Masz problem z wypadaniem włosów? Zastanawiasz się, jakie metody są najskuteczniejsze w walce o piękne i zdrowe kosmyki? Wypróbuj ocet jabłkowy na włosy – w naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o efektach płukanki i sposobie jej stosowania. Sprawdź!
Skład i właściwości octu jabłkowego
Powstający na bazie fermentacji jabłek ocet jabłkowy ma w sobie mnóstwo cennych składników. Co w nim znajdziesz? Zawiera m.in. kwas mlekowy, jabłkowy i octowy, pektyny, bioflawonoidy, enzymy, aminokwasy, chlor, potas, fluor, żelazo, wapń, krzem, sód, miedź, fosfor, beta-karoten, magnez, siarkę, witaminy A, B1, B2, B6, C i E.
Są to składniki, które wpływają bardzo korzystnie na nasz organizm, w tym również na włosy. Oto przykładowe właściwości niektórych z nich:
- potas – zapobiega przerzedzaniu się fryzury,
- bioflawonoidy – wzmacniają pasma, dodają im sprężystości,
- magnez – zapobiega łamaniu się włosa oraz rozdwajaniu się końcówek,
- witamina A – dzięki niej kosmyki są mocne i gęste,
- witaminy z grupy B – zapobiegają wypadaniu włosów i wspierają ich porost,
- witamina E – czyli „witamina młodości” wygładza i regeneruje kosmyki, poprawia mikrokrążenie w skórze głowy,
- krzem – ogranicza wypadanie włosów oraz intensywnie je wzmacnia.
Jak ocet jabłkowy trafił z kuchni do łazienki?
Ocet jabłkowy kojarzony jest przede wszystkim z kuchnią, dietetyką oraz medycyną alternatywną. Do czego jest wykorzystywany i jakie ma działanie? Picie go:
- pomaga zrzucić zbędne kilogramy – przyspiesza metabolizm,
- wzmacnia odporność organizmu,
- eliminuje problemy trawienne,
- zapobiega starzeniu się skóry,
- pomaga uporać się z problemem wszy i brodawek,
- reguluje poziom glukozy we krwi,
- wspomaga leczenie grzybicy paznokci,
- ogranicza poziom cholesterolu i trójglicerydów w organizmie,
- pomaga zachować świeży oddech,
- wspiera leczenie infekcji gardła i ucha,
- usuwa zaskórniki,
- wspomaga pielęgnację skóry tłustej lub walkę z trądzikiem.
Do jakich potraw stosuje się ocet jabłkowy?
Na co dzień stosowany jest także jako dodatek do sałatek. Po zmieszaniu octu jabłkowego z oliwą z oliwek, miodem i musztardą powstaje pyszny sos. Ten naturalny produkt spożywczy świetnie komponuje się również z pastami kanapkowymi. Można dodawać go do koktajli – cierpkiego smaku pozbędziesz się, dokładając do napojów łyżeczkę miodu. Ponadto nadaje się do zup, zwłaszcza warzywnych oraz marynowania mięs, które zmiękczy i wyostrzy ich smak. Sprawdzi się też w gotowaniu jajek – wystarczy kilka kropel wlać do wody.
Praktyczne zastosowanie octu jabłkowego
Ocet jabłkowy ma także inne praktyczne zastosowanie w kuchni i w domu. Jeśli dodasz go do płynu do naczyń, to ta mieszanina pomoże ci skuteczniej usunąć tłuszcz i pozbyć się plam ze szklanych naczyń. Jeśli chcesz dobrze wysprzątać dom, dolej roztworu do wody i umyj zabrudzone powierzchnie.
Z kuchni ocet jabłkowy szybko trafił do… łazienki. W ostatnim czasie stał się hitem w pielęgnacji włosów kosmetykami o naturalnym składzie. Dlaczego? Ponieważ ma idealne pH 5,5 – czyli zbliżone do odczynu pH zdrowej skóry.
