Fototyp skóry pozwala na określenie, w jaki sposób reaguje ona na słońce. To także cenna wskazówka, jeśli chodzi o dobranie odpowiedniej pielęgnacji. Wyróżnia się klasyfikację zwaną „skalą Fitzpatricka”, która mówi o sześciu różnych fototypach skóry. Chcesz dowiedzieć się, jakie są to fototypy? Który z nich pasuje do ciebie? Jak bezpiecznie się opalać? Koniecznie czytaj dalej! Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Co to jest fototyp skóry?

Czym właściwie jest fototyp skóry? Amerykański dermatolog B. Fitzpatrick stworzył pierwszą klasyfikację w 1975 roku na podstawie swoich obserwacji dotyczących tego, jak poszczególne typy skóry reagują na promieniowanie UV. Tę klasyfikację określa się także jako „skala Fitzpatricka”. Czynnikiem, który odpowiada za odcień skóry, jest melanina. To po prostu pigment, który występuje także we włosach czy naczyniówce oka. To właśnie melanina odpowiada za zmianę odcienia skóry czy włosów na skutek promieni słonecznych. Zdecydowanie warto poznać swój fototyp skóry – to pomoże ci dowiedzieć się, czy jest ona narażona na poparzenia słoneczne. Będziesz również wiedział, jakich filtrów powinieneś używać na wakacyjnym urlopie. 

fototyp skóry - co to jest fototyp skóry?

Rodzaje fototypów skóry wg Fitzpatricka – typy karnacji i reakcje na opalanie

Wyróżnia się sześć różnych fototypów skóry. Dzięki tej klasyfikacji możesz bez problemu sprawdzić, jaki masz rodzaj karnacji. 

Fototyp Celtycki

Można powiedzieć, że takie osoby mają białą karnację skóry. Jeśli chodzi o kolor włosów, zazwyczaj jest to blond lub rudy, a oczy są niebieskie lub zielone. Często pojawiają się także piegi. Niestety w tym przypadku bardzo łatwo jest o oparzenie słoneczne. Osoby, które mają fototyp celtycki, trudno się opalają, a brązowy kolor skóry jest właściwie niemożliwy do uzyskania. W skórze znajduje się bardzo mała ilość melaniny, czyli barwnika, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Te osoby powinny zdecydowanie używać wysokich filtrów słonecznych, aby chronić się przed poparzeniem. Jeśli dotyczy cię ten problem, możesz skorzystać z samoopalaczy, chcąc uzyskać piękną brązową opaleniznę. Jest to bezpieczny sposób na zdrową i opaloną skórę. 

fototyp skóry - fototyp Celtycki
Blonde woman in urban background. Beautiful young girl wearing black leather jacket and mini skirt standing in the street. Pretty russian female with long wavy hair hairstyle and blue eyes.

Fototyp Północnoeuropejski

Fototyp północnoeuropejski charakteryzuje się tym, że skóra jest dosyć jasna, a włosy ciemniejsze. W tym przypadku również mogą pojawić się piegi, oczy są niebieskie, zielone lub piwne. Włosy mają odcienie blondu, od jasnego po ciemny, a także jasnego brązu. W tym przypadku również trzeba uważać na to, aby nie przebywać zbyt długo na słońcu. Konieczne jest też używanie wysokich filtrów słonecznych. W tym przypadku dobrym zamiennikiem, który pozwoli uzyskać piękną opaleniznę, jest bronzer. 

Fototyp Środkowoeuropejski

Osoby o tym fototypie mają jasną karnację, jednak można powiedzieć, że jest to odcień śniady. Włosy są ciemniejsze, jednak nadal może to być ciemny blond, a oczy są niebieskie lub brązowe. Jeśli chodzi o opalanie, skóra opala się dosyć szybko. Na początku może być lekko zaczerwieniona, następnie powoli staje się brązowa. Poparzenia nie występują zbyt często, szczególnie jeśli stosowane są odpowiednie filtry.

Zobacz też:
Alidya – nowatorska metoda walki z cellulitem. Dlaczego warto z niej skorzystać? Jakie przynosi rezultaty?

Fototyp Południowoeuropejski

Ten fototyp skóry jest charakterystyczny dla osób, które mają oliwkową karnację i ciemne włosy. Bardzo szybko się opalają i zazwyczaj od razu ich skóra staje się brązowa. Poparzenia słoneczne występują bardzo rzadko. Nie oznacza to jednak, że można całkowicie zapomnieć o filtrach. 

fototyp skóry - fototyp Południowoeuropejski

Fototyp Azjatycki i Północnoafrykański

Osoby o tym fototypie mają brązową skórę, a także ciemne włosy i brązowe oczy. Skóra może się opalić bardzo szybko, a oparzenia słoneczne w tym przypadku są niezwykle rzadkie. Pomimo tego warto jednak używać filtrów słonecznych – mogą być te o niższym SPF.

Fototyp Afrykański i Afroamerykański

Osoby o tym fototypie mają bardzo ciemną skórę i czarne włosy. Nigdy się nie opalają, a więc nie ulegają oparzeniom słonecznym. Nie oznacza to jednak, że posiadacze takiej karnacji te nie muszą używać żadnych kosmetyków zabezpieczających przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. 

Fototyp skóry – poznaj bezpieczny sposób na opalanie!

Fototyp skóry jest czynnikiem, który wpływa bezpośrednio na to, jaki rodzaj opalenizny jesteś w stanie uzyskać. Na pewno wiesz, że niektórzy opalają się od razu na piękny brązowy kolor, z kolei inni po chwili na słońcu mają całe ciało w różnych odcieniach czerwieni. Zdecydowanie jest to niesprawiedliwe, jednak nie mamy wpływu na posiadany fototyp skóry. Jeśli chcesz poznać typ karnacji, pomocny może okazać się specjalny test. Polega on na udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań, które pozwolą określić reakcję skóry na promienie słoneczne UV.

Gdy poznasz już swój fototyp, może ci to znacznie ułatwić dobór odpowiednich kosmetyków do opalania, a także po nim. Będziesz także wiedział, co zrobić, aby nie poparzyć się na wyczekiwanym urlopie.

fototyp skóry – poznaj bezpieczny sposób na opalanie!

Czy istnieją jakieś sposoby na bezpieczne opalanie?

Przede wszystkim pamiętaj, że nadmierna ekspozycja na słońce może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla twojego zdrowia, nie mówiąc już o przyspieszeniu procesów starzenia się skóry. Jeśli zamierzasz się opalać, należy robić to ostrożnie. Ważnym elementem bezpiecznego opalania jest używanie filtrów UV, które powinny być dostosowane właśnie do tego, jaka jest twoja karnacja skóry. Filtrem powinieneś posmarować się kilkanaście minut przed wyjściem na słońce po to, aby mógł się odpowiednio wchłonąć. Biała karnacja skóry jest szczególnie narażona na negatywne działanie promieni słonecznych. Pamiętaj również, aby posmarować się ponownie po wyjściu z wody lub wytarciu się ręcznikiem.Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2021