Czasami rozmiar piersi zupełnie nie odpowiada właścicielce oraz powoduje wiele kompleksów już od młodzieńczych lat. Medycyna estetyczna i ciągły rozwój najnowszych technologii są w stanie pomóc skorygować piersi na różne sposoby. Dowiedz się, na czym polegają operacje biustu oraz poznaj alternatywną metodę jego korekty.
Biust – newralgicznych obszar
Biust, jak każda część ciała, zmienia się wraz z upływem czasu. Na jego wpływ mają również przebyte ciąże, karmienie piersią, a także wahania wagi. Budowa piersi jest dość złożona. Ich wygląd jest także wynikiem skłonności genetycznych.
Piersi to parzysty narząd, który występuje u kobiet oraz mężczyzn. U tych drugich, nie jest jednak w pełni rozwinięty – nie pełni także określonych funkcji. Piersi zbudowane są z:
- tkanki tłuszczowej;
- tkanki gruczołowej;
- naczyń krwionośnych;
- tkanki łącznej.
W większości przypadków biust nie jest symetryczny – jedna pierś różni się wielkością od drugiej. Może mieć on również inny kształt – być bardziej okrągła, stożkowa lub przypominać łezkę.
Wraz z wiekiem zmienia się struktura i budowa piersi. W okresie dojrzewania skóra jest bardziej zbita i napięta, dzięki dominującej obecności tkanki gruczołowej. W wyniku starzenia traci swoją jędrność, staje się wiotka, a sam biust ulega procesowi grawitacji.
Operacja biustu – co to jest?
Operacje biustu polegają na chirurgicznej korekcie jego rozmiarów i ogólnego kształtu, a także asymetrii. Zmiana wyglądu piersi jest możliwa dzięki dostępnym implantom. Ich wybór ogranicza się do dwóch rodzajów:
- okrągłych – nadają piersiom określony, okrągły kształt;
- anatomicznych – nadają piersiom bardziej naturalny kształt. Swoim wyglądem przypominają gruczoł piersiowy. Przybierają postać tzw. łezki.
Obecnie najczęściej stosuje się implanty wypełnione silikonem. W dotyku najlepiej imituje prawdziwy narząd. Co ciekawe, w skórze – długo pozostaje zimny i wolno się nagrzewa. Obecnie stosowane silikony oraz całe ich zabezpieczenie jest na bardzo wysokim poziomie. Nawet po ewentualnym mechanicznym uszkodzeniu zawartość implantu nie wypływa do tkanki.
Powiększenie piersi za pomocą implantów pozwala uzyskać rozmiar kilkukrotnie większy od wyjściowego.
Wskazania do operacji plastycznej biustu
Z operacji biustu może skorzystać tak naprawdę każda kobieta, która nie jest zadowolona z wyglądu swoich piersi. Za szczególne wskazania uważa się:
- piersi po wielu ciążach i karmieniu, które straciły swój kształt;
- naturalnie małe piersi, nieproporcjonalne do reszty sylwetki;
- duże asymetrie pomiędzy dwiema piersiami;
- utratę jędrności wraz z wiekiem.
Operacje biustu – przeciwwskazania
Każda chirurgiczna ingerencja w ludzkie ciało wymaga eliminacji wszelkich przeciwwskazań. W przypadku operacji biustu są to:
- ciąża i laktacja;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- choroby układu krążenia;
- nadciśnienie;
- cukrzyca;
- niezidentyfikowane alergie;
- stany zapalne skóry;
- infekcje z gorączką;
- miesiączka;
- opryszczka.
Oprócz rozważenia, czy nie masz ogólnych przeciwwskazań, do operacji plastycznej biustu musisz się także specjalnie przygotować. Oto podstawowe zasady:
- przed operacją lekarz zaleci badania krwi i inne. Należy się zgłosić z wynikami w dniu zabiegu lub wcześniej;
- kilka tygodni przed zabiegiem nie wolno palić papierosów, a także przyjmować leków rozrzedzających krew;
- dzień przed operacją piersi można zjeść kolację.
Operacja biustu – schemat zabiegu
- Pierwszą rzeczą w dniu operacji będzie rozmowa z anestezjologiem – lekarzem, który będzie monitorował twój stan podczas całej operacji, a także poda znieczulenie ogólne. W przypadku powiększania biustu znieczulenie miejscowe nie jest możliwe.
- Kolejnym krokiem jest przygotowanie do właściwego zabiegu.
- Lekarz wykonuje odpowiednie nacięcia – najczęściej pod piersiami. Następnie wkłada implant pod mięsień lub gruczoły piersiowe.
- Po zszyciu, pacjent zaopatrywany jest w odpowiednie opatrunki, a także bieliznę uciskową.
