Liczne niedoskonałości na skórze sprawiają, że mamy ochotę pozbyć się ich w mechaniczny sposób, a to duży błąd. Wyciskanie pryszcza może nie tylko zaognić stan zapalny, ale i doprowadzić do powstania nowych zmian. Jeśli nie czujesz się przekonany, a wyciskanie wągrów i pryszczy weszło ci w nawyk, sprawdź, dlaczego warto się tego oduczyć.
Wyciskanie pryszczy – czy należy to robić?
Pryszcze to niewielkie niedoskonałości, które pojawiają się na skórze twarzy pod wpływem stanu zapalnego spowodowanego zatkaniem ujścia gruczołów łojowych. Czasami są mocno widoczne, a pozbycie się ich zajmuje sporo czasu. Z tego powodu tak często zdarza się nam wycisnąć pryszcza – natychmiast pozbywamy się widocznego problemu. Ale czy to dobry pomysł?
Wyciskanie może być bardzo ryzykowne
Zacznijmy od tego – dlaczego w ogóle tak wiele osób usuwa pryszcze mechanicznie? Zmiany skórne powstają w wyniku miejscowego stanu zapalnego lub zakażenia bakteryjnego. Wyciskanie pryszczy dla wielu osób to po prostu sposób na pozbycie się nieestetycznej zmiany na twarzy. Niektórzy wręcz czują ulgę podczas wyciskania zaskórników i pryszczy. Dla wielu osób jest to relaksujące, podobnie jak obgryzanie paznokci. Wyciskanie wągrów to częsta praktyka wśród młodych ludzi.
Należy jednak mieć świadomość tego, że wyciskanie pryszczy jest bardzo złym nałogiem, który negatywnie odbija się na stanie skóry.
Wyciskanie krost może być niebezpieczne! Nie dotykaj trądzika neuropatycznego
Masz trądzik, którego chcesz pozbyć się natychmiast? Lepiej trzymaj ręce przy sobie! Dlaczego?
- Wyciskanie stanów ropnych sprawia, że zmiany na skórze mogą się jeszcze bardziej zaognić, a – tym samym – będą jeszcze bardziej widoczne.
- Kiedy dotykasz stanów zapalnych, ryzykujesz, że nadkazisz je bakteryjnie. W końcu nie myjesz rąk przed każdym dotknięciem twarzy, prawda? Dlatego ważne jest, aby oduczyć się tego nawyku.
- Dotykanie zmian zapalnych i ropnych może spowodować namnażanie się bakterii, a w rezultacie pojawi się jeszcze więcej pryszczy. A tego chyba nie chcesz, prawda?
Jeśli już musisz pozbyć się pryszcza, lepiej używaj kosmetyków punktowych. Ale jeśli już koniecznie musisz go wycisnąć, omijaj tzw. trójkąt śmierci!
Czym jest tzw. trójkąt śmierci? Gdzie szczególnie trzeba uważać na ropę z pryszczy
Wyciskanie to problem, który cię dotyczy? Na pewno zastanawiasz się, czym w ogóle jest trójkąt śmierci i jakie skutki może za sobą nieść wyciskanie w tym obszarze? Tym terminem określa się niezwykle unaczyniony fragment ludzkiej twarzy. Jest to obszar o kształcie trójkąta, który swoim zasięgiem obejmuje skórę od kącików ust po szczyt nosa, znajdujący się mniej więcej na wysokości oczu.
Wyciskanie ropy w tym obszarze nie jest wskazane, ponieważ jest to mocno ukrwiony fragment twarzy. Wszelkie infekcje czy stany zapalne mogą więc być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia! Jeśli dojdzie do nadkażenia wyciśniętego ze skóry pryszcza, to jest spore ryzyko, że przeniknie ono przez naczynia krwionośne do naszego układu.
Oczywiście w większości przypadków nie pojawią się poważne konsekwencje, ale należy mieć świadomość, że takie ryzyko istnieje. Lepiej stosować kosmetyki lecznicze i pielęgnacyjne. Zapomnij o wyciskaniu wyprysków i postaw na sprawdzoną pielęgnację.
Wyciskanie wągrów i innych niedoskonałości skórnych – czy to naprawdę oczyszcza cerę?
Wągry, znane także jako zaskórniki, różnią się od pryszczy. Zazwyczaj powstają na nosie, ale często pojawiają się także na policzkach, brodzie i czole. Mają formę małych, ciemnych punkcików, które umieszczone są w porach skóry. Dlaczego powstają? Pojawiają się w wyniku zaczopowania ujścia porów, w których zbiera się nadmiar sebum oraz łuszczące się tkanki skóry.
