W artykule wyjaśnimy, jak dochodzi do powstawania ropnych pryszczy na twarzy oraz opowiemy o ich leczeniu. Znajdziesz tu także wskazówki dotyczące prawidłowej pielęgnacji oraz najlepsze domowe sposoby na pozbycie się krost.
Ropne pryszcze na twarzy – objaw trądziku ropowiczego
Wbrew powszechnej opinii trądzik to choroba, która dotyka nie tylko młodzieży, ale także dorosłych. Co prawda może być on związany z okresem dojrzewania, ale często krosty pojawiają się także w wyniku zaburzeń hormonalnych. Dlatego często do jego wyleczenia potrzebne są konsultacje nie tylko z lekarzem dermatologiem, ale także z endokrynologiem. Do jego głównych objawów należą zaskórniki otwarte oraz zamknięte, które nie są bolesne, ale nieestetyczne, co może prowadzić do obniżenia pewności siebie, a w efekcie kompleksów. Jedną z najbardziej uciążliwych odmian choroby jest trądzik ropowiczy.
W przypadku tego schorzenia zmiany skórne przybierają postać ropnych pryszczy na twarzy, ale także klatce piersiowej oraz plecach. Torbielowate zmiany ropne zazwyczaj pokrywają dużą powierzchnię skóry i pozostają na niej przez długi czas, co utrudnia ich maskowanie, a w dodatku nierzadko zostają po nich nieestetyczne, symetryczne blizny potrądzikowe oraz przebarwienia. Niestety problem ten nie ogranicza się jedynie do wyglądu, wykwitom ropnym towarzyszy stan zapalny, dlatego są one niezwykle bolesne.
Zmiany ropne nie zawsze występują u chorujących na trądzik pospolity, ale pacjenci z odmianą ropowiczą zwykle cierpią także z powodu obecności krostek, zaskórników i wągrów pojawiających się w przebiegu pozostałych schorzeń trądzikowych. Dolegliwość najczęściej dotyka mężczyzn, ale kobiety również się z nią zmagają.
Przyczyny trądziku i mechanizm powstawania
Powstawanie trądziku pospolitego jest związane ze zmianami hormonalnymi, dlatego zazwyczaj dotyka on młodych osób w okresie dojrzewania. Za winowajcę tego schorzenia uważa się androgeny, czyli hormony płciowe odpowiedzialne za wykształcenie się cech męskich. Ich stężenie wzrasta w trakcie dojrzewania nie tylko u chłopców, ale także u dziewczynek.
W wyniku ich działania dochodzi do stymulacji gruczołów łojowych do pracy, a w efekcie zwiększenia produkcji sebum. Kiedy dojście do zablokowania ujściach owych gruczołów, wewnątrz zaczyna gromadzić się łój, a bytujące na skórze bakterie oraz grzyby prowadzą do powstawania ropnych pryszczy na twarzy. Takie zmiany są nie tylko wyjątkowo nieestetyczne, ale także mocno zaczerwienione, swędzące i bolesne.
Nieprawidłowa pielęgnacja skóry
Jedną z głównych przyczyn trądziku ropowiczego jest nieprawidłowa pielęgnacja twarzy osób borykających się z pospolitą odmianą choroby. Największym błędem jest wyciskanie pryszczy lub ich zdrapywanie. W ten sposób dochodzi do rozprzestrzenienia się grzybów i bakterii na większą powierzchnię skóry. Przekształcenie młodzieńczego trądziku w postać ropną nierzadko jest także efektem niedokładnego oczyszczania. Resztki makijażu czy ciężkich kosmetyków stanowią świetną pożywkę dla mikroorganizmów, co zaostrza przebieg choroby.
Niezdrowy tryb życia
Na rozwój trądziku wpływa także dieta, stres oraz korzystanie z używek. Chociaż jest to choroba skóry, te trzy czynniki mają wpływ na funkcjonowanie wszystkich układów w organizmie człowieka i skóra nie jest w tym przypadku żadnym wyjątkiem.
