Rozstępy są objawem szybkiej zmiany masy ciała, przyrostu mięśni oraz tkanki tłuszczowej. Najważniejszymi rzeczami w walce z nimi są wczesne działanie, a także systematyczność!
Rozstępy – gdzie najczęściej występują?
Odpowiednie działanie jest możliwe tylko i wyłącznie, jeśli wiesz, na jakim obszarze się skupić. Skóra człowieka składa się z wielu powłok. Zewnętrzną jest naskórek, głębiej znajduje się skóra właściwa, na końcu – tkanka podskórna. Rozstępy związane są z procesami zachodzącymi w skórze właściwej.
Skóra właściwa to miejsce, w którym zachodzi szereg bardzo ważnych procesów. Decydują one o funkcjonowaniu, a przede wszystkim – wyglądzie skóry. To tutaj syntetyzowane są kolagen i włókna sprężyste. Nadają one odpowiedni owal twarzy i dbają o jędrność ciała. W tej okolicy znajdują się także struktury odpowiedzialne za odpowiedź immunologiczną skóry, nawodnienie, a także za szybki proces gojenia się ran.
Co to są rozstępy?
Aby wiedzieć, jak usunąć rozstępy, trzeba mieć świadomość, czym one są. Nie jest trudno rozpoznać rozstępy na tle zdrowej skóry. Charakteryzują się specyficznym wyglądem – są liniami, które na powierzchni mają cienką, wręcz atroficzną skórę. Ich wygląd uzależniony jest od stadium, w jakim się znajdują. Możemy wyróżnić dwa z nich:
- faza zapalna – to świeże rozstępy, które znajdują się, jak wskazuje nazwa, w fazie zapalnej. Przyjmują kolor czerwony, czasami sinoniebieski;
- faza zanikowa – etap ten następuje od razu po fazie zapalnej. Można powiedzieć, że jest pewnego rodzaju stanem gojenia. Rozstęp ulega bliznowaceniu, czyli trwałym zmianom w skórze właściwej. Staje się jaśniejszy, czasami charakterystycznie perłowy.
Jak powstają rozstępy?
Proces powstawania rozstępów jest bardzo prosty. Jak wyżej wspomniano, dotyczy skóry właściwej – dokładnie włókien kolagenowych oraz sprężystych, których praca jest ze sobą powiązana.
Kolagen jest niezwykle odpornym na przeciążenia białkiem, jednak pewne procesy zachodzące w organizmie mogą zmienić jego strukturę. To sprawia, że nie jest już tak wytrzymały, m.in. na zmianę wagi, przyrost masy mięśniowej, ciążę. Układ hormonalny także ma w tym swój udział. Silne przeciążenia powstałe na skórze powodują pęknięcia białka, a to generuje powstawanie rozstępów. Obszary, na których pojawiają się najczęściej to:
- brzuch;
- uda;
- pośladki;
- barki;
- ramiona;
- piersi.
Najczęściej na powstawanie rozstępów narażone są:
- kobiety w okresie ciąży oraz menopauzy;
- osoby z predyspozycjami genetycznymi ;
- nastolatki w okresie dojrzewania;
- osoby z dużym wahaniem wagi, otyłością;
- osoby stosujące leki zwane steroidami;
- ludzie z podwyższonym poziomem kortyzolu.
Jak usunąć rozstępy?
Jak usunąć rozstępy? Czy w ogóle da się je usunąć? To pytanie nurtuje wiele kobiet. Nad świeżymi rozstępami można skutecznie pracować. Niestety tych, które uległy bliznowaceniu, nie da się usunąć w 100%. Likwidacja rozstępów to proces, który wymaga całkiem dużo cierpliwości, a także odpowiedniego zaplecza finansowego. Konieczna jest wizyta u kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. On po konsultacji, dobierze odpowiednią terapię, która do widoczne efekty. Najczęściej stosowaną metodą w leczeniu rozstępów jest laseroterapia lub mikronakłuwanie skóry. Zasada ich działania jest nieco podobna. Chodzi o pobudzenie skóry do produkcji nowego kolagenu, wzmocnienie jej, aby w konsekwencji doszło do zmniejszenia widoczności zmian.
Najskuteczniejsze zabiegi na rozstępy
Gabinety kosmetyczne oraz medycyny estetycznej oferują szereg skutecznych zabiegów na rozstępy. Mogą one pomóc ze zmniejszeniem ich widoczności. Istnieje kilka najczęściej wykonywanych procedur w tym zakresie.
Laserowe usuwanie rozstępów
Lasery to technologia stosowana w tym obszarze. Istnieje kilka rodzajów laserów; każdy salon może wykonywać likwidację rozstępów innym typem urządzenia. Schemat zabiegu z reguły wygląda podobnie. Wiązka lasera oddziałuje bezpośrednio na tkankę łączną. Pobudza skórę do wytwarzania nowych włókien kolagenowych i rozjaśnia istniejące rozstępy.
Po całej procedurze można wrócić do codziennych obowiązków. Zaczerwienienie i opuchlizna są reakcją normalną. Laser na rozstępy przynosi świetne rezultaty.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu laserem:
- ciąża i karmienie piersią;
- padaczka;
- nowotwory;
- stan zapalny skóry;
- alergie;
- przyjmowanie leków, ziół, suplementów fotouczulających;
- indywidualne skłonności do powstawania bliznowców.