Wiele osób decyduje się na wyciskanie zaskórników, bo jest to najszybsza metoda ich pozbycia się. Wystarczy zaledwie kilka chwil, aby nos wyglądał o wiele lepiej. Takie rozwiązanie nie jest jednak najlepsze. Dlaczego? Wyciskanie wyprysków po prostu uszkadza skórę! W rezultacie pojawiają się na niej mikrouszkodzenia, które powodują, że łatwiej o zakażenia.
Do tego podczas eliminowania zaskórników pory pozostają otwarte, a to jeszcze bardziej sprzyja ich zanieczyszczeniu. Lepszym rozwiązaniem będzie więc stosowanie specjalnych plasterków oczyszczających czy też toników antybakteryjnych i peelingów, które delikatnie usuwają zmiany.
Czy w celu wyciśnięcia pryszczy udać się do kosmetyczki?
W gabinetach kosmetycznych można skorzystać z usługi oczyszczania manualnego, czyli zabiegu, który polega właśnie na wyciskaniu. Czy to dobry wybór w sytuacji, kiedy chcemy pozbyć się zanieczyszczeń z twarzy? Wizyta u kosmetyczki na pewno będzie bezpieczniejsza niż samodzielne usuwanie zmian, ponieważ odpowiednio odkazi całą twarz, a do wyciskania użyje specjalistycznego sprzętu.
Bezpieczne pozbywanie się zaskórników i pryszczy w domu
Także w domu możesz bezpieczne usunąć pryszcze, musisz mieć jednak pamiętać o kilku zasadach. Rób to tylko wtedy, kiedy czujesz, że jest to absolutnie potrzebne. W innym przypadku lepiej trzymać ręce przy sobie. Z kolei pozbywanie się wągrów w domu w ogóle nie jest wskazane i nie przyniesie twojej skórze nic dobrego.
Jak bezpiecznie usunąć pryszcze na twarzy, aby nie powstał stan zapalny?
W przypadku pojawiania się pryszczy najlepiej mieć w zanadrzu łyżeczkę uny.Jest to specjalne narzędzie przeznaczone do oczyszczania twarzy, które wygląda jak igła bez ostrza, ale za to z bardzo dużym uchem. Służy do higienicznego wyciskania grudek z ropą.
Aby pozbyć się problemu, przygotuj też wacik ze środkiem odkażającym. Przetrzyj miejsce, w którym znajduje się pryszcz, a następnie delikatnie wyciśnij, używając łyżeczki uny. Przetrzyj jeszcze raz nowym wacikiem miejsce po pryszczu. Nie dotykaj twarzy rękoma!
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie na twarz punktowych kosmetyków, które szybko zmniejszają zmianę. To o wiele bezpieczniejsze niż samodzielne działanie.
Wyciskanie krost na twarzy – YouTube oszalał na punkcie dermatolog dr. Pimple Popper
Wyciskanie stanów zapalnych skóry to dla wielu osób wręcz… obsesja, której leczenie wymaga konsultacji z psychologiem. Nie tylko uwielbiają sami to robić, ale także oglądać, jak to robią inni. Na YouTube rekordy popularności bije między innymi amerykańska dermatolog Sandra Lee, znana także pod pseudonimem Dr. Pimple Popper, czyli „doktor Pryszczylla”.
Jej filmiki początkowo miały służyć dokumentacji medycznej nietypowych przypadków. Kiedy dr Sandra Lee zaczęła udostępniać materiały w sieci, od razu zauważyła, jak duże było zainteresowanie. To niekiedy szokujące, jak widok wyciskanej zmiany może przyciągać ludzi!
Największy pryszcz na twarzy – tylko dla ludzi o mocnych nerwach!
Jaki był największy pryszcz usunięty kiedykolwiek przez dr Sandrę Lee? Na to pytanie trudno odpowiedzieć – w swojej medycznej karierze miała ona wielu nietypowych pacjentów. Niektórzy z nich czekali kilka lat, zanim zdecydowali się udać do lekarza! Do tego nie wszystkie wypryski okazują się pryszczami, często trafiają się cysty i inne problemy.
W ślad za Dr. Pimple Popper poszło wielu lekarzy, którzy zaczęli pokazywać swoją pracę z tej perspektywy. To filmy przeznaczone tylko dla ludzi o mocnych nerwach! Zdecydowanie nie polecamy oglądać ich podczas obiadu.
Wyciskanie niedoskonałości w niektórych przypadkach może więc stać się pomysłem na biznes i rozpoznawalność w sieci. Nie należy jednak robić tego w domu, zwłaszcza bez specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Jeśli to możliwe, w ogóle odradzamy ich samodzielnego wyciskania – warto pozwolić wypryskom zaleczyć się w naturalny sposób. To minimalizuje ryzyko powstania nieestetycznych blizn i przebarwień.