Plamy starcze, określane również mianem plam wątrobowych lub przebarwień wątrobowych występują dość powszechnie. Pojawiają się przede wszystkim na zewnętrznych stronach dłoni oraz na twarzy. Zarówno ich kolor, jak i wielkość mogą być zróżnicowane. Niekiedy maja one postać niewielkich ciemnobrązowych plamek, innym zaś razem zlewają się dość duże, widoczne jasno lub ciemnobrązowe plamy, zajmujące większy obszar skóry. Przyczyn ich występowania jest kilka. Jedną z nich jest wiek. Zazwyczaj pojawiają się one u osób starszych. Duże znaczenie w ich pojawianiu odgrywają również długotrwałe ekspozycje słoneczne. Na szczęście dzięki zastosowaniu odpowiednich metod, można w znacznym stopniu ograniczyć ich widoczność.
Plamy starcze – co takiego?
Plamy starcze są przebarwieniami widocznymi na skórze. Najczęściej występują na dłoniach oraz twarzy, choć mogą pojawić się na całym ciele. Występują zazwyczaj u osób starszych, po ok 50 – tym roku życia, w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania melanocytów produkujących melaninę. Barwnik ten pełni w organizmie bardzo ważną rolę. Od niego uzależniony jest bowiem kolor skóry człowieka, kolor jego oczu i włosów. Wraz z postępującymi procesami starzenia, melanocyty produkując coraz mniej melaniny. Konsekwencją tej sytuacji jest powstawanie na skórze widocznych przebarwień, określanych mianem plam starczych. Ryzyko ich powstawania dodatkowo zwiększa długotrwała ekspozycja na działanie promieni słonecznych (UVB i UVA), zwłaszcza bez zastosowania odpowiedniej ochrony. Skóra poddawana wieloletniemu działaniu słońca staje się bardzo podatna na powstawanie zmian barwnikowych, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji.
Plamy starcze najczęściej są koloru brązowego. Mogą jednak przybierać różne odcienie od bardzo jasnobrązowego aż do niemal czarnego. Różna może być też ich wielkość. Niekiedy są one bardzo niewielkie, wyglądem przypominające malutkie punkciki, innym zaś razem przybierają postać dość dużych, wyraźnie odcinających się od reszty skóry plam. Zdarza się, że tworzą one skupiska, zajmując dość duży obszar skóry.
Jak usunąć plamy starcze?
Plamy starcze, zwłaszcza jeśli są znacznych rozmiarów i występują liczne stają się dużym defektem estetycznym. Dla wielu osób także źródłem kompleksów i przyczyną obniżonego samopoczucia. Jeśli obecność plam zaczyna stawać się problemem to znaczy, że czas rozpocząć ich zwalczanie. Usuwanie przebarwień wątrobowych nie jest łatwe. Plamy wątrobowe powstają bowiem w głębokich warstwach skóry, przez co są trudne do usunięcia. Aby się ich pozbyć, domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne. Zdarza się, że samo stosowanie preparatów rozjaśniających, które nie są w stanie przeniknąć do głębszych warstw skóry nie przynosi pożądanych rezultatów. W większości wypadków, do całkowitego usunięcia plam starczych konieczne są zabiegi laserowe.
Do innych skutecznych metod medycyny estetycznej, pozwalających całkowicie usunąć przebarwienia starcze lub zmniejszyć ich widoczność, należą m.in.:
- głęboko złuszczające peelingi z wykorzystaniem np. kwasu glikolowego lub kwasu trichlorooctowego;
- krioterapia czyli usuwanie plam za pomocą ciekłego azotu.
Poza nimi na skórę twarzy można dodatkowo zastosować zabiegi kosmetyczne, które z jednej strony pozwalają złuszczyć skórę, jednocześnie ją głęboko odżywiając i regenerując, z drugiej zaś rozjaśniające przebarwienia. Należy do nich m.in.: mikrodermabrazja z zastosowaniem kompleksu wybielającego.
Warto jednak podkreślić, że najbardziej pożądane efekty w zakresie zwalczania plam barwnikowych pozwala osiągnąć zastosowanie lasera.
