Liczne niedoskonałości na skórze sprawiają, że mamy ochotę pozbyć się ich w mechaniczny sposób, a to duży błąd. Wyciskanie pryszcza może nie tylko zaognić stan zapalny, ale i doprowadzić do powstania nowych zmian. Jeśli nie czujesz się przekonany, a wyciskanie wągrów i pryszczy weszło ci w nawyk, sprawdź, dlaczego warto się tego oduczyć.

Wyciskanie pryszczy – czy należy to robić?

Pryszcze to niewielkie niedoskonałości, które pojawiają się na skórze pod wpływem stanu zapalnego spowodowanego zatkaniem ujścia gruczołów łojowych. Czasami są mocno widoczne, a pozbycie się ich zajmuje sporo czasu. Z tego powodu tak często wyciskamy pryszcze – natychmiast pozbywamy się widocznego problemu. Ale czy to dobry pomysł? 

Wyciskanie pryszczy jest bardzo ryzykowne

Zacznijmy od tego – dlaczego w ogóle tak wiele osób usuwa pryszcze mechanicznie? Zmiany skórne powstają w wyniku miejscowego stanu zapalnego lub zakażenia bakteryjnego. Wyciskanie pryszczy dla wielu osób to po prostu sposób na pozbycie się nieestetycznej zmiany na twarzy. Niektórzy wręcz czują ulgę podczas wyciskania zaskórników i pryszczy. Dla wielu osób jest to relaksujące, podobnie jak obgryzanie paznokci. Wyciskanie wągrów to częsta praktyka wśród młodych ludzi. 

Należy jednak mieć świadomość tego, że wyciskanie pryszczy jest bardzo złym nałogiem, który negatywnie odbija się na stanie skóry

Wyciskanie krost może być niebezpieczne!

Masz trądzik, którego chcesz pozbyć się natychmiast? Lepiej trzymaj ręce przy sobie! Dlaczego? 

  • wyciskanie pryszcza sprawia, że zmiany skórne mogą się jeszcze bardziej zaognić, a – tym samym – będą jeszcze bardziej widoczne;
  • kiedy dotykasz pryszczy, ryzykujesz, że nadkazisz je bakteryjnie. W końcu nie myjesz rąk przed każdym dotknięciem twarzy, prawda? Dlatego ważne jest, aby nie dotykać rękami wyprysków, szczególnie jeśli ręce są brudne; 
  • dotykając zmian, możesz roznieść bakterie po całej twarzy, a w rezultacie pojawi się jeszcze więcej pryszczy. A tego chyba nie chcesz, prawda?
wyciskanie krost

Zamiast wyciskania pryszczy lepiej używać kosmetyków punktowych. Ale jeśli już koniecznie musisz to zrobić, omijaj tzw. trójkąt śmierci! 

Trójkąt śmierci, wyciskanie pryszcza w tej części twarzy może źle się skończyć

Wyciskanie pryszczy to problem, który Cię dotyczy? Na pewno zastanawiasz się, czym w ogóle jest trójkąt śmierci i jakie skutki może za sobą nieść wyciskanie pryszcza w tym obszarze? Tym terminem określa się niezwykle unaczyniony fragment ludzkiej twarzy. Jest to obszar o kształcie trójkąta, który swoim zasięgiem obejmuje skórę od kącików ust po szczyt nosa, znajdujący się mniej więcej na wysokości oczu. 

Wyciskanie pryszczy w tym obszarze nie jest wskazane, ponieważ jest to mocno ukrwiony fragment twarzy. Wszelkie infekcje czy stany zapalne mogą więc być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia! Jeśli dojdzie do nadkażenia wyciśniętego pryszcza, to jest spore ryzyko, że zakażenie przeniknie przez naczynia krwionośne do naszego układu. 

Oczywiście w większości przypadków nie pojawią się poważne konsekwencje, ale należy mieć świadomość, że takie ryzyko istnieje. Zamiast wyciskania pryszczy w tym obszarze, lepiej stosować kosmetyki lecznicze i pielęgnacyjne. Zapomnij o wyciskaniu wągrów i postaw na sprawdzoną pielęgnację.

Wyciskanie wągrów – czy to naprawdę oczyszcza cerę?

Wągry, znane także jako zaskórniki, różnią się od pryszczy. Zazwyczaj powstają na nosie, ale często pojawiają się także na policzkach, brodzie i czole. Mają formę małych, ciemnych punkcików, które umieszczone są w porach. Dlaczego powstają? Pojawiają się w wyniku zaczopowania ujścia porów, w których zbiera się sebum oraz łuszczące się tkanki skóry. 