Leczenie trądziku
Leczenie trądziku oraz towarzyszących mu ropnych pryszczy na twarzy nie jest łatwym zadaniem. Na początku należy udać się na konsultację z lekarzem dermatologiem, który obejrzy zmiany i dobierze do nich odpowiednią kurację. Zwykle na początku wdraża się antybiotyki lub retinoidy do stosowania miejscowego sprzedawane na receptę w aptekach. Lecznicze maści i kremy działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, a w dodatku pobudzają mechanizmy obronne skóry oraz przyspieszają jej regenerację.
Jeśli kuracja przy ich pomocy jest nieefektywna, zazwyczaj wdraża się także leczenie antybiotykami przyjmowanymi doustnie. Jest ono znacznie skuteczniejsze, jednak mocno obciąża organizm, w związku z czym należy przyjmować również preparaty działające osłonowo.
Jak szybko pozbyć się ropnych pryszczy domowymi sposobami?
Jeśli chorujesz na ciężką odmianę trądziku ropowiczego, prawdopodobnie jego całkowite wyleczenie nie będzie możliwe bez korzystania ze środków dostępnych na receptę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wspomóc taką terapię domowymi sposobami.
By pozbyć się ropnych pryszczy na twarzy, warto zainwestować w tanią i niezawodną pastę cynkową. Zawarty w niej tlenek cynku ma silne działanie antybakteryjne, ściągające oraz wysuszające, dlatego doskonale sprawdza się do walki z pojedynczymi grudkami ropnymi. W aptece możesz kupić także maść cynkową, która zawiera mniej substancji aktywnej, dzięki czemu jest odpowiednia do pielęgnacji całej twarzy.
Kolejnym produktem, który możesz wykorzystać, jest spirytus salicylowy. Zawarty w nim kwas jest składnikiem wielu drogeryjnych kosmetyków cieszących się dużą popularnością. Jeśli czujesz, że doszło do nasilenia zmian trądzikowych na twojej twarzy, przygotuj z niego tonik. W tym celu wystarczy jedynie rozcieńczyć spirytus z wodą w proporcji 1:5, po czym nałożyć go na skórę. Można stosować go także w formie nierozcieńczonej, ale jedynie punktowo ze względu na silne działanie wysuszające.
Wyciskanie pryszczy i wyprysków na twarzy – jak to robić?
Wyciskanie ropnych pryszczy na twarzy nie jest zalecane przez specjalistów. W ten sposób uszkadza się naskórek i przenosi bakterie na większą powierzchnię twarzy. Niekiedy jednak nie można się powstrzymać. Jak zrobić to prawidłowo?
Przede wszystkim zmiany trądzikowe muszą być gotowe do wyciśnięcia i posiadać wyrazisty biały czubek. Jeśli pokrywający je naskórek jest bardzo gruby, możesz przebić go przy pomocy jednorazowej igły. Przed rozpoczęciem wyciskania dokładnie umyj ręce, po czym starannie je osusz. Następnie owiń palce chusteczką higieniczną i delikatnie wyciśnij zawartość pryszcza. Kiedy zacznie z niego wyciekać krew lub przezroczysta wydzielina, zdezynfekuj to miejsce.
Higiena przy cerze tłustej i ropnych krostach
Podstawa to prawidłowe oczyszczanie skóry. Nie może być ono zbyt mocne, a jednocześnie na tyle dokładne, by usunąć wszystkie zanieczyszczenia, bakterie oraz grzyby. Jak robić to prawidłowo?
Jeśli nosisz makijaż lub korzystasz z ciężkich kosmetyków, powinieneś zdecydować się na dwuskładnikowe oczyszczanie skóry. Do przeprowadzenia pierwszego etapu wykorzystaj tłuszcz, może to być gotowy produkt do demakijażu lub olej roślinny zmieszany z emulgatorem w proporcji 1:10. Dokładnie rozprowadź go po suchej twarzy, pamiętając o mniej dostępnych miejscach, takich jak na przykład linia włosów. Następnie spłucz letnią wodą i przejdź do następnego etapu.
