Olej jojoba jest zarówno samodzielnie występującym produktem, jak i składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji. Jego popularność stale rośnie, a o dobroczynnym działaniu na skórę oraz włosy przekonało się już wiele osób. Sprawdź się, jakie właściwości ma do zaoferowania olejek jojoba, jak się go pozyskuje oraz jaki jest jego koszt.
Czym jest olejek jojoba?
Należałoby zacząć od tego, że olej jojoba, wbrew swojej nazwie, nie jest właściwie olejkiem. Ze względu na budowę zalicza się go do płynnych wosków. Jego pochodzenie zawdzięcza się roślinie o nazwie Simondsja kalifornijska, nazywanej także jojobą, na którą natknąć się można na obszarze pustyni Sonora w Ameryce Północnej, a także w Ameryce Południowej, Hiszpanii, na kontynencie afrykańskim oraz w części Azji.
Produkt pozyskuje się w wyniku procesu tłoczenia na zimno. Olejek jojoba ma żółtawy kolor, jest bezwonny i bezsmakowy. W przeciwieństwie do innych olejów roślinnych, nie zawiera w sobie trójglicerydów. Może być przechowywany przez bardzo długi czas – nie jełczeje ani nie traci swoich drogocennych właściwości, zatem produkowane na jego bazie kosmetyki nierzadko pozostają zdatne do użycia nawet przez kilkanaście lat. Ponadto, olej jojoba jest odporny na działanie wysokich temperatur. Przez większość czasu pozostaje w formie płynnej; dopiero przed dodaniem go do kosmetyków zmienia się jego formę na stałą, dzięki procesowi tzw. uwodornienia.
W odróżnieniu od innych olejów roślinnych, olejek jojoba nadaje się wyłącznie do użytku zewnętrznego. Nie poleca się jego spożywania, bowiem jest ciężki, słabo wchłaniany przez ludzki organizm i mdły w smaku. Oprócz tego, jego spożycie może wywołać biegunkę, wymioty i innymi problemy z układem pokarmowym. Nie ma jednak potrzeby przyjmować go do wewnątrz – olejek jojoba stosowany zewnętrznie przynosi bowiem znakomite efekty.
Skład olejku jojoba
Składniki zawarte w olejku jojoba to jeden z powodów, dla którego tak często wykorzystuje się go w kosmetologii. Liczne witaminy i mikroelementy w nim zawarte działają dobroczynnie na skórę i włosy. Do składników olejku jojoba zaliczamy m.in.:
- witaminy z grupy B – pomagają we właściwym dotlenieniu skóry oraz włosów, wzmacniają pigmentację, oraz zapobiegają podrażnieniom i wykwitom skórnym;
- witamina E – to naturalny antyoksydant, działa przeciwstarzeniowo i przywraca skórze młody wygląd;
- miedź – odpowiada za zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny w organizmie, dzięki czemu pomaga w wygładzaniu skóry i zapobiega wypadaniu włosów;
- chrom – poprawia ogólny wygląd cery i włosów;
- jod – wchłaniany przez ludzką skórę, oddziałuje na tarczycę i wzmacnia jej prawidłowe funkcjonowanie;
- cynk – przyspiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia oraz oparzenia spowodowane nadmiernym opalaniem; ponadto ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu może być pomocny przy cerze trądzikowej;
- selen – znacząco przyczynia się do zahamowania starzenia się skóry.
Olej jojoba – właściwości
Olejek jojoba to produkt, który pomaga w uporaniu się z wieloma problemami dotykającymi skóry oraz włosów. Jest on nie tylko w pełni naturalny, ale także, jak się okazuje, bardzo uniwersalny. Nie bez powodu stanowi bazowy składnik wielu kosmetyków, w tym:
- preparatów na trądzik;
- kremów przeciwzmarszczkowych;
- odżywek i masek do włosów;
- żelów oczyszczających;
- produktów do pielęgnacji rąk i nóg.
Poniżej przedstawiony został wpływ olejku jojoba stosowanego na twarz, włosy oraz ciało.
