Masaż próżniowy uznaje się za jeden z z najlepiej działających zabiegów niechirurgicznych. Pozwala on widocznie zmienić wymiary i kształt sylwetki, a jednocześnie jest w pełni bezpieczny, ponieważ stosuje się go w gabinetach od wielu lat. Co ciekawe, wpływa on nie tylko na kwestie estetyczne, ale także na zdrowie i ogólny stan organizmu. Czym więc jest ten masaż, na czym polega, jakie rezultaty przynosi i czy każdy może się na niego zdecydować?
Masaż próżniowy – co to takiego?
Masaż ten jest jednocześnie zabiegiem zdrowotnym i wpływającym na wygląd, a przy tym jest idealnym sposobem na poprawę wyglądu ciała i skóry. Wykonuje się go w gabinecie kosmetologa lub w klinice medycyny estetycznej. Wykorzystywane jest tu urządzenie z głowicą zasysającą lub po prostu bańka chińska. Co ciekawe, nie istnieje jeden określony rodzaj próżni, aczkolwiek najczęściej stosuje się endermologię LPG.
Przebieg samego zabiegu jest dość prosty i nie używa się do tego celu żadnych skomplikowanych mechanizmów ani niebezpiecznych narzędzi. Głowica, w którą wyposażone jest urządzenie, tworzy podciśnienie. Do tego dochodzi mechaniczny nacisk na skórę i głębsze tkanki. Oddziałuje to więc również na mięśnie, tkankę tłuszczową oraz naczynia limfatyczne.
Często przed zabiegiem klient zakłada specjalny kostium. Ma on za zadanie ułatwić poruszanie się głowicą po ciele, choć nie jest to aspekt konieczny. Masaż wykonywany jest w pozycji leżącej – na plecach bądź na brzuchu, przy czym znaczenie ma oczywiście strefa, która ma być poddawana czynności.
Zdarza się też, że w głowicach znajdują się rollery, które wzmagają efekty zabiegu. W ten sposób pobudza się skórę do naturalnej syntezy kolagenu i elastyny, a to wpływa na poprawę jędrności i napięcia nie tylko w momencie masowania, ale także na długo po nim. Poza skórą zabieg działa też na głębsze warstwy, w tym na naczynia limfatyczne i krwionośne. Pobudzane jest bowiem krążenie, a to ułatwia usuwanie toksyn z organizmu.
Wskazania do zabiegu i możliwe efekty masaży
Masaż próżniowy poleca się przede wszystkim osobom, które walczą z cellulitem. Samodzielne pozbywanie się tego problemu nie należy do łatwych zadań, dlatego taka wizyta w gabinecie kosmetologicznym bywa wybawieniem. Poza tym masowana może być dowolna część ciała, w przypadku której chcemy osiągnąć jakiś efekt. Sposób przeprowadzenia zabiegu jest dobierany indywidualnie do potrzeb pacjenta, w zależności od tego, która partia ciała jest dla niego problematyczna, na przykład brzuch, uda czy pośladki.
Zabieg będzie świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto dba o swoją sylwetkę i chce wesprzeć efekty diety czy treningów. Sam w sobie jednak nie wpłynie na odchudzenie, ale znacząco zwiększy rezultaty codziennych trudów. Jest to też przydatne dla osób, które mają tendencję do zmian masy ciała, w tym chociażby po ciąży. Masowanie stymuluje komórki tłuszczowe, dzięki czemu łatwiej jest pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Ponadto ułatwia procesy regeneracyjne skóry po szybkim spadku wagi – skóra odzyskuje jędrność i staje się zdecydowanie gładsza.
Kto jeszcze powinien zdecydować się na tego rodzaju masaż? Między innymi osoby borykające się z obrzękami, niejednokrotnie spowodowanymi zastojami limfy. Masaż ten stanowi swego rodzaju drenaż limfatyczny. Jeżeli więc przyczyną zwiększenia się wymiarów ciała jest opuchlizna związana z problemami w obrębie naczyń limfatycznych, masaż próżniowy pozwoli zmniejszyć obwody ciała. Pobudzenie przepływu limfy wpłynie korzystnie także na samopoczucie, metabilizm oraz na odporność.
Interesujące jest również to, że często zabieg ten wykonywany jest u sportowców, którzy potrzebują regeneracji po intensywnych treningach. Łagodzi on bowiem napięcia mięśniowe, rozluźnia, a tym samym zmniejsza ryzyko kontuzji.
Jakie są przeciwwskazania dla zastosowania metody SPM?
Z uwagi na to, że masaż ten nie jest w żaden sposób inwazyjny, jest on bezbolesny i bezpieczny dla większości osób. Warto pamiętać jednak, że w każdym przypadku istnieją jakieś przeciwwskazania. Podobnie jest tutaj. Próżniowego masażu nie należy wykonywać u osób, które borykają się z chorobami skóry oraz układu krążenia. Zabieg ten nie jest wskazany jest u cierpiących na dolegliwości związane z wątrobą czy nerkami.
Poza tym przeciwwskazaniami są:
– stany zapalne i infekcje skóry;
– żylaki, tendencja do pękania naczyń krwionośnych;
– choroby nowotworowe;
– cukrzyca i inne choroby przewlekłe;
– tłuszczaki z obrębie poddawanej zabiegowi partii ciała;
– przepuklina.
Kiedy można spodziewać się efektów masażu próżniowego?
Masaż próżniowy nie da niestety natychmiastowych rezultatów. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i powtórzyć zabiegi co najmniej kilkukrotnie. Z reguły zaleca się wykonanie 12 masażów w kilkudniowych odstępach. Oczywiście istnieją rezultaty, które zobaczysz bezpośrednio po wyjściu z gabinetu – Twoja skóra będzie gładsza, a ze względu na pobudzenie przepływu krwi i limfy Twoje samopoczucie znacząco się poprawi.
Nie zapominaj też o tym, że efekty nie będą spektakularne, jeśli postawisz wyłącznie na masaż próżniowy. Owszem, przyspieszy on kształtowanie sylwetki i wpłynie pozytywnie na metabolizm, ale tylko w połączeniu ze zdrowym stylem życia. Niemniej jednak z pewnością przyniesie on oczekiwane rezultaty w przypadku samej walki z cellulitem. Masowanie z podciśnieniem rozbija bowiem skórkę pomarańczową, co po kilku seriach bez wątpienia będzie widoczne.