Skutki trądziku widoczne są jako różnej głębokości zagłębienia i wybrzuszenia. Powierzchnia skóry jest chropowata. Długo działające stany zapalne skóry sprawiają, że komórki skóry (fibroblasty) stają się twarde, powstają blizny przerostowe, które bardzo trudno usunąć. Metod usuwania blizn po trądziku jest wiele, ale ich skuteczność zależy w dużej mierze od stopnia nasilenia zmian. W klinice medycyny estetycznej znajdziesz skuteczną pomoc specjalistów i nareszcie pozbędziesz się szpecących blizn. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych jest bezpieczne, a redukcja blizn to nie jedyna korzyść. Sprawdź!

Jak działa laser frakcyjny CO2 na blizny po trądziku

Wiązka światła lasera frakcyjnego powoduje mikrouszkodzenia skóry. Dodatkowo usuwa martwy naskórek, odparowując zawartą w nich wodę. Działa nawet na głębsze warstwy skóry właściwej. Poprzez inicjowanie mechanizmów immunologicznych, naturalnych dla ludzkiego organizmu inicjuje pobudzenie krążenia krwi, powstawanie nowych włókien kolagenowych a w konsekwencji stymulują do odnowy i regeneracji uszkodzonej tkanki. W konsekwencji powoduje wygładzenie i spłycenie blizn (także rozstępów), wyrównanie kolorytu, ujędrnienie i wyraźną poprawę elastyczności skóry.

Przygotowanie do zabiegu laserowego usuwania blizn, przeciwwskazania do wykonania

Na około 2 tygodnie przed zabiegiem laserowego usuwania blizn należy odstawić kosmetyki z kwasami (BHA, PHA, AHA) oraz zioła i leki światłouczulające (rumianek, pokrzywa, niektóre antybiotyki, leki antydepresyjne). Skóra nie może być świeżo opalona więc najlepiej unikać słońca i stosować kremy z wysokimi filtrami. Tego typu zabiegów nie wykonuje się u chorych na cukrzycę, nowotwór, zaburzenia krzepnięcia krwi czy infekcje skórne. Odłożyć zabieg z laserem muszą także kobiety w ciąży i w czasie laktacji. W wywiadzie przed zabiegiem z pewnością padnie pytanie o stan zdrowia i zażywane leki, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu.

Ile trwa cała kuracja leczenia blizn

Trzeba przygotować się na serię zabiegów (średnio konieczne są 4 zabiegi), między którymi robiony jest odstęp 4–6 tygodni niezbędnych na gojenie i regenerację skóry. Pierwsze efekty widać już po pierwszym zabiegu, kiedy zejdzie już opuchlizna i zaczerwienienie. Ilość potrzebnych sesji zależy od tego, jak głębokie i stare są blizny oraz wrażliwości skóry na działanie lasera. Często zabieg ten łączy się z wypełnieniem kwasem hialuronowym pozostałych nierówności. Najlepiej laseroterapię przeprowadzić w okresie jesienno-zimowym, gdyż zmniejsza się ryzyko kontaktu skóry z promieniami słonecznymi.

Jak przebiega laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Na około 30 minut przed zabiegiem na twarz nakładany jest krem znieczulający. W tym czasie ma on wchłonąć i zacząć działać. Podczas trwania sesji twarz jest dodatkowo poddana chłodzeniu nawiewem. Głównym uczuciem, jakie będzie ci towarzyszyć w trakcie i po zabiegu jest dosyć silne pieczenie. Dla większości pacjentów to spory dyskomfort, ale mocniejsze znieczulenie nie jest konieczne.

Zobacz też:
Prądy galwaniczne – niezbędne w każdym gabinecie kosmetycznym

Głowica lasera wykonuje kontrolowane mikronakłucia. Osoba przeprowadzająca zabieg laserowego usuwania blizn dobiera odpowiednie parametry i moc lasera, żeby uzyskać najlepsze efekty. Liczy się także precyzja i staranność działań.

Rekonwalescencja pacjenta i zalecenia po zabiegu

Przebudowa skóry tak naprawdę trwa znacznie dłużej niż zejście opuchlizny. Potrzebuje kilku miesięcy na pełną regenerację. Najważniejsza jest pielęgnacja skóry bezpośrednio po zabiegu. Nie można dopuścić do zakażenia, procesu gojenia, który trwa kilka dni, nie należy przyspieszać (drapać ranek, stosować kosmetyki złuszczające). Zrezygnuj też na kilka dni z intensywnej aktywności fizycznej. Najlepiej nastawić się, że do 7 dni po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona i łuszcząca a twarz opuchnięta. Dolegliwości ustępują w ciągu kilku kolejnych dni pod warunkiem stosowania się do zaleceń kosmetyczki.

Zalecenia niezbędne do jak najszybszej regeneracji skóry

Należy bezwzględnie unikać słońca. Nawet zimą przed wyjściem najlepiej stosować kremy z filtrami. Promienie UV mogą uszkodzić bardzo delikatną teraz skórę po zabiegu. Wynikiem mogą być trudne do usunięcia przebarwienia.

Bardzo ważne jest intensywne nawilżanie miejsc po zabiegu laserowego usuwania blizn. Dodatkowo krem łagodzi uczucie pieczenia. Grubą jego warstwę najlepiej uzupełniać kilka razy dziennie. Nie zapominaj o oczyszczaniu. Przegotowana woda z delikatnym środkiem, na przemian ze środkiem dezynfekującym bez alkoholu. Zrezygnuj w miarę możliwości z kosmetyków kolorowych (puder, podkład).

Laser to najskuteczniejsza metoda usuwania nierówności i przebarwień oraz blizn powstałych w wyniku zmian trądzikowych. Odbudowa i regeneracja skóry poprzez pobudzenie włókien kolagenu przy jednoczesnym usunięciu martwej zrogowaciałej tkanki daje bardzo dobre efekty. Zwłaszcza po wykonaniu wszystkich serii i zadbaniu o bezpieczną odnowę i odtworzenie się na nowo gładkiego naskórka. O liczbie zabiegów laserowego usuwania blizn decyduje specjalizująca się w tego typu zabiegach kosmetyczka.Powiązane artykuły:
Archiwum: lipiec 2022