Do gabinetów dermatologicznych zgłaszają się pacjenci z różnymi problemami takimi jak np. trądzik młodzieńczy. Jest on poważnym defektem estetycznym dla młodych osób, ale przede wszystkim schorzeniem dermatologicznym, którego absolutnie nie wolno ignorować. Nieleczony trądzik może zamienić się w stan zapalny i pozostawić po sobie głębokie blizny. Przeczytaj, czym dokładnie jest trądzik młodzieńczy!
Czym jest trądzik młodzieńczy?
Pod nazwą trądzik młodzieńczy kryje się zapalna choroba skóry, która charakteryzuje się łojotokiem i zmianami skórnymi. Często nazywana jest ona również trądzikiem pospolitym. Występuje głównie u nastolatków w okresie dojrzewania. Wtedy właśnie mają miejsce intensywne zmiany hormonalne, które powodują m.in. pobudzenie gruczołów łojowych oraz nadmierne wydzielanie sebum i łoju. To natomiast przekłada się na zatkanie przewodów odpowiedzialnych za odprowadzanie wydzieliny na zewnątrz. Wiedz jednak, że trądzik młodzieńczy może pojawić się także przed okresem pokwitania i trwać w wieku dorosłym.
Kiedy znika trądzik młodzieńczy?
Niestety trudno to jednoznacznie określić, lecz jedno jest pewne – trądzik młodzieńczy nie znika z dnia na dzień. Jeśli zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, to istnieje duża szansa na to, że uda się go wyleczyć w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy. Jednakże trzeba podkreślić, że niektórzy zmagają się z tą chorobą wiele lat.
Jakie są objawy trądziku młodzieńczego?
Ta choroba charakteryzuje się występowaniem zaskórników – otwartych i zamkniętych oraz wykwitów zapalnych takich jak grudki i krosty, które pojawiają się na tych fragmentach skóry, gdzie obecnych jest dużo gruczołów łojowych. Można je zatem dostrzec m.in. na twarzy, górnej połowie klatki piersiowej, plecach, a czasem także na ramionach i pośladkach.
Jakie wyróżnia się rodzaje trądziku młodzieńczego?
Powinieneś wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów trądziku młodzieńczego. Są nimi m.in.:
- trądzik zaskórnikowy – uznawany za najlżejszą odmianę trądziku młodzieńczego. Najczęściej pojawia się na środkowej części twarzy i czole;
- trądzik grudkowy – jest to postać trądziku, która obejmuje czoło, nos i brodę, czyli tzw. ,,strefę T”, na której można dostrzec dużej wielkości grudki. Dzieli się ją na trądzik grudkowo-krostkowy i trądzik grudkowo-zaskórnikowy;
- trądzik ropowiczy – wiąże się z występowaniem ropnych wyprysków szczególnie na twarzy i plecach;
- trądzik bliznowcowy – pojawia się na twarzy, plecach, karku i klatce piersiowej. Wyróżnia się powstawaniem blizn przerostowych lub bliznowców.
Jakie są przyczyny występowania trądziku młodzieńczego?
Zastanawiasz się, co powoduje trądzik młodzieńczy? Najczęściej jego przyczynami są podwyższony poziom hormonów, gromadzenie się zbyt dużych ilości bakterii w okolicach gruczołów, a także nadmierne rogowacenie gruczołów łojowych.
Nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne. Od dawna już wiadomo, że bardziej narażeni na wystąpienie trądziku młodzieńczego są nastolatkowie, których rodzice w młodości walczyli z tą dolegliwością.
Inne czynniki wpływające na powstanie trądziku młodzieńczego
Musisz wiedzieć, że na trądzik młodzieńczy wpływają także inne czynniki, do których zalicza się m.in.:
- niezdrową dietę (np. częste spożywanie fast foodów i słodyczy);
- alergie pokarmowe;
- niewłaściwą higienę i pielęgnację skóry;
- sięganie po nieodpowiednie kosmetyki;
- stres;
- przyjmowanie niektórych leków;
- mechaniczne podrażnianie;
- nadmierne opalanie się.
