To tak popularny zabieg, że wokół niego powstało wiele mitów. Mówi się, że powiększanie piersi może uniemożliwić karmienie piersią oraz, że implanty mogą… wybuchać w samolocie. Prawda jest jednak zdecydowanie mniej barwna. 

Dokonanie takiej operacji będzie miało wpływ przede wszystkim na twoją samoocenę. Musisz jednak pamiętać, że każdy zabieg tego typu jest dość inwazyjny i może doprowadzić do poważnych powikłań. Z tego powodu koniecznie postaw na wysokiej klasy specjalistę, który wykona go w pełni higieniczny sposób. Nie śpiesz się i dokładnie sprawdź, komu w tym względzie możesz zaufać.

Operacja piersi – kto się kwalifikuje? Powiększanie biustu

Każdy zabieg niesie za sobą ryzyko, a powiększanie biustu zwykle jest związane z operacją. Dlatego, nim zostanie on przeprowadzone, musisz zostać zakwalifikowana przez lekarza. Konieczna jest wizyta, w trakcie której porozmawiasz z profesjonalistą. Sprawdzi on, czy nie cierpisz na schorzenia, które mogłyby cię zdyskwalifikować. Pamiętaj, aby zawsze mówić prawdę. 

W czasie takiego spotkania prawdopodobnie omówisz również przebieg operacji. Dobierzesz wraz z lekarzem jej odpowiednią metodę i typ implantów. Będziesz mogła zadać mu wszystkie nurtujące cię pytania.

Operacja piersi a jej przeciwwskazania – jakie są?

Lekarz może uznać, że nie przeprowadzi operacji piersi, występują przeciwwskazania. Mogą to być niektóre schorzenia, zły stan zdrowia albo inne warunki – stałe lub tymczasowe. Co istotne, zabiegowi mogą poddać się jedynie te kobiety, które ukończyły osiemnasty rok życia. 

Może okazać się, że zostanie ci odmówione wykonanie zabiegu, jeśli:

  • cierpisz na chorobę nowotworową;
  • masz ciężkie schorzenia wątroby i/lub nerek;
  • jesteś kobietą w ciąży lub karmisz dziecko piersią;
  • cierpisz na zaburzenia krzepliwości krwi;
  • masz choroby układu krążeniowego.

Implanty piersiowe – jaki masz wybór?

To, jak będą dokładnie wyglądały twoje implanty piersiowe, zależy od tego, jaką masz budowę oraz jak bardzo chcesz powiększyć swój biust. W ich doborze pomoże ci lekarz, jednak to ty musisz podjąć ostateczną decyzję. 

Sprawdzona klinika powinna stawiać tylko na takich producentów implantów, którzy na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo pacjenta. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się implanty anatomiczne, swoim wyglądem przypominające kroplę. Dzięki temu, że dopasowują się do kształtu piersi i dają najbardziej naturalny efekt.

Powiększenie piersi – weź pod uwagę wagę implantu

Większy biust oznacza większą wagę, a to z kolei może oznaczać problemy np. z kręgosłupem. Największy wpływ na wagę implantu ma jego wypełnienie. Często do wyboru w trakcie powiększania piersi są przynajmniej dwa:

  • silikon, który jest najtańszą i najczęściej wybieraną opcją;
  • wypełnienie b-lite, które zwykle są aż o 30% lżejsze. 

Czasem jednak konieczne będzie postawienie np. na cięższy implant o chropowatej powierzchni, która zapobiegnie jego przemieszczeniu się.

Powiększenie biustu – czy implanty trzeba wymieniać?

Rozwój technologii połączony z popularnością tego zabiegu sprawia, że zwykle wymiana implantów nie jest konieczna. Oznacza to, że powiększenie biustu powinno zostać wykonane tylko raz. Po zagojeniu się ran nie będziesz musiała się o nie martwić. 

Zobacz też:
Ginekologia estetyczna – odzyskaj radość ze swojego życia intymnego

Nie da się jednak ukryć, że czasem może dojść do powikłań lub choroby, które wymuszają usunięcie lub wymianę implantu. Czasem wokół niego może wytworzyć się np. torebka przykurczająca. To naturalna reakcja organizmu na pojawiające się ciało obce. Jeśli stanie się ona zbyt gruba, może okazać się, że konieczne jest usunięcie implantu.

Jak powiększyć piersi? Przebieg zabiegu

Zazwyczaj tego typu zabieg trwa około dwóch godzin. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym, które polega na podaniu leków wprowadzających pacjenta w stan snu. Wykonuje się nacięcie długie na ok. 4-5 cm i wkłada się implanty w fałdę łączącą biust z klatką lub ewentualnie na granicy otoczki okołoskutkowej. Sprawia to, że blizny są mało widoczne, oczywiście pod warunkiem, że nie dojdzie do żadnych poważniejszych powikłań. 

Powiększenie piersi to zabieg dość inwazyjny, jednak nie należy do najbardziej skomplikowanych. Z tego powodu ryzyko, że lekarz wykona coś niepoprawnie, jest naprawdę niewielkie. Skoro wiesz już, jak powiększyć piersi, łatwiej będzie ci podjąć decyzje odnośnie zabiegu!

Ile trwa rekonwalescencja? Powiększanie piersi

Po wykonaniu zabiegu pacjentka odczuwa ból, który może być łagodzony za pomocą leków. Szpital lub klinikę będziesz mogła opuścić w ciągu kolejnych 2-3 dni, jednak musisz przygotować się na ok. 2 tygodnie odpoczynku. To czas niezbędny na zagojenie ran i powrót do dobrego samopoczucia.

Dodatkowo przez ok. 2 miesiące od powiększenia piersi będziesz zmuszona do noszenia specjalistycznej bielizny, która zostanie dobrana przez twojego lekarza. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do jego zaleceń, szczególnie tych związanych z higieną osobistą. Tylko w ten sposób będziesz w stanie zminimalizować ryzyko komplikacji czy np. powstania zakażenia.

Powiększanie piersi. Ile to kosztuje?

Średnio koszt powiększania piersi to ok. 12-18 tys. złotych. Cena ta nie bierze się znikąd! Musisz wziąć pod uwagę, że samo znieczulenie ogólne, któremu koniecznie musisz być poddana w trakcie, to ok. 1000 zł. Następne 800-1600 zł to samo wynagrodzenie dla chirurga oraz towarzyszącego mu zespołu, zaś 24 godziny spędzone w klinice to koszt do 700 zł. To właśnie z tego wynikają tak wysokie ceny operacji. Pamiętaj jednak, że na tym nie powinnaś oszczędzać. Dużo ważniejszy powinien być dobór odpowiedniego specjalisty, który wykona zabieg poprawnie oraz w odpowiednich, w pełni higienicznych warunkach.

Powiększanie piersi stało się bardzo popularnym zabiegiem. Możesz je wykonać w wielu punktach w całym kraju. Pamiętaj, aby wybrać klinikę z dobrym zapleczem technicznym, w której pracują polecani specjaliści.Powiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2021