Ciąża to szczególny czas. Każda kobieta przeżywa go inaczej. Wiąże się z nim wiele wyrzeczeń, ale też niesamowitej radości i ekscytacji na nadchodzące nowe życie. Podczas tych 9 miesięcy przyszła mama robi wszystko, co tylko w jej mocy, aby zapewnić zdrowy i bezpieczny rozwój swojemu dziecku. Jednocześnie każda z nas chce zawsze wyglądać atrakcyjnie i dbać również o siebie. W związku z tym nasuwa się pytanie – czy depilacja w ciąży jest wskazana?

Depilacja a ciąża – jak to właściwie wygląda?

Podczas ciąży cały twój organizm się zmienia. Owłosienie na całym twoim ciele może być bardziej widoczne. Na skutek zmian hormonalnych włosy stają się liczniejsze, mocniejsze i ciemniejsze. Jak zabrać się za depilację w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku? Na szczęście w okresie ciąży możesz swobodnie depilować całe ciało. Wybierz do tego jednak odpowiednią metodę.

Depilacja brzucha w ciąży

Podczas ostatnich kilku tygodni ciąży zauważysz u siebie ciemniejący pionowy pasek włosów na brzuchu. Jest to tzw. linea negra. Zwykle w tym miejscu znajduje się linia biała, jaśniejsza niż reszta skóry torsu. Jednak gdy twój organizm produkuje większe ilości progesteronu i melaniny, włoski te (jak i inne, na całym ciele) stają się znacznie ciemniejsze. Jest to całkowicie normalny, naturalny proces.

Oczywiście możesz po prostu pozostawić te włoski samym sobie. Depilacja w ciąży nie jest konieczna – po porodzie hormony i owłosienie wrócą do normy. Jednak dla niektórych jest to poważny problem. Ciemna kreska na brzuchu nie wygląda zbyt ładnie. Często w tym momencie pojawia się chęć depilacji brzucha w ciąży. Czy jest to bezpieczne? Owszem, lecz tylko jeśli użyjesz nieinwazyjnych metod i nieuczulających substancji. 

Depilacja miejsc intymnych w ciąży

W początkowym stadium rozwoju płodu depilacja w ciąży miejsc intymnych nie powinna stanowić żadnego problemu. Możesz się schylać i wyginać, aby dosięgnąć tych okolic nawet maszynką jednorazową. Jednak, z czasem, depilacja bikini w ciąży staje się coraz trudniejsza. Powiększający się brzuszek zaczyna przeszkadzać. Jakie są rozwiązania?

Właściwie mogłabyś całkowicie zaniechać golenia przez ostatnie kilka tygodni. Nic takiego się nie stanie, jeśli dasz włoskom nieco odrosnąć. Jednak jeżeli owłosienie w tym miejscu bardzo ci przeszkadza, możesz zdecydować się na depilację bikini w ciąży w salonie kosmetycznym. Ciężko poprosić kogoś o pomoc z tym krępującym, intymnym miejscem. Jest to jednak jedyny sposób, gdy nie jesteś w stanie wykonać depilacji w ciąży samodzielnie.

Depilacja w ciąży – nogi

W tym przypadku sprawa ma się podobnie jak w przypadku depilacji miejsc intymnych w ciąży. Z biegiem czasu owłosienie może być coraz bardziej widoczne, gęste i silne. Jeśli twoja ciąża przypada na miesiące gorące, depilacja nóg w ciąży może być konieczna, żeby zapewnić ci dobre samopoczucie.

Możesz rozwiązać ten problem na kilka sposobów. Pierwszym byłoby zawierzenie golenia nóg zaufanej osobie. Samodzielna depilacja w ciąży jest możliwa, dopóki jesteś w stanie dosięgnąć nóg. Ewentualnie działaj z wyprzedzeniem – wydepiluj nogi trwalszym sposobem, który spowalnia odrastanie. Możesz też udać się do kosmetyczki, która wykona ten zabieg za ciebie.

