Obecność nadmiaru tkanki tłuszczowej może wynikać z różnych przyczyn. Często są to problemy z nadwagą i otyłością. Jednakże aktywny tryb życia, w tym sport, nie zawsze jest gwarancją smukłej sylwetki. Są takie partie, które wykazują niesamowita odporność na zwalczenie tłuszczu. Naprzeciw oczekiwaniom osób, które się z tym zmagają, wychodzi liposukcja laserowa.
Liposukcja laserowa – innowacyjna metoda modelowania sylwetki
Liposukcja laserowa to metoda oparta o nowe technologie. Z pomocą przychodzi działanie lasera, który przez działanie ciepła doprowadza niechciane komórki tłuszczowe do rozpadu. Płynny tłuszcz w większości ulega naturalnemu procesowi wchłaniania, a nadmiar zostaje usunięty z pomocą małej sondy lub specjalnej igły. Z uwagi na charakter zabiegu, czasem określany jest on mianem liposukcji laserowej. W metodzie tej wykorzystuje się różne długości fali laserowej. Za pomocą emitowanego promieniowania i fal o długości 1440 nm usuwane są komórki tłuszczowe, natomiast fale 1320 nm pozwalają na obkurczenie i ujędrnienie skóry.
Przygotowanie do liposukcji laserowej – czy jest konieczne?
Warto przed zabiegiem przeprowadzić rozmowę ze specjalistą, aby czuć się w 100% przygotowanym do zabiegu. Z reguły zaleca się:
- unikania leków rozrzedzających krew na ok. 2 tygodnie przed liposukcją laserową;
- dbanie o odpowiednio zbilansowane posiłki, aby organizm był silny i miał energię do rekonwalescencji;
- unikanie używek;
- usunięcie owłosienia z określonej partii ciała;
- post bez jedzenia i picia na kilka godzin przed zabiegiem.
Schemat zabiegu lipolizy laserowej. Jak laser działa na tkanki tłuszczowe?
Zabieg przeprowadzony metodą liposukcji laserowej jest mniej inwazyjny niż klasyczna liposukcja. Składa się z kilku etapów.
- Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed liposukcją laserową, jest konsultacja ze specjalistą. Będzie mógł on wykluczyć przeciwwskazania, a także opowie o tym, czego możesz się spodziewać. Lekarz może zlecić wcześniejsze wykonanie konkretnych badań krwi.
- Cała procedura wykonywana jest w odpowiednich warunkach i wymaga miejscowego znieczulenia. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcia, w miejsca których wprowadza odpowiednią igłę. Wysyła ona impulsy do skóry, rozbijając tkankę tłuszczową, powodując tym samym, że przeistacza się ona w płyn. Taka postać pozwala na szybkie wydalenie jej z organizmu. Laser działa także na fibroblasty – pobudza włókna kolagenowe do syntezy.
- Bezpośrednio po zabiegu, w zależności od obszaru, pacjent dostaje odpowiednie opatrunki uciskowe. Jeśli nie ma przeciwwskazań, po krótkim czasie może iść do domu.
Czy liposukcja laserowa wiąże się z długim okresem rekonwalescencji?
Liposukcja laserowa, w przeciwieństwie do tej wykonywanej metodą tradycyjną nie powoduje wykluczenia z życia. Powikłania, które mogą wystąpić to: powstawanie obrzęków, zasinień, zakażeń, a także martwicy skóry poddanej działaniu lasera. Jeśli nie doszło do powikłań, pacjent tuż po zabiegu może wrócić do domu. Konieczne jest, aby stosował się do kilku zasad:
- nosił uciskowe opatrunek lub bieliznę przez kilka tygodni po zabiegu;
- odczekał z intensywnymi treningami siłowymi do około dwóch tygodni po procedurze;
- oszczędzał się w dniu zabiegu – na przykład nie podnosił ciężarów i się nie schylał – a także nie prowadził samochodu.
Liposukcja laserowa – wskazania
Jednym z najważniejszych zaleceń do zabiegu jest uporczywa tkanka tłuszczowa, oporna na dietę i ćwiczenia. Wbrew pozorom nie jest to metoda odchudzająca. Osoby z otyłością i silną nadwagą najpierw powinny udać się do odpowiedniego specjalisty. Pamiętaj, że otyłość jest chorobą.
