Na ostateczny wygląd ciała człowieka ma wpływ wiele czynników. Nie zawsze są one zależne od ludzkiej woli. Poznaj najskuteczniejsze sposoby wspomagające odchudzanie. 

Nadwaga i otyłość – problem XXI wieku?

Obecne życie wymaga od nas nieustannego pędu. Stres nie jest naszym sprzymierzeńcem. Często zajadamy go bezmyślnymi posiłkami, w gorszym przypadku – słodyczami. Ciągła zła dieta i brak ruchu mogą prowadzić do problemów z nadwagą i otyłością. Czym tak naprawdę są? Czym się różnią?

Przede wszystkim otyłość jest chorobą przewlekłą, która należy leczyć z pomocą specjalisty. Za jej przyczynę uważa się głównie złą dietę oraz całkowity brak aktywności fizycznej, który powoduje, że tkanka tłuszczowa stanowi ok 25% całkowitej masy ciała. Nie można nie wspomnieć o innych, równie ważnych prowokatorach otyłości. Są to:

 • zaburzenia układu hormonalnego (choroby tarczycy, PCOS, niepłodność);
 • leki (insulina, kortykosteroidy);
 • predyspozycje genetyczne.

Najlepsze zabiegi odchudzające

Wiele osób korzysta z zabiegów wyszczuplających na uda i całe ciało. Metody odchudzające oferowane przez gabinety specjalistyczne są świetną formą wspomagania procesu odchudzania. Pamiętaj jednak, że same nie wystarczą! Najlepsze efekty uzyskasz, zmieniając życie na wielu płaszczyznach.

Body wrapping

Ten przyjemny zabieg jest chętnie wybierany przez wiele osób. Składa się z dwóch etapów. Na samym początku na całe ciało nakładany jest silnie skoncentrowany preparat wyszczuplający. Zwykle bazuje na: 

 • kofeinie;
 • L-karnitynie;
 • wyciągach roślinnych;
 • guaranie. 

Następnie ciało zawijane jest w folie. Ma to spowodować wytworzenie okluzji, która umożliwia wniknięcie głębiej i działanie związków aktywnych. Skóra staje się pobudzona, zaczerwieniona, a przemiana materii – przyspieszona. To nie tylko świetny zabieg odchudzający, ale też sposób na pozbycie się toksyn.

Głównym przeciwwskazaniem do zabiegu body wrappingu są problemy z naczynkami. 

Endermologia

Endermologia to od lat stosowany zabieg wspomagający odchudzanie, który gwarantuje dużą skuteczność. Silnie ujędrnia skórę, wygładza, a także niweluje cellulit. Usuwa z organizmu toksyny, a także pobudza do syntezy kolagen oraz elastynę

Ten zabieg odchudzający polega na masażu próżniowym. Jego zasięg dociera głęboko, do skóry właściwej, a także tkanki podskórnej. Najlepsze efekty uzyskuje się, wykonując endermologię regularnie.

Wskazania:

 • wyszczuplanie ramion;
 • ujędrnienie i wyszczuplenie ud;
 • wysmuklenie talii;
 • pozbycie się cellulitu;
 • wizualne odchudzenie łydek.

Najlepsze efekty dają systematycznie wykonywane zabiegi, połączone z odpowiednią aktywnością fizyczną i dietą.

Przeciwwskazania w przypadku endermologii to:

 • nowotwory;
 • choroby układu krążenia;
 • żylaki;
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew.

Krioterapia

Już sama nazwa przywodzi na myśl chłód. Zabieg krioterapii opiera się na oddziaływaniu niską temperaturą. Specjalna maszyna wyposażona w dyszę wydziela parę ciekłego azotu. Przyjmuje ona temperaturę nawet do -150 stopni! Brzmi strasznie, prawda? Krioterapia nie jest jednak bolesna – pacjent czuje z reguły tylko chłód.

