Masaż bańką chińską jest techniką znaną, bo zapewne w wielu domach matki i babcie stosowały je na różnorodne dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że nie jest wynalazek sprzed kilku pokoleń, a bardzo stara metoda, zaczerpnięta z wielowiekowych tradycji i medycyny ludowej. Jeżeli ciekawi cię, jak poprawnie wykonywać masaż, jakie niesie on za sobą korzyści oraz kto nie powinien z niego korzystać, zapoznaj się z poniższym tekstem – odkryjemy w nim przed tobą sekrety baniek chińskich!
Masaż bańką chińską – co to jest?
Jak zostało wspomniane, bańki chińskie stosowane były głównie w medycynie ludowej. Współcześnie jednak także grają niemałą rolę i niosą za sobą wiele korzyści. Stanowią one doskonały sposób na pozbycie się wielu problemów, zarówno zdrowotnych, jak i dotyczących wyglądu
Bańki chińskie są tzw. bańkami bezogniowymi. Mają okrągły kształt i zaokrąglone brzegi, dzięki którym mogą zassać się na skórze pod ciśnieniem. Niegdyś stosowano wyłącznie bańki ze szkła; dzisiaj najpopularniejsze są te wykonane z gumy i silikonu – są elastyczne, miękkie i dużo łatwiej przesuwać je po skórze.
Wskazania do masażu bańką chińską
Masaż bańką chińską wykonuje się zarówno w przypadku dolegliwości natury zdrowotnej, jak i kosmetologicznych. Do najczęstszych wskazań do zastosowania terapii bańkami, należą m.in.:
- bóle różnego pochodzenia (kręgosłupa, mięśni, migreny, nerwobóle itp.);
- napięcie mięśniowe (także wywołane przetrenowaniem i nieprawidłową pozycją);
- przeziębienie;
- dolegliwości płucne;
- problem z ukrwieniem;
- problem ze stawami;
- wygładzenie skóry;
- cellulit;
- tłuszcz w rejonie brzucha;
- rozstępy.
Efekty masażu bańką chińską
Wielu specjalistów wskazuje na różnorodne korzyści, jakie płyną z zastosowania masażu bańką chińską. Potwierdzają je zarówno osoby, które odczuwają dolegliwości bólowe, jak i ci, dla których głównym problemem jest nadmierna tkanka tłuszczowa lub cellulit. Dzięki zastosowaniu baniek możliwe są m.in.:
- złagodzenie bólu różnego pochodzenia;
- szybszy powrót do zdrowia przy przeziębieniu;
- poprawa krążenia krwi i limfy;
- dotlenienie skóry;
- pozbycie się skórki pomarańczowej i rozstępów;
- likwidacja martwego naskórka;
- wymodelowanie sylwetki;
- odżywienie tkanek i poprawa wyglądu skóry.
Jak wykonywać masaż bańkami chińskimi
Wiele osób, które chcą doświadczyć pozytywnych efektów masażu bańkami chińskimi, woli udać się do specjalisty. Warto jednak pamiętać, że jego wykonanie możliwe jest także w warunkach domowych, przy pomocy kogoś z rodziny lub znajomego. Jak wygląda przebieg takiego masażu, ile powinien trwać i jak się do niego odpowiednio przygotować?
Przygotowania do domowego masażu bańkami chińskimi
Przed przystąpieniem do masażu wykonywanego bańkami, warto wziąć prysznic i porządnie umyć całe ciało, a następnie dokładnie je wysuszyć. Obszar, który będzie poddawany masowaniu, należy natłuścić oliwką lub olejkiem, które nadadzą potrzebnego poślizgu. Podczas pierwszego zabiegu warto używać mniejszych baniek, bowiem zastosowanie zbyt dużych może okazać się bolesne.
Przebieg leczniczego masażu bańkami
W przypadku leczniczego masażu bańkami chińskimi należy na początku je nieco ogrzać.
- Można to zrobić, zanurzając je na chwilę w ciepłej wodzie, a następnie delikatnie osuszając i usuwając z nich powietrze.
- Następnie bańkę należy przycisnąć kciukami od góry i resztą palców u dołu.
- Kolejnym krokiem jest przyłożenie jej do obszaru ciała, który ma być wymasowany; powinna ona przylgnąć do skóry, jednocześnie zasysając jej kawałek.
- Bańki należy zdjąć po ok. 15-30 minutach.
- Aby ją odessać, należy przycisnąć ją palcem.
Kolejny zabieg można przeprowadzić po kilku dniach. Najbardziej zadowalające efekty osiąga się po ok. 12 sesjach masażu.
Przebieg kosmetologicznego masażu bańkami
Najpopularniejszym wskazaniem, dla którego stosuje się kosmetologiczny masaż bańkami chińskimi, jest cellulit. Jeżeli chcesz przeprowadzić zabieg w domu, nic prostszego! Podobnie jak w przypadku masażu leczniczego, pierwszym krokiem będzie prysznic oraz natłuszczenie skóry olejkiem lub oliwką. Ponadto terapię antycellulitową warto wzmocnić dodaniem do olejku zielonej herbaty, kofeiny albo wyciągu z alg.
W odróżnieniu od masażu leczniczego, podczas zabiegu kosmetologicznego, konieczne jest zastosowanie dużych baniek. Po nałożeniu ich na ciało należy wykonywać nimi okrężne ruchy, pobudzając tym samym krążenie krwi.
Przeciwwskazania do masażu
Każdy zabieg, także masaż bańką chińską, może nieść za sobą pewne niekorzystne efekty. Tej techniki powinny unikać osoby, które mają takie cechy albo mierzą się z takimi problemami jak:
- blizny;
- uszkodzenia skóry;
- trądzik;
- gorączka;
- wrażliwa i naczynkowa cera;
- ciąża;
- trwająca miesiączka;
- stwardnienie rozsiane;
- stany zapalne żył;
- nadciśnienie tętnicze;
- wady serca;
- choroby nowotworowe.
Szczególną ostrożnością powinny kierować się także ci, którzy mają tendencję do tworzenia się krwiaków i siniaków. Chociaż ich powstawanie jest naturalną reakcją na terapię bańkami chińskimi, osoby, które mają do nich skłonność, mogą doświadczać po masażu także stanów zapalnych, dyskomfortu i bólu.
Masaż bańką chińską – podsumowanie
Zastosowanie bańki chińskiej jest bardzo starą metodą, która pozwala uporać się z wieloma różnorodnymi problemami natury zdrowotnej. Masaż bańką chińską to również doskonały sposób na walkę z cellulitem, nadmierną tkanką tłuszczową oraz rozstępami. Jego największą zaletą jest fakt, że niepotrzebne są wizyty w drogim salonie – masaż nie jest trudny i z powodzeniem można wykonać w domu!