Prosaki – czy da się je trwale usunąć? O czym świadczą jasne krostki na twarzy?

prosaki

Choć mogą wyglądać niepokojąco, prosaki wcale nie są groźne i nie są zmianami chorobowymi. Są to malutkie, jasne krostki, które najczęściej pojawiają się na twarzy. Prosaki mogą występować wśród zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jak sobie z nimi radzić?

Jeżeli zauważyłeś/aś u siebie lub swojego dziecka malutkie kropki na skórze, są to prawdopodobnie prosaki. Mają przeważnie kilka milimetrów średnicy, są lekko wypukłe, a barwę mają białą, żółtą bądź kremową. Z daleka są całkiem niewidoczne, lecz są wyczuwalne pod palcami i wyraźnie widać je z bliska. Prosaczki u niemowląt i podobne krostki u ludzi starszych są dość często spotykane. Bez obaw – prosaki pod oczami ani w żadnym innym miejscu na ciele nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Prosaki – co to właściwie jest?

Zjawisko znane potocznie jako prosaki pojawia się w rezultacie zrogowacenia mieszka włosowego. Gruczoły łojowe na skórze się zapychają i w danym miejscu gromadzi się duża ilość sebum bez ujścia na zewnątrz. Wówczas, powstają twarde krostki. Nie da się ich wycisnąć ani zetrzeć. Prosaki charakteryzują się gęstym rozmieszczeniem – występują w ciasnych lub obszernych grupkach na niewielkim obszarze skóry.

Na szczęście prosaki tylko nieładnie wyglądają. Nie powodują one uczucia swędzenia ani bólu. Dokładne powody powstawania tego zjawiska niestety nie są nam znane. Najczęściej przyczyny przypisuje się zmianom hormonalnym, infekcjom wirusowym i bakteryjnym oraz wrodzonym predyspozycjom (uwarunkowaniu genetycznemu). Prosaki na twarzy, w miejscach intymnych i innych newralgicznych obszarach występują przeważnie wśród osób z cerą tłustą i mieszaną – szczególnie podatnych na wypryski, zaskórniki i prosaki.

Prosaki na twarzy pojawiają się dość często, zarówno wśród małych dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej widoczne są na czole, nosie i skroniach. Możesz u siebie zaobserwować też prosaki pod oczami. Mimo że jest to bardziej delikatna okolica, wcale nie są one groźniejsze. Niepokojąco mogą wyglądać też prosaki na mosznie i w innych miejscach intymnych. Nie musisz się jednak niczego obawiać. Jest to dolegliwość jedynie kosmetyczna. Możesz oczywiście udać się do lekarza, jeżeli prosaki są dla ciebie mocno uciążliwe lub gdy pojawiają się w bardzo dużej ilości.

Prosaki na ustach

Prosaki na ustach są zjawiskiem dość rzadko spotykanym. Gruczoły łojowe w tym miejscu nie są zwykle zbyt aktywne. Prosaki w tym obszarze są wyjątkowo nieestetyczne i niewygodne. Najczęściej powstają w wyniku zmian hormonalnych lub po prostu na skutek uwarunkowania genetycznego. Aby usunąć prosaki na ustach, wykonuj delikatne złuszczanie i oczyszczanie. Postępuj ostrożnie, aby nie uszkodzić dodatkowo tej wrażliwej skóry.

Prosaki na powiece

Tego typu prosaki należą do najbardziej niepokojącego rodzaju. Nie zabieraj się za usuwanie prosaków z powiek i okolic oczu samodzielnie. Prosak na powiedze wymaga przeważnie wizyty u okulisty. Lekarz wyspecjalizowany w tej dziedzinie pomoże ci zdiagnozować problem i skutecznie usunąć prosaki pod oczami.

Prosaki a kaszaki pod oczami

Czym różnią się kaszaki pod oczami od omawianych przez nas prosaków? Te dwa rodzaje zmian skórnych są często niesłusznie mylone. W rzeczywistości są to dwie różne rzeczy. Prosaki są zdecydowanie mniejsze. Kaszaki przypominają raczej ropne krosty – są zdecydowanie bardziej widoczne i rzadziej rozmieszczone. 

Prosaki na penisie

Prosaki na mosznie i penisie nie są wcale zaraźliwe, choć mogą na takie wyglądać. Jeśli zauważysz u siebie drobne krostki w okolicach intymnych, warto jednak udać się do lekarza po diagnostykę. Prosaki na penisie nie są wcale groźnym zjawiskiem. Nie utrudniają stosunku ani normalnego funkcjonowania. Łatwo je jednak pomylić z mięczakiem zakaźnym – wirusem, który łatwo się rozprzestrzenia. 

