Karboksyterapię uważa się za rewolucyjną metodę w medycynie estetycznej i dermatologii. Znana jest już od 1932 roku, jednak początkowo służyła do leczenia problemów stawowych, chorób serca i krążenia w kończynach dolnych. Obecnie to metoda stosowana w leczeniu różnych schorzeń dermatologicznych oraz w celach estetycznych. Karboksyterapia wokół oczu jest nie tylko mało inwazyjna, ale również bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów, w dodatku niesie ze sobą bardzo małe ryzyko powikłań.
Karboksyterapia pod oczy – jak działa?
Terapia CO2 oparta jest na działaniu sterylnego, medycznego dwutlenku węgla podawanego podskórnie lub śródskórnie za pomocą cienkiej igły. Już w trakcie przebiegu procesu podawany gaz powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie mikrokrążenia krwi w nakłuwanych obszarach. Dochodzi również do zwiększenia przepływu krwi w danej okolicy, dotlenienia oraz tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Nie bez powodu dwutlenek węgla nazywany jest „cudownym gazem”. Jego podanie skutkuje również powstaniem w danym miejscu procesu zapalnego, co mobilizuje skórę do produkcji kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry.
Proces karboksyterapii jest prawie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Dodatkowo trwa bardzo krótko, od 15 do 30 minut. Może być odczuwany jedynie drobny dyskomfort spowodowany iniekcją gazu – pieczenie, uczucie rozpierania i/lub ucisku oraz lekkie zaczerwienienie. Co ważne, karboksyterapia może być wykonywana o każdej porze roku, niezależnie od ekspozycji na słońce i temperatury.
Karboksyterapia – efekty. Czy likwiduje cienie pod oczami i worki?
Karboksyterapia wpływa na poprawę kondycji cery w wieloraki sposób – dotlenia i odżywia skórę, wygładzi oraz zwiększa jej elastyczność. Dodatkowo, dzięki poprawie drenażu limfatycznego, zapobiega obrzękom tkanki podskórnej pod oczami. Dzięki zwiększeniu ukrwienia nakładane na skórę pod oczami kremy i inne kosmetyki pielęgnacyjne lepiej się wchłaniają.
Z tych powodów karboksyterapia polecana jest wielu osobom w celach estetycznych i z problemami dermatologicznymi. Karboksyterapię można stosować nie tylko w celu ujędrnienia skóry, ale również likwidacji zmarszczek w okolicach dolnej i górnej powieki. Zalecana jest również osobom, które chcą zrewitalizować okolicę oczu, zmniejszyć cienie i worki pod oczami. Dodatkowo może okazać się pomocna w przypadku opadających powiek. Karboksyterapia stosowana jest nie tylko w kosmetologii, może wspomóc leczenie łuszczycy, zespołu Raynauda, zaburzeń krążenia i przyspieszyć gojenie ran.
Zabieg karboksyterapii pod oczy – opinie specjalistów i przeciwwskazania
Dermatolodzy i kosmetolodzy są zgodni – terapia dwutlenkiem węgla jest jednym ze skuteczniejszych, mało inwazyjnych terapii medycyny estetycznej. Wiąże się z niskim ryzykiem powikłań, a efekty widoczne są już po pierwszym razie. Istnieje jednak kilka grup pacjentów i stanów (chorobowych i nie tylko), kiedy to zabieg karboksyterapii nie jest polecany. Przeciwwskazania to:
- ciąża i karmienie piersią,
- trądzik różowaty,
- występowanie infekcji w miejscu poddawanym zabiegowi,
- cienka i wrażliwa skóra,
- choroby serca i układu krążenia, niedawno przebyty zawał serca,
- ciężka niewydolność wątroby, nieustabilizowana cukrzyca,
- jaskra,
- choroby nowotworowe,
- skłonność do powstawania bliznowców.
Terapia CO2 – ile zabiegów na redukcję zmarszczek?
Czasem już jednorazowe wykonanie karboksyterapii pod oczy daje zadowalające efekty. W niektórych przypadkach może zostać zalecony pakiet od 4 do 12 wizyt co 2–3 dni w celu osiągnięcia widocznych rezultatów na skórze wokół oczu.
Karboksyterapia okolic oczu – jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?
Efekty karboksyterapii pod oczy utrzymują się minimum 3 miesiące, jednak najczęściej jest to okres znacznie dłuższy, nawet do około roku. Po około pół roku może zostać zalecona wizyta utrwalająca osiągnięte rezultaty.
Karboksyterapia – powikłania i efekty uboczne
Powikłania po karboksyterapii pod oczy są rzadkie, jednak czasem mogą wystąpić siniaki w miejscu wkłucia igieł, ból spowodowany zwiększonym ciśnieniem gazu, a w przypadku terapii w okolicach brzucha – wzdęcia i powiększenie jego obwodu. W okolicach oczu można również odczuwać przemieszczające się pęcherzyki gazu, co jest całkowicie normalne. W przypadku wystąpienia siniaków specjalista może polecić stosowanie maści z arniką lub witaminą C.
Karboksyterapia – opuchlizna po zabiegu
Bezpośrednio po wkłuciu może wystąpić zaczerwienie skóry i delikatny obrzęk, a nawet efekt trzeszczenia tkanki podskórnej na skutek podanego dwutlenku węgla. Jednak nie utrzymuje się on zbyt długo i szybko można wrócić do codziennej aktywności. Należy również pamiętać, aby w czasie 24 godzin po karboksyterapii nie korzystać z sauny, solarium, łaźni parowych i gorących kąpieli. Nie powinno się masować okolic poddanych karboksyterapii, a także należy ograniczyć wysiłek fizyczny.
Karboksyterapia – inne zastosowania
Oprócz pielęgnacji skóry pod oczami ma wiele innych zastosowań – karboksyterapia stosowana jest na brzuch – zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, niweluje rozstępy oraz przyspiesza gojenie blizn. Polecana jest również osobom zmagającym się z łysieniem i nadmiernym wypadaniem włosów – poprawia stan cebulek włosów i pomaga w leczeniu wielu chorób dermatologicznych, na przykład łuszczycy. Karboksyterapia świetnie sprawdzi się także do odmłodzenia skóry dłoni.
Na karboksyterapię decydują się też osoby, którym zależy na likwidacji nadmiaru tkanki tłuszczowej, redukcji cellulitu oraz ujędrnieniu okolicy pośladków i ud. Dwutlenek węgla po podaniu przekształca się w kwas węglowy, który niszczy komórki tłuszczowe. Jednym z nowych zastosowań karboksyterapii jest również rewitalizacja pochwy i warg sromowych – zabieg niweluje wiotkość skóry, poprawia nawilżenie oraz podwyższa wrażliwość tych okolic.
Bibliografia:
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/12/ke2018.2-5.pdf
http://www.radoslawspiewak.net/2017-01.pdf