Z czym nie łączyć retinolu? Sprawdź, jak go stosować!

Z czym nie łączyć retinolu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które słyszały już o dobroczynnym działaniu tego składnika na twarz i ciało. Jednak żeby kuracja była skuteczna, trzeba dokładnie wiedzieć, jak stosować retinol, co jest wskazane, a co nie.

Z czym nie łączyć retinolu

Jeśli zastanawiasz się, z czym nie łączyć retinolu, przygotowaliśmy dla ciebie kompleksowy poradnik. Kuracje retinolem to prawdziwy hit, jeśli chodzi o odmładzanie twarzy. Retinol działa naprawdę skutecznie. Jednak warto pamiętać, że jak przy każdym potężnym składniku, tak i przy retinolu trzeba zachować ostrożność. Wiedza, z czym łączyć, a z czym nie łączyć kosmetyków i zabiegów na bazie retinolu sprawi, że kuracja retinoidami będzie maksymalnie skuteczna. W efekcie zyskasz odmłodzenie i regenerację skóry, a wszystko to w pełni bezpiecznie. Sprawdź, z jakimi innymi substancjami aktywnymi nie łączyć retinolu, a z czym łączyć retinol.

Co to jest retinol i jak działa?

Jeśli dopiero zaczynasz się interesować odmładzającą pielęgnacją, możesz czuć się nieco zdezorientowana, słysząc różne, podobne do siebie nazwy jak retinol, retinal, ale także retynaldehyd i retinoidy. Czym tak naprawdę różnią się te substancje? Retinoidy to ogólnie rzecz ujmując cała rodzina pochodnych witaminy A. W tej grupie można znaleźć zarówno formy, które dostępne są wyłącznie na receptę, jak na przykład adapalen czy retynoina, jak też te, które można kupić bez recepty: retinol, retynaldehyd, estry kwasu retinowego, estry retinolu. Retinol i retinal to zatem substancje, które pochodzą z tej samej grupy składników. W zależności od rodzaju, mogą mieć inne receptory i efekty działania. Jeśli zależy ci na odpowiedzialnej, skutecznej pielęgnacji, bardzo ważna jest wiedza nie tylko na temat tego, czym jest retinol, ale także z czym nie łączyć retinolu.

Jak stosować retinol?

Zastanawiasz się, jak stosować retinol kosmetyczny? Przygotowaliśmy kilka najważniejszych wskazówek, które ułatwią prawidłową pielęgnację. Retinol to substancja o bardzo silnym działaniu, która może wywołać działanie drażniące, dlatego tak ważne jest, żeby podejść do tematu odpowiedzialnie.

  1. Kurację zacznij od preparatu, który ma najniższe stężenie retinolu, najlepiej 0,5 – 1%. Obserwuj skórę na reakcję wobec retinoidów. Jeśli wszystko będzie przebiegało pomyślnie, a tolerancja na retinol wzrośnie, możesz zwiększyć stężenie.
  2. Serum z retinolem i inne kosmetyki z tym składnikiem stosuj wyłącznie na noc.
  3. W trakcie kuracji używaj wysokiego filtra, minimum SPF 50.
  4. Stosowanie zacznij od częstotliwości raz na kilka dni, stopniowo ją zwiększając.
  5. Najlepsze czas na stosowanie kosmetyków z retinolem to jesień i zima.
  6. Nigdy nie nakładaj retinolu na mokrą twarz – zawsze przed nałożeniem wysusz ją dokładnie ręcznikiem.

Z czym nie łączyć retinolu?

Retinol wykazuje bardzo silne działanie przeciwstarzeniowe. Składnik ten stosowany jest z powodzeniem od wielu lat przez profesjonalnych kosmetologów i dermatologów. Na temat skuteczności tej kuracji znaleźć można wiele badań naukowych. Efekty jej stosowania są spektakularne. Skóra zostaje odmłodzona, zmarszczki zredukowane, a niedoskonałości trądzikowe wyregulowane. Odnowa skóry jest mocno zauważalna. Jednak retinol musi być stosowany z głową, nie tylko dla najlepszych efektów, ale także bezpieczeństwa. Nieodpowiednie wprowadzenie tego składnika do pielęgnacyjnej rutyny może skutkować naruszeniem bariery hydrolipidowej, a a co tym idzie podrażnieniem i nadmiernym łuszczeniem naskórka. Retinol ma bardzo szerokie spektrum działania. Jeśli zatem zastanawiasz się, z czym nie łączyć retinolu, z pewnością unikać trzeba substancji o pochodnym działaniu. Może wydawać się to dobrym pomysłem, że spotęgować efekt, ale jest surowo odradzane. Może to nie tylko doprowadzić do poważnych podrażnień, a nawet zapalenia skóry, ale także w wyniku reakcji krzyżowych pomiędzy substancjami i neutralizacji składników aktywnych, efekt kuracji może być zerowy.

