Cosmelan to nieinwazyjny zabieg kosmetyczny, który jest pewną nowością w terapiach depigmentacyjnych na naszym rynku. To jednocześnie najskuteczniejszy sposób na pozbycie się przebarwień. Cały zabieg jest bezbolesny. Poza tym umożliwia także wygładzenie skóry. Już zaledwie po jednym zabiegu zauważysz efekty, ponieważ w większości przypadków intensywność zabarwienia plam redukuje się o 95%. Przeczytaj, czym konkretnie jest Cosmelan!

Czym jest Cosmelan?

Cosmelan to zabieg, którego mechanizm działania opiera się na wykorzystywaniu substancji hamujących tyrozynazę, czyli bardzo ważnego enzymu, który bierze udział w procesie powstawania melaniny. Skuteczność zabiegu została potwierdzona licznymi testami i zaawansowanymi badaniami klinicznymi. Podczas jego przeprowadzania stosuje się wysoko stężoną substancję, dzięki której można skutecznie pozbyć się przebarwień występujących na skórze, a także nadać skórze jędrność i blask. Warto wiedzieć, że we wspomnianej substancji znajduje się m.in.:

Cosmelan i Dermamelan – różnice

Dermamelan, podobnie jak Cosmelan, jest popularnym zabiegiem na przebarwienia. Występuje jednak kilka różnic między tymi produktami:

 • Dermamelan ma dużo więcej składników aktywnych, a do tego kwas salicylowy, więc jego działanie jest agresywniejsze;
 • Dermamelan polecany jest przede wszystkim na oporne przebarwienia i jest najlepszy dla skóry tłustej i mieszanej, z kolei Cosmelan idealnie nadaje się do każdego typu skóry.

Dla kogo Cosmelan?

Terapia Cosmelan polecana jest na twarz i inne miejsca na ciele, gdzie występują przebarwienia mające charakter hormonalny, słoneczny czy mechaniczny. Najczęściej na usunięcie plam i przebarwień tą metodą decydują się osoby, które:

 • mają przebarwienia posłoneczne i znamiona barwnikowe (melasma, chloasma);
 • mają piegi;
 • borykają się z problemem rozszerzonych porów;
 • zmagają się z nadmiernym wydzielaniem sebum;
 • mają delikatne zmarszczki.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu na przebarwienia typu Cosmelan?

Niestety nie każdy może zdecydować się na wykonanie zabiegu Cosmelan. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest ciąża, ale terapię wykluczają też wszelkie podrażnienia na skórze powstałe po depilacji lub peelingu chemicznym. Tej terapii nie zaleca się również w przypadku:

 • aktywnego trądziku;
 • wszelkich stanów zapalnych skóry;
 • opryszczki wargowej.

Przebieg zabiegu Cosmelan

Zabieg Cosmelan składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich ma miejsce w gabinecie dermatologicznym, natomiast drugi – w domu pacjenta.

Etap pierwszy

Po zdecydowaniu się na zabieg pacjent powinien udać się do lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa, który najpierw przeprowadzi wywiad i wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Następnie przystąpi do wykonania zabiegu.

 1. Zaczyna się on od dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia skóry twarzy za pomocą specjalnego płynu.
 2. Kolejnym etapem jest zaaplikowanie na oczyszczoną twarz musztardowej maski, przypominającej fluid.
 3. Po tej czynności pacjent udaje się do domu, a po upływie 5–8 godzin od aplikacji mieszanki – może przystąpić do zmywania maski.
 4. Bardzo ważne jest to, że czas trzymania maski zawsze ustalany jest w sposób indywidualny przez lekarza, ponieważ zależy on m.in. od fototypu skóry pacjenta.
Zobacz też:
Kriolipoliza cooltech – zabieg redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Na czym polega i jaką ma skuteczność?

Etap drugi

Zabieg Cosmelan musi być koniecznie kontynuowany w domu przez około 23 miesiące, zgodnie ze schematem ustalonym przez lekarza. Etap drugi polega przede wszystkim na stosowaniu kremu, którego zadaniem jest podtrzymanie działania tej pierwszej maski. Bardzo ważne jest również sięganie po nawilżające serum zawierające duże ilości witaminy K. Jeśli pacjent nie będzie postępował zgodnie z przekazanymi mu zaleceniami lub leczenie zostanie przerwane, zmiany skórne mogą powrócić, ponieważ terapia nie usuwa tendencji do hiperpigmentacji. Ostatnim etapem leczenia jest realizacja wizyt kontrolnych 8, 15 i 30 dni po terapii.

Jak pielęgnować skórę po kuracji Cosmelan?

Choć po Cosmelanie twoja twarz może być nieco zaczerwieniona i może pojawić się także nieprzyjemne uczucie ściągnięcia skóry, to nie są powody do obaw. Nie powinno martwić cię także złuszczanie się skóry – wszystkie te objawy są zupełnie normalne.

 1. Musisz koniecznie pamiętać o tym, aby podczas kuracji korzystać z kosmetyków otrzymanych od lekarza. Niedozwolone jest używanie innych.
 2. Poza tym nie możesz podrażniać swojej skóry przez około 10 pierwszych dni po zabiegu, dlatego zrezygnuj z malowania twarzy.
 3. Unikaj również słońca – nawet przez 30 dni. Gdy natomiast musisz wyjść, wówczas nałóż krem z wysokim filtrem.

Efekty zabiegu Cosmelan

Pierwsze efekty zauważysz już po kilku dniach. Jeśli masz ciemną karnację, plamy czy przebarwienia skóry znikną już po 8–10 dniach. Rezultaty u pań z jasną karnacją są obserwowane między 8. a 21. dniem po zabiegu. Cosmelan m.in.:

 • usuwa przebarwienia;
 • wyrównuje koloryt skóry;
 • przywraca skórze odpowiednie nawilżenie;
 • rozjaśnia blizny trądzikowe;
 • reguluje wydzielanie łoju;
 • wygładza małe zmarszczki;
 • regeneruje skórę.

Ile kosztuje kuracja preparatem Cosmelan?

To, ile zapłacisz za zabieg Cosmelan, w dużej mierze zależy od cennika wybranej przez ciebie kliniki. Najczęściej jednak całościowy koszt, czyli wraz z produktem do kuracji w domu, zamyka się w 1600 złotych. Jest to zatem dość konkurencyjna cena względem innych zabiegów, mających dużo mniejszą skuteczność.

Wiesz już, czym jest Cosmelan i kiedy warto zdecydować się na taki zabieg. Jeśli zatem chcesz skutecznie pozbyć się przebarwień, to rozważ tę opcję. Jeśli będziesz stosować się do zaleceń, zauważysz efekty i będziesz zadowolony!Powiązane artykuły:
Archiwum: maj 2022