Choć bez wątpienia laser CO2 nie jest czymś zupełnie nieinwazyjnym, może w szybki i trwały sposób pomóc ci pozbyć się niechcianych skaz na skórze. Wykorzystywany w medycynie estetycznej coraz częściej, jest jednak dostępny tylko jako profesjonalny zabieg. Zwykle optymalnym czasem na rozpoczęcie tego typu kuracji jest jesień. Dlaczego? Wynika to z charakteru tej terapii. Nim się na nią wybierzesz, musisz poznać przeciwwskazania do wykorzystania laserów na swojej skórze.
Laser CO2 – co to? Trzeba zacząć od podstaw
Być może zastanawiasz się, co to CO2. To inaczej dwutlenek węgla. Ten związek chemiczny jest znany większości ludzi nie tylko z nazwy. Jest nieorganiczny i występuje także w ludzkim organizmie, pomagając utrzymać równowagę kwasowo-zasadową. Jest też często wykorzystywany w przemyśle. To właśnie on pozwala dłużej przechowywać owoce i warzywa, a w formie suchego lodu doskonale sprawdza się jako chłodziwo. Wykorzystuje się go także w klimatyzacji.
Można więc bez obaw stwierdzić, że substancja ta towarzyszy ludzkości każdego dnia. Wspomaga procesy, bez których życie byłoby zdecydowanie mniej komfortowe.
Laser frakcyjny CO2 – dowiedz się, czym jest!
Dwutlenek węgla jest wykorzystywany w laserze frakcyjnym. To urządzenie dokonało przełomu w medycynie estetycznej. Dawniej wszelkie zabiegi związane z usuwaniem blizn czy przebarwień były inwazyjne i często mogły doprowadzić do powstania kolejnych blizn. Na dodatek były po prostu zdecydowanie bardziej ryzykowne.
Laser frakcyjny CO2 sprawił, że zakończyła się era długich rekonwalescencji po zabiegu, zmieniając na lepsze życie wielu osób. Nic dziwnego, że jest tak lubiany i tak często wykorzystywany! Niestety, użytkowanie tego typu maszyny w domu nie jest możliwe, ponieważ poprawne wykonanie zabiegu wymaga doświadczenia oraz dużej precyzji.
Dlaczego laser CO2 jest lepszy niż stare metody?
Dawniej wszelkie przebarwienia czy brodawki były usuwane za pomocą takich zabiegów, jak dermabrazja czy peeling wykonywany za pomocą kwasów. Zwykle jednak wymagały one długotrwałego powrotu do zdrowia. Laser CO2 działa na podobnych zasadach, jednak jest przy tym dokładniejszy, a co za tym idzie, proces rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy. Naprawa uszkodzonej tkanki polega na usunięciu jej, co następnie ma spowodować odnowienie się skóry w zdecydowanie zdrowszej formie. Użycie lasera wiąże się z tym, że stworzone zranienie będzie zdecydowanie mniejsze.
CO2 laser – poznaj dokładniej jego sposób działania
Laser CO2 rozbija wiązki promienia laserowego na mniejsze. Te z kolei są równomiernie rozprowadzane po skórze na głębokość ok. 2-3 mm. W ten sposób wytwarza mikrouszkodzenia w skórze właściwej oraz naskórku. One zmuszają tkankę do regeneracji.
Urządzenie działa punktowo, tylko w wybranym miejscu, dzięki czemu nie powoduje zniszczeń w miejscach, w których nie są one konieczne. Z tego powodu można stosować go właściwie na wszystkich częściach ciała, włącznie z twarzą. Często stosuje się go jednak także na dekolt, brzuch czy plecy.
Do czego wykorzystuje się lasery CO2 w salonach kosmetycznych?
Tak naprawdę to urządzenie może być wykorzystywane do rozwiązania całego szeregu problemów. Laser frakcyjny na twarz jest wykorzystywany do usuwania zmarszczek, które skutecznie i szybko niweluje. Stosuje się go także w przypadku występowania cellulitu, ponieważ rozbija on nieprawidłowo uformowane fragmenty tkanki tłuszczowej.
Jeśli masz zbyt małe piersi lub jesteś właśnie po ciąży to i w tym przypadku może przydać ci się zabieg wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Pomaga on nieznacznie powiększyć biust, a także unosi go ku górze. Nie da się jednak ukryć, że jednak lasery CO2 najczęściej są używane do usuwania znamion czy brodawek, a także do niwelowania blizn oraz usuwania przebarwień.
Laser CO2 – również zdrowie!