Karboksyterapia
Metoda ta cieszy się w medycynie estetycznej dużym powodzeniem. Polega na podawaniu przez specjalistę dwutlenku węgla pod skórę za pomocą cienkiej igły. Po iniekcji dochodzi do celowego stanu zapalnego skóry, który ma na celu pobudzenie do produkcji nowych włókien kolagenowych.
Przeciwwskazania karboksyterapii to:
- ciąża i karmienie piersią;
- nowotwory;
- cukrzyca;
- nadciśnienie;
- choroby nerek;
- alergie;
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Silne peelingi kwasowe
Peelingi kwasowe wykonuje się nie tylko na twarz, ale również na inne, problematyczne partie ciała. W tym celu stosuje się najczęściej TCA, inaczej zwany kwasem trójchlorooctowym. Należy on do silnych preparatów złuszczających i musi być aplikowany pod okiem doświadczonego specjalisty.
Działanie TCA polega na silnym złuszczaniu. Dochodzi do kontrolowanego oparzenia skóry, które rozpoczyna w niej szereg pożądanych reakcji. Przede wszystkim indukowane zostają wszelkie procesy naprawcze i regeneracyjne. Fibroblasty zostają pobudzone do produkcji. Rozstępy stają się mniej widoczne, a skóra – bardziej jędrna.
Przeciwwskazania do stosowania peelingów kwasowych to:
- ciąża oraz karmienie piersią;
- stany zapalne skóry;
- przerwana ciągłość naskórka;
- alergie;
- nowotwory.
Mikronakłuwanie
Zabieg nie jest skomplikowany i nie wymaga znieczulenia. Czasami stosuje się miejscowe preparaty łagodzące dyskomfort. Mikronakłuwanie polega na wstrzyknięciu za pomocą cienkiej igły odpowiedniego preparatu. Składniki aktywne w nim zawarte skutecznie pobudzają skórę do regeneracji oraz, co najważniejsze, do produkcji kolagenu i elastyny.
W trakcie zabiegu najczęściej stosuje się:
- kwas hialuronowy;
- krzemionkę;
- L-karnitynę.
Dodatkowo, sam proces iniekcji jest niezwykle ważny. Powoduje celowy stan zapalny, który dodatkowo wspomaga wyżej wymienione działanie.
Przeciwwskazania do zabiegu mikronakłuwania to:
- ciąża i karmienie piersią;
- niezidentyfikowane alergie skórne;
- stany zapalne;
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- nowotwory.
Mezoterapia igłowa w celu likwidacji rozstępów najlepiej sprawdza się w pierwszej fazie ich rozwoju – przynosi najlepsze efekty. Warto zdecydować się na serię zabiegów. Ich ilość w większości przypadków jest dobierana indywidualnie, po konsultacji ze specjalistą, i wynosi od 6 do 12 spotkań w odpowiednim odstępie czasu.
Usuwanie rozstępów – cena
To, jaka jest cena usuwania rozstępów, zależy od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim metodę, a także obszar i formę zmian. Na zabiegi warto przygotować przynajmniej 1000 złotych.
Domowe sposoby wspomagające walkę z rozstępami
Oczywiście, w domowych warunkach także można wspomóc walkę z rozstępami. Pamiętaj, że systematyczność jest dla skóry najważniejsza. Co możesz zrobić? Oto kilka pomysłów:
- szczotkowanie ciała na sucho – wspaniale dotlenia skórę, wspomaga ukrwienie, napina i odżywia. Dostosuj odpowiednią szczotkę dla siebie – rynek oferuje aktualnie różne ich rodzaje. Wykonuj masaż przynajmniej 3 razy w tygodniu i, zaczynając od stóp, kieruj się w stronę serca;
- balsamy do ciała z odpowiednimi składnikami – szukaj w preparatach do ciała substancji takich jak:
- żeń szeń;
- soja;
- masła roślinne;
- krzem;
- kwas mlekowy;
- witaminy A, E, C;
- krzem;
- mocznik.
Profilaktyka zamiast usuwania rozstępów – czy jest możliwa?
Oczywiście, jak mówi stare przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Trzeba mieć świadomość, że nie zawsze się tak da. Mając predyspozycje w rodzinie, podczas ciąży możesz nie uniknąć pojawienia się rozstępów. Jednocześnie jesteś w stanie wpłynąć na ich łagodniejszy przebieg. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia rozstępów? Zastosuj się do poniższych rad:
- staraj kontrolować się swoją wagę, szczególnie jeśli wiesz, że lubi mieć wahania;
- zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy, makro i mikroelementy;
- pij odpowiednią ilość wody, ok. 2 l na dzień;
- dbaj o zdrowie, zbadaj hormony – szczególnie kortyzol oraz estrogen;
- w razie niedoborów witamin, wspomagaj się suplementami.
Z rozstępami można walczyć na wielu płaszczyznach. W celu skutecznej poprawy wyglądu skóry, wizyta w gabinecie medycyny estetycznej może okazać się konieczna. Wówczas usuwanie rozstępów da najlepsze rezultaty.