Odsysanie tłuszczu to prosty zabieg, którego cel jest jasno określony. Gdy walka z tkanką tłuszczową wydaje się przegrana, a diety i intensywne ćwiczenia nie przynoszą efektów, z pomocą przychodzi zabieg liposukcji. Dzięki niemu możesz pozbyć się tkanki tłuszczowej z takich miejsc, jak uda czy brzuch, i skuteczniej modelować swoją sylwetkę. Chcesz z takiej opcji skorzystać? Sprawdź, na czym polega odsysanie tłuszczu i dla kogo taki zabieg będzie najlepszym rozwiązaniem.

Odsysanie tłuszczu, gdy nadmiar tkanki tłuszczowej jest problemem

Tkanka tłuszczowa to bardzo ważna część naszego ciała. Zarówno jej zarówno niedobór, jak i nadmiar nie są wskazane. O czym musisz pamiętać? 

Tkanka tłuszczowa i jej rola w ludzkim ciele

Tkanka tłuszczowa to rezerwa energii dla naszego organizmu oraz szansa na utrzymanie odpowiedniej temperatury. Dopóki tkanka tłuszczowa stanowi 20% (u mężczyzn) i 30% (w przypadku kobiet) masy ciała, wszystko jest wporządku. Gdy jest jej więcej, można już mówić o problemach z nadwagą i otyłością

Jak odkłada się tkanka tłuszczowa?

Tu sporo zależy od płci, nic więc dziwnego, że odsysanie tłuszczu w przypadku kobiet wygląda nieco inaczej, niż u mężczyzn. 

W przypadku kobiet obszarami najbardziej problematycznymi są:

 • biodra;
 • pośladki;
 • uda;
 • brzuch;
 • ramiona.

Mężczyźni z kolei mają tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w takich miejscach, jak:

 • brzuch;
 • kark;
 • klatka piersiowa;
 • twarz.

Jak walczyć z nadmiarem tkanki tłuszczowej? 

O ile warstwa tłuszczyku jest niezbędna dla zachowania dobrej formy, to jej nadmiar staje się sporym problemem. Nadmierna tkanka tłuszczowa to większe ryzyko rozwoju wielu chorób, m.in. takich jak problemy z krążeniem oraz pracą serca. Niechciane warstwy tłuszczu mogą też stać się przyczyną pogorszenia wyglądu i kompleksów. Jak można się pozbyć problemu?

W wielu przypadkach wystarczającym rozwiązaniem staje się zmiana diety. Mniejsza ilość kalorii, lżejsze dania oraz regularne posiłki – to podstawa. Jeśli zmianie nawyków żywieniowych będzie towarzyszyła większa aktywność fizyczna, możesz osiągnąć bardzo dobre rezultaty. 

Niestety, nie zawsze tradycyjne odchudzanie skutkuje. Gdy nadmiar tkanki tłuszczowej wiąże się z problemami ze zdrowiem, ostatnią szansą na odzyskanie dobrej formy stają się takie zabiegi, jak odsysanie tłuszczu. 

Dla kogo odsysanie tłuszczu będzie najlepszym rozwiązaniem? 

Choć odsysanie tłuszczu nie jest zabiegiem skomplikowanym, wiąże się z pewnym obciążeniem dla organizmu i portfela. Chcesz skorzystać z takiego wsparcia? Sprawdź, czy w twoim przypadku będzie to dobre rozwiązanie. 

W jakich przypadkach warto postawić na odsysanie tłuszczu? 

Zabieg odsysania tłuszczu nie może być traktowany jako alternatywa dla diety i gimnastyki. Traktuj go jako ostatnią deskę ratunku, z której skorzystasz, gdy odchudzanie nie przyniesie efektów. A może wiesz już, że twoje problemy z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej są związane z zaburzeniami hormonalnymi lub chorobą? Jeśli tak, śmiało możesz skorzystać z odsysania tłuszczu. Zanim jednak odwiedzisz gabinet, sprawdź najważniejsze informacje na temat takiego zabiegu.

Odsysanie tłuszczu – zalecenia przed zabiegiem 

Odsysanie tłuszczu jest zalecane tym osobom, które nie są w stanie pozbyć się tkanki tłuszczowej lub mają nieproporcjonalną sylwetką (np. tyją tylko w rejonie ud lub brzucha). Aby skorzystać z takiego wsparcia, musisz jednak spełnić kilka warunków. Podstawą jest tu dobry stan zdrowia. 

Do zabiegu odsysania tłuszczu należy się odpowiednio przygotować. Warto wykonać takie badania, jak:

 • morfologia;
 • wskaźnik krzepnięcia krwi;
 • poziom kreatyniny;
 • badanie moczu.

Przed poddaniem się zabiegowi odsysania tłuszczu zaszczep się też na wirusowe zapalenie wątroby (WZW B). 

W jakich sytuacjach lepiej zrezygnować z liposukcji? 

Odsysanie tłuszczu nie jest zabiegiem niebezpiecznym, są jednak sytuacje, w których lepiej z niego zrezygnować. Jakie są najczęstsze przeciwwskazania? W przypadku kobiet najczęstszymi przeszkodami do poddania się liposukcji są ciąża oraz karmienie piersią. 

