Z wiekiem skóra staje się coraz mniej jędrna i wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Kwas hialuronowy na twarz pomoże ci w prosty sposób przywrócić piękny i młody wygląd cery. Możesz stosować go w domu, ale nie tylko. Często wykorzystywany jest także w trakcie zabiegów kosmetycznych w profesjonalnych salonach. 

Dowiedz się, jak należy go stosować, aby zapewnić sobie jak najlepsze efekty. Warto też wiedzieć, w jaki sposób został odkryty i od kiedy jest używany w medycynie estetycznej. Im więcej będziesz o nim wiedzieć, tym większa będzie twoja świadomość, a to z kolei pomoże ci w pielęgnacji cery.

Kwas hialuronowy do twarzy – kiedy został odkryty?

Choć w ludzkiej skórze istniał od zawsze, kwas hialuronowy do twarzy został odkryty dopiero w 1934 roku. To właśnie wtedy Karl Meyer oraz John Palmers wyizolowali ten polisacharyd występujący we wszystkich żyjących na Ziemi organizmach. Badali wtedy ciało szkliste oka bydła. To stąd wzięła się jego nazwa – greckie słowo „hyalos” oznacza „szkło”. 

Współcześnie wiadomo, że kwas ten można znaleźć także w mazi stawowej, macierzy zewnątrzkomórkowej tkanek łącznych czy w wielu innych miejscach. Jest on więc niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, z czego warto sobie zdawać sprawę.

Kwas hialuronowy – jego stężenie maleje z wiekiem

Kwas hialuronowy na twarz jest stosowany w medycynie od lat 80. XX wieku. Dlaczego? Oczywiście, jest ku temu istotny powód – z wiekiem jego naturalne stężenie ulega zmniejszeniu. Organizm nie jest w stanie go produkować, przez co tracimy możliwość wiązania wystarczających ilości wody. Z kolei to doprowadza do utraty jędrności skóry, na której powierzchni zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. 

Warto wiedzieć, że ok. 50% tego kwasu w ludzkim organizmie występuje pod postacią hialuronianu sodu. W medycynie kosmetycznej ta substancja jest stosowana m.in. jako wypełnienie tkanek.

Kwas hialuronowy na twarz – jego specyfikacja

Zanim postanowisz wybrać się do salonu kosmetycznego lub też wybierzesz krem zawierający ten kwas, warto dowiedzieć się, co on tak naprawdę robi. Przede wszystkim kwas hialuronowy:

  • jest higroskopijny – jeden gram tej substancji jest w stanie związać do 6 l wody! W ten sposób zapewnia skórze nawilżenie;
  • dzięki niemu mogą wytwarzać się włókna kolagenowe;
  • jest odpowiedzialny za łzy i naturalne nawilżenie oka; możesz go znaleźć w ciałku szklistym;
  • wchodzi w skład mazi stawowej, pomagając w poruszaniu się;
  • stosowany bezpośrednio na skórę, działa jak warstwa okluzyjna.

Szukaj go w kosmetykach nawilżających

Kwas hialuronowy na twarz może być stosowany w kosmetykach nawilżających, takich jak kremy czy sera. Dlatego, jeśli poszukujesz produktu do suchej skóry, na której pojawiają się pierwsze zmarszczki, sprawdzaj składy tych produktów, poszukując właśnie tego składnika. Jego naturalne pochodzenie sprawia, że większość osób reaguje na jego działanie pozytywnie. Ponadto nawyk sprawdzania, jakie surowce znajdują się wewnątrz kosmetyku, może ci się przydać także w innych sytuacjach. Warto wiedzieć, co nakładasz na swoją twarz oraz w jakim celu, aby ustalić swoją codzienną pielęgnację.

Czy kwas hialuronowy może cię uczulić?

Każda, nawet najbardziej naturalna substancja, może powodować uczulenie. Kwas hialuronowy nie jest w tym względzie wyjątkiem. Z tego powodu, zanim nałożysz produkt bezpośrednio na skórę twarzy, zrób test uczuleniowy, aplikując odrobinę za uchem. Jeśli w ciągu godziny nie pojawi się zaczerwienienie, możesz nałożyć go na twarz. 

Warto jednak wiedzieć, że alergia na ten składnik pojawia się naprawdę bardzo rzadko i warto dać mu szansę, nawet jeśli jesteś typowym alergikiem. Fakt, że kosmetyk cię uczula, nie musi od razu oznaczać, że jesteś uczulony na ten kwas. Być może prowodyrem są np. substancje zapachowe.

