Zaskórniki, przebarwienia i niedoskonałości to problem wielu osób, niezależnie od wieku. Oczyszczanie manualne twarzy pozwala mechanicznie usunąć martwy naskórek, pozbyć się niedoskonałości i oczyścić skórę. Do tej grupy zalicza się wiele zabiegów, które można wykonać zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetyczki. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są wskazania, przeciwwskazania i alternatywy dla ręcznego oczyszczania skóry twarzy.
Manualne oczyszczanie twarzy – co to za zabieg?
Manualne oczyszczanie twarzy to zabieg, który polega na ręcznym pozbywaniu się zaskórników, ropnych krost i innych niedoskonałości oraz na złuszczaniu martwego naskórka. Zazwyczaj obejmuje on obszar twarzy i szyi, a często także dekoltu. Jeżeli sytuacja tego wymaga, wykonuje się go również na ramionach czy plecach.
W zakres ręcznego oczyszczania wchodzi przede wszystkim peeling mechaniczny oraz usuwanie zanieczyszczeń za pomocą prostych narzędzi kosmetycznych, które powinny być poddawane dokładnej dezynfekcji przed i po każdym zabiegu.
Oczyszczanie manualne twarzy – wskazania
Oczyszczanie manualne twarzy to jeden z najbardziej podstawowych zabiegów kosmetycznych. Polecany jest w przypadku problemów, takich jak:
Jak przebiega zabieg manualnego oczyszczenia skóry?
Teoretycznie manualne oczyszczanie skóry można przeprowadzić w warunkach domowych. Z reguły zalecane jest jednak, aby podjął się tego doświadczony kosmetolog. Samodzielne wyciskanie krost i innych zmian wynikających z trądziku może przynieść efekt odwrotny do zmierzonego.
Właściwy przebieg ręcznego oczyszczania twarzy powinien być poprzedzony jej dokładnym oczyszczeniem. Następnie krok po kroku należy:
- tonizować skórę, przywracając jej tym samym odpowiednie pH;
- nałożyć maseczkę rozpulchniającą;
- rozgrzać skórę ciepłą parą;
- usunąć wypryski i zaskórniki;
- przeprowadzić dezynfekcję skóry (na przykład poprzez zabieg darsonwalizacji).
Na koniec można skorzystać z maseczki domykającej pory a na oczyszczoną skórę nałożyć dobrej jakości krem dopasowany do rodzaju skóry.
Oczyszczanie manualne twarzy – efekty
Po prawidłowo wykonanym zabiegu manualnego oczyszczania skóra jest miękka i gładka w dotyku. Znikają stany zapalne i zmiany skórne wywołane przez trądzik. Dodatkowo dokładne złuszczanie zrogowaciałego naskórka zwiększa wchłanianie się substancji aktywnych z kremów i maseczek. Ogólny stan skóry jest znacznie lepszy, co można zobaczyć gołym okiem.
Specjaliści z dziedziny kosmetologii zwracają jednak uwagę na fakt, że efekty po zabiegu są stosunkowo krótkotrwałe. Ręczne usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru sebum z powierzchni skóry to skuteczna metoda na usunięcie objawów trądziku. Nie będzie jednak skuteczna w usuwaniu jego przyczyny. Właśnie dlatego efekty oczyszczania manualnego twarzy, chociaż widoczne, szybko znikają. Już po kilku dniach skóra może zacząć wyglądać tak samo jak przed zabiegiem, co sprawia, że trzeba dosyć szybko go powtórzyć.
Manualne oczyszczanie twarzy – przeciwwskazania
Manualne usuwanie martwych komórek naskórka to podstawowy i stosunkowo bezpieczny zabieg. Trzeba pamiętać, że jest to zabieg inwazyjny, który prowadzi do przerwania ciągłości naskórka. Do jego wykonywania jest wiele przeciwwskazań, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Spośród tych najczęściej wymienianych wyróżnić można:
- stany zapalne skóry;
- skóra naczynkowa;
- opryszczka;
- tendencja do powstawania blizn;
- trądzik różowaty.
