Nadtlenek benzoilu (nadtlenek dibenzoilu, Benzoilu Peroxydum, Benzoyl Peroxide) – opis substancji. W jakich lekach się znajduje?

Nadtlenek benzoilu to składnik wielu dostępnych na rynku kosmetyków. Jest to związek organiczny z grupy nadtlenków, powstaje przez połączenie nadtlenku wodoru z chlorkiem benzoilu. Ma postać białego, bezwonnego proszku. W produktach kosmetycznych występuje w połączeniu z wodą, dzięki czemu staje się bezpieczną substancją.

Opis działania nadtlenku benzoilu

nadtlenek benzoilu mydło

Nadtlenek benzoilu wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalnie, keratolityczne, wysuszające i przeciwłojotokowe. Pobudza również syntezę kolagenu oraz poprawia ukrwienie skóry. Przeciwdziała także nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Wykazuje skuteczne działanie wobec bakterii Propionibacterium acnes, która jest jedną z przyczyn często występującego trądziku pospolitego. Skutki działania tego związku chemicznego po nałożeniu na skórę utrzymują się przez około 48 godzin. Badania dowodzą, że wchłania się przez skórę w około 45%.

Zobacz zastosowanie substancji w kosmetykach

Nadtlenek benzoilu zastosowanie ma głównie w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Może być używany jako środek wspomagający w leczeniu ciężkich postaci trądziku razem z doustnymi antybiotykami i kwasem salicylowym. Środek ten dostępny jest w wielu produktach: kremach, żelach i mydłach do twarzy, tonikach i preparatach do stosowania miejscowego na skórę. Występuje najczęściej w stężeniach od 2,5 do 10%.

Preparaty z nadtlenkiem benzoilu

Benzoil dostępny jest między innymi w takich preparatach jak:

  • Benzacne – żel z nadtlenkiem benzoilu w stężeniu 10%;
  • Akneroxid 5, 10 – żel z nadtlenkiem benzoilu odpowiednio w stężeniu 5 i 10%.

Związek ten na rynku dostępny jest również z klindamycyną oraz adapalenem. Dzięki połączeniu właściwości obu substancji ma zastosowanie w leczeniu trądziku ze zmianami zapalnymi. 

Bezpieczeństwo stosowania produktów zawierających nadtlenek benzoilu. Interakcje i dawkowanie

nadtlenek benzoilu tonik

Nadtlenek benzoilu należy do produktów bezpiecznych. Po nałożeniu miejscowym jest on przekształcany do kwasu benzoesowego, który wykazuje wysokie bezpieczeństwo i znajduje swoje zastosowanie także jako dodatek do żywności. Nie poleca się jednak stosowania nadtlenku benzoilu na uszkodzoną skórę. Jeśli w trakcie stosowania wystąpi uczucie szczypania, należy zmyć preparat ciepłą wodą. 

Zobacz też:
Potassium Hydroxide (wodorotlenek potasu) – co to jest?

Niekiedy stosowanie kosmetyków z benzoilem może powodować odbarwienie włosów i ubrań. W trakcie leczenia należy unikać kontaktu ze słońcem. Należy również unikać jednoczesnego stosowania kosmetyków z witaminą A z uwagi na możliwe interakcje. Jeśli nadtlenek benzoilu stosowany jest w dużym stężeniu, może wystąpić przesuszenie i łuszczenie skóry oraz obrzęk. Środek ten nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią – w trakcie jego stosowania należy zachować szczególną ostrożność (kategoria C).

Preparaty z nadtlenkiem benzoilu należy stosować początkowo jeden raz dziennie, maksymalnie dwa razy dziennie na suchą i oczyszczoną skórę.

Nadtlenek benzoilu – syntetyczny czy naturalny? 

Nadtlenek benzoilu jest produkowany syntetycznie. 

Benzoyl Peroxide – wpływ na środowisko

Brak informacji o negatywnym wpływie substancji na środowisko.

Czy nadtlenek benzoilu jest wegański?

Tak, nadtlenek benzoilu jest substancją wegańską i może być stosowany przez wegan. Produkt jest pozbawiony składników pochodzenia zwierzęcego, nie jest nimi zanieczyszczony i nie posiada składników GMO.

Pozostałe informacje 

nadtlenek benzoilu żel

Nadtlenek benzoilu nie jest rakotwórczy. Wiele badań wykazało, że substancja ta nie powinna być uznawana za lek mutagenny, karcynogenny lub fotorakotwórczy.

Warto pamiętać, aby nie łączyć kosmetyków z nadtlenkiem benzoilu z retinolem (pochodnymi witaminy A), ponieważ może wystąpić zaczerwienienie. 

Bibliografia:

https://www.cdc.gov/niosh/docs/81-123/pdfs/0052-rev.pdf?id=10.26616/NIOSHPUB81123

https://www.peta.org/living/personal-care-fashion/ultimate-guide-acne-free-skin-vegan-way/

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/7187



Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: