Najczęściej cera posiada cechy odpowiednie dla kilku jej rodzajów. Dlaczego tak się dzieje? Oczywiście, mają na to wpływ postęp cywilizacyjny i nasz styl życia. To, jak żyjemy, czym się odżywiamy, a także, jak pielęgnujemy skórę, odzwierciedla się na niej. Należy wspomnieć także o wielu chorobach współistniejących, które nie są obojętne dla organizmu. Skóry naczyniowe są zmorą XXI wieku. Dowiedz się, co jest tego przyczyną oraz poznaj najskuteczniejszą metodę w walce z teleangiektazjami.
Skóra naczyniowa, czyli jaka?
Określenie skóra naczyniowa głównie tyczy się obszaru twarzy. Dotyka najczęściej kobiet, ale mężczyźni również – szczególnie w późniejszym wieku. Już w okresie dojrzewania może dać objawy, które z biegiem lat mogą postępować.
Cera naczynkowa charakteryzuje się trwale rozszerzonymi naczyniami włosowatymi, widocznymi przez skórę. Zwykło się mówić, że są one popękane. Warto to jednak sprostować, ponieważ naczynia te nie są pęknięte – zmienia się tylko ich struktura. Cera naczyniowa silnie reaguje na czynniki zewnętrzne, jest przy tym często wrażliwa.
Przyczyny skóry naczyniowej – co pogłębia problem
Mówiąc o skórze z problemami naczyniowymi, należy wyróżnić przyczyny pochodzące z zewnątrz, ale także te, które występują wewnątrz organizmu.
Czynniki wewnątrzpochodne to:
- miesiączka;
- ciąża;
- przewlekły stres;
- skłonności genetyczne;
- choroby układów pokarmowego i krwionośnego;
- problemy z żołądkiem, trawieniem, zaparciami;
- menopauza;
- budowa i lokalizacja naczyń krwionośnych.
Do czynników zewnątrzpochodnych zalicza się:
- gorące potrawy oraz napoje;
- kawa i herbata;
- alkohol;
- ostre przyprawy;
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne;
- nieodpowiednia pielęgnacja;
- twarda woda;
- leki;
- niektóre zabiegi kosmetyczne;
- sauna;
- intensywne treningi;
- klimatyzacja;
- częste wahania temperatur.
Należy pamiętać, że zaniedbana cera z problemami naczyniowymi, poddawana działaniu szkodliwych czynników, może przeistoczyć się w trądzik różowaty.
Przed zamykaniem naczynek – odpowiednia pielęgnacja to podstawa
Jak już wspomniano, pielęgnacja cery naczyniowej jest bardzo istotna. Stosuj się do poniższych zaleceń, a utrzymasz skórę w dobrym stanie:
- wykonuj dokładny demakijaż produktami skierowanymi do cery naczyniowej. Z reguły są to mleczka lub płyny micelarne;
- w kosmetykach szukaj substancji wzmacniających naczynia krwionośne, a także dbających o utrzymanie odpowiedniej bariery lipidowej;
- przez cały rok stosuj kremy z filtrem UV;
- zimą nakładaj specjalne preparaty chroniące przed minusową temperaturą.
Cera naczynkowa nie lubi:
- mycia silnymi detergentami lub mydłem;
- wysokiej temperatury wody;
- tarcia ręcznikiem;
- mechanicznych peelingów.
Składniki, które powinny Ci towarzyszyć w pielęgnacji, to:
- witamina C;
- flawonoidy;
- arnika górska;
- witamina K;
- kasztanowiec;
- oczar wirginijski.
Zamykanie naczynek – skóra naczyniowa w gabinecie
Cera z widocznymi naczyniami jest problem, z którym wiele osób zgłasza się do gabinetów kosmetycznych. Jak w przypadku wszystkich dysfunkcji skóry, pielęgnacja jest bardzo ważna, natomiast najważniejsze jest poznanie przyczyny. W przeciwnym razie problem naczynek może powracać. Z reguły stosuje się pielęgnację silnie skoncentrowanymi składnikami aktywnymi w formie demakijażu, delikatnego peelingu, a także masek.
Laserowe zamykanie naczynek
Laserowe usuwanie naczynek jest metodą niezwykle skuteczną i powszechnie wykonywaną w gabinetach. Sam zabieg nie jest długi ani skomplikowany. Umożliwia trwałe pozbycie się niechcianych, widocznych teleangiektazji. Skóra odzyskuje zdrowie i ujednolicony koloryt. Dowiedz się, na czym polega zabieg zamykania naczynek.
Zabieg zamykania naczynek – procedura
Przed przystąpieniem do zamykania naczynek specjalista przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad. Pozwoli to wykluczyć przeciwwskazania. Dowiesz się też więcej o całej metodzie oraz rekonwalescencji po wizycie. Z reguły w tego typu procedurach znieczulenie nie jest stosowane, ponieważ może zaburzać efekty. Maść znieczulająca powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Laserowe usuwanie naczyń może sprawiać dyskomfort i, niestety, bywa bolesne.
