Wiele z nas ma owłosienie na ciele, którego chciałybyśmy się pozbyć. Jest to problem, który dotyka kobiet w każdym wieku i na całym świecie. W związku z tym powstało wiele różnych metod na pozbycie niepożądanych włosów – niektóre bardziej skuteczne od innych. Depilacja miejsc intymnych jest szczególnie problematyczna. Te okolice goli się niewygodnie, a ewentualne zacięcia i zadrapania mogą być bardzo bolesne. Dowiedz się, jak depilować miejsca intymne skutecznie i bezpiecznie.

Depilacja okolic intymnych – czy warto?

Owłosienie w obszarze pochwy i odbytu jest niestety nadal tematem tabu. Z niechcianymi włoskami w miejscach intymnych borykają się zarówno panie, jak i panowie. Być może sama zastanawiasz się – jak golić okolice intymne? Podrażnienia w tym miejscu są bardzo bolesne, a trwała depilacja – kosztowna. 

Przed wybraniem metody depilacji miejsc intymnych, zadaj sobie pytanie – czy warto to robić. Włosy łonowe spełniają przecież bardzo ważne zadanie – tworzą naturalną barierę przeciwko wszelkim zakażeniom i zanieczyszczeniom. Być może całkowity, trwały brak owłosienia nie jest więc najlepszym rozwiązaniem?

Mimo to ciemne i gęste włoski w tym obszarze mogą wyglądać nieestetycznie. Szczególnym problemem wśród kobiet są okolice pachwin. Włoski na i poza linią bielizny rzucają się w oczy i utrudniają swobodny ruch podczas aktywności fizycznej. Depilacja miejsc intymnych jest wówczas konieczna. Jeśli jesteś bardzo aktywna fizycznie, gęste owłosienie stanowi miejsce do gromadzenia się bakterii. Wówczas depilacja okolic intymnych jest wskazana.

Zobacz też:
Depilacja bikini woskiem – wszystko, co musisz wiedzieć przed wykonaniem tego zabiegu

Depilacja miejsc intymnych – jak to zrobić?

Dzięki stałemu rozwojowi technologii możesz cieszyć się dużym wyborem różnych metod depilacji. Z pewnością znajdziesz spośród nich opcję najlepszą dla siebie.

Przygotowując się do depilacji miejsc intymnych w domu lub salonie, warto wykonać peeling. Złuszczy on martwy naskórek i przygotuje skórę do dalszych zabiegów. Wyjątkiem jest depilacja laserowa, na którą wystarczy się tylko ogolić dzień wcześniej.

Depilacja okolic pochwy żyletką

Depilacja miejsc intymnych wykonywana tradycyjnie – jedno– lub wielorazową maszynką do golenia powinna być powtarzana co kilka dni. Zaletą tego sposobu jest brak bólu i jakiegokolwiek dyskomfortu podczas usuwania włosków. Jednak łatwo w ten sposób podrażnić skórę i nabawić się zapalenia mieszków włosowych. 

Jeśli regularnie golisz się maszynką, koniecznie używaj do tego specjalnej pianki. Pamiętaj o częstej wymianie żyletki – ostrze szybko się tępi, co powoduje większe podrażnienia. Zawsze dokładnie wyczyść maszynkę po użyciu i zdezynfekuj ją przed kolejnym goleniem. Wydepilowana skóra wymaga specjalnej troski – przede wszystkim odkażenia i nawilżania. 

Depilacja miejsc intymnych maszynką jest niewygodna i czasochłonna. Skóra jest tu wyjątkowo podatna na podrażnienia. Jeśli masz gęste owłosienie i delikatną skórę, może wiązać się to ze sporym dyskomfortem przy odrastaniu włosków. Być może warto rozważyć inną, trwalszą depilację okolic pochwy.

