Ból skóry na głowie, czyli trichodynia, jest przypadłością, za którą odpowiadają bodźce bólowe wysyłane do mózgu. Dzieje się tak przez zakończenia nerwowe oplatające pusty mieszek włosowy. Wzmożona produkcja przekaźnika bólu – substancji P – powoduje nadwrażliwość skóry głowy.
Przyczyn tego stanu może być wiele. Ból skóry głowy przy dotyku często jest spowodowany:
- urazami tej okolicy,
- chorobami dermatologicznymi,
- chorobami nowotworowymi,
- migreną,
- bólem zatok,
- napięciem bólu głowy,
- stresem,
- depresją,
- napadami lęku,
- nieprawidłową pielęgnacją skóry głowy i włosów,
- alergią,
- niewygodną fryzurą,
- trichotillomanią (zaburzeniem psychicznym, które objawia się niepohamowanym wyrywaniem włosów).
Jakie są objawy bólu skóry na czubku głowy?
W związku z tym problemem możesz odczuwać ból skóry na czubku głowy oraz z tyłu, w części potylicznej. Czasami jednak jest on trudny do zlokalizowania i jest odczuwany jako ból głowy. Bardzo często towarzyszy mu również mrowienie, pieczenie naskórka, swędzenie, łuszczenie. Tego rodzaju objawy powodują podrażnienie skóry, drapanie, powstawanie ran, strupów, które mogą sprzyjać różnymi infekcjom grzybiczym lub bakteryjnym.
Ból skóry na głowie przy dotyku to jeden z możliwych wariantów. Może też pojawiać się podczas czesania lub samoistnie. Wówczas właśnie określa się go jako ból włosów.
Ból skóry na głowie i wypadanie włosów
Czasami zdarza się, że ból skóry na głowie i wypadanie włosów idą w parze. Problem ten dotyczy różnych rodzajów łysienia i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Często jest następstwem zbyt długiego przebywania na słońcu bez nakrycia głowy, co prowadzi do urazu termicznego. Wówczas możesz odczuwać ból w okolicach przedziałka. Szybko też pojawia się zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie głowy. Osłabiony naskórek narażony jest na infekcje grzybicze i bakteryjne, a przewlekłe stany zapalne skóry głowy mogą w efekcie powodować nadmierne wypadanie włosów.
Inną przyczyną tego samego problemu jest ich zbyt mocne naciąganie kosmyków podczas wiązania np. w koński ogon, co prowadzi do ich osłabienia. W obu przypadkach możesz nawet odczuwać… ból cebulek włosów.
Ból cebulek włosów może też pojawić się przy zakażeniu pasożytniczym, a jego sprawcą jest najczęściej wesz głowowa. Owad zazwyczaj wybiera sobie okolicę potyliczną oraz skroniową i dlatego tam najbardziej odczuwasz dyskomfort.
Z bólem skóry głowy i wypadaniem włosów często powiązane są także infekcje grzybicze. Mogą one być spowodowane różnymi czynnikami:
- niewłaściwą higieną osobistą (jej zaniedbanie),
- cukrzycą,
- obniżoną odpornością,
- zażywaniem leków immunosupresyjnych.
Grzybica głowy skóry jest chorobą przewlekłą, a w najgorszym przypadku może prowadzić do bliznowacenia, czyli wytrwałego wyłysienia. W jej przypadku również możesz odczuwać ból cebulek włosów. Ich wypadanie bywa także skutkiem łojotokowego zapalenia skóry głowy. Wówczas naskórek nadmiernie się łuszczy, pojawia się swędzenie i zaczerwienie. Nasilenie schorzenia zmniejsza się, gdy ubywa włosów.
Nie tylko wypadanie włosów staje się problemem w takich sytuacjach, ale także ich nadmierne przetłuszczanie. Matowe, łamliwe i osłabione, wymagają specjalnej pielęgnacji.
Ból skóry głowy przy dotyku
Dlaczego pojawia się ból skóry głowy? Najczęściej ma miejsce w momencie wystąpienia alergii – przeczulicy skóry głowy. Powodować ją mogą niektóre składniki szamponów czy innych kosmetyków, jakie stosujesz do pielęgnacji włosów. Wywołują one nie tylko ból skóry głowy przy dotyku, ale i jej pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie. Gdy przestaniesz używać uczulającego produktu, powinny ustąpić. Jeśli więc pojawi się problem nadwrażliwości na niektóre preparaty kosmetyczne, zmień je na te łagodzące tego rodzaj dolegliwości.
Ból skóry głowy przy dotyku możesz odczuwać także przy czesaniu. Wynika on ze stanu zapalnego, jaki pojawił się w związku z:
- trądzikiem,
- zaskórnikami,
- podrażnieniem mieszków włosowych.
Jak leczyć ból skóry głowy i ból włosów?
Przede wszystkim powinieneś zadbać o właściwą pielęgnację. Przy bólu skóry na głowie używaj delikatnych kosmetyków, aby uniknąć dodatkowych podrażnień. Wybieraj szampony, w których składzie znajduje się np. aloes lub mięta, mające właściwości chłodzące. Świetnie sprawdzą się także lotiony, które łagodzą i zmiękczają skórę. Dodatkowo odżywiają ją, natłuszczają i tonizują.
Możesz także zafundować sobie detoks skóry głowy, czyli od czasu do czasu odstawić wszystkie kosmetyki i myć głowę tylko szamponem oczyszczającym. Już po kilku dniach twoje włosy powinny stać się świeższe, a skóra wróci do równowagi. W takim kosmetyku powinny znaleźć się np. kwasy owocowe AHA rozbijające kwasy tłuszczowe lub wyciągi np. z szałwii, eukaliptusa, sosny, rozmarynu, lawendy oraz olejki eteryczne, ekstrakty roślinne
Możesz też skorzystać z karboksyterapii, która polega na wstrzykiwaniu dwutlenku węgla w tkanki podskórne. Celem zabiegu jest ograniczenie odczuwanego bólu, lepsze ukrwienie skóry oraz jej regeneracja. Jego zaletą jest też to, że pomaga odbudować cebulki włosów.
W przypadku trichodynii warto też skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić przyczynę schorzenia i ją wyeliminować oraz oceni twój ogólny stan zdrowia. Wiele przypadków tej choroby ma podłoże psychiczne lub dermatologiczne. Dlatego warto ten problem skonsultować ze specjalistami takimi jak trycholog, psycholog i dermatolog, którzy pokierują procesem diagnostyczno-leczniczym.
Jeśli męczy cię ból skóry głowy, już wiesz, że może wynikać z różnych przyczyn. Masz jednak szansę na to, aby go zminimalizować lub nawet całkowicie się go pozbyć. Stosuj środki przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej skóry głowy, w tym zwłaszcza olejki i lotiony, które mają właściwości kojące. W ten sposób także złagodzisz uciążliwe dolegliwości bólowe.