Choć popularny w medycynie estetycznej, laser CO2 może być również wykorzystywany w innych dziedzinach, dlatego nie zdziw się, jeśli na niego trafisz! Z jego możliwości korzystają na przykład ginekolodzy. Za jego pomocą leczy się zespół luźnej pochwy i wykonuje się labioplastykę. Z kolei urolog wykorzystuje go do walki z nietrzymaniem moczu.
Warto zdawać sobie sprawę, czym jest to profesjonalne urządzenie, które może rozwiązać wiele twoich problemów, nie tylko natury estetycznej. Oczywiście laser jest również wykorzystywany w dermatologii. Jednak w tym przypadku sposoby użycia są zbliżone do tych, które mają miejsce w salonach urody.
Laser CO2 – efekty. Kiedy można ich się spodziewać?
Różnica w wyglądzie skóry jest zwykle widoczna zaraz po zabiegu, jednak tak naprawdę ciało dochodzi do siebie w ciągu kolejnych 4 tygodni. Ponadto, jak w wielu innych przypadkach, zwykle najlepiej sprawdza się seria, w tym przypadku składająca się z 2-4 spotkań w salonie. Wszystko jednak zależy od tego, jak dużą powierzchnię obejmuje zabieg oraz jak np. głęboka jest blizna.
Laser CO2 efekty może przynieść dość spektakularne, w tym m.in. ujędrnienie skóry albo uatrakcyjnienie wyglądu cery. Widoczna jest również poprawa w produkcji kolagenu przez organizm. Należy jednak pamiętać, że z powodu dużego wachlarza problemów, jakie można za jego pomocą rozwiązać, efekty często są bardzo indywidualną sprawą.
Laser na twarz – czy to boli?
Ból jest zwykle tym czynnikiem, który najbardziej odstrasza od zabiegów medycyny estetycznej. Nie musisz się jednak bać tego zabiegu! Zwykle najbardziej nieprzyjemne w przypadku lasera na twarz jest podanie znieczulenia. Niewielkie zabiegi, np. usuwania pojedynczej brodawki, czasem nie wymagają znieczuleń. W takiej sytuacji poczujesz jedynie niewielkie pieczenie.
Po zabiegu może z kolei pojawić się niewielki strupek, a samo miejsce, które zostało poddane naświetlaniu, może być zaczerwienione. Ból jednak w dalszym ciągu nie powinien być szczególnie duży.
Powikłania po laserze frakcyjnym – czy mogą się zdarzyć?
Wykorzystywanie lasera frakcyjnego jest zwykle jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań. Niestety, powikłania mogą się zdarzyć – w końcu cały ten proces bazuje na poparzeniu skóry! Jednym z najczęstszych problemów jest pojawianie się przebarwień. Te zwykle znikają samoistnie, jednak nie jest to regułą. Dodatkowo czasem może dojść do infekcji organizmu.
Szczególnie często zabieg ten powoduje uaktywnienie się opryszczki, jeśli osoba poddawana mu jest nosicielem. Dzieje się tak, bo uszkodzenie skóry zwykle wiąże się z utratą odporności. Powikłania po laserze frakcyjnym to także tworzenie się blizn przerostowych, dlatego unikaj go, jeśli masz do nich tendencję.
Laser CO2 – ile kosztuje zabieg?
To, ile będziesz musiał wydać na zabieg, zależy od tego, jaką powierzchnię będzie on obejmował. Zwykle to być koszt od 800 zł w górę. Na przykład likwidacja rozstępów może kosztować pomiędzy 200 a 1800 złotych. Z kolei za lifting twarzy zapłacisz ok. 1500 zł.
Wiele jednak zależy od tego, z jakiego salonu korzystasz oraz, jakie doświadczenie ma osoba przeprowadzająca cały zabieg. Zwróć też uwagę na to, że np. Warszawa będzie miała znacznie wyższe ceny, niż nieco mniejsze miasta, takie jak Łódź. Warto więc najpierw porównać koszty, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie opłaci ci się wybór salonu znajdującego się trochę dalej, ale mającego podobną renomę.
Wybieraj salon w pełni świadomie
Aby zabieg był bezpieczny, musisz wybrać sprawdzony salon medycyny estetycznej, w którym pracują profesjonaliści. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie najwyższy poziom higieny i bezpieczeństwa, co z kolei przełoży się na mniejsze ryzyko powikłań. Dlatego, nim zdecydujesz się na wykonanie jakiegokolwiek zabiegu, dowiedz się, jakie lokale w twojej okolicy są polecane i specjalizują się w używaniu lasera. Nie postępuj pochopnie i wybierz salon rozsądnie, kierując się nie tylko niską ceną.