Wśród domowych metod walki z przebarwieniami wymienia się przede wszystkim stosowanie produktów zwierających duże stężenie witaminy C, która wykazuje działanie wybielające. Produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry z plamami pigmentacyjnymi powinny również zawierać składniki wyrównujące koloryt skóry. Dotyczy to zarówno kosmetyków do twarzy, jak i kremów do rąk, które pomogą rozjaśnić przebarwienia na dłoniach.
Plamy starcze i ich profilaktyka
Przebarwienia na skórze pojawiające się wraz z wiekiem, jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Jednak ze względu na duży dyskomfort jaki wywołuje ich obecność, warto udać się na konsultację dermatologiczną w celu wybrania metody, która okaże się najbardziej skuteczną w zwalczaniu plam. Wizyta ta jest równie ważna ze względu na bezpieczeństwo. Ponieważ powstawanie plam, w połączeniu z dalszym narażaniem skóry pozbawionej należytej ochrony na ekspozycję słoneczne może okazać się szczególnie niebezpieczne. Istnieje bowiem ryzyko, rozwoju chorób nowotworowych skóry, w trym niezwykle groźnego czerniaka. Aby je minimalizować w jak największym stopniu, wszelkie zmiany powstałe na skórze, które budzą niepokój powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z dermatologiem.
Aby zmniejszyć ryzyko powstawania plam należy odpowiednio chronić skórę przed słońce. Niezbędne do tego celu są produkty zawierające filtry przeciwsłoneczne (SPF), zabezpieczające przed promieniowaniem UVA i UVB. Stosowanie filtrów zmniejsza ryzyko powstania plam, ale także chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem oraz zmniejsza ryzyko rozwoju niebezpiecznych chorób skóry. Stosowanie filtrów przed każdorazową ekspozycją powinno stać się stały nawykiem, bowiem wpływ promieniowania UV na skórę całego ciała jest bardzo niekorzystny, zwłaszcza bez odpowiedniego zabezpieczenia.
Osoby posiadające skórę wrażliwą, a także osoby starsze powinny sięgać po filtry zapewniające wysoki stopień ochrony przeciwsłonecznej (SPF 50). Produkty te należy aplikować bardzo starannie, starając się nie omijać żadnego obszaru skóry. Aplikację te należy powtarzać tak często, jak zaleca producent wybranego preparatu. Korzystając z basenów, warto stosować kremy wodoodporne, które pomimo kontaktu z wodą zachowują swoje właściwości w zakresie ochrony przeciwsłonecznej.
Warto przy tym pamiętać, że po produkty z filtrem należy sięgać nie tylko latem, ale przez cały rok. Część promieniowania emitowanego przez słońce dociera do powierzchni ziemi bez względu na porę roku. Co więcej szkodliwe promieniowanie nie jest zatrzymywane przez chmury, co oznacza, że stosowanie kremu z filtrem SPF jest niezbędne także pochmurny dzień. Ochrony przed promieniowaniem szkodliwym dla skóry, nie zatrzymuje też szyby. Dlatego produkty chroniące przed szkodliwym działaniem słońca najlepiej włączyć do codziennej porannej pielęgnacji.
Ponadto, aby w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko powstawania plam, należy ograniczyć czas przebywania na słońcu, zwłaszcza w starszym wieku.
Plamy starcze powstają na skutek naturalnych procesów starzenia organizmu, a także nadmiernej ekspozycji na słońce bez stosowania odpowiedniej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Choć ich obecność jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, dla wielu osób pozostaje faktem trudnym do zaakceptowania, które obniża samopoczucie i staje się źródłem niekiedy dużego dyskomfortu. Ze względu na fakt, iż plamy te powstają w głębszych warstwach skóry, ich całkowite i skuteczne usunięcie najczęściej wymaga wykonania zabiegu przy użyciu wiązki lasera. Aby zapobiegać pojawianiu się plam wątrobowych, należy unikać długotrwałego przebywania na słońcu oraz stosować wysoki stopień ochrony przeciwsłonecznej przed każdorazową ekspozycją.