już po kilku tygodniach. Piękna fryzura pozytywnie wpływa na samopoczucie i pewność siebie, dlatego tym bardziej warto zatroszczyć się o włosy i skórę głowy.

Are you allergic to your shampoo? Contact dermatitis signs & symptoms.


Powiązane artykuły:
Archiwum: czerwiec 2021