Młoda skóra zawiera dużo kwasu hialuronowego – naturalnej substancji, dzięki której tkanki zachowują odpowiednie nawilżenie, elastyczność i gładkość. Z wiekiem niestety ilość kwasu hialuronowego (HA – hyaluronic acid) zmniejsza się, co powoduje przesuszenie się skóry i jej „zagniatanie” widoczne w postaci pogłębiających się i utrwalających z czasem zmarszczek i bruzd. W wieku 50 lat mamy w skórze tylko połowę zawartości kwasu hialuronowego z młodości. Warto też pamiętać, że jego szybszej degradacji, a tym samym szybszemu starzeniu się skóry, w dużym stopniu sprzyjają czynniki zewnętrzne, przede wszystkim promienie UV, wolne rodniki i zanieczyszczenia, a także palenie tytoniu, niezdrowa dieta i stres.
Zabiegi z kwasem hialuronowym na twarz
Stosowane powszechnie w zabiegach medycyny estetycznej preparaty kwasu hialuronowego pozwalają zapobiegać, a nawet odwracać objawy starzenia. W formie nieusieciowanej (płynnej, bez zdolności wypełniania objętości) kwas hialuronowy jest stosowany jako mezoterapia – zabieg silnie nawilżający, zalecany zawsze, gdy skóra jest przesuszona (np. po lecie) lub jako profilaktyka przeciwstarzeniowa od ok. 25-30. roku życia. Natomiast w formie tzw. usieciowanej (żelowej) kwas hialuronowy zyskuje zdolność wypełniania zmarszczek, głębokich bruzd czy tracących z wiekiem objętość policzków. Pozwala dosłownie „rzeźbić” twarz, przywracając jej trójwymiarowy wygląd i profil jak w młodości. Oczywiście, dla uzyskania naturalnego efektu nie wolno przesadzić. Zbyt wypełniona i wygładzona twarz będzie, paradoksalnie, wyglądać na starszą, tylko „zrobioną” (a raczej przerobioną). Do najczęstszych wskazań zastosowania kwasu hialuronowego na twarz należą:
- spłycenie zmarszczek i bruzd, np. zmarszczek palacza, linii marionetki, bruzd nosowo-wargowych,
- powiększenie i modelowanie ust,
- wypełnienie doliny łez,
- modelowanie owalu,
- odbudowa objętości (tzw. lifting wolumetryczny),
- podkreślenie policzków,
- niechirurgiczna korekcja nosa i brody,
- wypełnienie ubytków tkanki na dłoniach (pojawiających się z wiekiem).
Kwas hialuronowy na usta
To zdecydowanie numer jeden wśród zabiegów z jego użyciem, który przynosi pacjentkom wiele satysfakcji! Pozwala powiększyć wargi, wymodelować ich kształt, skorygować asymetrię, unieść kąciki. Co ważne, wygląd ust może całkowicie zmienić wyraz całej twarzy – zbyt wąskie nadają jej bowiem zacięty wygląd, a układające się w podkówkę (z wiekiem dochodzi do opadania kącików) – smutny i płaczliwy. Nie zawsze usta trzeba powiększać. Nowością na rynku są zabiegi tzw. rewitalizacji ust – stosowane w nich preparaty nie dodają dużej objętości, ale intensywnie nawilżają i napinają skórę warg, likwidując wrażenie „suszonej” śliwki lub po prostu dodając im świeżości i apetyczności. Pacjentki mówią, że po zabiegu nie muszą też stosować pomadek czy balsamów nawilżających do ust, ponieważ kwas hialuronowy zapobiega ich pierzchnięciu i pękaniu. Co ważne – efekty wypełnienia są widoczne praktycznie od razu i utrzymują się przez 9-12 miesięcy!
Kwas hialuronowy na twarz – czy zabiegi są bolesne?
Kwas hialuronowy jest wstrzykiwany cienką igłą bądź rozprowadzany kaniulą – jest to rodzaj cienkiej, tępej igły, którą wprowadza się w skórę przez zrobione wcześniej igłą maleńkie otwory. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego zabieg można jednak uznać za bezbolesny. Zwykle stosuje się znieczulenie kremem z dodatkiem lidokainy, który musi być nałożony na skórę na minimum 30 minut. W przypadku ust niektórzy lekarze stosują znieczulenie nasiękowe, tzw. stomatologiczne. Są też na rynku wypełniacze zawierające już w swoim składzie substancję znieczulającą, co zwiększa komfort zabiegu.
Od czego zależy naturalny efekt podania kwasu hialuronowego na twarz?
Zdecydowanie odchodzi się dziś od policzków krągłych jak piłeczki, całkowitego usuwania zmarszczek i widocznego „pompowania” ust. Chodzi o uzyskanie wrażenia: „ale jesteś wypoczęta, jak świeżo i młodo wyglądasz”, a nie: „co sobie znowu wtrzyknęłaś?”. Zależy to od kilku czynników, przede wszystkim:
- jakości kwasu hialuronowego (pytaj o produkty przed zabiegiem, upewnij się, że są wysokiej jakości, przebadane i certyfikowane),
- odpowiedniego doboru preparatu (różnią się gęstością, plastycznością, stężeniem),
- techniki podania.
Pamiętaj, że wstrzykiwanie HA jest procedurą medyczną, ingerującą w tkanki, która powinna być wykonywana wyłącznie przez lekarza, który zna dokładnie anatomię twarzy i w razie powikłań będzie mógł szybko i skutecznie ci pomóc.
Więcej o kwasie hialuronowym możesz dowiedzieć się na https://wirtualnaklinika.pl/