Lauryl Glucoside (glukozyd laurylowy, poliglukozyd laurylowy) – jakie właściwości ma ten składnik?

Glukozyd laurylowy (INCI: Lauryl Glucoside) należy do unowocześnionych związków dodawanych do produktów kosmetycznych. Jest pochodną kwasów tłuszczowych oraz kwasu glutaminowego. Ze względu na stan skupienia jest cieczą o żółtym zabarwieniu i wysokiej gęstości oraz lepkości. Wyróżnia się wysokim pH w granicach 12. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym składniku.

Lauryl Glucoside – działanie

Substancja ta działa na wielu płaszczyznach równocześnie. Została doceniona w branży kosmetycznej – również w przypadku produktów ekologicznych.

 1. Jest emulgatorem, pomaga tworzyć stabilne emulsje i zapobiega ich rozwarstwianiu.
 2. Przedłuża trwałość preparatów emulsyjnych.
 3. Umożliwia rozpuszczanie w środowisku wodnym związków, które bez pomocy poliglukozydu laurylowego nie mogłyby tego dokonać. Mowa tutaj przede wszystkim o wszelkiego rodzaju substancjach zapachowych oraz tłuszczowych.
 4. Jest delikatnym detergentem; substancją stosowaną w środkach powierzchniowo czynnych usuwającą zanieczyszczenia z aplikowanej powierzchni.
 5. Jest substancją pianotwórczą.
 6. Poprawia i ulepsza konsystencję kosmetyku, przez co aplikacja staje się łatwiejsza.
 7. Łagodzi ewentualne delikatne podrażnienia.

Lauryl Glucoside – zastosowanie w kosmetykach

W jakich produktach pojawia się Lauryl Glucoside?

 • Kosmetyki dla najmłodszych
 • Produkty do mycia i pielęgnacji włosów
 • Mydła i żele pod prysznic
 • Płyny do kąpieli
 • Kremy do twarzy różnego typu
 • Sera i eliksiry
 • Balsamy i mleczka do ciała
 • Toniki do różnego rodzaju cer
 • Produkty złuszczające do twarzy i ciała
 • Kremy do dłoni i stóp
 • Preparaty do demakijażu i mycia twarzy
 • Kosmetyki naturalne, ekologiczne
 • Farby do włosów
 • Preparaty do koloryzacji brwi i rzęs
 • Płyny micelarne

Lauryl Glucoside – bezpieczeństwo stosowania produktów kosmetycznych z tym składnikiem

Glukozyd laurylowy został uznany za substancję bezpieczną do stosowania w kosmetykach. Nie został zakwalifikowany jako potencjalny alergen. Nie uczula ani nie powoduje podrażnień. Jego negatywny wpływ na okolice oczu i błony śluzowe jest znikomy – do tego stopnia, że jest dodawany do produktów do demakijażu oczu. Nie wykazuje działania komedogennego. 

Zobacz też:
DMDM Hydantoin (DMDM Hydantoina) – co to jest? Poznaj właściwości i zastosowanie tego składnika

Ważne, aby konsument był świadomy cech swojej skóry i działania składników, z jakimi występuje Lauryl Glucoside w danym preparacie. Ma on bowiem właściwości penetrujące skórę, tzn. pomaga innym substancjom dostać się głębiej i działać efektywniej. Może być tak, że alergie wywoła właśnie taki związek, który przeniknął dalej. Jest to również istotne w przypadku kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Sama substancja jest w tym czasie bezpieczna i nie ma przeciwwskazań do jej użytku.

Lauryl Glucoside – naturalny czy syntetyczny?

Glukozyd laurylowy wyróżnia się naturalnym pochodzeniem. Powstaje w wyniku reakcji równie naturalnego kwasu glutaminowego wraz z tłuszczami olejku kokosowego. Na skalę przemysłową może być wytwarzany syntetycznie.

Lauryl Glucoside – wpływ na środowisko

Substancja, o której mowa, jest bezpieczna dla środowiska naturalnego. Łatwo ulega biodegradacji i nie zagraża otoczeniu. 

Lauryl Glucoside – czy jest odpowiedni dla wegan?

Weganie bardzo restrykcyjnie dobierają kosmetyki jakie stosują, biorąc pod uwagę substancje w nich zawarte. Lauryl Glucoside jest związkiem, który nie zawiera żadnych odzwierzęcych składników. Może być zatem bezpiecznie stosowany przez wegan.Powiązane artykuły:

1 komentarz do “Lauryl Glucoside (glukozyd laurylowy, poliglukozyd laurylowy) – jakie właściwości ma ten składnik?”

 1. Ciekawiło mnie właśnie jak to jest że produkty szczelnie zamknięte w pojemniczkach po otwarciu dalej są w takiej samej konsystencji i nie rozwarstwiają się teraz już wiadomo że odpowiada za to poliglukozyd.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: