Oczywiście, nie jesteś w stanie zatrzymać procesu starzenia, możesz jednak na jakiś czas zmniejszyć jego widoczne efekty. Fale radiowe na twarz to innowacyjny zabieg, oferowany przez najlepsze gabinety. Efekt po jego zastosowaniu niejednokrotnie przewyższa oczekiwania. Sprawdź, na czym polega radiofrekwencja.
Skóra, czyli czego oczy nie widzą
Mówiąc o skórze w kontekście działania falami radiowymi, należy krótko przedstawić jej budowę. To pozwoli Ci zobaczyć, jak głęboko dociera ta metoda zabiegowa.
Skóra to jeden z najważniejszych organów człowieka. Pełni wiele funkcji, oprócz oczywiście estetycznej. Reguluje temperaturę ciała, uczestniczy w syntezie witamin czy hormonów. Chroni narządy wewnętrzne przed urazami. Skóra zbudowana jest z wielu warstw. Zewnętrzną jest naskórek, głębiej położona skóra właściwa, a następnie tkanka podskórna.
Zwróć uwagę na skórę właściwą. To tutaj powstają przydatki skóry, takie jak włosy i paznokcie, a także gruczoły i fibroblasty. Tutaj także mieszczą się włókna, które tworzą swojego rodzaju szkielet dla skóry – kolagen oraz elastyna. Jak już wiesz, po 25 r.ż. synteza włókien kolagenu zmniejsza się. Jest to proces fizjologiczny. Zmieniają się rysy twarzy, pojawiają się zmarszczki o różnym nasileniu. Wykonując zabieg falami radiowymi, możesz cieszyć się młodą skórą przez dłuższy czas.
Fale elektromagnetyczne – rodzaje
Zastosowanie fal elektromagnetycznych towarzyszy nam w życiu na każdym kroku. Weźmy pod uwagę chociażby prąd elektryczny. Z wszelkimi urządzeniami mamy do czynienia cały czas. Technologia i nauka umożliwiły rozróżnienie fal elektromagnetycznych ze względu na ich zakres działania. Są to:
- promieniowanie gamma;
- promieniowanie X;
- promieniowanie ultrafioletowe;
- światło widzialne;
- podczerwień;
- mikrofale;
- fale radiowe.
W medycynie oraz kosmetologii z powodzeniem stosuje się wybrane fale elektromagnetyczne o różnej częstotliwości.
Gdzie uderza fala radiowa (RF)? Redukcja zmarszczek i cellulitu
Fale radiowe (RF) należą do grona najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod redukcji zmarszczek. Warto dodać, że emitowane na twarzy i podbródku fale radiowe nie są inwazyjne – nie wymagają pracy chirurga. Zabieg falami radiowymi pozwala uzyskać rewelacyjne efekty w stosunkowo krótkim czasie.
Fala radiowa ma zdolność dotarcia do głęboko położonych włókien kolagenu. W pewnym wieku kolagenu w skórze jest mniej, a dodatkowo zmienia on strukturę i staje się mniej odporny. Fala radiowa powoduje zmiany w jego budowie. Skraca go, a także pobudza do produkcji nowych włókien kolagenowych. Dochodzi także do odpowiedniego działania na naczynia krwionośne. Zostają one delikatnie rozszerzone, dzięki czemu skóra jest odżywiona oraz wysoce dotleniona.
Lifting bez skalpela
Radiofrekwencja pomaga walczyć z wolnymi rodnikami oraz niszczącymi skutkami, które powodują. Niweluje nadmiar tkanki tłuszczowej oraz wspomaga eliminację cellulitu. Wygładza powierzchnię skóry.
Kto może skorzystać z zabiegu radiofrekwencji?
Jeśli nie istnieją wymienione poniżej przeciwwskazania, z zabiegu falami radiowymi na twarz może tak naprawdę skorzystać każdy. Jest on szczególnie zalecany dla:
- cer dojrzałych z oznakami starzenia;
- cer dotkniętych utratą jędrności;
- osób z wyraźnymi liniami i zmarszczkami.
Jak wygląda zabieg falami radiowymi na twarz? Procedura
Zasada działania fal radiowych na twarz jest dość prosta.
- Na samym początku lekarz lub kosmetolog przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad. Opowiada o efektach, a także wyklucza ewentualne przeciwwskazania.
- Kolejnym krokiem jest demakijaż – skóra musi zostać oczyszczona przed zabiegiem falami radiowymi.