Działanie lasera polega na wychwytywaniu barwnika – w tym przypadku hemoglobiny – z naczyń krwionośnych. Następnie dochodzi do odpowiedniej reakcji zwanej koagulacją, co daje trwałe usunięcie lub zamknięcie niechcianego naczynka. Reszta skóry, która nie jest objęta zabiegiem, nie jest uszkodzona. Tuż po aplikowany jest specjalny krem łagodząco-ochronny.
Zamykanie naczynek laserem – po zabiegu
Laserowe usuwanie naczynek na twarzy nie jest metodą inwazyjną. Skóra może być zaczerwieniona. Delikatny obrzęk także jest normalną reakcją. Pacjent może powrócić do swoich codziennych obowiązków.
Musisz jednak stosować się do kilku ważnych zaleceń po zabiegu zamykania naczynek laserem:
- nie nakładaj makijażu na obszar poddany zabiegowi przez ok. 24 godziny;
- unikaj celowego przegrzania skóry – wodą, ekspozycją na słońce, sauną;
- aplikuj krem z wysokim filtrem – najlepiej na stałe – oraz maści łagodzące przez kilka dni;
- zrezygnuj na jakiś czas z intensywnych ćwiczeń.
Usuwanie naczynek – przeciwwskazania
Jak w przypadku większości zabiegów kosmetycznych, tak i tutaj istnieją odpowiednie przeciwwskazania. Są to:
- ciąża i okres karmienia piersią;
- padaczka;
- problem z krzepnięciem krwi;
- leki, zioła fotouczulające;
- cukrzyca;
- skóra bezpośrednio po ekspozycji na słońce, opalona;
- niezidentyfikowane choroby skóry;
- przerwana ciągłość naskórka.
Usuwanie naczynek – elektrokoagulacja
Innym, także wykorzystywanym w celu zamykania naczynek zabiegiem jest elektrokoagulacja. Narzędziem w tym przypadku wykorzystywanym jest prąd wysokiej częstotliwości. Procedura elektrokoagulacji polega na punktowym dotykaniu każdego naczynka i wysyłaniu do niego impulsów elektromagnetycznych. Z reguły służy do tego specjalna igła – nie przebija ona skóry. W efekcie dochodzi do ścięcia białka i zamknięcia niechcianego naczynka.
Zamykanie naczynek tą metodą może powodować dyskomfort. Jest to indywidualna kwestia, która zależy od progu bólu, a także lokalizacji teleangiektazji.
Przeciwwskazania do zamykania naczynek elektrokoagulacją
Do standardowych przeciwwskazań zaliczają się:
- ciąża i okres karmienia piersią;
- rozrusznik serca;
- metalowe implanty;
- nowotwory;
- stan zapalny skóry.
Dieta a skóra naczyniowa
Usuwanie naczynek w gabinecie jest skuteczną metodą w obliczu istniejących zmian. Warto jednak zadbać o swoją dietę, która polepszy stan skóry. W przypadku cery naczyniowej staraj się unikać pikantnych, orientalnych przypraw i ogranicz spożywanie kofeiny. Badania dowodzą, że duża ilość owoców cytrusowych w diecie może przyczyniać się do problemów naczyniowych.
Inne choroby skóry o podłożu naczyniowym
Zamykanie naczynek wykonywane jest nie tylko na twarzy. Kwalifikują do niego również inne schorzenia na tle naczyniowym.
Naczyniaki
Są to, zwane też punktami rubinowymi, charakterystyczne, niezłośliwe zmiany występujące na skórze. Pojawiają się ok. 30 r.ż., najwięcej można ich zaobserwować w wieku dojrzałym oraz u osób starszych. Ich występowanie jest ściśle powiązane z płytko położonymi naczynkami, które rozrastają się i łączą, tworząc punkty rubinowe. Przyjmują kolor intensywnie czerwony.
Naczyniaki rubinowe kwalifikują się do usuwania za pomocą lasera.
Żylaki
Kłopot z naczyniami nie dotyczy tylko obszaru twarzy. Żylaki to trwale rozszerzone naczynia żylne na nogach. Z reguły wymagają pomocy chirurga, a w łagodniejszym stadium – dermatologa lub kosmetologa. Oprócz samego faktu wystąpienia żylaków, często dają one inne, ogólne objawy. Jest to uczucie ciężkości, opuchlizna, skurcze.
W tym przypadku także można wykonać zamykanie naczynek laserem. Popularna jest również metoda skleroterapii, która polega na iniekcji, a następnie bezpośrednim podaniu do naczynia preparatu trwale je uszkadzającego.
Zabieg zamykania naczynek jest niezwykle skuteczny i przynosi oczekiwany efekt. Jak widać może być stosowany nie tylko na okolicę twarzy. Zmieniając dodatkowo tryb życia, jesteś w stanie osiągnąć wymarzony stan swojej skóry.