Trądzik to powszechne schorzenie, z którym najczęściej pacjenci idą do dermatologa. Część z nich znajduje tam skuteczną metodę leczenia, jednak zdarzają się osoby, którym nie pomaga kompletnie nic. Oczywiście proces pozbywania się trądziku wymaga cierpliwości, ale warto znać sposoby, które pozwolą znacząco skrócić czas czekania na efekty. Jednym z najlepszych rozwiązań bez wątpienia jest laser na trądzik, który działa na poziomie komórkowym, sięgając w ten sposób znacznie głębiej aniżeli jakikolwiek kosmetyk. Jakie są powody powstawania trądziku, w jaki sposób wpływa na niego laser oraz kiedy i na jakie rezultaty leczenia możesz liczyć?
Trądzik młodzieńczy, pospolity, różowaty… Jakie są powody powstawania trądziku?
Ten problem skórny jest zaliczany do chorób związanych z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych. Najczęstszym jego rodzajem jest trądzik pospolity, który pojawia się niezależnie od wieku. Przyczyn jego powstawania może być wiele: zaburzenia hormonalne, kwestie genetyczne, infekcje czy używanie niektórych kosmetyków i leków. Z kolei trądzik różowaty, który najczęściej przybiera formę intensywnie różowych, grudkowatych zmian w obrębie twarzy, najczęściej ma swoje podłoże w genetyce. Tym niemniej zdarza się, że za jego zaostrzenie odpowiedzialny jest niezdrowy tryb życia, nadużywanie alkoholu, ciągły stres, wysoka ekspozycja na słońce, drożdżaki i wiele innych.
Laser na trądzik – co warto wiedzieć?
W leczeniu trądziku w gabinetach medycyny estetycznej najczęściej wykorzystuje się laser Fotona, który stanowi jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Coraz częściej na tę metodę decydują się pacjenci, którzy chcą uniknąć przyjmowania obciążających organizm leków.
Laser na trądzik stosuje się z reguły w łagodnym lub umiarkowanym przebiegu schorzenia. Jest to skuteczne również w zmianach torbielowatych z tym związanych. Światło lasera bez problemu wnika w głąb skóry, zwłaszcza że są one silnie pochłaniane przez ukrwioną skórę. Warto wiedzieć, że fala z urządzenia wnika znacznie głębiej niż kosmetyki, ale jednocześnie skupia się tylko na problematycznych sferach i jest zupełnie bezpieczny. W obrębie skóry działa przede wszystkim na gruczoły produkujące łój, które są ogrzewane i uszkadzane, w wyniku czego na skórze pojawia się znacznie mniej łoju.
Terapia ta reguluje między innymi wydzielanie sebum oraz pomaga w pozbyciu się zaskórników i różnego rodzaju przebarwień. Skóra staje się zregenerowana, a naczynka zaczynają wracać do swojego naturalnego stanu, dzięki czemu stopniowo znika zaczerwienienie.
Komu poleca się laserowe usuwanie trądziku?
Laseroterapia w tym przypadku jest polecana szczególnie osobom, które mają trudne do wyleczenia zmiany skórne ze stanami zapalnymi i ropnymi czy rumieniem. Z pewnością z zabiegu tego będą zadowoleni ci, którzy bezskutecznie korzystali już z większości metod dermatologicznych. Tak naprawdę nie ma tu znaczenia, jaka dokładnie jest przyczyna trądziku – czy jest to kwestia hormonów, zaburzonej struktury skóry, genetyki itp. – laser sprawdzi się jako wsparcie we wszystkich tych przypadkach. Poza tym warto sięgnąć po to rozwiązanie w przypadku blizn potrądzikowych.
Jak przebiega leczenie trądziku laserem?
Laserowe leczenie trądziku wykorzystuje się we wszystkich jego wariantach: pospolitym, różowatym, młodzieńczym czy torbielowatym. I choć zabieg jest całkowicie bezpieczny, przed jego wykonaniem konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który oceni aktualny stan skóry, dobierze odpowiednie leczenie i sprawdzi, czy nie ma przeszków do przeprowadzenia zabiegu.
Przed samym zabiegiem w klinice pacjent musi założyć specjalne ochronne okulary, który ochroni oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania. Jeśli chodzi o sam czas naświetlania to rozpiętość jest tu dość szeroka, ponieważ zależy to od tego, jak duży obszar obejmowany jest zabiegiem oraz jak rozległy jest problem. Z reguły mieści się to w przedziale 15-60 minut.
Stosowanie laseroterapii nie jest w żaden sposób nieprzyjemne dla osoby poddającej się zabiegowi. Nie pojawia się tu ból. Zabieg ma na celu zniwelowanie stanów zapalnych oraz redukcję skupisk bakterii w ujściach gruczołów łojowych. W ten sposób laser niszczy przyczynę powstawania trądziku, a nie tylko maskuje skutki schorzenia. Dzięki temu możliwe jest też znacznie szybsze gojenie się ran, a także zapobieganie powstawaniu nowych, gdyż fale odkażają oraz obkurczają pory.
Laserowe leczenie trądziku – co po zabiegu?
Leczenie trądziku laserem nie jest nazbyt inwazyjnym zabiegiem, dlatego postępowanie pozabiegowe nie jest szczególnie złożone. Niemniej należy zastosować się do kilku zasad, które pozwolą osiągnąć oczekiwane rezultaty. Przede wszystkim przez co najmniej miesiąc od leczenia nie wolno narażać danego obszaru ciała na działanie promieni słonecznych, a tym bardziej korzystać z solarium. Poza tym przez kilka dni warto zadbać o odpoczynek, nie przeforsowywać się i nie wykonywać treningów, by nie rozszerzać niepotrzebnie naczyń krwionośnych.
Klient musi również unikać wszelkich mocnych środków czyszczących do skóry. Zamiast tego należy używać delikatnych żeli i emulsji oraz łagodzących, regenerujących kremów. Absolutnie zakazane jest stosowanie peelingów mechanicznych czy chemicznych przez co najmniej tydzień po zabiegu. Daj po prostu skórze czas na zregenerowanie się. Na co dzień należy pamiętać o właściwej higienie skóry twarzy. Pamiętaj, że samo użycie płynu micelarnego nie wystarczy! Po zmyciu makijażu umyj twarz delikatnym żelem, następnie zastosuj tonik i nawilżający czy odżywczy krem. Unikaj produktów na bazie alkoholu oraz tych silnie wysuszających, ponieważ zwykle przynoszą one jedynie chwilową poprawę, a później zaburzają barierę hydrolipidową skóry, co prowadzi do nasilenia się zmian trądzikowych.
Po około sześciu tygodniach pacjent powinien przyjść na wizytę kontrolną, by lekarz mógł sprawdzić, czy leczenie działa i czy należy stosować je dalej.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania lasera w leczeniu trądziku?
Laser sam w sobie nie jest niebezpieczny. Jest to bowiem metoda stosowana od lat, dlatego została sprawdzona pod każdym względem, a jej działanie jest potwierdzone. Niezależnie od tego jednak w przypadku każdego zabiegu istnieją przeciwwskazania, które nie pozwalają na jego przeprowadzenie. W przypadku leczenia trądziku laserem są to między innymi:
– ciąża oraz okres karmienia piersią;
– posiadanie rozrusznika serca;
– epilepsja;
– cukrzyca;
– łuszczyca;
– opalanie się na słońcu lub w solarium w okresie do czterech tygodni przed zabiegiem;
– przyjmowanie sterydów oraz niektórych leków;
– niektóre wirusy;
– stosowanie leków fotouczulających oraz ziół takich jak nagietek czy dziurawiec.