- Następnie, za pomocą specjalnego urządzenia, można przejść do właściwego zabiegu. Na samym początku aplikowany jest żel do USG. Skóra twarzy dzielona jest na odpowiednie części, tak aby jedna partia nie była opracowywana dwukrotnie. Końcówka urządzenia dotyka tkanki i wysyła fale radiowe, które wywołują procesy termiczne. Nie są one bardzo nieprzyjemnie, ponieważ równocześnie działa system chłodzący.
- Po opracowaniu newralgicznych miejsc twarz jest delikatnie oczyszczana. Na koniec aplikowany jest wybrany preparat pielęgnacyjny i pacjent może udać się do domu.
Istnieją różne sprzęty do zabiegu falami radiowymi w kosmetyce. Ich optymalne wyposażenie to głowica z systemem chłodzącym. Większość ma komputer, który pozwala kontrolować przebieg zabiegu.
Radiofrekwencja – przeciwwskazania do zabiegu falami RF
Zabieg falami radiowymi w kosmetologii, tak i każdy inny, w niektórych przypadkach nie może być wykonany. Przeciwwskazania muszą zostać wykluczone przez specjalistę, który będzie przeprowadzał procedurę z falami radiowymi na twarz. Do czynników przemawiających przeciwko wykonaniu zabiegu należą:
- ciąża i laktacja;
- metalowe implanty;
- rozrusznik serca;
- stan zapalny i obrzęki;
- gorączka;
- przerwana ciągłość naskórka;
- problemy z czuciem;
- nowotwory;
- niezidentyfikowane alergie.
Fale radiowe w kosmetyce – efekty stosowania
Efekty po zabiegu falami RF są widocznie niemalże od razu. Pacjent odzyskuje odpowiedni owal twarzy, skóra zostaje ujędrniona, a zmarszczki wygładzone. Stan ten utrzymuje się nawet do kilku lat! Oczywiście, warto powtarzać radiofrekwencję co jakiś czas, aby utrzymać efekt na odpowiednim poziomie.
Fale radiowe na twarz a zalecenia po zabiegu. Jakie są możliwe skutki uboczne?
Zabieg falami radiowymi RF nie wymaga rekonwalescencji. Pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków. Przez jakiś czas – najczęściej do kilku godzin – może utrzymywać się zaczerwienienie skóry. To normalny objaw, nie wymaga interwencji lekarza. Jeśli natomiast rumień nie zniknie w przeciągu 48h, skonsultuj się ze specjalistą, który wykonywał zabieg.
Po radiofrekwencji pacjent powinien stosować się do kilku wskazówek:
- zadbać o odpowiednio silne nawilżenie skóry po zabiegu falami radiowymi;
- przez pewien czas nie kąpać w gorącej wodzie i nie korzystać z sauny.
Fale radiowe – kosmetologia dla ciała?
Oprócz twarzy fale radiowe mogą być także stosowane na resztę ciała. Swoje działanie opierają na efekcie termicznym, który przyczynia się do redukcji cellulitu, a także nadmiaru tkanki tłuszczowej. Są świetnym uzupełnieniem dla zabiegów modelujących.
Czy radiofrekwencja jest bezpieczna?
Wiele ludzi zadaje sobie pytanie, czy fale radiowe nie uszkodzą okolicznych tkanek oraz nie poparzą skóry. Na pewno niezbędną rzeczą do wykonywania zabiegu jest wykwalifikowany personel z odpowiednią wiedzą. Fale radiowe emitowane z urządzenia są absorbowane przez komórki skóry. Czy zatem zabieg jest bezbolesny? Efekt termiczny dla tkanki oscyluje w granicach 50 stopni. Nie jest to odczuwalne, ponieważ działa system chłodzący, który zapobiega przegrzaniu okolicznych komórek. Radiofrekwencja jest zatem zabiegiem bezpiecznym, który niezwykle rzadko niesie ze sobą ryzyko powikłań.
To dlatego tak ważne jest wykluczenie przeciwwskazań, do których należy m.in. brak czucia u pacjenta. Pozwala to na swobodną komunikację między pacjentem a kosmetologiem, który w razie nadmiernego uczucia ciepła jest w stanie poinformować o tym specjalistę.
Terapie łączone dla lepszego efektu
Zaawansowana kosmetologia i medycyna estetyczna stosują tzw. terapie łączone dla wybranych zabiegów. Skutkują one jeszcze lepszymi rezultatami, a także pozwalają na wielotorowe działanie.
Fale radiowe na twarz i ciało najczęściej łączy się z:
- oksybrazją;
- mikrodermabrazją;
- mezoterapią igłową i mikroigłową;
- endermologią;
- peelingiem kawitacyjnym.
Fale radiowe na twarz w kosmetyce to zabieg warty uwagi. Jest świetną alternatywą dla innych, inwazyjnych metod odmładzających skórę twarzy!