Co ma ocet jabłkowy do pielęgnacji włosów?
No właśnie! Jaki związek ma ten roztwór z włosami? Otóż używany był już przez nasze babcie, które szybko odkryły i doceniły właściwości, jakie ma ocet jabłkowy. Dziś sięga po niego coraz więcej osób, widząc, że systematyczne stosowanie tego naturalnego produktu spożywczego przynosi zachwycające efekty. Jak działa ocet jabłkowy na włosy?
Od zwykłego octu różni się zapachem (ma mniej intensywny) oraz składem. Przede wszystkim ma dużą zawartość witaminy E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem i wyróżnia ją wiele cennych dla skóry właściwości. Nie tylko ją koi, ale także łagodzi i likwiduje uczucie pieczenia oraz swędzenia.
Jak ocet działa na włosy? Roztwór ten cechuje bardzo szerokie działanie pielęgnacyjne. Jego stosowanie:
- hamuje łupież;
- oczyszcza włosy i skórę głowy;
- stymuluje porost włosów;
- poprawia ich kondycję oraz je odżywia;
- ocet jabłkowy działa antybakteryjnie;
- przywraca właściwe pH skórze głowy i włosom;
- dodaje objętość.
Właściwości zakwaszające
Najważniejszą jego zaletą jest jednak to, że ma właściwości zakwaszające. A to oznacza, że już jego niewielka ilość potrafi zamknąć łuskę włosa, który w ten sposób staje się lśniący. Ocet jabłkowy idealnie nadaje się do tego, aby zaradzić przesuszonym i zniszczonym kosmykom. Te najczęściej są spowodowane np.:
- myciem w ciepłej wodzie;
- rozjaśnianiem;
- farbowaniem;
- trwałą ondulacją;
- stylizowaniem z użyciem wysokiej temperatury – np. prostownicą, lokówką czy suszarką.
Naturalny roztwór będzie doskonałym sposobem na to, aby zniwelować problem nadmiernie odchylonych łusek.
Do jakich włosów stosuje się ocet jabłkowy?
Zastanawiasz się, czy można go stosować do każdego rodzaju włosów? Najlepszym rozwiązaniem jest dla tych, które:
- są zniszczone;
- łamią się;
- przetłuszczają się;
- nadmiernie wypadają;
- są matowe.
Jeśli natomiast twoje włosy są suche lub tendencję do przesuszania głowy, nie sięgaj po ocet z jabłek, ponieważ ma on zbyt silnie działanie oczyszczające.
Jak stosować ocet jabłkowy na włosy? Płukanka
To najpopularniejszy pomysł na wykorzystanie właściwości octu jabłkowego. Płukanki można robić samodzielnie lub skorzystać z gotowych produktów. Jak w domowych warunkach przygotować płukankę z octu jabłkowego? Oto przepis.
- Do 25 ml octu wlej 75 ml wody. Jeśli masz długie włosy, zwiększ te proporcje, czyli np. na 3 litry wody zastosuj 1 łyżkę octu.
- Zmieszaj obie ciecze i przelej do aplikatora (rozpylacza).
- Płukankę stosuj na czyste i wilgotne włosy. Rozprowadź ją na całej długości – pasmo po paśmie.
- Następnie wykonaj delikatny masaż, by płyn dotarł do każdego włosa.
- Nie musisz już używać żadnej innej odżywki do włosów.
Ten domowej roboty specyfik możesz także wlać do miski i zanurzyć w niej głowę.
Płukanka octowa do włosów w odpowiedniej proporcji oraz miejscowo stosowana nie powinna wywołać żadnych reakcji alergicznych. Gdy jednak przesadzisz z jej stężeniem, możesz doprowadzić do przesuszenia kosmyków.