Zobacz też:
Depilacja laserowa bikini – przygotuj się na lato!

Jaką metodę depilacji stosować w ciąży? 

Wiesz już co nieco o tym, jak wygląda depilacja w ciąży. Teraz czas się dowiedzieć, jaka depilacja w ciąży jest najbezpieczniejsza dla ciebie i twojego dziecka. Nie wszystkie popularne metody usuwania zbędnego owłosienia sprawdzą się dla ciebie w tym czasie.

Depilacja woskiem w ciąży

Jest to stosunkowo bezpieczna metoda, zalecana kobietom w ciąży. Wstrzymaj się jednak od używania na sobie gorącego wosku w trzecim trymestrze. W tym czasie istnieje ryzyko przedwczesnego porodu i musisz szczególnie uważać, aby tego nie spowodować. Depilacja woskiem w ciąży powinna być wykonywana u wprawionej kosmetyczki, która zadba o twoje całkowite bezpieczeństwo i jak największy komfort.

Depilacja w czasie ciąży pastą cukrową

Taka depilacja w ciąży jest jedną z lepszych metod. Jest to łagodniejsza wersja depilacji woskiem – nieco mniej bolesna, choć też mniej skuteczna. Również wyrywa włoski z cebulkami, choć mogą one nieco szybciej odrastać. Ta depilacja w czasie ciąży jest całkowicie bezpieczna – wykorzystuje proste, naturalne składniki i można wykonywać ją na zimno, a więc bez ryzyka poparzenia. Jedyny minus tej metody to czas. Trzeba dojść do wprawy, aby nauczyć się szybko i skutecznie wyrywać włoski cukrem. Ewentualnie możesz zawierzyć też ten zabieg kosmetyczce, która zrobi to za ciebie.

Zabieg depilacji w ciąży pastą cukrową nadal wiąże się z wyrywaniem włosków. Cukier przykleja się tylko do włosów, nie do samej skóry. Dlatego też jest to mniej bolesne niż wosk. Jednak lepiej sprawdzić, jak to wygląda w twoim indywidualnym przypadku. Najlepiej wykonać test jeszcze przed zajściem w ciążę lub tylko na niewielkim fragmencie skóry.

Krem do depilacji w ciąży

Depilacja kremem w trakcie ciąży, mimo że jest bezbolesna, jest raczej odradzana. Ta pozornie nieinwazyjna substancja zawiera niestety wiele drażniących, chemicznych substancji. Są to m.in. różne kwasy, siarczki i inne związki zdolne uszkodzić twoją delikatną skórę. Co prawda nie istnieją konkretne badania potwierdzające szkodliwość kremu do depilacji w ciąży, jednak lepiej tego unikać. W tym szczególnym czasie używaj raczej naturalnych, stuprocentowo bezpiecznych metod.

Depilacja depilatorem w ciąży

Depilacja w ciąży wymaga szczególnego podejścia. Depilator raczej nie należy do sposobów zalecanych przez lekarzy. Depilacja depilatorem w ciąży może być odczuwalna jeszcze bardziej boleśnie niż zwykle. Depilator działa dość agresywnie – wyrywa pojedyncze włoski, co trwa długo i jest bardzo nieprzyjemne. Może także powodować podrażnienia.

Jak widzisz, masz wiele opcji, spośród których możesz wybierać. Depilacja w ciąży wcale nie musi być tematem wstydliwym. Możesz jednocześnie dbać o swój wygląd zewnętrzny, wewnętrzny komfort, jak i bezpieczeństwo dziecka. Najważniejszą kwestią jest omijanie chemicznych, podrażniających substancji oraz ograniczenie bólu i wysokich temperatur. Jeśli zastosujesz się do tych zasad, depilacja w czasie ciąży stanie się prosta i bezproblemowa. Gdy nie będziesz w stanie wykonać jej sama, nie krępuj się i umów wizytę u wprawionej kosmetyczki.Powiązane artykuły:
Archiwum: marzec 2021