Operacja biustu trwa ok. 2 godzin. Tuż po niej pacjent przenoszony jest na salę i pozostaje minimum dobę w szpitalu.
Operacje biustu a rekonwalescencja
Operacja plastyczna biustu wymaga odpowiedniego czasu rekonwalescencji ze strony pacjenta. W tym okresie:
- nie wolno dźwigać ani podnosić rąk do góry;
- nie wolno myć głowy w pozycji nachylonej;
- zakazane jest palenie papierosów;
- Powinno się skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, szczególnie przy wyraźnym powiększeniu biustu o kilka rozmiarów. Specjalista pomoże nauczyć się odpowiedniej postawy;
- należy odpowiednio dbać o ranę, aby nie doszło do zakażenia;
- w 8-10 dobie należy stawić się na zdjęcie szwów.
Operacja plastyczna biustu – oczekiwany efekt
Na końcowy efekt należy nieco poczekać. Potrzeba ok. dwóch tygodni, aby organizm doszedł do siebie, szwy zostały zdjęte, a biust wyglądał dobrze w całej okazałości. Sam rezultat, jakiego możesz się spodziewać, uzależniony jest m.in. od wielkości i rodzaju implantu, który wybierzesz.
Operacja biustu da efekt na całe życie. Wykluczając sytuacje awaryjne, będziesz mogła cieszyć się pięknym biustem wiele lat. Dodatkowo, ingerencja w ten narząd nie wyklucza możliwości karmienia piersią w przyszłości.
Skutki niepożądane operacji biustu
Każda operacja niesie ze sobą możliwe nieprawidłowości, o których zostaniesz poinformowana. Do najczęstszych powikłań należą:
- trudno gojące się rany;
- bliznowce;
- stany zapalne;
- przewlekły ból i dyskomfort;
- zgrubienie tkanki;
- wrażliwość brodawek;
- krwotoki;
- skutki niepożądane po narkozie.
Jak zmniejszyć sutki? W jaki sposób się to robi i czy jest to bezpieczne?
Plastyka piersi jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w klinikach na całym świecie. Tyczy się to przede wszystkim ich powiększania, ale także korekty samego sutka. Jeszcze jakiś czas temu, miejsce to było zapomniane i nie zwracało się na nie szczególnej uwagi. Wiele kobiet, szczególnie po ciążach, nie czuło się z tym faktem dobrze. Jak zmniejszyć sutki, które w wyniku wielu sytuacji mogą zmienić swój kształt i wielkość? Wbrew pozorom nie jest to procedura, aż tak inwazyjna. Z reguły trwa godzinę, a pacjent może opuścić szpital już w tym samym dniu. Obecnie stosuje się metody, które zapobiegają powstawaniu nieestetycznych blizn podczas korekty sutków. Z pomocą przychodzą specjalne szwy, których nie widać. Jeśli zachowane są wszelkie procedury i oddajesz się w ręce profesjonalisty, możesz być pewna, że jest to zabieg bezpieczny.
Inne metody powiększania biustu
Metodą alternatywną dla operacji biustu jest powiększanie go za pomocą tłuszczu pacjenta. Sposób ten jest często praktykowany w klinikach. Efekt, jaki daje, jest nieco inny od implantu. Wygląd piersi jest bardziej naturalny, ale rezultaty są widoczne maksymalnie do trzech lat.
Powiększanie piersi za pomocą tłuszczu także odbywa się w warunkach operacyjnych, nie wymaga jednak ogólnego znieczulenia. Na początku pobierany jest tłuszcz – za pomocą liposukcji – z miejsca, gdzie występuje w nadmiarze. Kolejnym krokiem jest jego specjalne przygotowanie. Następnie poprzez drobne nacięcia jest on aplikowany do tkanki.
Tłuszcz ma jedną zaletę – nie zostanie odrzucony przez organizm. Wszystko dlatego, że z niego pochodzi, a więc jest z nim biokompatybilny.
Ile kosztuje operacja plastyczna biustu?
Cena operacji biustu sięga 20 000 zł. To dużo, natomiast należy wziąć pod uwagę, że efekty jakie daje, są na całe życie. Powiększanie piersi tłuszczem jest tańszą metodą, na którą trzeba przeznaczyć 6000-8000 zł. Pamiętaj, że to, ile kosztuje operacja plastyczna biustu, zależy też od miejscowości czy kliniki, w których będzie przeprowadzana.
Zmiana kształtu i rozmiaru biustu jest marzeniem wielu kobiet. Medycyna estetyczna oferuje operacje biustu pod okiem wyspecjalizowanych lekarzy. Zadbają oni o przebieg zabiegu, a także rekonwalescencję. Nie musisz się bać – działaj i spełnij swoje marzenie! Pamiętaj jednak, że najpiękniejsze piersi to zdrowe piersi. O to zadbaj na samym początku.