Zobacz też:  Odstające uszy u dziecka – jak poprawić ich wygląd?

Prosaki na wargach sromowych

Podobnie jak w powyższym przypadku, prosaki na wargach sromowych przeważnie nie są powodem do obaw. Nie są bolesne ani swędzące. Prosaki w miejsach intymnych wyglądają jednak dość nieestetycznie. Jeśli ci przeszkadzają, warto zainwestować w apteczną maść na prosaki przystosowaną do użytku w miejscach intymnych.

Prosaki u niemowlaka

Prosaki u noworodka są dość częstym zjawiskiem. Jeśli zaobserwujesz je u swojego dziecka, przeważnie nie musisz się niczego obawiać. Prosaki powstają u małych dzieci, ponieważ ich gruczoły łojowe nie są jeszcze w pełni ukształtowane. W związku z tym wytwarzany łój łatwo i często zagnieżdża się pod skórą. 

Jak usunąć prosaki?

Prosaki u niemowlaka i osoby dorosłej powinny zniknąć samoczynnie po upływie kilku dni lub tygodni. Prosaki pękają i wypływa z nich nagromadzona wydzielina. Jeżeli krostki są jednak dość duże i nie znikają samoczynnie, lekarz może zalecić ci leczenie. 

Usuwanie prosaków może odbyć się kilkoma różnymi metodami. Najczęściej polega to na nakłuciu grudki cienką, sterylną igłą. W efekcie zawartość może wydostać się na zewnątrz, a skóra powraca do normalnego wyglądu. Nie podejmuj się takiego zabiegu w domu – możesz doprowadzić do zakażenia i powstania w tym miejscu blizny.

Jak usunąć prosaki innymi metodami? Usuwanie prosaków może odbyć się także następującymi sposobami:

  • elektrokoagulacja – terapia prądem o wysokiej częstotliwości;
  • laseroterapia, czyli naświetlanie skóry – jest to zabieg najbardziej skuteczny, lecz jednocześnie najdroższy;
  • krioterapia – potraktowanie prosaków bardzo niską temperaturą;
  • mikrodermabrazja i silne peelingi chemiczne – złuszczają naskórek, poprawiają krążenie i regulują wytwarzanie sebum przez gruczoły łojowe. Takie zabiegi przeprowadzone w specjalistycznym salonie kosmetycznym znacznie poprawią kondycję twojej skóry.

Usuwanie prosaków domowymi sposobami

Lekarze nie zalecają podejmować się takiego działania na własną rękę. Jeżeli chcesz przeciwdziałać powstawaniu prosaków, dbaj o prawidłową higienę swojej skóry. Regularnie złuszczaj naskórek i nie stosuj zbyt często przesadnie tłustych kremów. Możesz też stosować okłady z olejku z drzewa herbacianego na zmienione obszary skóry. Dobrze sprawdzi się też olej rycynowy, który reguluje wydzielanie łoju i działa antybakteryjnie. Ewentualnie zainwestuj w kupną maść na prosaki – twój lekarz lub farmaceuta doradzi ci, który produkt będzie dla ciebie najbardziej skuteczny. 

Nieprawidłowe traktowanie prosaków może być groźniejsze dla twojego zdrowia niż same krostki. Uważaj, aby nie uszkodzić niepotrzebnie skóry i nie spowodować żadnych infekcji. Trzymaj się jak najmniej inwazyjnych metod usuwania prosaków lub udaj się do specjalisty, który ci z nimi pomoże.Nawet pomimo adekwatnego leczenia prosaki mogą samoczynnie powracać. Stosując odpowiednią profilaktykę, znacznie ograniczysz ich występowanie. Jednak osoby genetycznie podatne na tego typu zmiany skórne są narażone na częste pojawianie się prosaków. W takim przypadku prosaki na twarzy lub w innych miejscach na ciele będą niestety często nawracać. Dolegliwość ta powinna ustąpić wraz z wiekiem. Jeżeli w twoim przypadku prosaki nie znikają lub pojawiają się wyjątkowo często, skonsultuj się z lekarzem.Powiązane artykuły:
Magdalena Złoczewska
Posiada wieloletnie doświadczenie i pasję pisarską. Tworzenie było jej pierwszą miłością. Ukończyła filologię angielską i publikuje teksty w obu językach. Najchętniej pisze w tematyce beauty i lifestyle – uwielbia dzielić się swoim doświadczeniem z innymi. W wolnym czasie zgłębia naturalne metody pielęgnacji ciała – zdrowe odżywianie, ziołolecznictwo i jogę. Uwielbia aktywny odpoczynek na łonie natury lub wśród średniowiecznej architektury.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Twarz