Wyciskanie pryszczy – czy należy to robić?

Pryszcze to niewielkie niedoskonałości, które pojawiają się na skórze pod wpływem stanu zapalnego, który spowodowany jest zatkaniem ujścia gruczołów łojowych. Czasami pryszcze są mocno widoczne, a pozbycie się ich zajmuje sporo czasu. Z tego powodu tak często wyciskamy pryszcze – natychmiast pozbywamy się widocznego problemu. Ale czy to dobry pomysł? 

Zacznijmy od tego – dlaczego w ogóle tak wiele osób usuwa pryszcze mechanicznie? Zmiany skórne powstają w wyniku miejscowego stanu zapalnego lub zakażenia bakteryjnego, które powodują pojawienie się wyprysków. Wyciskanie pryszczy dla wielu osób to po prostu sposób na pozbycie się nieestetycznego pryszcza na twarzy, ale niektórzy wręcz czują ulgę podczas wyciskania zaskórników i pryszczy. Dla wielu osób jest to relaksujące, podobnie jak obgryzanie paznokci. 

Należy jednak mieć świadomość tego, że wyciskanie pryszczy jest bardzo złym nałogiem, który negatywnie odbija się na stanie skóry

Wyciskanie krost może być niebezpieczne!

Masz trądzik, którego chcesz pozbyć się natychmiast? Lepiej trzymaj ręce przy sobie! Dlaczego? 

  • Dotykanie pryszczy sprawia, że zmiany skórne mogą się jeszcze bardziej zaognić, a – tym samym – będą jeszcze bardziej widoczne! 
  • Kiedy dotykasz pryszczy, ryzykujesz, że nadkazisz je bakteryjnie. W końcu nie myjesz rąk przed każdym dotknięciem twarzy, prawda? Dlatego ważne jest, aby nie dotykać rękami wyprysków, szczególnie jeśli ręce są brudne! 
  • Dotykając zmian, możesz roznieść bakterie po całej twarzy, a w rezultacie pojawi się jeszcze więcej pryszczy. A tego chyba nie chcesz, prawda? 
wyciskanie krost

Zamiast wyciskania lepiej używać kosmetyków punktowych. Ale jeśli już koniecznie musisz wycisnąć pryszcza, nie rób tego w tzw. trójkącie śmierci! 

Zobacz też:
Depilacja w ciąży – jakie metody powinnaś w tym czasie stosować?

Trójkąt śmierci – wyciskanie pryszcza w tej części twarzy może źle się skończyć

Na pewno zastanawiasz się, czym w ogóle jest trójkąt śmierci i jakie skutki może za sobą nieść wyciskanie pryszczy w tym obszarze? Tym terminem określa się niezwykle unaczyniony fragment ludzkiej twarzy. Jest to obszar o kształcie trójkąta, który swoim zasięgiem obejmuje skórę od kącików ust po szczyt nosa, znajdujący się mniej więcej na wysokości oczu. 

Wyciskanie pryszczy w tym obszarze nie jest wskazane, ponieważ jest to mocno ukrwiony fragment twarzy. Wszelkie infekcje czy stany zapalne mogą więc być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia! Jeśli dojdzie do nadkażenia wyciśniętego pryszcza, to jest spore ryzyko, że zakażenie przeniknie przez naczynia krwionośne do naszego układu. 

Oczywiście w większości przypadków nie pojawią się poważne konsekwencje, ale należy mieć świadomość, że takie ryzyko istnieje. Zamiast wyciskania w tym obszarze o wiele lepiej stosować kosmetyki lecznicze i pielęgnacyjne. 

Wyciskanie wągrów – czy to naprawdę oczyszcza cerę?

Wągry, znane także jako zaskórniki, różnią się od pryszczy. Zazwyczaj powstają na nosie, ale często pojawiają się także na policzkach, brodzie i czole. Mają formę małych, ciemnych punkcików, które umieszczone są w porach. Dlaczego powstają? Pojawiają się w wyniku zaczopowania ujścia porów, w których zbiera się sebum oraz łuszczące się tkanki skóry. 

Wiele osób decyduje się na ich wyciskanie, bo jest to najszybsza metoda ich pozbycia się. Wystarczy zaledwie kilka chwil, aby nos wyglądał o wiele lepiej. Takie rozwiązanie nie jest jednak najlepsze. Dlaczego? Wyciskanie po prostu uszkadza skórę! W rezultacie pojawiają się na niej mikrouszkodzenia, które powodują, że łatwiej o zakażenia. 

