Czym jest kwas salicylowy?
Kwas salicylowy w naturalny sposób występuje w wielu roślinach – korze wierzby, topoli, liściach brzozy i malin, czy kwiatach rumianku. Jego zadaniem jest regulowanie etapów wzrostu oraz kwitnienia. Początkowo używano go głównie w medycynie i farmakologii. Jest składnikiem aspiryny ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosuje się go także jako środek dezynfekujący. Ze względu na fakt, że kwas salicylowy ma zdolność przenikania przez sebum, które wytwarza skóra, używa się go także w kosmetologii. Po więcej informacji zapraszamy na ziaja.com.
Działanie kwasu salicylowego na skórę
Podobnie jak w przypadku zastosowań medycznych, w kosmetyce wykorzystuje się przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie kwasu salicylowego. Przenikając przez warstwę łojową, kwas dociera do mieszków włosowych i gruczołów łojowych, oczyszcza je i redukuje ilość wydzielanego sebum. W efekcie na skórze tworzy się mniej zaskórników. Regularne stosowanie kwasu salicylowego daje widoczny rezultat w postaci zmniejszonych porów. Skóra wygląda dzięki temu na bardziej równomierną i gładką. Dodatkowo kwas salicylowy ułatwia usuwanie zrogowaciałego naskórka, co jeszcze bardziej wygładza i odświeżą cerę. Ze względu na te właściwości, kwas salicylowy najczęściej stosuje się w kosmetykach przeznaczonych do skóry trądzikowej (również w trądziku różowatym), ale sprawdza się także w przypadku wielu innych problemów skórnych. Kwas salicylowy:
- Zapobiega powstawaniu wyprysków;
- Hamuje powstawanie zaskórników i wągrów;
- Hamuje stany zapalne;
- Rozjaśnia przebarwienia;
- Przyspiesza leczenie blizn;
- Ułatwia leczenie chorób skórnych z nadmiernym rogowaceniem naskórka.
Jak stosować preparaty z kwasem salicylowym?
Przyjęło się, że kwas salicylowy jest jednym z podstawowych składników w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. W mniejszym stężeniu może być jednak używany w przypadku cienkiej i delikatnej cery suchej. Stężenie kwasu salicylowego w kremach do twarzy i ciała, żelach, mydłach czy tonikach zwykle wynosi od 1 do 2%. Im delikatniejsza i bardziej wrażliwa cera, tym mniejsze stężenie kwasu powinniśmy wybierać.
Jeżeli stężenie zostało odpowiednio dobrane do rodzaju cery, możemy mieć pewność, że kwas salicylowy jej nie przesuszy i nie podrażni. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak inne kwasy, zwiększa on podatność na promieniowanie UV. Z tego powodu unikajmy stosowania kosmetyków z silnym stężeniem kwasu, gdy planujemy mocną ekspozycję na słońce. Stosujmy równolegle filtry przeciwsłoneczne. Produktów z kwasem salicylowym nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym mamom. Powinny ich unikać również osoby uczulone na salicylany, w tym aspirynę.