Kaszaki to zmiany skórne, które częściej pojawiają się u mężczyzn niż u kobiet. Często nazywa się je także torbielami łojowymi, czy cystami naskórkowymi. W większości przypadków nie są groźne, lecz mimo to osoby, które mają te nieestetyczne grudki, decydują się na ich usunięcie. Tym natomiast powinien zająć się wyłącznie doświadczony lekarz. Przeczytaj, czym dokładnie są kaszaki!
Czym jest kaszak?
Kaszak to najprościej mówiąc podskórny guz, który pojawia się w różnych miejscach pod skórą. Wygląda jak cielista krosta, choć wraz z upływem czasu zmienia swój kolor na żółty lub biały. Kaszaki osiągają rozmiar kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Mogą być miękkie lub twarde w dotyku i swobodnie przesuwają się pod naciskiem palca. Czasem na ich powierzchni można dostrzec czarną kropkę, czyli mieszek włosowy.
Gdzie pojawiają się kaszaki?
Najczęściej występują kaszaki na twarzy, choć właściwie mogą pojawić się w każdym miejscu pod skórą. Bardzo często spotyka się m.in.:
- kaszaki na skórze głowy;
- kaszaki na plecach;
- kaszaki na powiece;
- kaszaki na szyi;
- kaszaki w miejscach intymnych.
Jak powstają kaszaki?
Kaszaki powstają, gdy dojdzie do zablokowania kanaliku wyprowadzającego gruczołu łojowego. Wówczas tworzy się torbiel, wypełniona mieszanką łoju, keratyny, cholesterolu i zrogowaciałego naskórka, której brakuje ujścia, zatem gromadzi się wewnątrz gruczołu. Z tego też względu kaszak często inaczej nazywany jest torbielą łojową lub zastoinową.
Jakie istnieją rodzaje kaszaków?
Można wyróżnić dwa rodzaje kaszaków występujących na powierzchni skóry takie jak:
- kaszak rzekomy – najczęściej to rezultat nieprawidłowej higieny osobistej. Pojawia się, gdy dochodzi do zaczopowania ujścia gruczołu łojowego;
- kaszak prawdziwy – ma podłoże genetyczne. Ten rodzaj kaszaka można zaobserwować bardzo często u osób z zespołem Gardnera.
Jakie są przyczyny powstawania kaszaków?
Wciąż nie do końca wiadomo, dlaczego powstają kaszaki. U niektórych osób tworzą się już w życiu płodowym, choć najczęściej pojawiają się między 30. a 40. rokiem życia. Mówi się, że na ich występowanie wpływa m.in. nieprawidłowa pielęgnacja skóry twarzy. Jeśli stosujesz kosmetyki bogate w oleje i silikony, to niestety jesteś bardziej narażony na tego typu zmiany. Poza tym małe guzki pod skórą mogą pokazywać się z takich przyczyn jak:
- uwarunkowania genetyczne;
- okres dojrzewania;
- otarcia i uszkodzenia skóry;
- nieprawidłowa praca gruczołów łojowych.
Nie każdy również wie, że zablokowanie ujścia gruczołu łojowego może się przydarzyć, jeśli zbyt dużo czasu spędzasz na słońcu.
Kaszaki a inne wykwity na skórze
Osoba bez doświadczenia może mieć problem z rozpoznaniem, czy są to kaszaki, czy inne zmiany na skórze. Warto wspomnieć, że najczęściej są one mylone z tłuszczakami, które bardzo przypominają kaszaki, lecz różnią się strukturą. Przede wszystkim tłuszczaki w odróżnieniu od kaszaków są dość miękkie i zwykle się powiększają. Trzeba też wspomnieć o nerwiakowłókniakach, które są bolesne, występują w większej ilości i są bardziej twarde niż kaszaki. Pamiętaj zatem, aby w sytuacji, gdy pojawią się u ciebie niepokojące zmiany pod skórą, od razu skontaktować się ze specjalistą dermatologiem. Absolutnie nie powinieneś samodzielnie dokonywać rozpoznania.
Czy kaszaki są bolesne?