Wiele osób decyduje się na wyciskanie wągrów, bo jest to najszybsza metoda ich pozbycia się. Wystarczy zaledwie kilka chwil, aby nos wyglądał o wiele lepiej. Takie rozwiązanie nie jest jednak najlepsze. Dlaczego? Wyciskanie wągrów po prostu uszkadza skórę! W rezultacie pojawiają się na niej mikrouszkodzenia, które powodują, że łatwiej o zakażenia. 

Do tego podczas wyciskania wągrów pory pozostają otwarte, a to jeszcze bardziej sprzyja ich zanieczyszczeniu. Lepszym rozwiązaniem będzie więc stosowanie specjalnych plasterków oczyszczających czy też toników i peelingów, które delikatnie usuwają zmiany. 

Czy w celu pozbycia się pryszczy udać się do kosmetyczki? 

W gabinetach kosmetycznych można skorzystać z usługi oczyszczania manualnego, czyli zabiegu, który polega właśnie na wyciskaniu pryszczy. Czy to dobry wybór w sytuacji, kiedy chcemy pozbyć się zanieczyszczeń z twarzy? Wizyta u kosmetyczki na pewno będzie bezpieczniejsza niż samodzielne wyciskanie, ponieważ odpowiednio odkazi ona twarz, a do wyciskania pryszczy użyje specjalistycznego sprzętu. 

Bezpieczne usuwanie pryszczy w domu 

Także w domu możesz bezpieczne usunąć pryszcze, musisz mieć jednak pamiętać o kilku zasadach. Wyciskaj pryszcze tylko wtedy, kiedy czujesz, że jest to absolutnie potrzebne. W innym przypadku lepiej trzymać ręce przy sobie. Z kolei wyciskanie wągrów w domu w ogóle nie jest wskazane i nie przyniesie twojej skórze nic dobrego.

wyciskanie pryszcza w domu

Jak bezpiecznie usunąć pryszcze na twarzy? Najlepiej mieć w zanadrzu łyżeczkę uny. Jest to specjalne narzędzie przeznaczone do oczyszczania twarzy, które wygląda jak igła bez ostrza, ale za to z bardzo dużym uchem. Służy do higienicznego wyciskania pryszczy. 

Oprócz tego przygotuj wacik z alkoholem do odkażania. Przetrzyj miejsce, w którym znajduje się pryszcz, a następnie delikatnie wyciśnij, używając łyżeczki uny. Przetrzyj jeszcze raz nowym wacikiem miejsce po pryszczu. Nie dotykaj twarzy rękoma! 

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie na twarz punktowych kosmetyków, które szybko zmniejszają zmianę. To o wiele bezpieczniejsze niż wyciskanie pryszcza. 

Wyciskanie pryszczy na twarzy – YouTube oszalał na punkcie Dr. Pimple Popper

Wyciskanie pryszczy to dla wielu osób wręcz… obsesja! Nie tylko uwielbiają wyciskać swoje pryszcze, ale także oglądać, jak wyciskane są pryszcze innych. Na YouTube rekordy popularności bije między innymi amerykańska dermatolog Sandra Lee, znana także pod pseudonimem Dr. Pimple Popper, czyli „doktor Pryszczylla”. 

Jej filmiki początkowo miały służyć dokumentacji medycznej nietypowych przypadków. Kiedy dr Sandra Lee zaczęła udostępniać materiały w sieci, od razu zauważyła, jak duże było zainteresowanie. To niekiedy szokujące, jak wyciskanie pryszcza może przyciągać ludzi!

Największy pryszcz na twarzy – tylko dla ludzi o mocnych nerwach!

Jaki był największy pryszcz na twarzy usunięty kiedykolwiek przez dr Sandrę Lee? Na to pytanie trudno odpowiedzieć – w swojej medycznej karierze miała ona wielu nietypowych pacjentów. Niektórzy z nich czekali kilka lat, zanim zdecydowali się udać do lekarza! Do teog nie wszystkie wypryski okazują się pryszczami, często trafiają się cysty i inne problemy. 

W ślad za Dr. Pimple Popper poszło wielu lekarzy, którzy zaczęli pokazywać swoją pracę z tej perspektywy. To filmy przeznaczone tylko dla ludzi o mocnych nerwach! Zdecydowanie nie polecamy oglądać ich podczas obiadu. 

Wyciskanie pryszczy w niektórych przypadkach może więc stać się pomysłem na biznes i rozpoznawalność w sieci. Nie należy jednak robić tego w domu, zwłaszcza bez specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Jeśli to możliwe, w ogóle odradzamy wyciskania pryszcza – warto pozwolić wypryskom zaleczyć się samodzielnie w naturalny sposób. To minimalizuje ryzyko powstania blizn i przebarwień.