Depilacja bikini depilatorem

Ta metoda zarezerwowana jest wyłącznie dla tych odpornych na ból. Depilator do miejsc intymnych wyrywa włoski wraz z cebulkami. Jest to dosyć bolesne, a co więcej – długo trwa. Decydując się na zakup depilatora do miejsc intymnych, kieruj się nie tylko ceną, lecz także opiniami innych. Zwróć uwagę na stopień trudności użytkowania i skuteczność. Niektóre urządzenia wyposażone są w specjalne nakładki chłodzące – redukują one ból towarzyszący wyrywaniu włosków.

Zobacz też:
Twoim marzeniem są delikatne refleksy na włosach? Sprawdź, jak je uzyskać i kiedy warto je zrobić!

Jak ogolić miejsce intymne woskiem lub pastą cukrową?

Istnieją różne profesjonalne produkty, które możesz kupić w drogerii, a także takie, które przygotujesz samodzielnie w domu. Podstawową zasadą jest wyrywanie włosków wraz z cebulkami. Dzięki temu pozbędziesz się ich na długi czas. Jeśli zaczniesz regularnie wyrywać włoski, będą one odrastać coraz cieńsze i słabsze. 

Depilacja miejsc intymnych tą metodą może być wykonana gotowymi plastrami lub płynnym woskiem. Używanie wosku i pasty cukrowej jest podobne – druga metoda jest nieco mniej bolesna. Proces wygląda następująco:

  • plastry z woskiem rozgrzej pomiędzy rękami lub włóż na kilka sekund do mikrofali. Pojedynczy plaster przyklej w miejsce, które chcesz wydepilować. Pozostaw na kilkanaście sekund, aż wosk zastygnie. Następnie pewnym, szybkim ruchem oderwij plaster – w stronę przeciwną do kierunku wzrostu włosów;
  • jeżeli kupiłaś osobno pakowany wosk i plastry, przed przystąpieniem do depilacji miejsc intymnych musisz go rozgrzać i upłynnić. Następnie drewnianą szpatułką nałóż cienką warstwę wosku na wybrane miejsce i od razu przyklej do niego plaster. Dalej postępuj tak, jak powyżej;
  • jak ogolić miejsce intymne pastą cukrową na zimno? Podgrzej substancję w kąpieli wodnej, a następnie uformuj ją w rękach w kulkę. Rozprowadź pastę w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Gdy zaschnie, zerwij ją pewnym ruchem w tym samym kierunku, co wzrost włosów;
  • możesz też przeprowadzić depilację miejsc intymnych pastą cukrową na ciepło. Podgrzewaj ją dłużej i nakładaj na wybrane miejsca szpatułką. Do zerwania tak nałożonej pasty będziesz potrzebować plastrów do depilacji. Postępuj tak samo, jak przy wosku.

Depilacja okolic intymnych – co jaki czas ją robić?

Obojętnie, na jaką metodę golenia okolic intymnych się zdecydujesz, zabieg ten trzeba wykonywać cyklicznie. Włoski generalnie odrastają dość szybko, co może objawiać się swędzeniem i uszkodzeniem skóry. Powrót włosków może być szybszy lub wolniejszy – w zależności od wybranej techniki depilacji:

  • golenie okolic intymnych maszynką – 2–3 dni,
  • depilacja miejsc intymnych woskiem lub pastą cukrową – 2–3 tygodnie,
  • depilacja bikini depilatorem – około 3 tygodni,
  • depilacja okolic pochwy metodą laserową – zabieg naświetlania trzeba powtarzać kilka razy, co około 4–6 tygodni. Jednakże po 6–8 takich wizytach twoje owłosienie w tym miejscu przestanie odrastać.
Zobacz też:
OCM, czyli mycie twarzy olejami. Jak je wykonać krok po kroku?

Depilacja miejsc intymnych w domu – cenne porady

Do najpopularniejszych sposobów domowych należy depilacja miejsc intymnych maszynką, depilatorem i woskiem. Pierwsza jest bezbolesna, ale czasochłonna i wymagająca częstego powtarzania. Natomiast pozostałe są dość bolesne i wymagają wprawy. Co więcej, włoski mogą zacząć częściej wrastać. Jeśli wosk lub depilator do miejsc intymnych nie jest ci straszny, możesz z pewnością sporo zaoszczędzić na regularnych wizytach u kosmetyczki.