Oczyszczanie manualne twarzy – czy warto?
Oczyszczanie manualne twarzy to jeden z najbardziej podstawowych zabiegów kosmetycznych. Czy w dzisiejszych czasach, kiedy kosmetologia rozwija się szybko i dostępne są bardziej zaawansowane metody, nadal warto się na niego decydować? Oczywiście wiele zależy od indywidualnego podejścia.
Co wziąć pod uwagę przed zabiegiem?
Oczyszczanie manualne twarzy będzie bardzo skuteczne w przypadku zmian trudnych do usunięcia w inny sposób. Mowa tu na przykład o przerośniętych gruczołach łojowych, cystach i prosakach. W przypadku skóry normalnej i skłonnej do przetłuszczania istnieje jednak wiele skuteczniejszych zabiegów, które poprawiają wygląd skóry.
Przed podjęciem decyzji o zabiegu warto skonsultować się z dobrym kosmetologiem. Być może będzie on miał dla ciebie nieco bardziej nowoczesne i jednocześnie skuteczniejsze rozwiązanie problemu? Jeżeli jednak zdecydujesz się na jego wykonanie, koniecznie wybieraj sprawdzonych specjalistów, którzy dbają o zasady higieny narzędzi i swojej pracy.
Czy manualne czyszczenie skóry ma wady?
Nie da się ukryć, że ręczne usuwanie niedoskonałości to zabieg inwazyjny, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do powstawania trwałych blizn. Jeżeli już decydujesz się na jego wykonanie, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór naprawdę doświadczonej osoby, która dokona oczyszczania skóry trądzikowej z zachowaniem wszelkich zasad higieny.
Obecnie większy nacisk składzie się na bardziej indywidualne podejście do potrzeb skóry. Zabiegi przeprowadzane za pomocą nowoczesnych metod uwzględniają różne rodzaje peelingów. Są również poprzedzone wnikliwym wywiadem i dokładną analizą stanu oraz kondycji skóry. Dzięki temu pozwalają pozbyć się zaskórników otwartych i zamkniętych w sposób skuteczny i możliwie jak najmniej inwazyjny.
Ręczne oczyszczanie twarzy – co zamiast niego?
W nowoczesnych salonach kosmetologicznych i klinikach medycyny estetycznej z reguły odchodzi się od tradycyjnych metod ręcznego usuwania zaskórników. Możesz zamiast oczyszczenia manualnego twarzy wybrać jeden z takich zabiegów. Są o wiele mniej inwazyjne, a jednocześnie skuteczne i indywidualnie dostosowane do pacjenta.
Są to między innymi:
- mikrodermabrazja;
- zabiegi z kwasami;
- kuracja retinolem;
- peeling kawitacyjny;
- peeling chemiczny;
- zwężanie porów skóry.
Do tego zaleca się systematyczną i świadomą codzienną pielęgnację domową z zastosowaniem rekomendowanych przez specjalistów substancji aktywnych. Wówczas zmiany trądzikowe da się opanować a skóra stanie się bardziej promienna i zdrowsza.
Podsumowanie
Oczyszczanie manualne twarzy nie jest zabiegiem często rekomendowanym przez współczesnych kosmetologów. Przez wiele lat był on stosowany przez kosmetyczki niemal na całym świecie. W świetle dzisiejszych badań i rozwoju technologii wiadomo natomiast, że bardziej skutecznych i mniej inwazyjnych metod oczyszczania skóry jest znacznie więcej.
Mechaniczne złuszczanie skóry i wyciskanie wągrów i krost przerywa ciągłość naskórka i może prowadzić do blizn i pogłębiania się stanów zapalnych. Efekty, chociaż widoczne, szybko znikają, a skóra wraca do poprzedniego stanu już po kilku dniach.