Z liposukcji nie mogą skorzystać również osoby, które: 

 • chorują na cukrzycę;
 • mają problemy z krzepnięciem krwi;
 • cierpią z powodu chorób skóry;
 • chorują na nerki;
 • mają problemy z wątrobą.

Liposukcja i jej zasady

Jeśli chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej w taki sposób, musisz wiedzieć, na czym polega zabieg liposukcji. Dzięki temu świadomie podejmiesz decyzję, a jednocześnie odpowiednio przygotujesz się do zabiegu. 

Na czym polega odsysanie tłuszczu?

Tradycyjny zabieg odsysania tłuszczu może trwać od 30 minut do kilku godzin. W tym czasie lekarz dokona nacięcia w pobliżu miejsca, w którym nagromadziła się tkanka tłuszczowa. Przez powstały w ten sposób otwór wprowadzi do twojego ciała specjalną igłę (kaniulę), podłączoną do urządzenia odsysającego tłuszcz. Zabieg taki wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, a ranki po operacji goją się jeszcze przez kilkanaście dni.

Z jakich rodzajów liposukcji możesz skorzystać? 

Salony kosmetyczne mają coraz więcej ofert zabiegów liposukcji – również takich, które przeprowadza się bez użycia skalpela. Znajdziesz wśród nich m.in.:

 • liposukcję wodną, w której główną rolę odgrywa specjalny roztwór wodny. Jest on wstrzykiwany przez kaniulę pod skórę, gdzie wnika w przestrzeń między komórkami tłuszczu. Działanie roztworu sprawia, że tkanka rozpada się, co znacznie ułatwia odsysanie tłuszczu;
 • liposukcję wspomaganą ultradźwiękami, w przypadku której przez nacięcie w skórze zostanie wprowadzona igła emitująca fale ultradźwiękowe. Prowadzą one do rozbicia tłuszczu i zmiany jego stanu skupienia na płynny. Po takim zabiegu przychodzi czas na odsysanie tłuszczu, a raczej tej części tkanki tłuszczowej, która uległa upłynnieniu;
 • liposukcję laserową, zwana lipozą. W tym przypadku nadmiar tkanki tłuszczowej eliminowany jest za pomocą lasera. Rozbija on tłuszcz, który następnie usuwany jest za pomocą igły;
 • liposukcję wibracyjną, w przypadku której do walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej wykorzystuje się drgania kaniuli. W przypadku nowoczesnych urządzeń, może ona osiągnąć poziom 9 tysięcy drgnięć na minutę, co skraca czas zabiegu.
Zobacz też:
Peeling kawitacyjny w domu krok po kroku. Jak wykonać kosmetyczny zabieg kawitacji?

Każda z tych metod odsysania tłuszczu może cię zaskoczyć swoją skutecznością w walce o odzyskanie zgrabnej sylwetki. 

Jakie partie ciała możesz wyszczuplić w taki sposób? 

Odsysanie tłuszczu jest uniwersalnym zabiegiem. Dzięki temu możesz go wykorzystać do walki zarówno z tkanką tłuszczową gromadzącą się na udach czy pośladkach, jak i z tą warstwą tłuszczu, która pojawia się na twojej twarzy lub ramionach. 

Odsysanie tłuszczu z twarzy

Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na wygląd twojej twarzy. Chcesz poprawić swój wygląd? Liposukcja może ci pomóc w walce z takimi problemami, jak:

 • zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej w rejonie żuchwy;
 • pofałdowana skóra szyi;
 • podwójny podbródek.

Dzięki liposukcji poprawisz kontur twarzy i zapewnisz sobie młodszy wygląd. Zabieg taki sprawi, że twoja twarz stanie się smuklejsza, a ty przestaniesz krępować się niechcianymi fałdkami tłuszczu umieszczonych w doskonale widocznych miejscach. 

A jak wygląda sam zabieg? W przypadku usuwania drugiego podbródka, podstawą jest wprowadzenie tu sondy i usunięcie tłuszczu, a następnie założenie opatrunku uciskowego. Dzięki niemu podbródek po zabiegu formuje się w odpowiedni sposób. W chwili, gdy niezbędne jest odsysanie tłuszczu z policzków, nacięcie na igłę wykonywane jest we wnętrzu jamy ustnej.

Odsysanie tłuszczu z brzucha w pigułce 

Jednym z tych miejsc, w których tkanka tłuszczowa odkłada się bardzo chętnie, jest brzuch. Lekarz zaczyna taki zabieg od narysowania linii, wzdłuż których wykonuje niewielkie nacięcia. W otwory takie wprowadzane są kaniule – tępe igły, które pozwalają na skuteczne rozbicie złogów tłuszczowych. W taki sposób możesz pozbyć się nawet 3 litrów tłuszczu, a to oznacza już widoczną poprawę sylwetki. 

Na czym polega odsysanie tłuszczu z ud? 