Wcierka z octu jabłkowego do skóry głowy
Alternatywą dla tej mikstury jest wcierka. Potrzebne będą ci te same składniki, tylko w innych proporcjach. Tym razem do szklanki wody (200 ml) dodajesz 2 łyżeczki octu jabłkowego. Powstały roztwór aplikujesz albo rozpylaczem, albo za pomocą strzykawki bez igły. Po rozprowadzeniu go na głowie masuj ją przez kilka minut, a później dobrze spłucz ciepłą wodą.
Nie zrażaj się tym, że początkowo ten środek spożywczy może pozostawiać na twoich włosach charakterystyczny zapach octu. W miarę ich suszenia całkowicie zaniknie. Aby uzyskać satysfakcjonujące cię rezultaty, powtarzaj zabieg dwa razy w tygodniu.
Odżywka z octu jabłkowego
Możesz także spróbować przygotować odżywkę na bazie octu jabłkowego. Dodaj jedną jego łyżkę stołową do 500 ml ciepłej wody oraz:
- łyżkę miodu,
- łyżkę wywaru z siemienia lnianego,
- trochę jogurtu naturalnego,
- żółtko.
Później dokładnie wymieszaj składniki i nanieś całość na włosy – również spryskując je, polewając czy zanurzając w misce. Po około 30 minutach dokładnie je spłucz. Roztwór nadaje się także do tego, aby łączyć go z dowolnym olejem, dzięki czemu jeszcze bardziej odżywisz i nawilżysz włosy.
Ocet jabłkowy można znaleźć zarówno w szamponach, jak i odżywkach. Jego dobroczynne działanie powoduje, że włosy są doskonale oczyszczone po różnych zabiegach stylizacyjnych, mają zdrowy, pełen blasku wygląd. Zwiększa się ich poziom nawilżenia oraz sprężystości. Zarówno płukanka octowa do włosów, jak i wcierka z pewnością wzmocnią efekt działanie kosmetyków, których używasz.
Ocet jabłkowy na łupież
Piękne i zadbane włosy są naszą wizytówką. Co jednak powinnaś zrobić, kiedy zbyt szybko przetłuszczają się lub pojawia się na nich łupież? Sięgnij po octowy preparat! Ten naturalny środek spożywczy jest znany z tego, że dobrze sobie radzi również z tymi problemami. Ocet jabłkowy można stosować na łupież zarówno suchy, jak i tłusty. Oba są spowodowane grzybami drożdżopochodnymi z rodziny Malassezia furfur. Występują one na ludzkiej skórze i są nieszkodliwe do momentu, kiedy stworzysz im odpowiednie warunki do rozwoju. A potrzebują do tego łoju, który wydzielany jest przez gruczoły łojowe. Te z kolei uruchamiają się pod wpływem ciepła oraz nagromadzonej warstwy sebum. Proces ten wynika również z tego, że skóra ma tendencje do przetłuszczania się, czyli jest doskonałym środowiskiem do rozwoju infekcji grzybiczych.
Łupież jest reakcją obronną na działanie grzybów, jakie pojawiają się na niej i podrażniają ją, jednocześnie przyspieszając jej złuszczanie.
Silnie kwaśny odczyn octu jabłkowego powoduje, że pH skóry równoważy się i tym samym jest ona bardziej odporna na rozwój łupieżu. Regularne stosowanie płukanki z roztworu sprawi, że drożdżaki stracą dobre warunki do swojego rozwoju. Wynikają z tego jeszcze inne korzyści, czyli:
- mniej przetłuszczające się włosy,
- ograniczenie swędzenia skóry,
- brak podrażnień.
Kiedy i jak często stosować ocet jabłkowy na łupież?
Masz do wyboru dwa sposoby: przed myciem włosów – przygotuj sobie specjalną płukankę, czyli połącz ocet z wodą, wetrzyj w skórę i pozostaw na ok. godzinę, lub po myciu – rozcieńcz w szklance jedną łyżkę lub dwie octu jabłkowego i po każdym umyciu głowy płucz tą miksturą włosy.