Zobacz też:
Podrażnienie po retinolu - jak go uniknąć i jak stosować kosmetyki z retinolem?

Z czym nie łączyć retinolu – kwasy

Częstym efektem niepożądanym stosowania retinolu jest złuszczanie naskórka. Wynika to z faktu, że retinol reguluje procesy keratynizacji, a to może doprowadzić do oddzielenia się martwych komórek naskórka od skóry. Jednak to nie retinol bezpośrednio wpływa na złuszczanie, a jedynie przyśpiesza naturalny proces zachodzący w skórze, czyli wymianę starych komórek na nowe. U niektórych osób nie obserwuje się złuszczania naskórka po używaniu kosmetyków z retinolem. Nie oznacza to absolutnie, że są one nieskuteczne. Jednak właśnie ze względu na przyśpieszenie procesu keratynizacji nie poleca się łączenia retinolu z kwasami o działaniu złuszczających. Z czym nie łączyć retinolu? Zwłaszcza z kwasem migdałowym, kwasem salicylowym, kwasem pirogronowym i kwasem glikolowym.

Z czym nie łączyć retinolu – witamina C i niacynamid

Z czym nie łączyć retinolu, poza kwasami i substancjami o podobnym działaniu? Nie zaleca się także łączenia go z witaminą C w formie kwasu askorbinowego. Powodem jest działanie, które może się wykluczać. Witamina C posiada kwaśne pH, a retinol neutralne. Połączenie ich spowoduje, że żaden preparat nie zadziała odpowiedni. Nie poleca się więc używania kosmetyków z witaminą C i retinolem razem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jeden preparat nakładać rano, a drugi – np. retinol wieczorem. Wyjątkiem jest zabieg Retix C, który polega na zastosowaniu retinolu i witaminy C w formie etoksylowanej. A co jeśli chodzi o niacynamid? Wiele zależne jest od stężenia. Nieumiejętne połączenie tych składników może osłabiać działanie obu i powodować podrażnienia.  

Na co trzeba uważać w trakcie kuracji retinolem?

Kuracja retinolem jest bardzo skuteczna. Z pewnością warto włączyć kosmetyki z tym składnikiem do rutyny pielęgnacyjnej. Trzeba jednak robić to z głową. Retinol, który jest pochodną witaminy A, rozpuszcza się w tłuszczach. Oznacza to, że po aplikacji preparatu z tym składnikiem należy odczekać minimum 20-30 minut, zanim przejdziemy do dalszej części rutyny. Jeśli nałożysz od razu krem, retinol nie wchłonie się w głąb skóry. Czas przerwy pomiędzy aplikacją kolejnych kosmetyków pozwoli retinolowi przedostać się głębiej, a nie zmieszać z kremem. Ciekawostką jest też fakt, że aby retinol mógł przekształcić się w formę aktywną, w skórze musi dojść do wielu przemian chemicznych, w których niezbędny jest cynk. Warto zatem zadbać o to, żeby w trakcie kuracji retinolem dieta obfitowała w ten składnik.

Z czym można łączyć retinol?

Wiesz już, z czym nie łączyć retinolu. A jakie składniki aktywne warto stosować w jednej rutynie pielęgnacyjnej razem z retinolem? Na liście znajdują się przede wszystkim substancje, które działają łagodząco i odbudowująco. Dzięki swojemu charakterowi doskonale działają razem z retinolem i pomagają redukować wszelkie podrażnienia i dyskomfort, który może się pojawić. Najlepiej sprawdzą się składniki takie jak:

  • kwas hialuronowy,
  • ceramidy,
  • wyciąg z wąkroty azjatyckiej,
  • pantenol,
  • anlantoina,
  • gliceryna,
  • trójglicerydy,
  • kwas linolowy,
  • oczar wirginijski,
  • srebro koloidalne.

Kuracje retinolem mają działanie odmładzające i regenerujące, a także regulujące trądzik. Jednak żeby efekty były trwałe, a pielęgnacja bezpieczna, trzeba wiedzieć, z czym nie łączyć retinolu. Na szczęście lista ta nie jest zbyt długa.



Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: