Zabieg HIFU polega na kontrolowanym poparzeniu fragmentów skóry. Wiązka fal dźwiękowych skierowana na tkankę wywołuje ruch komórek. Proces ten doprowadza do tarcia, które wytwarza ciepło lub nawet poparzenie. Oczywiście wszystko jest działaniem celowym, kontrolowanym przez specjalistów. Fala z urządzenia do HIFU może wnikać do 9 mm w głąb skóry.
Zwiększenie ciepłoty tkanek zapoczątkowuje szereg procesów biologicznych w skórze. Zwiększa się synteza kolagenu i elastyny – białek, które są dla niej podporą i zapewniają młodość. Dochodzi do wielu reakcji regeneracyjnych. Skóra otrzymuje impuls do gojenia. Metoda hifu uznawana jest za jedną z lepszych, nieinwazyjnych metod przeciwstarzeniowych! Taki lifting bez skalpela.
Zabieg HIFU – metoda
Na początku lekarz medycyny estetycznej przeprowadzi z tobą odpowiedni wywiad, mający na celu wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu HIFU. Dopiero wtedy może przystąpić do zabiegu. Oto jego etapy.
- Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia miejsca zabiegowego.
- Na skórę zostaje nałożony tzw. żel sprzęgający, który jest konieczny przy stosowaniu ultradźwięków.
- Specjalista przechodzi do głównego działania. Zabieg nie jest bardzo bolesny, ale powoduje pewien dyskomfort. Trwa ok. godzinę, w zależności od wielkości obszaru, na którym jest wykonywany.
- Na koniec na skórę nakładany jest odpowiedni preparat łagodzący.
Po wykonaniu zabiegu HIFU nie potrzebujesz czasu na rekonwalescencję. Poza możliwym zaczerwienieniem, nie powinny wystąpić żadne skutki niepożądane. W miejscach bardzo wrażliwych mogą wystąpić pojedyncze obrzęki i/lub zasinienia, które znikną po upływie kilku do kilkunastu dni.
Zabiegi HIFU – dla kogo są odpowiednie?
Zabieg z wykorzystaniem HIFU skierowany jest do osób, które chcą poprawić owal twarzy, jej jędrność. Potrzebują liftingu, ale nie chcą korzystać z pomocy chirurga. Nie jest to metoda wykonywana wyłącznie na twarzy. Swoim zasięgiem obejmuje całe ciało.
Wskazania do HIFU
- Rozmyty owal twarzy
- Wyraźny brak jędrności
- Wiotka skóra np. po dużej utracie masy, po ciąży
- Regeneracja ramion, piersi, pośladków
- Odmłodzenie szyi oraz dekoltu
Metoda ta jest wykorzystywana jako pomoc w procesie odchudzania, gdy jędrność skóry czasami trudno zatrzymać.
Przeciwwskazania do HIFU
- Rozrusznik serca
- Metalowe implanty
- Gorączka
- Ciąża
- Laktacja
- Nowotwory
- Stany zapalne skóry
- Opryszczka
Efekty HIFU – czego możesz się spodziewać po zabiegu?
Jak w przypadku większości zabiegów medycyny estetycznej, najlepsze efekty uzyskasz, wykonując serię zabiegów HIFU. Czego możesz się spodziewać?
- Poprawy jędrności skóry poddanej działaniu ultradźwięków,
- poprawienia owalu twarzy, uniesionych policzków, wygładzonego czoła,
- zwiększonej syntezy kolagenu,
- lepszej zdolności skóry do regeneracji i gojenia,
- pomocy w redukcji tkanki tłuszczowej,
- wyraźnego odmłodzenia.
Ile kosztuje zabieg HIFU?
Cena HIFU uzależniona jest od gabinetu oraz obszaru wykonywanego zabiegu. Jest to poważny zabieg – czasami lepiej dopłacić i mieć pewność, że oddajesz swoją skórę w dobre ręce. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Koszt jednego zabiegu zaczyna się od 700 zł. Niech nie skusi cię zbyt niska cena!
Jak długo utrzymuje się efekt po wykonaniu zabiegu HIFU?
Tak jak wspominaliśmy, efekt uzależniony jest od liczby zabiegów. Szacuje się, że w zdrowym organizmie efekt po HIFU powinien się utrzymywać od 12 do nawet 24 miesięcy! Od razu po zabiegu zauważysz niewielką zmianę w wyglądzie, natomiast najlepsze rezultaty zaobserwujesz po ok. 2 miesiącach. Powiązane jest to z procesami zachodzącymi w skórze.
Metoda HIFU a laser
HIFU często porównywalny jest do działania lasera. Różni się na pewno samą metodą wykonywania, a także rekonwalescencją tuż po. Laser wykorzystywany do liftingu zazwyczaj wyklucza cię z codziennego życia na kilka dni. Krąży opinia, że HIFU jest zdecydowanie mniej bolesne, powoduje mniejszy dyskomfort. Zabieg HIFU możesz wykonywać przez cały rok. W przypadku lasera zaleca się unikania promieni UV.
Czy zabieg HIFU jest dla ciebie bezpieczny?
Skutki uboczne po wykonaniu zabiegu wykorzystującego ultradźwięki – jak w przypadku HIFU – są rzadkie, ale mogą się zdarzyć. Bardzo ważna jest wiedza i doświadczenie osoby, która je wykonuje. To praca na żywym organizmie. Nieodpowiednio dobrane parametry mogą doprowadzić do poparzenia skóry. Obszary bardzo wrażliwe, tj. twarz i okolica oczu, muszą być traktowane z należytą delikatnością. Pamiętaj, że na twarzy znajdują się nerwy, które łatwo naruszyć nieumiejętnie przeprowadzoną procedurą! Uszkodzony nerw twarzowy powoduje trwały paraliż.