Do tego podczas wyciskania wągrów pory pozostają otwarte, a to jeszcze bardziej sprzyja ich zanieczyszczeniu. Lepszym rozwiązaniem będzie więc stosowanie specjalnych plasterków oczyszczających czy też toników i peelingów, które delikatnie usuną wągry. 

Zobacz też:
Siemię lniane na włosy – zbawcze działanie lnu na rzadkie włosy i rozdwajające się końcówki

Czy w celu pozbycia się pryszczy udać się do kosmetyczki? 

W gabinetach kosmetycznych można skorzystać z usługi oczyszczania manualnego, czyli zabiegu, który polega właśnie na wyciskaniu pryszczy. Czy to dobry wybór w sytuacji, kiedy chcemy pozbyć się zanieczyszczeń z twarzy? Wizyta u kosmetyczki na pewno będzie bezpieczniejsza niż samodzielne wyciskanie, ponieważ odpowiednio odkazi ona twarz, a do wyciskania pryszczy użyje specjalistycznego sprzętu. 

Bezpieczne usuwanie pryszczy w domu 

Także w domu możesz bezpieczne usunąć pryszcze, musisz mieć jednak pamiętać o kilku zasadach. Wyciskaj pryszcze tylko wtedy, kiedy czujesz, że jest to absolutnie potrzebne. W innym przypadku lepiej trzymać ręce przy sobie. 

wyciskanie pryszcza w domu

Jak bezpiecznie usunąć pryszcze na twarzy? Najlepiej mieć w zanadrzu łyżeczkę uny. Jest to specjalne narzędzie przeznaczone do oczyszczania twarzy, które wygląda jak igła bez ostrza, ale za to z bardzo dużym uchem. Służy do higienicznego wyciskania pryszczy. 

Oprócz tego przygotuj wacik z alkoholem do odkażania. Przetrzyj miejsce, w którym znajduje się pryszcz, a następnie delikatnie wyciśnij, używając łyżeczki uny. Przetrzyj jeszcze raz nowym wacikiem miejsce po pryszczu. Nie dotykaj twarzy rękoma! 

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie na twarz punktowych kosmetyków, które zaleczą szybko pryszcza. To o wiele bezpieczniejsze niż wyciskanie. 

Wyciskanie pryszczy na twarzy – YouTube oszalał na punkcie Dr. Pimple Popper

Wyciskanie pryszczy to dla wielu osób wręcz… obsesja! Nie tylko uwielbiają wyciskać swoje pryszcze, ale także oglądać, jak wyciskane są pryszcze innych. Na YouTube rekordy popularności bije między innymi amerykańska dermatolog Sandra Lee, znana także pod pseudonimem Dr. Pimple Popper, czyli „doktor Pryszczylla”. 

Jej filmiki początkowo miały służyć dokumentacji medycznej nietypowych przypadków, ale kiedy doktor Sandra Lee zaczęła udostępniać materiały w sieci, od razu zauważyła, jak duże było zainteresowanie. 

Zobacz też:
Jak przykleić sztuczne rzęsy? Jak dobrać je do kształtu oka? Poradnik

Największy pryszcz na twarzy – tylko dla ludzi o mocnych nerwach!

Jaki był największy pryszcza na twarzy usunięty kiedykolwiek przez dr Sandrę Lee? Na to pytanie trudno odpowiedzieć – w swojej medycznej karierze miała ona wielu nietypowych pacjentów. Niektórzy z nich czekali kilka lat, zanim zdecydowali się udać do lekarza! Nie wszystkie wypryski okazują się pryszczami, często trafiają się cysty i inne problemy. 

W ślad za Dr. Pimple Popper poszło wielu lekarzy, którzy zaczęli pokazywać swoją pracę z tej perspektywy. To filmy przeznaczone tylko dla ludzi o mocnych nerwach! Zdecydowanie nie polecamy oglądać ich podczas obiadu. Wyciskanie pryszczy w niektórych przypadkach może więc stać się pomysłem na biznes i rozpoznawalność w sieci. Zdecydowanie jednak odradzamy wyciskania pryszczy – jeśli to tylko możliwe, warto pozwolić wypryskom zaleczyć się samodzielnie w naturalny sposób.