Jak ogolić miejsce intymne w domowym zaciszu? Postaraj się golić w tę samą stronę, w którą rosną włoski – nie w przeciwną. W ten sposób unikniesz ryzyka zacięcia i podrażnienia delikatnych mieszków włosowych. Nigdy nie używaj maszynki na sucho. Zainwestuj w krem, piankę lub olejek do golenia – odpowiedni dla twojego typu skóry. Muszą być to też produkty dostosowane do kontaktu z miejscami intymnymi. Nie mogą zaburzać delikatnej flory bakteryjnej ani powodować podrażnień.

Po zakończeniu depilacji miejsc intymnych dokładnie umyj skórę płynem, który przywróci naturalne pH i ochronne kultury bakterii. Pamiętaj też o odpowiednim nawilżeniu ogolonego obszaru. Naturalna, nieuciskająca bielizna pomoże ci zredukować podrażnienia pachwin.

Golenie okolic intymnych u kosmetyczki – jak się do tego przygotować?

Wizyta u kosmetyczki wiąże się oczywiście z większym kosztem. Dla wielu osób obnażenie się i depilacja okolic intymnych u obcej osoby może być krępującym przeżyciem. Jednak, zwracając się do specjalistki, masz pewność, że zabieg będzie szybki, bezpieczny i skuteczny. Metody depilacji bikini w gabinetach kosmetycznych dają zdecydowanie dłuższe efekty niż golenie się maszynką w domu.

Jak depilować miejsca intymne u kosmetyczki? Przede wszystkim musisz dać włosom odrosnąć od poprzedniego golenia – najlepiej do około 0,5–1 cm. Umożliwia to złapanie i wyrwanie włosków. Laserowa depilacja miejsc intymnych wymaga jednak krótszej długości włosa – powinien być on ledwo wystający znad powierzchni skóry.

Zobacz też:
Makijaż do czerwonej sukienki – podstawowe zasady, o których nie możesz zapomnieć

Przed wyjściem z domu umyj golony obszar płynem z neutralnym pH. Unikaj kremów, dezodorantów, solarium i basenów. Depilowane miejsce powinno być czyste oraz pozbawione wszelkich ran i zmian skórnych.

Depilacja miejsc intymnych laserem czy tradycyjnymi metodami?

Laser to jedyna trwała metoda usuwania owłosienia. Taka depilacja miejsc intymnych jest najbardziej skuteczna przy jasnej karnacji i ciemnym owłosieniu. Zabieg ten musisz powtórzyć kilka razy, aby cieszyć się trwałym efektem. Jednakże już nawet 2–3 zabiegi znacznie przerzedzą twoje owłosienie i sprawią, że depilacja innymi metodami stanie się łatwiejsza.

Światło lasera przenika w głąb skóry i oddziałuje na melaninę zawartą wewnątrz włosa. Zabieg ten nie uszkadza skóry ani narządów wewnętrznych. Jest całkowicie bezpieczny. Naświetlanie wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem gorąca. Ból ten jest jednak zdecydowanie mniejszy niż przy depilacji bikini depilatorem lub woskiem. Specjalne nakładki lub żele chłodzące stosowane w niektórych gabinetach mogą zmniejszyć dyskomfort nawet do zera.

Wiesz już, jak golić miejsce intymne na różne sposoby. Wybierając konkretną metodę, pamiętaj aby uwzględnić indywidualne potrzeby i preferencje twojej skóry. Najlepiej zawierzyć depilację miejsc intymnych doświadczonej kosmetyczce – zadba ona o twoją wygodę i trwały efekt. Jeżeli natomiast podejmujesz się tego samodzielnie, pamiętaj o odpowiedniej czystości i pielęgnacji miejsc intymnych przed i po zabiegu. Zakażenia w tym obszarze mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje.