Życie kobiety w ciąży dość mocno się zmienia. Należy bowiem zrezygnować z rzeczy, które mogą zagrażać bezpieczeństwo płodu. Są to niektóre nawyki, lekarstwa, potrawy, ale również czynności pielęgnacyjne. Jednak nie trzeba się obawiać, że pierwsza wizyta w salonie piękności będzie miała miejsce dopiero po porodzie. Niektóre zabiegi kosmetyczne w ciąży mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy. Przeczytaj i dowiedz się, o jakie zabiegi chodzi!
Masaż zredukuje obrzęki
Okres ciąży to czas, kiedy kobieta może odczuwać różne nieprzyjemne dolegliwości. Mogą pojawić się obrzęki kończyn i bóle mięśni. Wówczas bardzo pomocny okazuje się masaż twarzy i ciała, który niweluje nagromadzone napięcie. Oprócz tego działa on relaksująco, co w przypadku huśtawek hormonalnych, zmian nastroju i stresu jest bardzo wskazane. Niektóre kobiety cierpią na depresję ciążową, co może przyczynić się do przedwczesnego porodu. W takiej sytuacji lekarz prowadzący może zalecić sesje masażu prenatalnego. Inną zaletą takiego zabiegu kosmetycznego w ciąży jest nawilżenie ciała olejkami, co minimalizuje ryzyko powstawania rozstępów.
Uwaga! Masaż ciążowy może być wykonany po pierwszym trymestrze ciąży, jeżeli oczywiście nie występują przeciwwskazania.
Czy można farbować włosy?
Wiele kobiet zastanawia się, czy w czasie ciąży można farbować włosy. Odpowiedź brzmi: tak. Farby nie wnikają do krwioobiegu przyszłej mamy, a zatem nie stanowią zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Wiadomo jednak, że każdy przypadek jest inny, dlatego przed umówieniem wizyty w salonie fryzjerskim warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.
Niestety wiele kobiet nie czuje się komfortowo, widząc, jak szybko zmienia się ich ciało. Wówczas nawet drobna metamorfoza fryzury może poprawić ich samopoczucie i dodać pewności siebie. W ofertach salonów fryzjerskich znajdziemy też zabiegi pielęgnacyjne włosów. Jest to coś, z czego również mogą skorzystać kobiety w ciąży. Jednak ze względu na ich różnorodność, warto poradzić się fryzjera, czy ta konkretna pielęgnacja będzie odpowiednia ze względu na wyjątkowy stan klientki.
Manicure, pedicure, czyli piękne dłonie i stopy
Podobnie jak w przypadku farb do włosów, lakiery do paznokci, również te światłoutwardzalne, nie wnikają do krwi. Zatem zarówno manicure, jak i pedicure są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Najpopularniejsze obecnie są właśnie metody światłoutwardzalne, jednak warto pamiętać, że to nie jedyny sposób na zadbane dłonie i stopy. Klientka może też poprosić o minimalną pielęgnację, czyli wycięcie skórek, obrobienie kształtu paznokci i nałożenie odżywki.
Zabiegi kosmetyczne w ciąży – mikrodermabrazja
Jakie zabiegi na twarz można wykonywać w ciąży? Na przykład mikrodermabrazję, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka. Zabieg ma na celu oczyścić, odżywić i nawilżyć skórę twarzy. Trzeba jednak pamiętać, że po mikrodermabrazji może być lekko zaczerwieniona i nadwrażliwa. Wówczas przez kilka dni trzeba unikać długiego pobytu na słońcu, a jeśli jest on nieunikniony, należy stosować kremy z wysokim filtrem SPF.
Endermologia
Niektóre zabiegi dla kobiet w ciąży budzą wiele wątpliwości. Tak jest w przypadku endermologii. To rodzaj masażu, którego celem jest redukcja cellulitu. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, można taki zabieg wykonać, jednak wcześniej warto poradzić się lekarza prowadzącego. Należy także poinformować kosmetologa, aby dostosował zabieg to stanu klientki. Endermologii nie należy przeprowadzać u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.