Zimno powoduje nagłe skurczenie i rozkurczenie tkanek. Następnie uruchamiane są odpowiednie procesy naprawcze. Przyspieszone zostaje mikrokrążenie w skórze, które wspomaga uwalnianie toksyn. Metoda ta jest skutecznym zabiegiem odchudzającym, redukującym cellulit. Wykorzystuje się ją także w rehabilitacji. 

Krioterapia jest chętnie wybierana jako zabieg wyszczuplający na uda, łydki, pośladki, czy brzuch.

Przeciwwskazania w przypadku krioterapii to:

 • choroby układu krążenia;
 • stany zapalne skóry;
 • niezidentyfikowane alergie.

Drenaż limfatyczny

Ten rodzaj zabiegu może być wykonywany manualnie lub za pomocą odpowiedniego sprzętu. Jego głównym celem jest redukcja zalegającej wody w organizmie i chłonki – to one prowadzą do powstania obrzęków. Rewelacyjnie sprawdza się także jako zabieg odchudzający. Wspomaga jędrność skóry, zapobiega wiotkości, która często pojawia się na tym etapie. Uwalnia organizm z toksyn. 

Drenaż limfatyczny jest masażem uciskowym. W skrócie polega na przepychaniu płynów ustrojowych do węzłów chłonnych. Regularnie wykonywany, daje najlepsze rezultaty.

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego to:

 • stany zapalne skóry;
 • alergie;
 • przerwana ciągłość naskórka;
 • nowotwory;
 • padaczka;
 • gorączka;
 • choroby serca i układu krążenia.

Masaże wyszczuplające

Wielu klientów umiłowało sobie manualne masaże wyszczuplające. Powstaje coraz więcej autorskich technik tego rodzaju masażu. Mogłoby się wydawać, że jest on typową relaksacyjną procedurą! Nic bardziej mylnego. 

Masaże wyszczuplające są intensywne, silnie oddziałują na tkanki. Powodują pobudzenie krążenia, uwalnianie z toksyn, a także rozprawiają się z cellulitem i opuchlizną. Przewagą nad innymi zabiegami zyskują kontaktem skóra do skóry, co dla wielu osób jest niezwykle ważne i samo w sobie odprężające. Wyszczuplanie łydek zabiegami manualnymi, podobnie jak innych partii ciała, przynosi świetne efekty, jeśli wykonywane jest regularnie.

Zobacz też:
Trichoskopia – nieinwazyjne badanie włosów i skóry głowy. Na czym polega?

Liposukcja

Liposukcja jest zdecydowanie bardziej inwazyjnym zabiegiem odchudzającym. Daje wyraźne efekty, które zapewnia ingerencja chirurga. Istnieją partie ciała oporne na wyszczuplanie. Często jest to brzuch, który pomimo ćwiczeń, zabiegów oraz diety nadal jest po prostu duży. Także wyszczuplanie ramion zabiegiem liposukcji stało się bardzo popularne. Jest to często problematyczny obszar.

To najstarsza metoda odchudzania, do tego w formie operacyjnej. Na samym początku lekarz przeprowadza szczegółową konsultację. Następnie na ciele pacjenta zaznacza newralgiczne miejsce, które należy skorygować. Liposukcja przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym i trwa nawet do 5 godzin. Wykonuje się nacięcia, przez które do tkanki tłuszczowej wprowadzany jest specjalny płyn. Ma on za zadanie jej rozbicie. Kolejnym etapem jest odsysanie rozbitego tłuszczu. 

Po liposukcji pacjent zostaje ubrany w specjalny uciskowy kombinezon. Rekonwalescencja wymaga cierpliwości. Po zabiegu pacjent pozostaje ok. 2 dni w szpitalu. Efekty są widoczne niemalże od razu.

Przeciwwskazania:

 • ciąża;
 • nowotwory;
 • nadciśnienie;
 • zaburzona krzepliwość krwi;
 • cukrzyca.

Czym wspomóc proces odchudzania?