Możesz też wymieszać ten środek spożywczy z sodą oczyszczoną. Oba składniki doskonale sprawdzą się w przypadku łupieżu tłustego. Jeżeli borykasz się z suchym, dodaj do tej mikstury wywar z siemienia lnianego.
Dzięki temu, że roztwór wypłukuje martwe i złuszczone fragmenty naskórka oraz inne zanieczyszczenia, odblokowuje pory i przyspiesza wzrost włosów. Taki zabieg warto powtarzać co najmniej 3 razy w tygodniu.
Jakie zalety ma regularne stosowanie octu na włosy?
Jeśli zdecydujesz się na stosowanie octu na włosy, z pewnością szybko zauważysz efekty. Regularne kuracje wpłyną w korzystny sposób na ich kondycję. Jakie są zalety stosowania tego naturalnego środka spożywczego? Oto kilka najważniejszych:
- przywraca naturalne pH skórze głowy oraz włosom bez uszkadzania naturalnej warstwy ochronnej;
- ocet jabłkowy pomaga zamknąć łuski włosowe, a to powoduje, że kosmyki stają się niezwykle miękkie i błyszczące, utrzymują swą naturalną wilgoć, a końcówki się nie rozdwajają;
- wzmacnia cebulki włosów;
- przyśpiesza porost włosów – to efekt działania kwasów organicznych, żywych bakterii oraz enzymów i aminokwasów;
- ogranicza ich wypadanie;
- eliminuje z powierzchni skóry głowy bakterie oraz grzyby, które często przyczyniają się do powstawania łupieżu albo wypadania włosów;
- skutecznie oczyszcza skórę głowy oraz włosy – usuwa m.in. nadmiar sebum, dzięki czemu kosmyki stają się lżejsze i delikatniejsze w dotyku;
- pomaga włosom odzyskać naturalną sprężystość;
- dodaje im objętości;
- sprawia, że stają się bardziej odporne na łamanie;
- łatwiej się rozczesują.
Jeśli jesteś niezadowolona z tego, jak wyglądają twoje włosy i chciałabyś poprawić ich kondycję, ocet jabłkowy z pewnością ci w tym pomoże. Wypróbuj jego działanie, korzystając z domowej roboty specyfiku lub gotowych kosmetyków. Pielęgnacja włosów nie jest zazwyczaj skomplikowanym i złożonym tematem. Jednak najważniejsze w niej jest stosowanie właściwych produktów. Nawet jeśli będzie odbywało się to metodą prób i błędów, nie zrażaj się! Zarówno korzystanie z naturalnych preparatów, jak i płukanie włosów octem wyjdzie im tylko na dobre!
Najczęściej zadawane pytania
Co daje płukanie włosy octem jabłkowym?
Regularne stosowanie octu jabłkowego na włosy może przynieść pozytywne efekty. Ocet, między innymi, przywraca naturalne pH skórze głowy i włosom bez uszkadzania naturalnej warstwy ochronnej, pomaga zamknąć łuski włosowe, wzmacnia cebulki włosowe i dodaje włosom objętości.
Czy ocet jabłkowy trzeba spłukiwać z włosów?
Płukankę octem jabłkowym stosuj po uprzednim umyciu włosów szamponem. Zostaw ją na włosach na około 2 minuty, a następnie spłucz ciepłą wodą.
Czy po occie jabłkowym mogą wypadać włosy?
Ocet jabłkowy nie powoduje wypadania włosów, a wręcz przeciwnie – dzięki swoim właściwościom pomaga ograniczyć ich utratę.
Czy ocet jabłkowy niszczy włosy?
Stosowanie płukanek z octu jabłkowego pozytywnie wpływa na kondycję włosów. Może jednak je wysuszać, dlatego posiadaczki suchych kosmyków powinny przygotowywać słabszy roztwór do płukania.