Liposukcja – czym właściwie jest?

Liposukcja jest to zabieg, który polega na usunięciu tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała. Potocznie zabieg nazywany jest odsysaniem tłuszczu. Za sprawą liposukcji można w bezpieczny sposób, a zarazem szybki, zgubić kilka centymetrów, a dodatkowo wymodelować całe ciało. Tłuszcz odessany z wybranej partii ciała, daje stałe efekty, nie jest to tymczasowe usunięcie tkanki tłuszczowej. Usuniętą tkankę dodatkowo można wykorzystać do zabiegu lipofillingu – czyli przeszczepu tłuszczu – podkreśla chirurg plastyczny Dr Piotr Turkowski.

liposukcja

Kto może poddać się zabiegowi liposukcji?

Liposukcja jest zabiegiem, który może wykonać praktycznie każda osoba, której stan zdrowia określany jest jako bardzo dobry czy dobry. Należy jednak podkreślić, iż zabieg liposukcji nie jest zabiegiem odchudzających dla osób z duża nadwagą lub otyłością. W takim przypadku konieczne jest połączenie zabiegu z operacją taką jak na przykład abdominoplastyka. Odstający brzuch, brak talii osy, drugi podbródek, masywne uda, wylewające się boczki, a także ginekomastia to tylko nieliczne wskazania do zabiegu liposukcji. W przypadku osób aktywnych fizycznie, liposukcja pozwoli wymodelować te partię ciała, których nie da się poprawić ćwiczeniami i dietą.

Liposukcja jest zabiegiem mało inwazyjnym, jednak ze względu na bezpieczeństwo pacjenta istnieją przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Takimi przeciwwskazaniami są:

 • Choroby serca
 • Problemy z układem krążenia
 • Cukrzyca
 • Ciąża i okres laktacji
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Schorzenia skórne
 • Problemy z nerkami
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Zaburzenia psychiczne
 • Duże i częste wahania wagi

Nałogowi palacze również są zaliczani do strefy wysokiego ryzyka, dlatego ostateczną decyzją o zabiegu podejmuje lekarz po przeanalizowaniu dokładnych wyników badań. Oczywiście każdy pacjent musi wykonać badania, jednak w przypadku palaczy bardzo często wyniki nie pozwalają na wykonanie takiego zabiegu.

Jakie są rodzaje liposukcji?

Medycyna estetyczna w swojej ofercie ma kilkanaście rodzajów liposukcji. Z bardziej znanych możemy wyróżnić Body Jet, Vibrolpio (NIL), laserowa (LAL). Jednak w ostatnim czasie najpopularniejszą i zarazem najskuteczniejszą metodą jest liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo.

Jak przebiega zabieg liposukcji Vaser Lipo?

Ultradźwiękowa liposukcja brzucha Vaser Lipo jest innowacyjną i całkowicie bezpieczną metodą usuwania nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Największą zaletą tej metody jest fakt, iż podczas zabiegu za pomocą specjalnych ultradźwięków, dochodzi do dokładnego rozbicia komórek tłuszczowych. Podczas zabiegu nie zostają uszkodzone naczynia krwionośne, nerwy, czy tkanka łączna jak w przypadku innych starszych metod. Następnie rozbita tkanka tłuszczowa, zostaje odessana a miejsce w którym nagromadzona była tkanka, zostaje dokładnie wymodelowane.

Zobacz też:
Chirurgia naczyniowa – czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina? Schorzenia, diagnostyka, metody leczenia

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, i trwa 1-3h, w zależności od ilości tłuszczu oraz wybranej części ciała. Dodatkowym atutem jest widoczne ujędrnienie skóry.

Rekonwalescencja oraz trwałość efektów

Okres rekonwalescencji jest dosyć krótki i mało uciążliwy. Maksymalnie trwa 14 dni, i głównym widocznym skutkiem ubocznym jest dosyć widoczna opuchlizna i małe nacięcia przez które zostaje wprowadzona kaniula. Ostateczne efekty widoczne są po 2-3 miesiącach. Warto zaznaczyć iż raz odessana tkanka tłuszczowa, daje efekty na stałe. Jedynym zaleceniem jest trzymanie w miarę stałej masy ciała i minimalna aktywność fizyczna.

efekt liposukcji brzucha

Dlaczego warto wybrać metodę Vaser Lipo?

Liposukcja metoda Vaser Lipo zyskała wielu zwolenników. Zabieg jest bardzo popularny nie tylko wśród kobiet, coraz więcej mężczyzn korzysta z tej formy modelowania sylwetki. Dlaczego warto zdecydować się na zabieg? Oto najważniejsze zalety zabiegu vaser Lipo:

 • Bezpieczeństwo pacjenta – minimalne ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, wymagane jest wykonanie tylko kilku małych nacięć do wprowadzenia kaniuli
 • Kompleksowość – vaser lipo może być zastosowany na każdą partię ciała
 • Krótka rekonwalescencja – pacjent może już po kilku dniach wrócić do obowiązków
 • Korzyści 2w1 – pobrana tkanka tłuszczowa jest idealnym materiałem do lipofillingu
 • Długotrwałe efekty – raz usunięta tkanka nie odnawia się
 • Oszczędność czasu – zabieg trwa maksymalnie kilka godzin i nie wymaga kilkudniowej hospitalizacji czy opieki osób trzecich

Nowoczesność – oprócz wymodelowanej sylwetki zauważymy jędrność skóry, nie potrzebujemy dodatkowych zabiegów na ujędrnienie skóry.Powiązane artykuły:
Archiwum: grudzień 2021