Branża wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, oferując urządzenia dostosowane do każdego rodzaju skóry. Jednym z innowacyjnych sprzętów jest laser pikosekundowy. Sprawdź, na czym polega jego działanie oraz, czy jest bezpieczny.
Laser w kosmetologii
Różnego rodzaju lasery są w kosmetologii coraz bardziej popularne. Wskutek rozwoju technologicznego oraz poszerzania wiedzy powstają coraz nowsze urządzenia, które są w stanie dać znakomite efekty. Jeszcze jakiś czas temu specjaliści sceptycznie podchodzili do urządzeń laserowych. Obawiali się skutków ubocznych, jakie dają.
We współczesnej kosmetologii stosuje się głównie lasery opierające swoje działanie na podczerwieni, ultrafiolecie i świetle widzialnym. Te o większej mocy znalazły zastosowanie w gabinetach lekarskich, gdzie wymagana jest odpowiednia medyczna wiedza.
Rodzaje laserów wykorzystywanych w kosmetyce i medycynie
Lasery w tych dziedzinach można podzielić na kilka kategorii. Jak już wyżej wspomniano, te o dużej mocy mogą być stosowane tylko pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza. W kosmetyce spotyka się:
- lasery o małej mocy 1-6 mW;
- lasery o średniej mocy 7-500mW.
Lasery IPL
Popularnym laserem jest IPL, często mylonym ze sprzętem do trwałego usuwania owłosienia. IPL ma zdolność usypiania mieszka włosowego za pomocą impulsów, które wysyła. Dzięki temu włosy odrastają w wolniejszym tempie. Inną funkcją urządzenia jest walka z nadmiernie rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Niweluje on też skutki starzenia, spowodowane najczęściej nadmierną ekspozycją na słońce.
Lasery biostymulujące
Lasery biostymulujące – jak nazwa wskazuje – pobudzają procesy zachodzące w skórze. Wpływają na jej jędrność poprzez zwiększenie syntezy fibroblastów, a także DNA. Aktywują niezbędne enzymy, przyspieszają gojenie się różnego rodzaju ran. Przeciwdziałają mutacji komórkowej, a także łagodzą ból. Stosowane są wspomagająco w przypadku leczenia schorzeń na tle nerwowym i stawowo-kostnym, bo niwelują obrzęki.
Zastosowanie laserów biostymulujących w kosmetyce jest niezwykle wszechstronne.
Laser pikosekundowy – co to jest?
Jeśli chodzi o laser pikosekundowy, opinie o jego działaniu są zadziwiające! To innowacyjna metoda w branży kosmetycznej. Powstała w trosce o wymagających klientów, którzy mają odpowiednie oczekiwania co do efektów.
Znane już działanie laserów opierało się m.in. na termicznym działaniu na tkanki. W przypadku lasera pikosekundowego nie ma to miejsca. Wyróżnia się on najszybszymi impulsami, z jakimi można mieć do czynienia. Co to oznacza? Tyle, że jego kontakt ze skórą pacjenta jest niezwykle krótki, a zarazem – zadziwiająco skuteczny.
Laser pikosekundowy – wskazania
Laser pikosekundowy w kosmetologii i medycynie estetycznej może być stosowany w leczeniu i niwelowaniu wielu dysfunkcji:
- usuwa tatuaże kolorowe i czarno-białe;
- pomaga zwalczyć różnego rodzaju blizny i rozstępy;
- wspomaga syntezę fibroblastów, przez co ogranicza skutki starzenia;
- usuwa przebarwienia i inne zmiany barwnikowe na skórze, w tym piegi, plamy starcze, przebarwienia pozapalne;
- wspomaga odbudowę tkanki skórnej i zapewnia skórze niezwykły efekt odmłodzenia.
Laser pikosekundowy – przeciwwskazania do zabiegu
Jak w przypadku wszystkich zabiegów z wykorzystaniem światła, tak i w przypadku lasera pikosekundowego istnieją odpowiednie przeciwwskazania. Należy je wykluczyć przed przystąpieniem do procedury. Są to:
- ciążą i okres karmienia piersią;
- nowotwory;
- świeża opalenizna;
- indywidualna skłonność do powstawania bliznowców;
- niektóre leki;
- zioła i suplementy fotouczulające;
- produkty pielęgnacyjne o właściwościach fotouczulających;
- infekcje skóry;
- stany zapalne;
- niezidentyfikowane choroby skóry.
Laser pikosekundowy – efekty
Urządzenie to cenione jest przede wszystkim z uwagi na oferowane efekty. Laser pikosekundowy pozwala uzyskać trwałą zmianę wyglądu skóry bez ingerencji chirurga. Umożliwia usunięcie niechcianych tatuaży klientom, którym na tym zależy. Poprawia jakość skóry, niwelując oznaki starzenia. Dzięki funkcji usuwania przebarwień, ujednolica koloryt cery. To daje młodzieńczy i świeży wygląd.
Zalecenia po zabiegu laserem pikosekundowym
Okres po zabiegu nie wymaga specjalnej rekonwalescencji. Pacjent powinien jednak stosować się do określonych zasad:
- stosować nieprzerwanie wysoki filtr ochronny SPF 50;
- używać przez pewien czas łagodnych środków do pielęgnacji cery;
- nie opalać się.
Czy laser pikosekundowy jest bezpieczny?
Wykorzystanie pikosekundowego lasera wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności ze strony specjalisty, który nim operuje. Mimo prawidłowo wykonanej procedury, zdarzają się niepożądane skutki uboczne. Najczęściej są to:
- obrzęk;
- krwawienie;
- silne zaczerwienienie;
- oparzenie skóry;
- pojawienie się blizn.
Jeśli na twojej skórze tuż po zabiegu pojawi się coś, co wzbudza twój niepokój, pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem.
Laser pikosekundowy – cena
Cena zabiegu z wykorzystaniem tego urządzenia jest uzależniona od lokalizacji, a także specjalisty. Kolejną kwestią jest obszar zabiegowy. Na jednorazową wizytę należy przeznaczyć od kilkuset do ponad 1000 zł.
Laser pikosekundowy to nowość w dziedzinie kosmetologii. Jego użycie nie jest bolesne, a rezultat, który daje, można porównać do zabiegów chirurgicznych. Warto skorzystać z tego, co oferuje obecna kosmetyka, i cieszyć się młodą i zdrową skórą na dłużej.