Na twojej skórze znajdują się liczne znamiona barwnikowe. U niektórych istnieje ich tylko niewielka liczba, u innych są gęsto rozsiane po skórze. Zdarzają się pieprzyki większe i mniejsze, wypukłe i płaskie, o różnym zabarwieniu. W większości przypadków usuwanie znamion wrodzonych nie jest wcale konieczne. Można jednak podjąć się tego z przyczyn estetycznych. Wskazaniem do usuwania pieprzyków laserem są także niebezpieczne zmiany chorobowe. Dokładnie obserwuj swoje znamiona, aby szybko określić, czy dany pieprzyk trzeba usunąć.

Jak rozpoznać, czy laserowe usuwanie pieprzyków jest konieczne?

Pieprzyki to miejsca, w których nagromadziła się większa liczba tzw. komórek barwnikowych – melanocytów. Ich specjalistyczna nazwa to znamiona barwnikowe. Są one normalnym zjawiskiem. Skłonność do posiadania pieprzyków jest cechą dziedziczną. Czy wiesz, kiedy zalecane jest usuwanie znamion? Jak rozpoznać konieczność usuwania laserowego pieprzyków?

Jeśli wygląd któregokolwiek z twoich pieprzyków budzi u ciebie niepokój lub wątpliwości, udaj się na konsultację do lekarza. Specjalista jednoznacznie stwierdzi, czy usunięcie znamienia w twoim przypadku jest konieczne, zalecane czy niepotrzebne. Zaleca się raczej usuwać pieprzyki w newralgicznych miejscach:

  • przy pasku od spodni,
  • w okolicy kołnierza koszuli,
  • pod zapięciem lub ramiączkami stanika,
  • odkrytych – narażonych na działanie szkodliwych promieni słonecznych.

Oczywiście nie musisz poddawać się zabiegowi, jeśli ani ty, ani lekarz nie czujecie takiej potrzeby. Niepokojącym zjawiskiem są pieprzyki mocno asymetryczne, o nierównomiernym zabarwieniu, bardzo duże lub z innymi nieregularnościami. 

Jak wygląda usuwanie znamion laserem?

Laserowe usuwanie znamion jest stosunkowo proste i bezpieczne. Jest to nowoczesna technologia, która pozwala dotrzeć nawet w głąb warstw skóry. W tym celu używa się cienkiej wiązki światła, która jest naładowana dużą ilością energii. Doprowadzana jest do znamienia, gdzie je odparowuje. Jeśli istnieje taka konieczność, może też dotrzeć głębiej i usunąć niższe warstwy.

Laserowe usuwanie brodawek, pieprzyków i blizn odbywa się pod wpływem znieczulenia miejscowego. Dzięki temu strzały lasera są całkowicie nieodczuwalne. Usuwanie znamion barwnikowych laserem trwa przeważnie kilka minut. Wszystko zależy od wielkości i rodzaju twojego pieprzyka. Jeśli twoje znamię jest wyjątkowo rozległe i głębokie, możliwe że będziesz potrzebować kilka wizyt. Wówczas pieprzyk jest stopniowo spłycany przy zachowaniu kilkutygodniowych przerw między zabiegami na regenerację skóry.

Usuwanie pieprzyków laserem – rekonwalescencja

Usuwanie znamion laserem jest całkowicie bezpieczne. W miejscu, w którym twoja skóra była poddana zabiegowi, powstaje niewielki strupek. Przeważnie goi się sam i odpada po około 4 tygodniach. Małe pieprzyki nie wymagają żadnego opatrunku. Prędkość gojenia się znamienia zależy od twojego ciała i pielęgnacji.

Zobacz też:
Odsysanie tłuszczu z brzucha. Poznaj efekty liposukcji ultradźwiękowej Vaser Lipo

Miejsce po pieprzyku powinieneś traktować jak każdą ranę. Oznacza to delikatne przemywanie wodą z szarym mydłem lub dezynfekcję antybakteryjną. Możesz dodatkowo wspomóc proces gojenia pantenolem lub inną maścią przyspieszającą gojenie. Usuwanie znamion najlepiej przeprowadzać zimą lub jesienią, ponieważ miejsce po zabiegu nie powinno być wystawiane na słońce. 

Laserowe usuwanie znamion – co jeszcze da się usunąć tą metodą?

Pieprzyki to najczęstsze znamiona, które poddawane są likwidacji laserem. Jest to jednak dość uniwersalna metoda, która działa skutecznie także na inne rodzaje zmian skórnych. Skuteczne usuwanie znamion laserem jest możliwe w przypadku:

  • brodawek wirusowych, pospolitych, dłoniowych, podeszwowych, basenowych, płaskich, płciowych;
  • kurzajek i kłykcin;
  • pieprzyków płaskich i wypukłych;
  • włókniaków wystających, miękkich, włókniaków pod pachami, na szyi, na powiekach i pachwinach;
  • kaszaków, prosaków, syringomy, zaskórników, naczyniaków, ziarniniaków, grudek perlistych, punktów rubinowych, i wszelkich innych znamion.

Usuwanie laserowe pieprzyków i innych znamion – zalety

Usuwanie znamion przy użycia lasera jest mało inwazyjnym zabiegiem – znacznie prostszym niż operacyjna likwidacja pieprzyków. Co więcej, ta metoda w żaden sposób nie szkodzi zdrowym tkankom. Cały proces jest całkowicie bezbolesny, a gojenie pozabiegowej rany jest szybkie i bezproblemowe. Możesz od razu po zabiegu wrócić do normalnego życia. Laserowe usuwanie brodawek wiąże się z minimalnym ryzykiem powstawania blizn. Najczęściej skóra goi się praktycznie bez żadnego śladu po wykonanym zabiegu.

Ile kosztuje usunięcie znamienia?

Usuwanie znamion na ogół nie jest szczególnie kosztowne. Na cenę nie wpływa raczej umiejscowienie pieprzyka, tylko jego wielkość. Weź jednak pod uwagę, że prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić za wstępną konsultację dermatologiczną. Minimalna cena za zabieg laserowego usuwania pieprzyków wynosi około 150 zł. Przeważnie jest to koszt rzędu kilkuset złotych. Jeśli wykonujesz ten zabieg ze względów zdrowotnych, możliwa jest jego refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ nie pokrywa jednak zabiegów wykonanych ze względów estetycznych.

Usuwanie znamion jest znacznie bezpieczniejsze niż czekanie na pojawienie się chorobowych zmian na pieprzykach. Nie wszystkie z nich są niebezpieczne dla twojego zdrowia. Nie warto jednak ryzykować – jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w wyglądzie swoich pieprzyków lub innych znamion skórnych, jak najszybciej umów się do lekarza. Laserowe usuwanie pieprzyków jest całkowicie bezpieczne i w wielu przypadkach zalecane przez lekarzy.Powiązane artykuły:
Archiwum: maj 2021