Trądzik młodzieńczy i jego diagnostyka
Aby móc postawić diagnozę, konieczna jest wizyta u dermatologa. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność odwiedzenia również endokrynologa. Trądzik młodzieńczy zwykle jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi i z tego względu najpierw bada się poziom hormonów: testosteronu, prolaktyny, estradiolu, progesteronu, DHEA, TSH, czy FT 4. Gdy specjalista wykluczy przyczyny hormonalne, to najprawdopodobniej zleci inne badania. Mogą to być testy na alergie pokarmowe, badanie glukozy, czy badanie na obecność helicobacter pylori. Ustalenie przyczyny problemu jest szczególnie ważne, ponieważ bez tego nie można rozpocząć właściwego leczenia.
Jak przebiega leczenie trądziku młodzieńczego?
Trądzik młodzieńczy jest chorobą, której leczenie trwa dość długo. Sposób likwidacji zmian skórnych oraz zapobieganie powstawaniu brzydkim przebarwieniom i bliznom jest zawsze dobierany indywidualnie do każdego pacjenta z uwzględnieniem rodzaju zmian na skórze, a także ich nasilenia.
Leczenie miejscowe trądziku młodzieńczego
Łagodne postacie trądziku młodzieńczego można skutecznie leczyć, wdrażając terapię miejscową. W takim przypadku zastosowanie znajdują szczególnie retinoidy miejscowe, które sprawiają, że z ujść mieszków włosowych znikają masy rogowo-łojowe i zapobiegają powstawaniu zaskórników. Stosuje się również m.in.:
- nadtlenek benzoilu;
- kwas azelainowy;
- antybiotyki miejscowe;
- kwas salicytolowy;
- ichtiol.
Leczenie ogólne trądziku młodzieńczego
Natomiast trądzik młodzieńczy występujący w cięższej postaci zwykle wymaga klasycznego leczenia ogólnego. Wtedy zastosowanie znajdują antybiotyki (tetracykliny i makrolidy) i izotretynoina.
Czy istnieją domowe sposoby na trądzik młodzieńczy?
Prostym sposobem na zmiany skórne jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Jeśli występuje u ciebie trądzik młodzieńczy, to koniecznie pamiętaj o tym, aby:
- Każdego dnia dokładnie myć twarz za pomocą delikatnego żelu, niezawierającego mydła.
- Regularnie przemywać skórę tonikiem bez zawartości alkoholu.
- Sięgać po intensywnie nawilżający krem.
- Wykonywać peeling raz w tygodniu (jednak tylko wtedy, gdy nie występuje stan zapalny i ropne krostki).
Jakie kosmetyki na trądzik młodzieńczy są najlepsze?
Sięgając po kosmetyki na trądzik młodzieńczy, koniecznie musisz zadbać o to, aby były one naturalne i zawierające jak najmniejsze ilości substancji chemicznych (one często podrażniają skórę). Wybierając tego typu produkty, zwróć uwagę na to, aby zawierały w składzie takie składniki jak m.in.:
- rumianek;
- olejki eteryczne;
- witamina A i C;
- wyciąg z nagietka;
- kwas migdałowy.
Poza tym warto, abyś przygotowywał domowe maseczki na trądzik młodzieńczy, które możesz stosować raz w tygodniu. Idealnym wyborem może okazać się m.in. maska stworzona z oliwy z oliwek, miodu i soku z cytryny.
Czy możliwy jest nawrót trądziku młodzieńczego?
Niestety zmiany trądzikowe lubią powracać, dlatego, aby temu zapobiegać, powinieneś stosować się do wszelkich zaleceń dermatologa. Nigdy nie decyduj się na samodzielne przerywanie leczenia, ponieważ wtedy możesz mieć praktycznie pewność, że choroba powróci (może nawet w zaostrzonej postaci). Pamiętaj również o prawidłowej pielęgnacji cery. Najlepiej, abyś korzystał z preparatów stworzonych do oczyszczania skóry trądzikowej. Zwróć uwagę także na dietę, w której nie powinna znajdować się żywność typu fast food, dania smażone, słodycze, czy ostre przyprawy.
Trądzik młodzieńczy jest powszechnym problemem dermatologicznym, który może występować w różnym stopniu nasilenia. Na szczęście można z nim skutecznie walczyć, choć zawsze ważne jest, aby zacząć leczyć zmiany skórne jak najwcześniej, bowiem wtedy uda je się usunąć skuteczniej i szybciej. Pamiętaj także, że jeśli domowe sposoby okazują się bezskuteczne lub wręcz dostrzegasz nasilenie trądziku, to nie ma co zwlekać z wizytą u dermatologa.