Karboksyterapia uważana jest za rewolucyjny zabieg w medycynie estetycznej i dermatologii. Znany jest już od 1932 roku, jednak początkowo służył do leczenia problemów stawowych, chorób serca i krążenia w kończynach dolnych. Obecnie to metoda stosowana w leczeniu różnych schorzeń dermatologicznych oraz w celach estetycznych. Karboksyterapia oczu jest nie tylko mało inwazyjna, ale również bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów, w dodatku niesie ze sobą bardzo małe ryzyko powikłań.

Karboksyterapia pod oczy – jak działa?

Karboksyterapia oparta jest na działaniu sterylnego, medycznego dwutlenku węgla podawanego podskórnie lub śródskórnie za pomocą cienkiej igły. Już w trakcie zabiegu podawany gaz powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi w nakłuwanych obszarach. Dochodzi również do zwiększenia ilości tlenu w danej okolicy, podwyższenia ciśnienia krwi oraz tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Nie bez powodu dwutlenek węgla nazywany jest „cudownym gazem”. Jego podanie skutkuje również powstaniem w danym miejscu procesu zapalnego, co mobilizuje skórę do produkcji kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry.

Karboksyterapia pod oczy – jak działa?

Zabieg karboksyterapii jest prawie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Dodatkowo trwa bardzo krótko, od 15 do 30 minut. Może być odczuwany jedynie drobny dyskomfort spowodowany iniekcją gazu – pieczenie, uczucie rozpierania i/lub ucisku. Co ważne, karboksyterapia może być wykonywana o każdej porze roku, niezależnie od ekspozycji na słońce i temperatury.

Karboksyterapia – efekty

Karboksyterapia wpływa na poprawę kondycji cery w wieloraki sposób – dotlenia i odżywia skórę, wygładza oraz zwiększa jej elastyczność. Dodatkowo, dzięki poprawie drenażu limfatycznego, zapobiega obrzękom tkanki podskórnej pod oczami. Dzięki zwiększeniu ukrwienia nakładane na skórę pod oczami kremy i inne kosmetyki pielęgnacyjne lepiej się wchłaniają.

Zobacz też:
Wosk do brwi – sposób na precyzyjnie podkreślone, ale naturalne brwi
Karboksyterapia – efekty

Z tych powodów karboksyterapia polecana jest wielu osobom w celach estetycznych i z problemami dermatologicznymi. Zabiegi karboksyterapii mogą być stosowane nie tylko w celu ujędrnienia skóry, ale również likwidacji zmarszczek w okolicach dolnej i górnej powieki. Zalecana jest również osobom, które chcą zrewitalizować okolicę oczu, zmniejszyć cienie i worki pod oczami. Dodatkowo może okazać się pomocna w przypadku opadających powiek. Karboksyterapia może wspomóc leczenie łuszczycy, zespołu Raynauda, zaburzeń krążenia i przyspieszyć gojenie ran. 

Karboksyterapia – opinie specjalistów

Dermatolodzy i kosmetolodzy są zgodni – karboksyterapia jest jednym ze skuteczniejszych, mało inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Wiąże się z niskim ryzykiem powikłań, a efekty widoczne są już po pierwszym razie. Istnieje jednak kilka grup pacjentów i stanów (chorobowych i nie tylko), kiedy to zabieg karboksyterapii nie jest polecany. Są to między innymi:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • trądzik różowaty,
  • występowanie infekcji w miejscu poddawanym zabiegowi,
  • cienka i wrażliwa skóra,
  • choroby serca i układu krążenia, niedawno przebyty zawał serca,
  • ciężka niewydolność wątroby, nieustabilizowana cukrzyca,
  • jaskra,
  • choroby nowotworowe,
  • skłonność do powstawania bliznowców.
Karboksyterapia – opinie specjalistów

Karboksyterapia – ile zabiegów?

Czasem już jednorazowe wykonanie karboksyterapii pod oczy daje zadowalające efekty. W niektórych przypadkach może zostać zalecony pakiet od 4 do 12 zabiegów co 2–3 dni w celu osiągnięcia widocznych rezultatów.

Karboksyterapia – jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Efekty zabiegu karboksyterapii pod oczy utrzymują się minimum 3 miesiące, jednak najczęściej jest to okres znacznie dłuższy, nawet do około roku. Po około pół roku może zostać zalecony zabieg utrwalający osiągnięte rezultaty. 

Karboksyterapia – powikłania i efekty uboczne

Powikłania po karboksyterapii pod oczy są rzadkie, jednak czasem mogą wystąpić siniaki w miejscu wkłucia igieł, ból spowodowany zwiększonym ciśnieniem gazu, a w przypadku zabiegu w okolicach brzucha – wzdęcia i powiększenie jego obwodu. W okolicach oczu można również odczuwać przemieszczające się pęcherzyki gazu, co jest całkowicie normalne. W przypadku wystąpienia siniaków osoba wykonująca zabieg może polecić stosowanie maści z arniką lub witaminą C. 

Zobacz też:
Gąbka konjac – siła naturalnego oczyszczenia i odnowienia

Karboksyterapia – opuchlizna po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić zaczerwienie skóry i delikatny obrzęk, a nawet efekt trzeszczenia tkanki podskórnej na skutek podanego dwutlenku węgla. Jednak nie utrzymuje się on zbyt długo i szybko można wrócić do codziennej aktywności. Należy również pamiętać, aby w czasie 24 godzin po zabiegu nie korzystać z sauny, solarium, łaźni parowych i gorących kąpieli. Nie powinno się masować okolic poddanych karboksyterapii, a także należy ograniczyć wysiłek fizyczny. 

Karboksyterapia – inne zastosowania 

Oprócz pielęgnacji skóry pod oczami ma wiele innych zastosowań – karboksyterapia stosowana jest na brzuch – zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, niweluje rozstępy oraz przyspiesza gojenie blizn. Polecana jest również osobom zmagającym się z łysieniem i nadmiernym wypadaniem włosów – poprawia stan cebulek włosów i pomaga w leczeniu wielu chorób dermatologicznych, na przykład łuszczycy. Karboksyterapia świetnie sprawdzi się także do odmłodzenia skóry dłoni. 

Na zabieg karboksyterapii decydują się też osoby, którym zależy na likwidacji nadmiaru tkanki tłuszczowej, redukcji cellulitu oraz ujędrnieniu okolicy pośladków i ud. Dwutlenek węgla po podaniu przekształca się w kwas węglowy, który niszczy komórki tłuszczowe. Jednym z nowych zastosowań karboksyterapii jest również rewitalizacja pochwy i warg sromowych – zabieg niweluje wiotkość skóry, poprawia nawilżenie oraz podwyższa wrażliwość tych okolic.

Bibliografia:

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/12/ke2018.2-5.pdf

http://www.radoslawspiewak.net/2017-01.pdf