Unikaj środków kosmetycznych wysuszających skórę
Nie powinno używać się do niego mydeł ani innych detergentów silnie wysuszających skórę. Dlaczego? Może wydawać się, że wysuszanie to dobra forma walki z ropnymi pryszczami na twarzy, ale w rzeczywistości przynosi ono więcej szkody niż pożytku. Pozbawiona warstwy ochronnej skóra, zaczyna nadmiernie wydzielać łój, by odbudować swoją powłokę. W ten sposób dochodzi do jeszcze większego gromadzenia się sebum, a w efekcie powstawania wyprysków. Jeśli nie korzystasz z ciężkich kosmetyków, możesz pozostać jedynie przy tym sposobie oczyszczania.
Pamiętaj, by nie przenosić bakterii z rąk na twarz. Krosty na brodzie oraz na linii żuchwy najczęściej są efektem podpierania się dłonią, co wiele osób wykonuje całkowicie nieświadomie. Nigdy nie dotykaj rękoma twarzy bez wyraźnej potrzeby i ich dokładnego umycia.
Dieta przy trądziku
Podczas kuracji należy pamiętać nie tylko o przyjmowaniu leków i prawidłowej pielęgnacji, ale także o właściwej diecie. Zrezygnuj ze słodyczy, fast foodów, pikantnych oraz słonych potraw. Zamiast nich wprowadź do jadłospisu świeże warzywa i owoce, które są bogate w wiele składników odżywczych. Zadbaj o odpowiednią ilość witamin, mikro i makroelementów w diecie. Nie zapominaj o wypijaniu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia.
Zabiegi na blizny potrądzikowe
Ropne pryszcze na twarzy często zostawiają po sobie nieestetyczne blizny. Jeśli leczenie trądziku już się zakończyło, a na twojej skórze nie ma aktywnych stanów zapalnych, możesz pomyśleć o skorzystaniu z ze specjalistycznego zabiegu – peelingu chemicznego. Wykonuje się go przy pomocy kosmetyków zawierających kwasy AHA (m.in. migdałowych lub glikolowy). W gabinecie kosmetycznym wykorzystuje się preparaty o wysokim stężeniu, które są znacznie bardziej efektywne niż te, które można kupić w drogerii. Nigdy nie stosuj ich samodzielnie, ponieważ możesz doprowadzić do poważnych oparzeń skóry!
Ropne pryszcze na twarzy to problem nie tylko estetyczny, ponieważ towarzyszący im stan zapalny sprawia, że są niezwykle bolesne. Jeśli zauważyłeś je u siebie, najlepiej od razu udaj się do dermatologa. Na co dzień pamiętaj o prawidłowej higienie i pielęgnacji.
Najczęściej zadawane pytania
Co na ropne wypryski na twarzy?
W pozbyciu się ropnych krost pomoże ci maść cynkowa z apteki, która ma działanie antybakteryjne, ściągające i wysuszające. Możesz też wykorzystać spirytus salicylowy lub olejek z drzewa herbacianego. Pamiętaj, że stan twojej skóry w dużej mierze zależy od odpowiedniej pielęgnacji i diety. Codziennie dokładnie oczyszczaj twarz z makijażu i zanieczyszczeń. Aby nie roznosić bakterii i zarazków, staraj się jak najmniej dotykać twarzy, a jeśli już musisz to zrobić, umyj wcześniej ręce.
Czy można wyciskać ropne krosty?
Nie zaleca się wyciskania podskórnych krost, ponieważ najczęściej nie jesteś w stanie wycisnąć całej ropnej wydzieliny, a jej pozostałości sprzyjają namnażaniu się bakterii. Jeśli nie możesz powstrzymać się od wygniatania pryszczy, pamiętaj, że muszą one być odpowiednio dojrzałe (posiadać biały czubek). Przed zabiegiem i po zabiegu umyj dokładnie ręce i zdezynfekuj miejsce, w którym znajdowała się krosta.
Od czego robią się krosty ropne?
Przyczyn powstawania ropnych pryszczy na twarzy może być wiele. Ich występowanie może być spowodowane zmianami hormonalnymi podczas dojrzewania, nieprawidłową lub niewystarczającą pielęgnacją skóry, wyciskaniem pryszczy i przenoszeniem bakterii na inne miejsca na twarzy lub brak dokładnego demakijażu. Innymi przyczynami mogą być:
- nieprawidłowa dieta;
- stres;
- korzystanie z używek.