Kaszaki to nieestetyczne zmiany, które nie powinny wywoływać dolegliwości bólowych. Kiedy pojawiają się pod skórą, nie powinieneś czuć żadnego bólu. Sytuacja jednak wygląda zupełnie inaczej, gdy dojdzie do nadkażenia. Wtedy może wystąpić uciążliwy ból i dyskomfort. Możesz także zauważyć, że skóra pokrywająca zmianę bądź zmiany stała się zaczerwieniona i cieplejsza – to symptomy stanu zapalnego.
Czy można wyciskać kaszaki?
Kaszaki nie wyglądają najlepiej, zwłaszcza jeśli pokazują się na twarzy, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że niektórzy decydują się na ich wyciskanie. W internecie możesz znaleźć wiele sposobów na usunięcie kaszaka za pomocą igły lub szpilki. Ta metoda pozbycia się kaszaków jednak nie jest skuteczna i wręcz ją odradzamy. Co więcej, decydując się na nią, narażasz się na infekcję i tym samym wspomniany już stan zapalny, przez co może powstać brzydka blizna. Zapamiętaj, że bezpieczne usuwanie kaszaka w domu poprzez wyciskanie to zły pomysł.
Jak usunąć kaszaka w domu?
Choć kaszaki nie powinny być wyciskane, to jednak możesz spróbować pozbyć się ich samodzielnie w domu. Najlepszym sposobem na to jest przygotowanie naparu ze skrzypu polnego. Nasącz nim kawałek waty i przyłóż go w miejsce kaszaka. Przygotowanie wywaru nie jest trudne: do jego zrobienia potrzebujesz dwóch szklanek wody i cztery łyżki skrzypu. Gotuj ziele przez ok. 5 minut i pozostaw do lekkiego przestudzenia. Warto również, abyś sięgnął po bandaż jako zabezpieczenie waty, która dzięki temu nie będzie się zsuwała.
Jak wygląda leczenie kaszaków?
Niewielkie kaszaki najczęściej ulegają wchłonięciu, zaś większe często pękają samoistnie. Aby przyspieszyć ten proces, można sięgać po kremy zmiękczające i udrażniające ujścia kanalików gruczołów łojowych. Mimo wszystko jednak jest to dość czasochłonna metoda usuwania kaszaków. Dlatego osobom niecierpliwym możemy polecić zabiegi medycyny estetycznej – m.in. laseroterapię i krioterapię. Decydując się na nie, masz pewność, że szybko i bezboleśnie usuniesz szpecącą zmianę i nie pozostanie po niej żadna blizna!
Jak przebiega usuwanie kaszaka?
Jeśli natomiast chodzi o kaszaki o dużych rozmiarach (o średnicy powyżej 5 cm), to często konieczna jest interwencja chirurga, który usunie torbiel za pomocą skalpela. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, kończy założeniem szwów i wdrożeniem antybiotykoterapii, aby zapobiec ogólnoustrojowemu zakażeniu. Pacjenci, u których usunięto w ten sposób kaszaka, muszą stosować się także do szeregu zaleceń – m.in. powinni przez dwa miesiące unikać basenu i słońca.
Jak zapobiegać powstawaniu kaszaków?
Aby nie pojawiły się u ciebie kaszaki, to musisz zadbać przede wszystkim o odpowiednią pielęgnację skóry. Istotne jest regularne sięganie po peelingi, które pozwalają na usunięcie złuszczających się komórek skóry. To jednocześnie wiąże się z mniejszym ryzykiem zaczopowania gruczołów łojowych. Pamiętając o systematycznym złuszczaniu naskórka, dbasz o drożność kanalików wyprowadzających gruczołów łojowych. Mimo wszystko musisz zdawać sobie sprawę, że nie ma sposobu, który w 100% uchroni cię przed powstawaniem tego typu zmian.
Jeśli pojawiły się u ciebie kaszaki, to czym prędzej wybierz się do lekarza na konsultację. Najpewniej okaże się, że nie stanowią one żadnego zagrożenia dla twojego życia i zdrowia, lecz mimo wszystko warto szybko wdrożyć odpowiednią metodę leczenia. Pamiętaj także, że usuwanie kaszaków na własną rękę może skończyć się powstaniem brzydkiej blizny!