Idealnie gładkie nogi to marzenie prawie każdej kobiety. Golenie nóg jest dzisiaj nie tyle opcjonalne, co absolutnie konieczne. Stało się to czymś więcej niż modą – standardem piękna i estetyki. Depilacja nóg jest też niezbędnym zabiegiem dla sportowców i mężczyzn w niektórych zawodach. Golenie bez podrażnień zdaje się tajemnicą, którą ciężko zgłębić. Dla większości osób gładka skóra nóg jest wręcz niemożliwa do osiągnięcia – po goleniu zostają liczne krostki, zaczerwienienia i uczucie swędzenia lub pieczenia. Czy da się temu jakoś zaradzić?

Problemy z depilacją nóg

Największym błędem popełnianym przez większość kobiet jest niewłaściwe podejście do depilacji nóg. Prawdopodobnie najczęściej zależy ci na czasie – chcesz szybko pozbyć się krępującego owłosienia i wrócić do codziennych obowiązków lub relaksu. Dodatkowo, możliwe, że nigdy nie poznałaś metod na golenie nóg bez krostek. Tak naprawdę jest to temat rzadko poruszany. Problemy z depilacją nóg powstają właśnie z tej niewiedzy lub braku doświadczenia.

Większość kobiet nie zastanawia się nad wyborem najlepszej dla siebie metody depilacji nóg. Zwykle sięga się po prostu po to, co jest najtańsze i najprostsze w użyciu lub po prostu leży pod ręką. Przeważnie jest to maszynka do golenia. Ta metoda wiąże się z największym ryzykiem podrażnień i zadrapań. Perfekcyjnie gładka skóra nóg jest bardzo trudna do osiągnięcia tym sposobem. Nie jest jednak niemożliwa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Depilacja nóg bez podrażnień przy użyciu maszynki – czy jest możliwa?

Jak najbardziej! Musisz tylko pamiętać o pewnych podstawowych zasadach.

  • Golenie nóg bez krostek jest możliwe, lecz tylko z zachowaniem zasad higieny. Większość kobiet całkowicie o tym zapomina – maszynka powinna być dokładnie wyczyszczona, wypłukana i odkażona. Usuń z niej wszystkie włoski po każdym użyciu. Przed kolejnym goleniem odkaż ją w spirytusie, wodzie utlenionej lub przynajmniej w gorącej wodzie.
  • Jeżeli kupiłaś maszynkę jednorazową, nie używaj jej wielokrotnie. Jej ostrza stają się coraz bardziej tępe z każdym kolejnym użyciem. Dokładne golenie nóg jest w taki sposób niemożliwe.
  • Golenie bez podrażnień jest możliwe wtedy, gdy zapobiegniesz powstawaniu stanów zapalnych i uszkodzeń mieszków włosowych. Oznacza to przede wszystkim odkażanie skóry po użyciu maszynki. Nie możesz pozwolić żadnym bakteriom przedostać się do ewentualnych uszkodzeń na twojej skórze. Korzystne będzie też regularne nawilżanie nóg – po depilacji, ale też regularnie, rano i wieczorem.
  • Skuteczna depilacja nóg nie jest możliwa na nierównej, zrogowaciałej skórze i przy pozatykanych porach. Zanim zabierzesz się za golenie nóg maszynką, wykonaj złuszczający peeling, który usunie martwy naskórek i przygotuje twoją skórę do dalszych zabiegów.
  • Nigdy nie zabieraj się za depilowanie nóg na sucho. Ciepła woda jest podstawą. Nie używaj też do golenia płynów do kąpieli ani mydła, gdyż działają one wysuszająco. Najlepsza do tego będzie specjalna pianka nawilżająca i zmiękczająca. Ewentualnie możesz wypróbować użycie w tym celu ulubionego olejku lub zwykłej odżywki do włosów o naturalnym składzie, który cię nie uczula. Te produkty też wspomagają nawilżenie skóry i lepszy poślizg maszynki.
Zobacz też:
Wrastające włoski po depilacji – jak pozbyć się tego problemu? Jak zapobiegać ich powstawaniu? Jakie kosmetyki mogą się przydać?

Mając na uwadze powyższe wskazówki, golenie nóg bez podrażnień powinno stać się zdecydowanie prostsze. Jeżeli ten proces wydaje ci się jednak na zbyt skomplikowany, warto rozejrzeć się za innymi metodami depilacji nóg.

Gładkie nogi – jakie są najlepsze sposoby golenia?

  • Golenie nóg depilatorem – zalicza się do dość bolesnych metod depilacji nóg i wiąże się z pewnym ryzykiem wrastających włosków. Mimo to, ten sposób pozwoli ci osiągnąć znacznie gładsze nogi niż przy goleniu maszynką. Wyrywanie włosków osłabia cebulki, przez co odrastające owłosienie jest coraz słabsze. Konsekwentnie samo golenie nóg depilatorem jest coraz mniej nieprzyjemne z każdym kolejnym użyciem.
  • Depilowanie nóg woskiem lub pastą cukrową – podobnie jak depilacja nóg depilatorem elektrycznym, wosk i pasta cukrowa wyrywają włoski. W tym przypadku ryzyko wrastania włosków i zapalenia mieszków jest znacznie mniejsze. Atutem jest też długotrwały efekt gładkiej skóry, który utrzymuje się nawet do 3–6 tygodni. Są to metody na tyle proste, że możesz je wykonać samodzielnie w domu. Jednak jeżeli nie czujesz się na siłach – udaj się do kosmetyczki, która wykona zabieg depilacji za ciebie.
  • Depilacja nóg laserem – jest to jedyne rozwiązanie, które umożliwia trwałe pozbycie się włosków. Jeśli odczuwasz wyjątkowo duże problemy z depilacją nóg innymi sposobami, ta metoda będzie dla ciebie najlepsza. Właściwie jedyną wadą lasera jest jego koszt. Aby osiągnąć trwały efekt, musisz powtórzyć zabieg 6–10 razy, z zachowaniem 4–6 tygodniowych odstępów między wizytami. Dzieje się tak, ponieważ włosy w twoim ciele rosną fazami. Laser wypala jedynie te, które aktualnie są w fazie wzrostu.

Warto wypróbować różne metody depilacji nóg, aby znaleźć sposób najlepszy dla siebie. Każdy z nich wiąże się z pewnymi wadami, ale też z korzyściami. Powyższe wskazówki pozwolą ci osiągnąć efekt gładkich nóg na dłużej. Stosując się do nich, problemy z depilacją nóg, podrażnioną skórą i wrastającymi włoskami powinny zniknąć na zawsze. Teraz możesz cieszyć się idealnie gładkimi nogami przez całe lato – i dłużej.Powiązane artykuły:
Archiwum: marzec 2021