Głównymi wskazaniami do laserowej liposukcji są:
- tzw. podwójny podbródek;
- nadmiar tłuszczu na brzuchu, biodrach, ramionach;
- cellulit;
- wiotka skóra po ciąży i restrykcyjnych dietach;
- praca nad obszarami takimi jak twarz, kolana, ramiona;
- praca nad kształtem klatki piersiowej u mężczyzn.
Przeciwwskazania do liposukcji laserowej
Przed przystąpieniem do liposukcji laserowej należy zapoznać się z przeciwwskazaniami i je wykluczyć. Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi o wszelkich dolegliwościach. Wszystko może mieć znaczenie.
Do najczęstszych przeciwwskazań można zaliczyć:
- ciążę i laktację;
- nowotwory;
- stany zapalne;
- skłonność do bliznowców;
- cukrzycę;
- epilepsję;
- schorzenia krwi, problem z krzepliwością;
- choroby nerek oraz wątroby;
- stwardnienie rozsiane.
Efekty po zabiegu liposukcji laserowej
To nieinwazyjne odsysanie tłuszczu jest w stanie usunąć go nawet do 500 ml przy jednym podejściu! Od razu po zabiegu można zaobserwować różnicę w wyglądzie danych partii. Ciało potrzebuje jednak czasu, aby mogło przywyknąć do nowych wymiarów. Końcowy rezultat jest widoczny po ok. 3 miesiącach.
Czego może spodziewać się pacjent po liposukcji laserowej?
- jędrna skóra o poprawionej strukturze i wygładzonej powierzchni;
- zmniejszonej ilości tkanki tłuszczowej w miejscach wcześniej problematycznych (m.in. pośladki, uda, szyja);
- redukcja widocznego cellulitu.
Liposukcja laserowa – cena zabiegu
Cena liposukcji laserowej uzależniona jest od wyboru kliniki oraz regionu. Jest także zróżnicowana pod kątem obszaru ciała, na którym wykonuje się liposukcję laserową. Przedział cen to od 1500 zł do nawet 10 000 zł.
Jak widać po cenie, liposukcja laserowa nie jest metodą tanią. Jednocześnie gwarantuje jednak trwały, zadowalający efekt. Co ciekawe, zmniejszenie tkanki tłuszczowej w danym miejscu zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się jej w przyszłości.
Liposukcja laserowa a klasyczna
Oto aspekty, w których nowoczesna liposukcja laserowa i tradycyjna liposukcja się różnią:
- inwazyjność – klasyczna wersja tego zabiegu wymaga warunków operacyjnych, wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym;
- okres rekonwalescencji – praktycznie go nie ma, gdy chodzi o liposukcję laserową;
- cena – w przypadku liposukcji laserowej jest niższa przy porównywalnych efektach;
- skutki uboczne – występują częściej i są poważniejsze przy klasycznej operacji odessania tłuszczu.
Holistyczne podejście
Decydując się na zabiegi modelujące ciało, przeprowadzane przez lekarza, nie zapomnij zmodyfikować nieco swojego trybu życia. Liposukcja laserowa nie będzie mieć sensu, jeśli z powodu złych nawyków żywieniowych tłuszcz znów zacznie się odkładać. Zadbaj o siebie całościowo:
- dbaj o posiłki, nie jedz na szybko i byle czego. Ogranicz złe tłuszcze, cukier, sól. Wprowadź pieczywo pełnoziarniste, dużo warzyw i owoców;
- pij odpowiednią ilość wody, minimalnie ok. 2 litrów dziennie, małymi łykami;
- popraw kondycję fizyczną, choćby przez codzienne, długie spacery;
- skup się na odpowiedniej pielęgnacji ciała. Raz w tygodniu stosuj gruboziarniste peelingi, a codziennie smaruj skórę bogatym w składniki aktywne balsamem;
zacznij korzystać z dobrodziejstw, które są oferowane przez gabinety kosmetyczne oraz salony masażu. Chociaż raz w miesiącu wybierz się na odpowiedni, podtrzymujący efekty zabieg. Do najpopularniejszych, najczęściej wykonywanych możemy zaliczyć:
- endermologię;
- body wrapping;
- manualne masaże wyszczuplające;
- drenaż limfatyczny.
Liposukcja laserowa to innowacyjna metoda medycyny estetycznej, która zaczęła wypierać tradycyjną formę liposukcji. Jest zabiegiem skutecznym, a efekty widać niemal od razu. Wyrażane przez lekarzy opinie o liposukcji laserowej wskazują, że to ten zabieg jest przyszłością w usuwaniu tkanki tłuszczowej.