Kiedy celem jest wymarzona figura i zdrowe ciało, zabiegi odchudzające są niezbędne, lecz mogą nie wystarczyć. W całym procesie odchudzania należy się skupić na kilku nieodłącznych aspektach.

Dieta a odchudzanie

Jesteśmy tym, co jemy – jak mówi popularne przysłowie. Obecny pęd życia wcale tego nie ułatwia. Często nie masz czasu zastanowić się nad tym, co serwujesz na talerzu. Obija się to na twoim wyglądzie, ale także samopoczuciu. Odczuwasz wyraźny spadek energii, brak chęci do działania. Tkanka tłuszczowa staje się coraz bardziej zauważalna. W przypadku otyłości i nadwagi, najlepiej od razu skierować kroki do lekarza specjalisty. On, po konsultacji, zleci odpowiednie badania, następnie dobierze jadłospis. 

Jeśli nie borykasz się z otyłością, ale widzisz, że twoja dieta wymaga wspomagania – komponując posiłki kieruj się pewnymi zasadami:

 • wyeliminuj białe pieczywo – kupuj ciemne, pełnoziarniste;
 • zadbaj o odpowiednią podaż wody. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, są to ok. 2 l dziennie;
 • jedz regularnie;
 • staraj się, aby na twoim talerzu zawsze gościły warzywa, ryby oraz kasze;
 • zrezygnuj ze słodyczy i ogranicz cukier – zastępuj je zdrowymi zamiennikami.

Aktywność fizyczna

Nie musisz od razu wykupywać pakietu na siłownie i personalnego trenera. Na początek każda aktywność fizyczna jest wskazana. Zacznij od spacerów, mogą być w szybszym tempie – świetnie wspomogą wszystkie zabiegi odchudzające. 

Suplementy

Proces odchudzania możesz wspomagać sprawdzonymi suplementami. Stosuj je pod kontrolą lekarza. Pamiętaj, że suplementy nie powinny być przyjmowane bez przerwy.

Jak wyszczuplić talię za pomocą odpowiednich ubrań?

Matka natura nie daje wszystkim po równo, jednak dzięki temu każdy z nas jest inny i wyjątkowy. Przyjęło się, że idealne kobiece wymiary to 90-60-90, gdzie 60cm ma sugerować obwód w talii. Rzeczywistość często wygląda nieco inaczej. Nasza sylwetka zmienia się na przestrzeni lat, z powodu różnych zmian zachodzących w organizmie. Nie jest to jednak przeszkodą, aby wyodrębnić i podkreślić ten obszar. Jak wyszczuplić talię? Warto zainspirować się stylem lat pięćdziesiątych, tzw. pin up girl. Sama zobacz, że te kobiety nie wpisują się w obecne kanony piękna, a wyglądają zjawiskowo! Zainwestuj w rozkloszowane sukienki i spódnice. Optycznie poszerzą nieco biodra, wysmuklając talie. Ukryją także ewentualne niedoskonałości na brzuchu. Polub się z paskami, mogą być kontrastowe w stosunku do reszty ubrania. W tym wypadku zainwestuj także w spodnie o wyższym stanie, biodrówki schowaj głęboko do szafy.

A może zabiegi odchudzające w domu?

Zabiegi odchudzające w domu są świetnym uzupełnieniem, który wzmocni efekt modelujący ciało. Wyszczuplenie ud zabiegami, które wykonasz samodzielnie, brzmi jak marzenie, prawda? Udaj się do najbliższego gabinetu kosmetycznego z bogatym asortymentem produktów dla klientów. Wiele z nich posiada specjalne zestawy, umożliwiające wykonanie rytuałów pielęgnacyjnych w zaciszu łazienki.

Jak można zauważyć, kosmetyka oferuje szereg zabiegów odchudzających. Są one w stanie skutecznie wspomóc walkę ze zbędnymi kilogramami. Najważniejsze jest działanie na wielu płaszczyznach – przynosi najlepsze efekty.Powiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2021