Olej jojoba na twarz
Właściwe dbanie o stan cery stanowi ważny element codziennej pielęgnacji dla wielu osób. Obecnie, wyraźniej niż niegdyś, można zaobserwować zwiększone zainteresowanie składem poszczególnych produktów, ich działaniem na skórę oraz długotrwałymi efektami działania. Wiele osób poszukuje kosmetyków o naturalnym składzie, jeszcze innym zależy przede wszystkim na pojedynczym i uniwersalnym produkcie, który pozwoli uporać się z różnorodnymi problemami ze skórą. Wszystkie owe wymagania spełnia olejek jojoba.
Olej jojoba – do każdej skóry
Dzięki stosowaniu oleju z jojoby cera staje się odpowiednio nawilżona i gładka. Produkt nie powoduje zatykania porów, pozwalając skórze oddychać. Wykazuje również działanie przeciwzmarszczkowe, spowalnia proces starzenia się skóry i przywraca jej elastyczność. Ponadto, olej wykazuje działanie antyseptyczne i silnie regenerujące, pomagając np. przy poparzeniach wywołane nadmiernym opalaniem.
Niezwykłą cechą oleju jojoba na twarz jest fakt, że przynosi satysfakcjonujące efekty zarówno cerze suchej, jak i tłustej. Wszystko to dzięki oddziaływaniu na sebum, czyli substancję wydzielaną przez ludzką skórę. W przypadku cery suchej, matowej, z widocznymi zmarszczkami, olej wspomaga prawidłowe nawilżenie i dodaje blasku. Przy skórze tłustej zaś hamuje nadprodukcję sebum, która często skutkuje m.in. nadmiernym „świeceniem się” twarzy oraz powstawaniem widocznych zaskórników.
Cera trądzikowa a olejek jojoba
Osoby, które doświadczają problemów ze skórą trądzikową czy wrażliwą, także powinny zainteresować się produktami do twarzy na bazie oleju jojoba. Dzięki zawartości witamin z grupy B wspomaga on bowiem odporność na podrażnienia i może ograniczać wykwity spowodowane alergią kontaktową. Cynk sprawia, że olej wykazuje właściwości antybakteryjne, przydatne w pielęgnacji cery trądzikowej.
Demakijaż olejkiem jojoba
Osoby, które lubią nosić na co dzień make-up, z pewnością ucieszy fakt, że olej jojoba doskonały produkt do demakijażu. Z powodzeniem usuwa zarówno kolorowe kosmetyki, jak i brud oraz bakterie, które mogły zebrać się na twarzy po całym dniu. Olej jojoba na twarz świetnie sprawdzi się w tym kontekście.
Olej jojoba na włosy
Włosing, czyli świadoma pielęgnacja włosów, dostosowana do ich indywidualnych potrzeb, stanowi jeden z najnowszych i coraz powszechniejszych trendów. Prawidłowe dbanie o włosy pozwala nie tylko na zachowanie ich pięknego, naturalnego wyglądu, ale również sprawia, że są mocne i zdrowe. Nie bez powodu jednym z chętniej wykorzystywanych składników do włosów jest olej jojoba.
Olej jojoba na włosy ma bardzo pozytywne wpływ. Z tego powodu można znaleźć go w składzie wielu kosmetyków do mycia oraz pielęgnacji włosów, w tym szamponów, masek oraz odżywek. Wspomaga on odpowiednie nawilżanie i nadaje włosom zdrowy, piękny wygląd. Ponadto, olej jojoba reguluje wydzielanie sebum na skórze głowy. Może być dzięki temu skutecznym produktem w walce z łupieżem, łuszczącą się skórą oraz łojotokiem. Oprócz tego olejek jojoba przyczynia się do ochrony włosów przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Olej jojoba często stanowi oddzielny produkt, a nie wyłącznie składnik kosmetyków do pielęgnacji włosów. Można stosować go na końcówki w formie odżywki bez spłukiwania, celem dodatkowego odżywienia oraz ułatwienia rozczesywania. Niektórzy wykorzystują olejek jojoba do olejowania włosów – sprawia to, że stają się one lepiej nawilżone oraz zachowują odpowiednią strukturę.
