Dlaczego kobiety lubią farbować włosy? Czy to kwestia tylko ukrycia kosmyków w szarym odcieniu? Oczywiście, że nie! Obecna moda i wiedza stylistów pozwalają wyczarować na głowie prawdziwe cuda. Jeśli tylko typ twojego włosa na to pozwala, w kilka godzin możesz zmienić się z szatynki na blondynkę lub uzyskać efekt z pierwszych stron gazet. Nadal wiele osób zapomina o odpowiedniej pielęgnacji fryzury farbowanej. Mimo tego, że obecne produkty są bardziej naturalne, nie stają się obojętne dla struktury włosa. W naszym artykule podpowiemy ci, jak o nie dbać.
Farbowanie – co oznacza dla twoich włosów?
Każdy człowiek ma odmienny kolor włosów. Często inny odcień występuje w dzieciństwie, a zupełnie inny w wieku dorosłym. Czasami jest też tak, że zmienia się od pod wpływem wielu czynników np. słońca, czy zaburzeń hormonalnych. Proces farbowania jest procedurą chemiczną. Całość jest dość skomplikowana, jednak wystarczy pamiętać, że dany barwnik wnika w strukturę włosa. Tam utlenia się, nadając określoną barwę. Wszystko musi zachodzić w profesjonalnych warunkach, aby nie doszło do uszkodzeń. Bardzo ważne jest prawidłowe pH, a także odpowiedni czas trzymania preparatu. We fryzjerstwie wyróżnia się kilka rodzajów farb m.in. te o charakterze trwałym i półtrwałym.
Rozjaśnianie a farbowanie – różnica
Na samym wstępie należy zaznaczyć, że to dwa różne zabiegi, co nie dla wszystkich jest oczywiste. Niestety rozjaśnianie to proces znacznie bardziej szkodliwy i niebezpieczny dla twoich włosów. Polega na niszczeniu naturalnego barwnika, czyli melaniny. Procedura musi być przeprowadzana pod okiem profesjonalisty. Czasami nawet minuta może zmienić bardzo wiele i oddalić cię od zamierzonego efektu. Rozjaśnianie najczęściej wykorzystuje się w modnych stylizacjach, takich jak ombre czy sombre. Poniżej podpowiadamy, jak zregenerować włosy po farbowaniu i rozjaśnianiu – to element konieczny, który zapewni im zdrowy wygląd.
Podstawowa pielęgnacja włosów farbowanych – szampon i odżywka
Mycie włosów to podstawowa czynność higieny skóry głowy. Bez względu na to, czy są farbowane, czy nie, gromadzą się na nich różnego rodzaju zanieczyszczenia. Jaki powinien być preparat oczyszczający do farbowanej fryzury? Przede wszystkim należy go dobrać do aktualnych potrzeb skóry głowy. Może ona być:
- przesuszona;
- nadmiernie przetłuszczająca się;
- z łupieżem;
- dotknięta AZS lub łuszczycą;
- normalna.
Kwestię szamponu należy uzgodnić ze swoim fryzjerem. Są kolory, które mogą nie lubić danych substancji w tych detergentach. Tak jest w przypadku szamponów przeciwłupieżowych.
Odżywka do włosów farbowanych – jak znaleźć najlepszą?
Odżywka to produkt idealny do stosowania po każdym myciu. Ta do włosów farbowanych powinna być przede wszystkim nawilżająca. Warto szukać w niej składników wygładzających, które pozwolą domknąć łuskę włosa, a tym samym dodać blasku i przedłużyć trwałość pigmentu. Należą do nich przede wszystkim proteiny, jedwab oraz keratyna. Aplikacja odżywki jest bardzo prosta, jednak wymaga poświęcenia przynajmniej 10 minut.
Regeneracja włosów farbowanych – maska do zadań specjalnych
Pielęgnacja włosów farbowanych często obejmuje stosowanie maski, z której jednak nie trzeba, a nawet nie należy korzystać codziennie. Raz lub dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Dlaczego należy o niej pamiętać? Przede wszystkim ma bogatszą formułę i więcej substancji odżywczych. Pozwala na silną regenerację i skupienie się na danym problemie włosów. Na umyte i odciśnięte z nadmiaru wody kosmyki, zaaplikuj maskę i odczekaj minimum 30 minut. Dla wzmocnienia efektu nałóż foliowy czepek i owiń go ciepłym ręcznikiem. W kosmetykach regenerujących do włosów farbowanych szukaj:
- kwasu hialuronowego;
- aloesu;
- olejów roślinnych;
- protein;
- jedwabiu.
Włosy farbowane wymagają szczególnej troski. Ich struktura jest naruszona, a one same stają się podatne na wysuszenie. Prawidłowa pielęgnacja pozwoli temu zapobiec.