Innym miejscem, które tkanka tłuszczowa atakuje bardzo chętnie, są uda. Tłuszcz usuwany jest z ud wewnętrznych lub zewnętrznych, przy czym w każdym przypadku zabieg przebiega według podobnych zasad. Za pomocą specjalnych nacięć odsysa się tłuszcz, wcześniej zmiękczony przez specjalny roztwór (np. soli fizjologicznej). Rozbita w ten sposób tkanka tłuszczowa jest usuwana z organizmu albo za pomocą igieł, albo specjalnej pompy ssącej. 

W przypadku odsysania tłuszczu z ud coraz częściej korzysta się też ze wsparcia ultradźwięków, dzięki czemu można zwiększyć skuteczność zabiegu. W podobny sposób usuwana jest tkanka tłuszczowa z pośladków – kolejnego miejsca, które upodobała sobie tkanka tłuszczowa. 

Odsysanie tłuszczu z nóg

Kolana czy łydki również mogą cierpieć z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Szczególnie ważnym zabiegiem jest liposukcja kolan, których wygląd ma ogromne znaczenie dla pań lubiących chodzić w sukienkach. Aby przywrócić kolanom dobry wygląd, wystarczy jeden zabieg. W jego trakcie można pozbyć się tkanki tłuszczowej zlokalizowanej nad kolanami oraz po ich wewnętrznej stronie. W przypadku kolan zalecane jest jednoczesne korzystanie z lasera, pozwalającego na poprawę kondycji skóry i zwiększenie jej napięcia.

A co z ramionami?

I w ich przypadku odsysanie tłuszczu może się okazać dobrym rozwiązaniem. Kto lubi bluzki na ramiączkach, ten wie, jak uciążliwe stają się tzw. motylki. Liposukcja ramion pozwala ujędrnić tę część ciała, bardzo trudną do wymodelowania za pomocą ćwiczeń. Usunięcie tkanki tłuszczowej, połączone z zabiegiem poprawiającym napięcie skóry, może się zatem w wielu przypadkach okazać cennym wsparciem w walce o piękne ramiona.

Liposukcja – cena zabiegu ma znaczenie

Chcesz skorzystać z odsysania tłuszczu i zastanawiasz się, z jakimi kosztami wiąże się zabieg liposukcji? Sprawdź, z jakimi wydatkami musisz się liczyć. 

Od czego zależy cena odsysania tłuszczu? 

Cena liposukcji jest uzależniona od wielu czynników. Wybór gabinetu, rodzaj urządzenia wykorzystanego podczas zabiegu oraz obszar ciała, który ma zostać wyszczuplony w taki sposób – oto czynniki najważniejsze. Z jakimi cenami spotkasz się najczęściej w gabinetach specjalizujących się w odsysaniu tłuszczu? 

Liposukcja brzucha – ceny zabiegów 

Cena odsysania tłuszczu z brzucha są dość zróżnicowane. Jeśli zdecydujesz się na tradycyjny zabieg, możesz zmieścić się w kwocie około 4 tysięcy zł. Jeśli postawisz na laserową liposukcję brzucha, cena wzrośnie nawet do 6 tysięcy złotych. 

Liposukcja ud – cena

Odsysanie tłuszczu z ud to drugi pod względem popularności zabieg. Możesz zdecydować, czy tkanka tłuszczowa ma zostać usunięta z ud wewnętrznych czy zewnętrznych. Cena takiego zabiegu to około 5 tysięcy złotych, jeśli zatem zdecydujesz się na odsysanie tłuszczu z całych ud, czeka cię wydatek około 10 tys. zł.

Ile kosztują pozostałe zabiegi? 

Pozostałe zabiegi odsysania tłuszczu mogą cię zaskoczyć zróżnicowanymi cenami. Liposukcja kolan lub ramion kosztuje około 4-4,5 tysiąca złotych. Za 5 tysięcy możesz skorzystać z odsysania tłuszczu z pleców lub pośladków. Na pozbycie się drugiego podbródka musisz przeznaczyć około 3 tysięcy złotych. Są to jednak ceny orientacyjne, gdyż każdy gabinet kosmetyczny ma swoje indywidualne oferty i ciekawe pakiety. 

Sprawdź dostępne promocje!

Wiele gabinetów kosmetycznych ma dla swoich klientów atrakcyjne promocje. Zwykle są to zniżki udzielane przy większej ilości powtórzeń zabiegu na jedną partię ciała. Dostępne są też pakiety, dzięki którym można postawić na odsysanie tłuszczu z dwóch lub trzech miejsc jednocześnie. Jeśli zatem chcesz się rozprawić z uciążliwą oponką i drugim podbródkiem, poszukaj takich gabinetów, w których dostępne są promocyjne pakiety. 

Dla wielu osób odsysanie tłuszczu z brzucha lub ud jest ostatnią szansą na uporanie się z kompleksami. Ten zabieg może stać się początkiem nowego życia, szczególnie dla tych, którzy do tej pory bezskutecznie walczyli o swą sylwetkę.Powiązane artykuły:
Archiwum: lipiec 2021