Olej jojoba na skórę ciała
Właściwa pielęgnacja ciała jest równie ważna, co dbanie o stan skóry czy włosów. Olejek jojoba, dzięki swojej uniwersalności, stanowi produkt, który z powodzeniem możesz wykorzystać także przy właściwym nawilżeniu i ochronie skóry ciała.
Olejek jojoba po goleniu
Olej z jojoby sprawdzi się w roli kosmetyku do pielęgnacji skóry przed i po goleniu. Wystarczy rozprowadzić niewielką ilość produktu, np. na nogach, aby uzyskać gładką powierzchnię, zgolić włosy, a następnie nanieść olej ponownie; skóra będzie nawilżona, a zawarte w oleju jojoba mikroelementy pozwolą na szybkie gojenie ewentualnych skaleczeń i regenerację naskórka. Z powodu działania antyseptycznego oraz przeciwzapalnego, olejek jojoba przyda się także w przypadku wystąpienia odmrożeń oraz oparzeń. Będzie idealny zarówno na zimowe, jak i letnie dni.
Olej jojoba a cellulit
Osoby, którym nie odpowiadają pewne elementy swojego wyglądu, jak luźna skóra czy cellulit, zdecydowanie powinny przemyśleć zakup olejku jojoba. Okazuje się bowiem, że regularne wmasowywanie produktu w ciało znacząco zmniejsza widoczność tzw. pomarańczowej skórki. Ponadto uelastycznienia oraz nadaje skórze zdrowszy i piękniejszy wygląd.
Olejek jojoba – cena
Przed zakupem olejku jojoba warto upewnić się co do jakości danego produktu. Tylko znając jego pochodzenie i dokładny skład można liczyć na satysfakcjonujące efekty stosowania. Dobry olej jest tłoczony na zimno i nie zawiera żadnych niepożądanych domieszek. Szczególnie polecane są olejki wyróżnione specjalnym certyfikatem uprawy ekologicznej.
Oczywiście, im lepsza jakość oraz większa ilość olejku w opakowaniu, tym więcej zazwyczaj należy zapłacić. Przeważnie można natknąć się na cenę 20 zł za 50 ml olejku jojoba, bywa jednak, że koszty dochodzą nawet do 200 zł za opakowanie.
Niezależnie od dokonanego wyboru, warto mieć olej pod ręką. Produkt jest bowiem uniwersalny, można stosować go zarówno do pielęgnacji skóry, jak i włosów. Zapewnia olśniewające efekty a, przechowywany w odpowiednich warunkach, posłuży przez bardzo długi czas.
Olej jojoba – podsumowanie
Olej jojoba nie bez powodu cieszy się uznaniem zarówno w środowisku kosmetologicznym, jak i wśród przeciętnych użytkowników. Wyróżnia go przede wszystkim naturalny skład, bogaty w liczne witaminy i mikroelementy. Dzięki działaniu poszczególnych składników olejku włosy stają się mocne, odpowiednio nawilżone i pełne blasku, bez śladu łupieżu czy uporczywego łojotoku. Ponadto, olej jojoba pozwala na ich ochronę przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi.
Podobnie jest w przypadku skóry. Olejek jojoba na twarz daje efekt zdrowej i wygładzonej cery, hamuje powstawanie zmarszczek i pozwala dłużej cieszyć się młodym, pięknym wyglądem. Olej jojoba doskonale sprawdzi się również w pielęgnacji ciała, szczególnie w rejonie nóg, pośladków i ud, nadając skórze elastyczność i gładkość.
Olejek jojoba sprawdzi się u osób, które szukają kosmetyku skutecznego oraz uniwersalnego. Z jego dobrodziejstw może korzystać niemal każdy, niezależnie od stanu skóry, rodzaju cery czy włosów. Każdemu pomoże bowiem uzyskać satysfakcjonujące efekty.