Kwas hialuronowy – twarz piękniejsza po jednym zabiegu w salonie

Ta substancja jest wykorzystywana w salonach kosmetycznych nie bez powodu. Już po pierwszym zabiegu możesz zwykle zobaczyć efekt, który utrzyma się na skórze przez kilka kolejnych tygodni. Musisz się jednak liczyć, że po wizycie w salonie obrzęk skóry utrzymuje się do trzech dni. 

Kwas hialuronowy twarz ostatecznie powinien zostawić piękniejszą. Nie wykonuj więc zabiegu bezpośrednio przed wielkim wyjściem. Zresztą, najlepiej wykonać go po raz pierwszy dłuższy czas przed np. ślubem lub inną ceremonią. Sprawdzisz, czy efekt w ogóle ci się podoba. Jeśli tak, zawsze możesz go przecież powtórzyć!

Kwas hialuronowy na twarz. Jak stosuje się go w salonie?

Zazwyczaj wykorzystuje się go jako formę wypełnienia. Wstrzykuje się go pod skórę, aby wypełnić oraz ujędrnić ją w danym obszarze. Może być wykorzystywany w takich miejscach, jak:

  • usta;
  • nos;
  • kości policzkowe. 

Kwas hialuronowy jest przy tym często znacznie mniej inwazyjny niż wciąż nieco popularniejszy botoks. 

Kwas można stosować także w przypadku głębokich blizn. Z jego pomocą da się je szybko i sprawnie spłycić, co sprawi, że będą mniej widoczne i rzucające się w oczy. Efekty powinny utrzymywać się od 6 do 18 miesięcy, jednak z czasem będą słabnąć.

Kwas hialuronowy na twarz – jak wygląda zabieg?

W salonie kosmetycznym wypełnienia dokonuje się, wstrzykując kwas hialuronowy pod skórę. Nie musisz jednak obawiać się bólu w trakcie. Na początek na twarz zostanie nałożony specjalny krem, który działa jak znieczulenie. Dzięki temu po prostu niczego nie poczujesz.

Każdorazowe wstrzyknięcie powinno być jednak najpierw poprzedzone spotkaniem z kosmetologiem, który wykluczy przeciwwskazania do wykonania zabiegu. W trakcie nie obawiaj się pytać o wszystko, co wzbudza w tobie lęk lub wątpliwości. Przede wszystkim masz czuć się przecież komfortowo.

Czy w trakcie zabiegu nie musisz obawiać się o siniaki?

Żelowa forma kwasu sprawia, że można podać go bez problemu za pomocą igły lub mikrokaniuli – tępo zakończonej igły, która jedynie ślizga się po tkance. Dzięki temu zmniejszone jest ryzyko powstania siniaków. Dlatego, jeśli obawiasz się, że poza obrzękiem będziesz musiał zmagać się z siniakami, zapytaj, w jaki sposób będzie wykonywany zabieg. Musisz jednak pamiętać, że mimo wszystko wstrzykiwanie kwasu hialuronowego jest nieco inwazyjne, a w jego trakcie może dojść do uszkodzenia tkanki.

Uważnie wybieraj salon kosmetyczny, zanim wybierzesz się na zabieg

Choć nie jest zbyt inwazyjny, to w dalszym ciągu zabieg wstrzykiwania kwasu hialuronowego może wiązać się z ryzykiem np. zakażenia. Zwłaszcza, jeśli salon nie charakteryzuje się wysokim poziomem higieny. Z tego powodu postaraj się wybrać polecane miejsce w twojej okolicy. 

O opinie zapytaj swoich znajomych bądź sprawdź je w sieci. Możesz zawsze skorzystać z forów internetowych lub grup na mediach społecznościowych. Pomoże ci to wybrać miejsce, w którym będziesz czuć się swobodnie i zostaniesz potraktowany w pełni profesjonalnie.

Kwas hialuronowy na twarz w salonie. Cena zabiegu

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego jest zabiegiem, który wykonuje się jednorazowo. Można go potem powtórzyć. Dlatego musisz przygotować się na nieco większy wydatek. Cena jednego zabiegu wynosi od 1000 zł w górę.
Wiele osób decyduje się na zabieg kwasem hialuronowym głównie z powodu starzenia się skóry. To jednak nie oznacza, że młode osoby nie mogą skorzystać z zalet zabiegu! Często korzystają z niego np. młode osoby, spędzające długie godziny przed komputerem.