Lauryl Glucoside – działanie
Substancja ta działa na wielu płaszczyznach równocześnie. Została doceniona w branży kosmetycznej – również w przypadku produktów ekologicznych.
- Jest emulgatorem, pomaga tworzyć stabilne emulsje i zapobiega ich rozwarstwianiu.
- Przedłuża trwałość preparatów emulsyjnych.
- Umożliwia rozpuszczanie w środowisku wodnym związków, które bez pomocy poliglukozydu laurylowego nie mogłyby tego dokonać. Mowa tutaj przede wszystkim o wszelkiego rodzaju substancjach zapachowych oraz tłuszczowych.
- Jest delikatnym detergentem; substancją stosowaną w środkach powierzchniowo czynnych usuwającą zanieczyszczenia z aplikowanej powierzchni.
- Jest substancją pianotwórczą.
- Poprawia i ulepsza konsystencję kosmetyku, przez co aplikacja staje się łatwiejsza.
- Łagodzi ewentualne delikatne podrażnienia.
Lauryl Glucoside – zastosowanie w kosmetykach
W jakich produktach pojawia się Lauryl Glucoside?
- Kosmetyki dla najmłodszych
- Produkty do mycia i pielęgnacji włosów
- Mydła i żele pod prysznic
- Płyny do kąpieli
- Kremy do twarzy różnego typu
- Sera i eliksiry
- Balsamy i mleczka do ciała
- Toniki do różnego rodzaju cer
- Produkty złuszczające do twarzy i ciała
- Kremy do dłoni i stóp
- Preparaty do demakijażu i mycia twarzy
- Kosmetyki naturalne, ekologiczne
- Farby do włosów
- Preparaty do koloryzacji brwi i rzęs
- Płyny micelarne
Lauryl Glucoside – bezpieczeństwo stosowania produktów kosmetycznych z tym składnikiem
Glukozyd laurylowy został uznany za substancję bezpieczną do stosowania w kosmetykach. Nie został zakwalifikowany jako potencjalny alergen. Nie uczula ani nie powoduje podrażnień. Jego negatywny wpływ na okolice oczu i błony śluzowe jest znikomy – do tego stopnia, że jest dodawany do produktów do demakijażu oczu. Nie wykazuje działania komedogennego.
Ważne, aby konsument był świadomy cech swojej skóry i działania składników, z jakimi występuje Lauryl Glucoside w danym preparacie. Ma on bowiem właściwości penetrujące skórę, tzn. pomaga innym substancjom dostać się głębiej i działać efektywniej. Może być tak, że alergie wywoła właśnie taki związek, który przeniknął dalej. Jest to również istotne w przypadku kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Sama substancja jest w tym czasie bezpieczna i nie ma przeciwwskazań do jej użytku.
Lauryl Glucoside – naturalny czy syntetyczny?
Glukozyd laurylowy wyróżnia się naturalnym pochodzeniem. Powstaje w wyniku reakcji równie naturalnego kwasu glutaminowego wraz z tłuszczami olejku kokosowego. Na skalę przemysłową może być wytwarzany syntetycznie.
Lauryl Glucoside – wpływ na środowisko
Substancja, o której mowa, jest bezpieczna dla środowiska naturalnego. Łatwo ulega biodegradacji i nie zagraża otoczeniu.
Lauryl Glucoside – czy jest odpowiedni dla wegan?
Weganie bardzo restrykcyjnie dobierają kosmetyki jakie stosują, biorąc pod uwagę substancje w nich zawarte. Lauryl Glucoside jest związkiem, który nie zawiera żadnych odzwierzęcych składników. Może być zatem bezpiecznie stosowany przez wegan.