Depilacja w ciąży
A jak jest z depilacją w ciąży? Można bez problemu kontynuować tę czynność z użyciem wosku lub pasty cukrowej. Jeśli jednak wcześniej nie depilowałaś ciała w ten sposób, to pierwsze próby lepiej odłóż na czas po porodzie. Wiadomo bowiem, że taka depilacja wiąże się z bólem, a nieprzyzwyczajony do niego organizm kobiety w ciąży może różnie reagować. Bezwzględnie zabroniona jest wówczas depilacja laserowa.
Zabiegi kosmetyczne zakazane dla kobiet w ciąży
Pora na zabiegi, które dla kobiet w ciąży są niedozwolone, a jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim wszelkie inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej należy odłożyć na czas po porodzie, kiedy matka nie karmi już piersią. Ciężarna powinna zrezygnować także z makijażu permanentnego.
Niedozwolone są również zabiegi z użyciem ultradźwięków i prądu. W czasie trwania ciąży najlepiej zrezygnować z opalania, szczególnie w solarium. Zarówno przegrzanie organizmu, jak i nawet niewielkie poparzenie może być potencjalnie niebezpieczne. Zamiast tego lepiej wybrać się na krótki spacer, jeśli oczywiście pogoda dopisuje. Można też skorzystać z balsamów brązujących, o ile w ich składzie nie znajdują się substancje niedozwolone dla kobiet w ciąży. Jeżeli koniecznie chcesz zażywać kąpieli słonecznych podczas ciąży, skonsultuj się z lekarzem.
Lista zabiegów niedozwolonych w ciąży
- depilacja laserowa;
- peeling kawitacyjny;
- jonoforeza;
- HIFU;
- laseroterapia;
- depilacja laserowa;
- elektrokoagulacja;
- botoks;
- wypełniacze;
- galwanizacja;
- zabiegi z retinolem;
- makijaż permanentny;
- drenaż limfatyczny.
Zalecenia kosmetyczne dla kobiet w ciąży
Będąc w ciąży, nie należy używać kosmetyków z witaminą A i jej pochodnymi (retinoidami). Również kosmetyczne zabiegi z wykorzystaniem preparatów mających je w składzie jest niedozwolone. A jak jest z innymi substancjami? Wiele wątpliwości budzą kwasy i rzeczywiście lepiej z nimi uważać. Dopuszczalne jest miejscowe stosowanie kosmetyków z kwasem salicylowym i glikolowym w niewielkich ilościach. Dozwolone jest również stosowanie kosmetyków z dodatkiem kwasu hialuronowego. Zabiegi na ciało i twarz, podczas których dochodzi do przerwania ciągłości skóry, nie są w pełni bezpieczne. Lepiej bowiem unikać sytuacji, które podnoszą ryzyko pojawienia się infekcji.
Zabiegi kosmetyczne w ciąży – bezpieczeństwo najważniejsze
Wiesz już, jakie zabiegi kosmetyczne w ciąży są dozwolone. Każda ciąża jest inna, dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretny zabieg w tym stanie, koniecznie poradź się ginekologa. Najwięcej poronień ma miejsce w czasie pierwszego trymestru ciąży. W związku z tym z niektórymi zabiegami kosmetycznymi trzeba poczekać. Jeżeli interesuje cię jakiś zabieg, którego nie opisaliśmy w tym artykule, koniecznie sprawdź, czy ciąża nie jest przeciwwskazaniem do jego wykonania. Możesz też skontaktować się z gabinetem kosmetycznym lub zapytać lekarza pierwszego kontaktu. Pamiętaj, że bezpieczeństwo twoje i maluszka jest najważniejsze, dlatego im więcej opinii specjalistów uzyskasz, tym lepiej.